روان‌شناسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی English

روان‌شناسی علم مطالعهٔ رفتار و فرایندهای ذهنِ موجود زنده ـ بخصوص انسان ـ بر اساس روش علمی است. همچنین یکی از علوم کاربردی و شاخه‌های تحصیلی است که یافتن ارتباط ذهن و روان آدمی، با مفاهیمی نظیر رشد، سلامت، رفتارهای اجتماعی، شناخت و … را در بر می‌گیرد.

علم روان‌شناسی مفاهیمی همچون ادراک، شناخت، تمرکز، توجه، احساسات، پدیده شناسی، انگیزه، کارکرد ذهن، شخصیت، رفتار، روابط بین فردی، خانواده و دیگر زمینه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. روان‌شناسان زمینه‌های مختلف، روش‌های علمی و تجربی را برای استنباط رابطه علت و معلولی و یا هر نوع رابطه همبستگی میان پدیده‌های گوناگون روان‌شناسی بکار می‌گیرند. روان‌شناسی علمی فراشاخهای است؛ غیر قابلِ مشاهده بودنِ موضوع این علم ـ یعنی ذهن و روان ـ و انتزاعی بودن مفاهیم آن، دلیل شباهت این علم به علوم انسانی است؛ اما از سوی دیگر مطالعه به «روش علمی»، و تجربی بودنِ بخشی از مراحل آزمایش، روان‌شناسی را به دایرهٔ علوم تجربی می‌کشاند؛ همچنین عقیده و دیدگاه روان‌شناس نسبت به انسان، در فرایند تحقیق بسیار مأثر است، لذا از این جنبه نیز، روان‌شناسی به دنیای فلسفه مرتبط می‌شود. به این ترتیب شاید بتوان روان‌شناسی را حقیقتاً آمیزه‌ای منحصربه‌فرد از علوم گوناگونی نظیر زیست‌شناسی، انسان‌شناسی، زبان‌شناسی، جامعه‌شناسی، فلسفه و … دانست.

آغاز روان‌شناسی به شکل علمی و آکادمیک، به اواخر قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم بازمی گردد؛ می‌توان گفت اکتشافات و تحقیقات قابل توجه در روان‌شناسی، تنها از حدود ۱۵۰ سال پیش شروع شده است؛ و این درحالی است که علوم تجربی دیگر از تاریخچه‌ای بلندتر و پربارتر برخوردار اند. البته مباحث مربوط به ذهن و روان قرن‌هاست که ذهن متفکران را به خود مشغول کرده و آثار مکتوب آن از دانشمندان یونانی و متفکرانی چون سقراط، افلاطون و ارسطو نیز در دست است، اما این شاخه از علم تا پیش از روان‌شناسی جدید، به صورت مدون و آکادمیک مورد مطالعه قرار نگرفته بود.[۱]

در جهان صنعتی امروز، تقریباً هیچ فعالیت و حرفه‌ای یافت نمی‌شود که به درک و اندیشهٔ انسانی وابسته نباشد؛ در نتیجه روان‌شناسی با زندگی انسان مدرن پیوندی نا گسستنی ایجاد کرده‌است. بعلاوه رشد علم، تکنولوژی و سطح رفاه عمومی، موجب شده تا آدمی وقت بیشتری برای تفکر و اندیشه پیدا کند؛ بنابراین مسائل، مشکلات و حتی بیماری‌های نوظهوری در میان افکار و ذهنیات بشر پدید می‌آید که نیاز به یافتن راه حل، درمان و پیشگیری را دو چندان می‌کند؛ راه حلی که امروزه روان‌شناسی طلایه‌دار آن است.

روان‌شناسی در لغت[ویرایش]

زبان انگلیسی[ویرایش]

کلمهٔ Psychology با آوایش انگلیسی: /saɪˈkɑlədʒi/ ( ) مستقیماً از عبارت یونانی Ψυχολογία وام گرفته شده؛ این عبارت از دو واژهٔ ψυχή و λόγος تشکیل می‌شود؛ که با کمی اغماض، آن را می‌توان به صورت «مطالعهٔ روح» (به انگلیسی: Study of Soul) برگرداند.[۲]

جالب توجه است که واژهٔ Psyche (به یونانی: ψυχή) در زبان یونانی مطلقاً «روح» (به انگلیسی: Soul) معنا می‌دهد، و مفهوم «ذهن» یا «عقل» (به انگلیسی: Mind) را در بر نمی‌گیرد[۳] ، اما بر اساس اشتباه رایج، در انگلیسی، واژهٔ یونانیِ Psyche تقریباً معادل Mind گرفته می‌شود[۴]

زبان فارسی[ویرایش]

«روان» در اکثر منابع، معادل واژهٔ عربی «روح» گرفته شده است[۵]؛ لذا همانند معادل انگلیسی‌اش، واژه روان‌شناسی در زبان فارسی نیز کلمه‌ای ناقص برای تعریف این علم است. به نظر می‌رسد عبارت عربیِ «نفس ناطقه» مناسب‌ترین کلمه برای مشخص کردن موضوع علم روان‌شناسی باشد.[نیازمند منبع]

از آنجا که جزء «شناس» در «روان‌شناسی»، صفت فاعلی است، این کلمه الزاماً جدا و با فاصلهٔ مجازی نوشته می‌شود.[۶]

تعریف[ویرایش]

روان‌شناسی طی تاریخچهٔ کوتاه خود به گونه‌های متفاوتی تعریف شده‌است. اولین دسته از روان‌شناسان حوزه کار خود را مطالعه فعالیت ذهنی می‌دانستند. با توسعه رفتارگرایی در آغاز قرن حاضر و تأکید آن بر مطالعه انحصاری پدیده‌های قابل اندازه‌گیری عینی، روان‌شناسی به عنوان بررسی رفتار تعریف شد.

