رابرت اوپنهایمر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از روبرت اوپنهایمر)
پرش به: ناوبری، جستجو
رابرت اوپنهایمر
رابرت اوپنهایمر، ۱۹۴۴
متولد ۲۲ آوریل ۱۹۰۴(۱۹۰۴-04-۲۲)
نیویورک سیتی، نیویورک، ایالات متحده
مرگ ۱۸ فوریه ۱۹۶۷ (۶۲ سال)
پرینستون، نیوجرسی
شهروند آمریکا
ملیت آمریکایی
تبار آلمانی
رشته فعالیت فیزیک نظری
محل کار پروژه منهتن
دانشگاه کالیفرنیا، برکلی
موسسه فناوری کالیفرنیا
موسسه مطالعات پیشرفته
دانشگاه کمبریج
استاد راهنما ماکس برن
دلیل شهرت «پدر بمب اتمی»
جنگ‌افزار هسته‌ای
Tolman-Oppenheimer-Volkoff limit
Oppenheimer-Phillips process
Born–Oppenheimer approximation
جوایز جایزه انریکو فرمی (۱۹۶۳)
دین ندانم‌گرایی
امضا
امضای رابرت اوپنهایمر

رابرت جولیوس اوپنهایمر (به انگلیسی: Julius Robert Oppenheimer) ‏ (۲۲ آوریل ۱۹۰۴ در نیویورک۱۸ فوریه ۱۹۶۷ در پرینستون، نیوجرسی)، فیزیکدان نظری آمریکایی و استاد دانشگاه برکلی بود. وی همراه با انریکو فرمی، به خاطر نقشش در پروژه منهتن، پروژه‌ای در زمان جنگ جهانی دوم که به ساخت اولین بمب اتمی منجر شد، در جهان به عنوان «پدر بمب اتمی» شناخته شده است.

زندگی[ویرایش]

اوپنهایمر، سال ۱۹۰۴ در یک خانواده یهودی-آلمانی مهاجر در نیویورک-آمریکا به دنیا آمد. پدرش یک صادر کننده ثروتمند لباس بود که در سال ۱۸۸۸ از آلمان به آمریکا مهاجرت کرده بود. برادر وی، فرانک اوپنهایمر نیز فیزیکدان بود.

رابرت اوپنهایمر، فیزیک، شرقشناسی، زبانشناسی و شیمی را در دانشگاه هاروارد زیر نظر پرسی ویلیام بریجمن فیزیکدان معروف امریکایی تحصیل کرد و با درجه ممتاز فارغ‌التحصیل شد. سپس برای ادامه تحصیل به کمبریج رفت که آنجا با ارنست رادرفورد آشنا شد. دِر گوتینگن (آلمان) با نیلز بوهر و ادوارد تلر همکاری می‌کرد و با فیزیکدان مشهور انگلیسی پاول دیراک شریکی زندگی می‌کرد. به این ترتیب وی در گوتینگن، دکترای خود را سال ۱۹۲۷ تحت نظر ماکس بورن به پایان رسانید. او همچنین تقریب بورن-اپنهایمر را گسترش داد که هم اکنون در فیزیک کوانتومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. و همچنین در معادله تولمن-اوپنهایمر-ولکوف نیز تاثیر بسزایی داشته است.

اوپنهایمر، بین سالهای ۱۹۴۳-۱۹۴۵، پروژه منهتن را رهبری می‌کرد، که هدف آن تولید اولین بمب اتمی در لوس آلاموس در ایالت نیومکزیکوی آمریکا بود. در اوج دوران مک کارتیسم، در سال ۱۹۵۴، لویس استراوس، Lewis Strauss، رئیس هیت مدیره کمسیون انرژی اتمی امریکا (AEC)، که شواهدی بر جاسوسی شورویها از برنامه اتمی آمریکا داشت و به خاطر پیشینه چپ گرایانه اوپنهایمر و مخالفتهای اوپنهایمر با توسعه اتمی آمریکا، خصوصاً توسعه بمب هیدروژنی، به او مشکوک بود، یک دوره سوال و جواب یک ماهه از اوپنهایمر بر‌گزار کرد و در نهایت اجازه های امنیتی او را لغو کرد. این به معنای پایان دادن همکاری اوپنهایمر با دولت آمریکا در پروژه های سری بود. [۱]

با به قدرت رسیدن دموکراتها و پایان دوران مک کارتیسم، اوپنهایمر سال ۱۹۶۳ جایزه انریکو فرمی را که بالاترین عنوان از طرف سازمان انرژی اتمی آمریکا بود نصیب خود کرد.

در دوران جنگ جهانی دوم گمان می‌رفت که آمریکا مشغول ساختن سلاح اتمی است. سالها پیش از شروع جنگ، انیشتین دانشمند مشهور به رئیس جمهور آمریکا هشدار داده بود که که دستیابی آلمان به سلاح اتمی تهدیدی برای همه جهان خواهد بود. انیشتن عقیده داشت امریکا باید در ساختن سلاح اتمی پیشدستی کند و به این ترتیب آلمان را از به کار بردن سلاح اتمی منصرف کند. به همین دلیل اوپنهایمر، بین سالهای ۱۹۴۳-۱۹۴۵، پروژه منهتن را رهبری می‌کرد، که هدف آن تولید اولین بمب اتمی در لوس آلاموس در ایالت نیومکزیکوی آمریکا بود.

منابع[ویرایش]