این تعریف معمولاً هم شامل مطالعه رفتار حیوان‌ها بود و هم رفتار آدمیان، با این فرض‌ها که: ۱-اطلاعات حاصل از آزمایش با حیوان‌ها قابل تعمیم به آدمیان است. ۲-رفتار حیوان‌ها فی نفسه شایان توجه‌است. از سال ۱۹۳۰ تا ۱۹۶۰ در بسیاری از کتاب‌ها درسی روان‌شناسی همین تعریف ارائه می‌شد. اما با توسعه روان‌شناسی پدیدارشناختی و روان‌شناسی‌شناختی بار دیگر به تعریف قبلی رسیده‌ایم و در حال حاضر در تعاریف روان‌شناسی هم به رفتار اشاره می‌شود و هم به فرایندهای ذهنی. از نظر ما روان‌شناسی را می‌توانیم چنین تعریف کنیم: مطالعه علمی رفتار و فرایندهای روانی. این تعریف هم توجه روان‌شناسی را به مطالعه عینی رفتار قابل مشاهده نمایان می‌سازد و هم به فهم و درک فرایندهای ذهنی که مستقیماً قابل مشاهده نیست و بر اساس داده‌های رفتاری و عصب-زیست‌شناختی قابل استنباط است، عنایت دارد.[۷]

تاریخچه[ویرایش]

نوشتار اصلی: تاریخ روان‌شناسی

می‌توان گفت پیشینه روان‌شناسی از تمام نظام‌های علمی موجود قدمت بیشتری دارد. ریشه‌های آن را می‎توان تا سده چهارم و پنجم پیش از میلاد با دانشمندانی چون افلاطون و ارسطو دنبال نمود. ولی به قول هرمن ابینگهوس، قرن ۱۹، ”روان‌شناسی پیشینه‌ای دراز اما تاریخچه‌ای کوتاه دارد (شولتز و شولتز، ۱۳۷۲، ص ۱۸). یک فیلسوف تحصیل کرده آلمانی بنام رادولف گوسلنیوس ابداع کننده اصطلاح «روان‌شناسی» است (۱۹۵۰). تا حدود اواخر سده نوزدهم، روان‌شناسی به عنوان شاخه‌ای از علم فلسفه شناخته می‌شد. و همچنین به عنوان یک کیش در برخی فرهنگ‌ها در نظر گرفته می‌شد که شامل تهاجم افکار و نابودی یگانگی درونی می‌گردید.

ویلهلم وونت (نشسته) با همکاران در آزمایشگاه روانی او، اولین در نوع خودش

دوره ساختارگرایی[ویرایش]

ساختارگرایی اشاره به «تئوری آگاهی» دارد که توسط ویلهلم وونت مطرح شد. در سال ۱۸۷۹ شخصی بنام ویلهلم وونت (که به پدر روان‌شناسی آزمایشی نیز معروف است) اقدام به تأسیس یک آزمایشگاه در دانشگاه شهر لایپزیک آلمان نمود که تمرکز اصلی آن بر مطالعات روان‌شناسی قرار داشت. ویلهلم وونت خودش یک ساختارگرا نبود اما از شاگردان وی و فردی بنام ادوارد بردفورد تیچنر که یکی از نخستین روان‌شناسان آمریکا شد، از فعالان رویکرد ساختارگرا در برابر رویکرد کارکردگرایی بود. مطالعات ویلهلم وونت بر شکست ساختار جز به جز فرایندهای ذهنی متمرکز بود.

دوره کارکردگرایی[ویرایش]

در مجموع رویکرد کارکردگرایی در مقابل رویکرد ساختارگرایی شکل گرفت. این رویکرد به شدت تحت تاثیر کار و مطالعات فیلسوف، دانشمند و روان‌شناس آمریکایی بنام ویلیام جیمز استوار بود. وی باور داشت که علم روان‌شناسی می‌بایست ارزش کاربردی داشته باشد و دریابد که ذهن چطور می‌تواند به منفعت فرد عمل کند. در سال ۱۸۹۰ ویلیام جیمز درکتاب خود با نام «اصول روان‌شناسی» به بسیاری از پرسشهای مطرح شده در باب بنیادهای روان‌شناسی که تا سالها بعد توسط روان‌شناسان مطرح می‌شدند، پاسخ داد. از دیگر محققان مکتب کارکردگرایی می‌توان به جان دیویی و هاروی کار اشاره کرد. همچنین می‌بایست به دانشمند آلمانی بنام هرمان ابینگ هاوس اشاره کرد. فردی که پیشرو انجام آزمایشاتی درباره حافظه بود. وی در این مطالعات که در دانشگاه برلینانجام می‌گرفت، مدل روش تحقیق کمی درباره یادگیری و فراموشی را ارائه کرد. در همین زمان دانشمند روسی با نام ایوان پاولف (شخصی که مبتکر فرایند یادگیری شرطی شدن کلاسیک است) نیز آزمایشات خود را بر روی سگ‌ها انجام می‌داد که بعدها بعنوان مفهوم شرطی شدن کلاسیک از آن یاد شد. اما در سالهای ابتدایی دهه ۱۹۵۰ میلادی تمامی تکنیک‌های بکار گرفته شده و توسعه یافته شده توسط ویلهلم وونت، ویلیام جیمز، جان دیویی، هرمان ابینگ هاوس و بقیه این دسته از دانشمندان- تخت عنوان روان‌شناسی آزمایشی- که به شدت به دسته‌های اطلاعات ذهنی و پردازش آنها مربوط می‌شدند، شاخه‌ای از مباحث مربوط به روان‌شناسی شناختی شده بودند.

ردیف جلو: زیگموند فروید، استنلی هال، کارل یونگ. ردیف عقب: آبراهام بریل، ارنست جونز، ساندور فرنزی. دانشگاه کلارک، 1909


بی. اف. اسکینر در گروه روانشناسی دانشگاه هاروارد، 1950

دوره رفتارگرایی[ویرایش]

به عنوان بخشی از عکس‌العمل نسبت به طبیعت فردی و درون نگر روان‌شناسی و وابستگی انحصاری آن به جمع‌آوری مجدد تجارب مبهم و دوردست کودکی، مکتب رفتارگرایی بمنزله روش راهنمائی تئوری روان‌شناسی معروف گردید. روان‌شناسانی همچون جان بی. واتسون، ادوارد لی سرندایک و بی. اف. اسکینر به عنوان پیشتازان این مکتب بودند. رفتارگرایان اعتقاد داشتند که روان‌شناسی باید تبدیل به علم رفتارشناسی گردد و نه ذهن. آنها این نظر را که وضعیت‌های درون ذهنی مانند اعتقادات، تمایلات یا اهداف را می‌توان به صورت علمی مورد تحقیق قرار داد را رد نمودند. در سال (۱۹۱۳) واتسون در نوشتاری با نام «روان‌شناسی از دیدگاه رفتارگرا» اظهار داشت که روان‌شناسی رشته‌ای کاملاً تجربی از علوم طبیعی است، اشکال درون‌گرایی از اجزای لازم این روش‌ها محسوب نمی‌گردند، و اینکه رفتارگرایان مرزی بین انسان و حیوان صفتی قائل نیستند.

رفتارگرایی در تمامی سال‌های آغازین سده بیستم به عنوان مدل غالب روان‌شناسی مطرح بود. دلیل عمده این سرآمد بودن خلق و کاربرد موفق (نه حداقل از آنچه به نام تبلیغ) تئوری‌های شرطی شدن به عنوان مدل‌های علمی رفتار انسان بود. به‌هرحال، کم‌کم مشخص شد که علی‌رغم آنکه رفتارگرایی اکتشافات مهمی صورت داده بود ولی به عنوان یک تئوری راهنمای رفتار انسان نا کارآمد به‌نظر می‌رسید. بازبینی کتاب"رفتار کلامی اثر اسکینر توسط نوام چامسکی (با هدف توضیح فرایند اکتساب زبان در یک چهار چوب رفتارگرایی) به‌عنوان یکی از عوامل اصلی ختم کننده دوران رفتارگرایی به‌شمار می‌آید.

چامسکی اثبات نمود که زبان را نمی‌توان به‌صورت انحصاری از طریق شرطی شدن آموخت؛ زیرا مردم قادرند جملاتی بی همتا در ساختار و معنا را بیان کنند که بتنهایی از طریق تجارب روزمره زندگی قابل تولید نیستند. این مباحث مؤید آنست که فرایندهای درونی ذهن که رفتارگرایان آن‌ها را تحت عنوان توهم رد می‌کردند، واقعاً وجود دارند. به همین شکل، کار آلبرت بندورا نشان داد که کودکان قادرند یادگیری از طریق مشاهدات اجتماعی را بدون تغییر در رفتار علنی بیاموزند و بنابر این بیشتر بروی بازنمائی‌های درونی حساب باز نمایند.

'روان‌شناسی بشر دوستانه' در سال ۱۹۵۰ بوجود آمد و به‌عنوان عکس‌العملی نسبت به مثبت‌گرایی و تحقیقات علمی ذهن بکار خود ادامه داد. تأکید این روان‌شناسی بر نظریه پدیدار شناختی تجارب انسانی بوده و در جستجوی فهم ابناء بشر و رفتار آنها از طریق انجام تحقیقات کیفی بر آمد. ریشه‌های تفکرات بشر دوستانه در اگزستانسیالیست‌ها و فلسفه پدیدار شناختی بوده و بسیاری از روان‌شناسان بشری روش علمی را کاملاً رد نموده و اعتقاد داشتند که سعی در تبدیل تجارب انسان به واحدهای اندازه‌گیری باعث تخلیه کلیه معانی و ارتباطات او به‌عنوان موجودی زنده خواهد گشت.

برخی دیگر از تئوریسین‌های این مکتب فکری عبارتند از آبراهام مازلو مبتکر سلسله نیازهای انسانی، کارل راجرز مبتکر درمان مشتری مداری و فیتز پرلز مبتکر و بسط دهنده درمان گشتالت.

ظهور فناوری رایانه‌ای نیز به پیشرفت استعاره عملکرد ذهنی به پردازش اطلاعات کمک نمود. این فناوری به‌همراه تحقیقات علمی در زمینه مطالعه ذهن و همچنین اعتقاد به وضعیت داخلی ذهن به پیدایش روان‌شناسی شناختی به‌عنوان مدل برجسته ذهن کمک نمود.

ارتباطات بین مغز و عملکرد دستگاه عصبی نیز متداول گردید. دلیل این رایج شدن قسمتی به آزمایش‌های افرادی مانند چارلز شرینگتون و دونالد هب و قسمتی به مطالعات دانشمندان در خصوص جراحت مغزی (همچنین بخش روان‌شناسی شناخت‌گرا را ببینید) برمی گشت. با توسعه فناوری‌های اندازه‌گیری عملکرد مغز، روان‌شناسی اعصاب و علوم مربوط به اعصاب بخش‌های فعال در روان‌شناسی امروزی گردیدند.

با درگیری علوم دیگر (از جمله فلسفه، دانش رایانه و علوم مربوط به اعصاب) جهت شناخت و فهم ذهن، چتری از علوم شناختی به‌عنوان ابزار تمرکز تلاش‌ها در مسیری سازنده تشکیل گردید.

به‌هرحال، بسیاری از روان‌شناسان از آنچه به‌عنوان مدل‌های «مکانیکی» ذهن انسان و طبیعت او مطرح بود، دلخوشی نداشتند. حلقه کامل افراد این دست، می‌توان به روان‌شناسی تبدیل شخصیت و روان‌شناسی تحلیلی کارل یونگ اشاره نمود که در طلب برگشت روان‌شناسی به ریشه‌های روحانی خود بودند. دیگران مانند سرگئی موسکویکی و گرهارد داوین اعتقاد داشتند که رفتار و فکر در ذات خود الزاماً با هم تعامل داشته و در جستجوی قالب گذاری روان‌شناسی در قالب وسیعتر مطالعات علوم اجتماعی بودند که این علوم نیز در ارتباط مستقیم با مفهوم اجتماعی تجربه و رفتار هستند.

شاخص‌های سلامت روان[ویرایش]

اخیراً مشکلات سلامت روان بیشتر شده و یا اینکه بشر بیشتر به آن توجه کرده‌است

رسیدن به آرامش و اطمینان و دوری از افسردگی و اضطراب از اساسی‌ترین نیازهای سرشتین آدمی و از دیرباز جزو مسائل اساسی بشر بوده‌است. همین مسئله موجب شده تا در ادیان و آیین‌های کهن بشری، ضمن تشریح علل آرامش روحی و روانی، راهکارهایی برای پاسخ به این نیاز اساسی بشر ارائه شود. از طرف دیگر، بهداشت و سلامت روانی یکی از نیازهای اجتماعی نیز هست؛ چراکه عملکرد مطلوب جامعه مستلزم برخورداری از افرادی است که از نظر سلامت و بهداشت روانی در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشند.

دوره‌ای در روان‌شناسی[ویرایش]

درمان شناختی-رفتاری یا CBT) Cognitive Behavior Therapy) از شهرتی فزاینده برخوردار شده و به عنوان یک روش درمانی موثر و بادوام برای درمان بسیاری از اختلالات شناخته شده است. درمان شناختی رفتاری یا رفتاری-شناختی هدفش کمک به کسانی است که با مشکلاتی مواجه شده‌اند. بعد شناختی اشاره به فکر دارد. بعد رفتار شامل هر کاری است که انجام می‌دهید. درمان شناختی رفتاری بر این بعد متکی است که هر طور فکر کنید احساس کرده و رفتار می‌کنید. پس اگر سالم فکر کنید زندگی شادمانی خواهید داشت.

ذهن و مغز[ویرایش]

نوشتار اصلی: ذهن و مغز

روان‌شناسی تشریح کننده تلاشهای توصیف کننده هوشیاری، رفتار و تاثیرات متقابل اجتماعی می‌باشد. منظور ابتدائی روان‌شناسی تجربی توضیح تجربه و رفتار انسان به همان صورتی که رخ می‌دهد بود. در حدود بیست سال گذشته روان‌شناسی به بررسی ارتباط هوشیاری و مغز یا دستگاه عصبی پرداخت. هنوز مشخص نیست اینها به چه صورت‌هایی با هم در ارتباط هستند: آیا هوشیاری تعیین کننده وضعیت مغز است و یا وضعیت مغز تعیین کننده هوشیاریست و یا اینکه هر دو اینها روش‌های خاص خود را دارند؟ احتمالاً برای فهم این ارتباطات می‌باید ابتدا با تعاریف «هوشیاری» و «وضعیت مغز» آشنا گردید – یا اینکه آیا هوشیاری نوعی «وهم و خیال» پیچیده‌است که هیچ ارتباطی با فرایندهای عصبی ندارد؟ فهم عملکرد مغز نیز به‌صورتی فزاینده در تئوری و تمرین روان‌شناسی خصوصاً در بخش‌هایی مانند هوش مصنوعی، روان‌شناسی شناخت اعصاب و علوم شناخت‌گرای اعصاب داخل شده‌است.

مکاتب فکری[ویرایش]

بحث اکثر مکاتب فکری بر سر استفاده از یک مدل خاص به‌عنوان تئوری راهنما بود که از طریق آن بتوان کلیه، یا اکثریت رفتارهای انسانی را توضیح داد. محبوبیت این مکاتب در طول زمان کم و زیاد می‌شده‌است. ممکن است برخی از روان‌شناسان تصور کنند که پیرو مکتب خاصی بوده و مابقی را رد نموده‌اند، اگرچه اکثر افراد هر کدام از این مکاتب را روشی برای فهم ذهن و نه لزوماً تئوری‌های انحصاری متقابل در نظر می‌گیرند.

حوزه و قلمرو روان‌شناسی[ویرایش]

زمینه روان‌شناسی بسیار گسترده و شامل روش‌های متفاوت مطالعه فرایندهای ذهنی و رفتاری می‌گردد. در زیر حوزه‌های اصلی بررسی و تحقیق روان‌شناسی به آگاهی می‌رسند. فهرست کامل و جامع عناوین زیر مجموعه و حوزه‌های علم روان‌شناسی را می‌توانید در فهرست سر فصل‌های روان‌شناسی و فهرست رشته‌های علمی روان‌شناسی پیدا و ملاحظه نمائید.

روش‌های تحقیقات[ویرایش]

تحقیقات روان‌شناسی بر طبق استانداردهای روش علمی انجام و هم شامل کیفی کردارشناسی و هم وجوه آمار کمی گردیده تا به تولید و ارزیابی توضیحی فرضیات در ارتباط با پدیده‌های روان‌شناسی بپردازد. در جائیکه تحقیقات اخلاقی و حالت توسعه در یک دامنه فرضی تحقیق مجاز انجام گردد، پژوهش از طریق پروتکل‌های آزمایشیدنبال می‌شوند. تمایل روان‌شناسی به التقاطی بودن باعث اقتباس دانش علمی از دیگر رشته‌ها برای کمک به توضیح و درک پدیده‌های روان‌شناسی گردید.

تحقیقات کمی روان‌شناسی باعث ایجاد طیفی وسیع از روش‌های مشاهده‌ای شامل تحقیقات عمل، کردارشناسی، قوم نگاری، توضیحات آماری، ساختاری شده و بدون ساختار مصاحبه ها و مشاهدات شرکت‌کنندگان گردید که منظور آن گردآوری اطلاعات غنی بدون غرض حاصل از آزمایش‌های سنتی بود. ادامه تحقیقات عام روان‌شناسی انسانی با تحقیق در روش‌های قوم نگار، تاریخی و تاریخ‌نگار ادامه یافت.

تست جنبه‌های مختلف عملکرد روان‌شناسی زمینه‌ای فوق‌العاده از روان‌شناسی معاصر است. روان سنجی و روش‌های آماری غالب شامل انواع معروف تست‌های استاندارد شده و همچنین آنهایی که یطور اتفاقی به مقتضی وضعیت و آزمایش شکل گرفته‌اند، می‌باشند.

تمرکز روان‌شناسان آکادمیک احتمالاً به‌طور خالص بروی تحقیق و تئوری روان‌شناسی با هدف فهم بیشتر روان‌شناسانه در زمینه‌ای مشخص قرار دارد، این در حافهرست که دیگر روان‌شناسان بروی روان‌شناسی کاربردی کار کرده تا چنین دانشی را برای سود آوری سریع و عملی گسترش دهند. به‌هرحال، این دیدگاه‌ها به‌طور متقابل انحصاری نبوده و بیشتر روان‌شناسان هم درگیر تحقیقات و هم در بکار بردن روان‌شناسی در مقاطع خاص کار خود مشغول بوده‌اند. در میان بسیاری از انواع رشته‌های روان‌شناسی، هدف روان‌شناسی بالینی توسعه کاربرد دانش روان‌شناسان و تجارب پژوهش‌ها و روش‌های آزمایش‌ها که آن‌ها به ساخت و بکار بستن ادامه دادند و همچنین بکارگیری موضوعات روان‌شناسی انفرادی یا استفاده از روان‌شناسی جهت کمک به دیگران می‌باشد.

زمانیکه زمینه رغبت نیاز به آموزش خاص و دانش تخصصی خصوصاً در زمینه‌های کاربردی دارد، تداعیات روان‌شناسی به‌طور عادی به ایجاد سازمانی حاکم جهت مدیریت نیازهای آموزشی می‌پردازد. به همین شکل، نیازمندی‌ها احتمالاً در درجات دانشگاهی روان‌شناسی قرار دارند، طوری که دانش آموزان بتوانند به کسب علم کافی در زمینه‌های مختلف اقدام نمایند. در کل، زمینه‌های روان‌شناسی عملی که در آن روان‌شناسان درمان را به دیگران توصیه می‌کنند، همچنین نیاز به اعطای پروانه از سازمان‌های منظم دولتی به روان‌شناسان نیز احساس می‌شود.

آزمایش‌های کنترل شده[ویرایش]

تحقیقات روان‌شناسی آزمایشی در داخل لابراتوار و تحت شرایط کنترل شده انجام می‌پذیرند. تلاش این متد تحقیقات تکیه انحصاری بر کاربرد روش‌های علمی بر ابناء بشر برای فهم رفتار می‌باشد. نمونه‌های چنین معیارهای سنجش رفتاری شامل زمان عکس‌العمل و انواع معیاری‌های روان سنجی می‌گردد. آزمایش‌ها جهت آزمودن یک فرضیه خاص انجام می‌پذیرند.

به‌عنوان یک مثال روان‌شناسی آزمایشی، ممکن است ادراک مردم را در زمینه تن‌های صدا بسنجد. خصوصاً، ممکن است سؤال زیر پرسیده شود: آیا برای مردم آسانتر نیست که بین یک جفت تن صدا تفاوت قائل شده و آن‌را از دیگر اصوات بر مبنای تکرار آن‌ها تشخیص دهند؟ برای پاسخ به این سؤال امکان عدم اثبات این فرضیه که کلیه اصوات صرفنظر از فرکانس آنها، به‌طور یکسان قابل تشخیص هستند وجود دارد (همچنین بخش تست فرضیه برای توضیح اینکه چرا شخص به‌جای اثبات فرضیه به عدم اثبات آن می‌پردازد، را ببینید.) جهت تست این فرضیه می‌باید یک شرکت کننده در یک اتاق نشانده شده و به یک سری اصوات گوش دهد. چنانچه شرکت کننده بخواهد نسبت به یک صوت عکس‌العمل نشان دهد (مثلاً از طریق فشار دادن یک دکمه)،

در صورتیکه فکر کنند که تن آواها شامل دو صدای متفاوت بوده و یک عکس‌العمل دیگر اگر فکر کنند که همان صدا را شنیده‌اند. نسبت پاسخ‌های صحیح به‌عنوان معیار سنجش اینکه آیا کلیه تن‌های آواها به‌صورت یکسان قابل تشخیص بوده یا خیر، بکار می‌رود. نتیجه این آزمایش بخصوص نشانگر بهتر تفاوت اصوات خاص بر پایه درگاه شنیداری انسان می‌باشد.

مطالعات همبستگی[ویرایش]

یک مطالعه همبستگی از آمارها جهت تعیین اینکه اگر یک متغیر به‌همراه متغیر دیگر مجدداً رخ می‌دهد یا خیر، استفاده می‌نماید. به‌عنوان مثال، ممکن است یک شخص علاقه داشته باشد که بداند آیا سیگار کشیدن با احتمال ابتلا به سرطان ریه در ارتباط هست یا خیر. یک راه ساده پاسخ گفتن به این سؤال آنست که گروهی از افراد سیگاری را در نظر گرفته و نسبت آنهایی را که در یک مدت زمان مشخص به سرطان ریه مبتلا گشته‌اند را برآورد نمائیم. در این مورد خاص، ممکن است نتیجه حاصله حاکی از همبستگی بالای این دو عامل با یک‌دیگر باشد. (قبلاً ثابت شده‌است که توتون اثرات زیانباری بر ریه انسان وارد می‌سازد). به‌هرحال، تنها بر پایه همین رابطه همبستگی، نمی‌توان به‌طور قاطع قضاوت نمود که کشیدن سیگار «علت» ابتلا به سرطان ریه‌است. فقط می‌توان گفت آنهایی که مستعد سرطان هستند بیشتر آنهایی هستند که سیگار نیز می‌کشند. جایگزین سوم آنست که یک متغیر دیگر باعث ایجاد هر دو وضعیت گردد. با مثال روشن نمودن این واقعیت که همبستگی بر علیت دلالت ندارد این مورد را به یکی از اصلی‌ترین محدودیت‌های مطالعات همبستگی تبدیل می‌نماید.

مطالعات طولی[ویرایش]

مطالعات طولی نوعی روش تحقیق است که به مشاهده یک گروه در یک دوره زمانی مشخص می‌پردازد. به‌عنوان مثال، ممکن است شخصی در نظر داشته باشد که پدیده اختلال در یک زبان مشخص (اس. ال. آی.) را از طریق مشاهده یک گروه از افراد تحت شرایطی خاص و در یک دوره زمانی مورد مطالعه قرار دهد. مزیت این روش آن است که می‌توان چگونگی تاثیر گذاری یک وضعیت در افراد را طی مدت زمان طولانی مورد نظر قرار داد. ولی در هر صورت، از آنجا که نمی‌توان تفاوت‌های فردی اعضاء گروه را کنترل نمود، نتیجه‌گیری در باره کل گروه مشکل خواهد بود.

روش‌های روان‌شناسی اعصاب[ویرایش]

موضوع روان‌شناسی اعصاب هم بررسی افراد سالم و هم افراد بیمار که به‌طور عام از جراحت مغزی یا بیماری‌های ذهنی رنج می‌برند، می‌باشد.

موضوع بررسی رشته‌های روان‌شناسی اعصاب شناخت‌گرا و پزشکی اعصاب و روان شناخت‌گرا بیماری‌های عصبی یا ذهنی از طریق تلاش در استنتاج تئوری‌های عملکرد عادی ذهن و مغز می‌باشد. فعالیت این رشته به‌طور عادی شامل مشاهده تفاوت‌های موجود در زمینه‌های توانائی باقی‌مانده (که بنام «عملکرد عدم همکاری» شناخته می‌شود) است که می‌تواند پاسخی به این سؤال باشد که آیا توانائیها از عملکردهای جزئی تری تشکیل شده و یا توسط یک مکانیسم شناخت‌گرای واحد کنترل می‌گردند.

در کل، تکنیک‌های آزمایش‌هایی اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند که بر مطالعات روان‌شناسی اعصاب افراد سالم نیز صدق می‌کنند. این تکنیک‌ها شامل آزمایش‌های رفتاری، اسکن مغز یا تصویرسازی اعصاب از منظر عملکرد – برای بررسی فعالیت مغز در حین انجام عملی خاص، و تکنیک‌هایی مانند شبیه‌سازی مغناطیسی انتقال جمجمه، که به‌صورتی مطمئن به تغییر عملکرد بخش‌های کوچک مغز جهت بررسی اهمیت آن‌ها در عملیات ذهنی می‌پردازد.

مدل‌سازی رایانه‌ای[ویرایش]

Neural network with two layers

شیبه‌سازی رایانه‌ای

ابزاری است که اغلب در روان‌شناسی شناخت‌گرا جهت شبیه‌سازی رفتاری خاص با استفاده از یک رایانه بکار می‌رود. این مدل مزیت‌های زیادی دارد. نظر به اینکه رایانه‌های مدرن از سرعتی فوق‌العاده بالا برخوردار هستند، بسیاری از فرایندهای شبیه‌سازی را می‌توان در مدت اندک اجرا نمود که این خود توان آماری ما را به مقدار بسیار زیاد افزایش خواهد داد. همچنین با استفاده از مدل‌سازی، روان‌شناسان قادر به تجسم فرضیات در خصوص سازمان عملکردی وقایع ذهنی می‌گردند که این امر به‌صورت مستقیم در انسان قابل رویت نیست.

انواع متعددی از مدلسازی در مطالعه رفتار مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیوندگرایی از شبکه‌های عصبی جهت شبیه‌سازی مغز بهره می‌جوید. روش دیگر مدل‌سازی سمبلیک است که اشیاء ذهنی مختلف را با استفاده از متغیرها و قوانین به نمایش درمی‌آورد. انواع دیگر مدلسازی عبارتند از سیستم‌های پویا و اتفاقی.

انتقاد[ویرایش]

اگرچه جریان روان‌شناسی مدرن به‌طور گسترده در مسیر تلاش‌های علمی قرار دارد، ولیکن این مسیر سابقه مناقشات تاریخی دارد. زمینه برخی از انتقادات روان‌شناسی بر پایه اخلاقیات و فلسفه استوار گردیده‌است. برخی معتقدند روان‌شناسان با در مرکز قرار دادن ذهن انسان در آزمایش‌ها و مطالعات آماری، به‌شکل دهی ماهیت آنها پرداخته‌اند؛ زیرا این روشها با انسان بمانند اشیاء بیجان و چیزهایی که با آزمایش مورد بررسی قرار گرفته برخورد می‌کنند. گاهی اوقات روان‌شناسی به‌عنوان ابزار از بین بردن خصایص انسانی، بی توجهی یا بی‌ارزش کردن هر آنچه برای ابناء بشر لازم است، تلقی می‌گردد.

یک انتقاد مشترک از روان‌شناسی به نامتعادل بودن آن به‌عنوان یک علم بر می‌گردد. نظر به اینکه تکیه بعضی از زمینه‌های روان‌شناسی بر روش‌های تحقیقات «ضعیف» از قبیل زمینه‌یابی و پرسشنامه قرار دارد، برخی گفته‌اند که این زمینه‌های روان‌شناسی به‌اندازه‌ای که خود روان‌شناسی ادعا می‌کند علمی نیستند. روش‌هایی از قبیل درون‌گرایی و تحلیل متخصص، که توسط برخی روان‌شناسان مورد بهره‌برداری قرار دارند، به‌صورت باز با مسأله ذهنیت برخورد نموده و بر پایه مشاهده قرار دارند. در اینجا سؤال مطروحه آنست که آیا بایست روان‌شناسی را به‌عنوان علم طبقه‌بندی نمود یا خیر زیرا عواملی مانند عینیت، اعتبار، جامدیت به‌عنوان معیارهای کلیدی وجوب تجربه و علم به شمار می‌آیند. از این جهت برخی شاخه‌های روان‌شناسی دارای این معیارها نیستند. از سوی دیگر، استفاده گسترده‌تر از کنترل‌های آماری و طراحی‌های تحقیقات که به‌صورت فزاینده‌ای پیچیده می‌گردند، تحلیل‌ها، روش‌های آماری و همچنین عدم استفاده از روشهای مشکل دارتر مانند درون‌گرایی، حداقل در بخش‌های روان‌شناسی دانشگاه‌ها، باعث کاهش سطح انتقاد نسبت به آنچه درگذشته بود گردیده‌است.

برخی سؤال می‌کنند که آیا ذهن تابع تحقیقات کمی علمی خواهد شد. و برخی منتقدین نیز به طرح تنوع زیاد تئوری‌های روان‌شناسی که مخالف سر سخت نحوه کارکرد ذهن هستند، پرداختند. انتقاد وارده شده دیگر بر روان‌شناسی مدرن بی اعتنائی آن به روحانیت و خود روح است.

همچنین انتقاداتی از سوی پژوهندگان تجربی روان‌شناسی در خصوص شکاف میان تحقیق و تمرینات بالینی در روان‌شناسی طرح گردیده‌است. یک روند جدید شامل رشد درمان‌های غیر علمی مانند برنامه ریزی زبانشناختی عصبی، تولد مجدد و درمان آغازین می‌گردد که توسط برخی سازمان‌های روان درمانی توسعه می‌یابند. سازمان‌هایی از قبیل مرکز بررسی علمی تمرینات سلامت ذهن برای افزایش سطح آگاهی و تحقیق در خصوص این رشته بوجود آمده‌اند.

زیرشاخه‌های روان‌شناسی[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. «What is Psychology? (citebite.com)». simplypsychology.org. بازبینی‌شده در ۲۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۳. 
 2. «Psycology's Etymology». ویکی‌واژهٔ انگلیسی. بازبینی‌شده در ۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۳. 
 3. «واژه‌شناسی: ψυχή». ویکی‌واژهٔ انگلیسی. بازبینی‌شده در ۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۳. 
 4. «واژه‌شناسی: psyche». ویکی‌واژهٔ انگلیسی. بازبینی‌شده در ۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۳. 
 5. «فرهنگ لغت فارسی». بازبینی‌شده در ۲۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۳. 
 6. «فرهنگستان زبان و ادب فارسی (دستور خط: ترکیبیات)». بازبینی‌شده در ۲۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۳. 
 7. ریتال ل. اتکینسون؛ ریچارد. س. اتکینسون؛ ارنست ر. هیلگارد، ۱۹۸۳، ترجمة محمد نقی براهنی و همکاران، ۱۳۶۶، چاپ هفتم، انتشارات رشد، تهران، صفحه ۳۵.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • ویکی‌پدیای انگلیسی
 • شاملو، سعید. (۱۳۷۰). روان‌شناسی بالینی. تهران: انتشارات رشد.
 • شولتز، دوان‌پی، شولتز، سیدنی الن. (۱۳۷۲). تاریخ روان‌شناسی نوین. ترجمه علی‎اکبر سیف و همکاران. جلد ۱و۲، تهران: انتشارات رشد.
 • محمدپور، احمدرضا.(۱۳۸۸). رواندرمانی چیست؟ تهران: نشر قطره.

پیوند به بیرون[ویرایش]

Not to be confused with Phycology, Physiology, or Psychiatry.

Psychology is the study of mind and behavior.[1][2] It is an academic discipline and an applied science which seeks to understand individuals and groups by establishing general principles and researching specific cases.[3][4] In this field, a professional practitioner or researcher is called a psychologist and can be classified as a social, behavioral, or cognitive scientist. Psychologists attempt to understand the role of mental functions in individual and social behavior, while also exploring the physiological and biological processes that underlie cognitive functions and behaviors.

Psychologists explore concepts such as perception, cognition, attention, emotion, intelligence, phenomenology, motivation, brain functioning, personality, behavior, and interpersonal relationships, including psychological resilience, family resilience, and other areas. Psychologists of diverse orientations also consider the unconscious mind.[5] Psychologists employ empirical methods to infer causal and correlational relationships between psychosocial variables. In addition, or in opposition, to employing empirical and deductive methods, some—especially clinical and counseling psychologists—at times rely upon symbolic interpretation and other inductive techniques. Psychology has been described as a "hub science",[6] with psychological findings linking to research and perspectives from the social sciences, natural sciences, medicine, humanities, and philosophy.

While psychological knowledge is often applied to the assessment and treatment of mental health problems, it is also directed towards understanding and solving problems in several spheres of human activity. By many accounts psychology ultimately aims to benefit society.[7][8] The majority of psychologists are involved in some kind of therapeutic role, practicing in clinical, counseling, or school settings. Many do scientific research on a wide range of topics related to mental processes and behavior, and typically work in university psychology departments or teach in other academic settings (e.g., medical schools, hospitals). Some are employed in industrial and organizational settings, or in other areas[9] such as human development and aging, sports, health, and the media, as well as in forensic investigation and other aspects of law.

Etymology

The word psychology derives from Greek roots meaning study of the psyche, or soul (ψυχή psukhē, "breath, spirit, soul" and -λογία -logia, "study of" or "research").[10] The Latin word psychologia was first used by the Croatian humanist and Latinist Marko Marulić in his book, Psichiologia de ratione animae humanae in the late 15th century or early 16th century.[11] The earliest known reference to the word psychology in English was by Steven Blankaart in 1694 in The Physical Dictionary which refers to "Anatomy, which treats the Body, and Psychology, which treats of the Soul."[12]

History

Main article: History of psychology

The ancient civilizations of Egypt, Greece, China, India, and Persia all engaged in the philosophical study of psychology. Historians note that Greek philosophers, including Thales, Plato, and Aristotle (especially in his De Anima treatise),[13] addressed the workings of the mind.[14] As early as the 4th century BC, Greek physician Hippocrates theorized that mental disorders had physical rather than supernatural causes.[15]

In China, psychological understanding grew from the philosophical works of Laozi and Confucius, and later from the doctrines of Buddhism. This body of knowledge involves insights drawn from introspection and observation, as well as techniques for focused thinking and acting. It frames the universe as a division of, and interaction between, physical reality and mental reality, with an emphasis on purifying the mind in order to increase virtue and power. An ancient text known as The Yellow Emperor's Classic of Internal Medicine identifies the brain as the nexus of wisdom and sensation, includes theories of personality based on yin–yang balance, and analyzes mental disorder in terms of physiological and social disequilibria. Chinese scholarship focused on the brain advanced in the Qing Dynasty with the work of Western-educated Fang Yizhi (1611–1671), Liu Zhi (1660–1730), and Wang Qingren (1768–1831). Wang Qingren emphasized the importance of the brain as the center of the nervous system, linked mental disorder with brain diseases, investigated the causes of dreams and insomnia, and advanced a theory of hemispheric lateralization in brain function.[16]

Distinctions in types of awareness appear in the ancient thought of India, influenced by Hinduism. A central idea of the Upanishads is the distinction between a person's transient mundane self and their eternal unchanging soul. Divergent Hindu doctrines, and Buddhism, have challenged this hierarchy of selves, but have all emphasized the importance of reaching higher awareness. Yoga is a range of techniques used in pursuit of this goal. Much of the Sanskrit corpus was suppressed under the British East India Company followed by the British Raj in the 1800s. However, Indian doctrines influenced Western thinking via the Theosophical Society, a New Age group which became popular among Euro-American intellectuals.[17]

Psychology was a popular topic in Enlightenment Europe. In Germany, Gottfried Wilhelm Leibniz (1646–1716) applied his principles of calculus to the mind, arguing that mental activity took place on an indivisible continuum—most notably, that among an infinity of human perceptions and desires, the difference between conscious and unconscious awareness is only a matter of degree. Christian Wolff identified psychology as its own science, writing Psychologia empirica in 1732 and Psychologia rationalis in 1734. This notion advanced further under Immanuel Kant, who established the idea of anthropology, with psychology as an important subdivision. However, Kant explicitly and notoriously rejected the idea of experimental psychology, writing that "the empirical doctrine of the soul can also never approach chemistry even as a systematic art of analysis or experimental doctrine, for in the manifold of inner observation can be separated only by mere division in thought, and cannot then be held separate and recombined at will (but still less does another thinking subject suffer himself to be experimented upon to suit our purpose), and even observation by itself already changes and displaces the state of the observed object." Having consulted philosophers Georg Friedrich Wilhelm Hegel and Johann Friedrich Herbart, in 1825 the Prussian state established psychology as a mandatory discipline in its rapidly expanding and highly influential educational system. However, this discipline did not yet embrace experimentation.[18] In England, early psychology involved phrenology and the response to social problems including alcoholism, violence, and the country's well-populated mental asylums.[19]

Beginning of experimental psychology

Wilhelm Wundt (seated) with colleagues in his psychological laboratory, the first of its kind.

Gustav Fechner began conducting psychology research in Leipzig in the 1830s, studying psychophysics and articulating the principle that human perception of a stimulus varies logarithmically according to its intensity.[20] Fechner's 1950 Elements of Psychophysics challenged Kant's stricture against quantitative study of the mind.[18] In Heidelberg, Hermann von Helmholtz conducted parallel research on sensory perception, and trained physiologist Wilhelm Wundt. Wundt, in turn, came to Leipzig University, establishing the psychological laboratory which brought experimental psychology to the world. Wundt focused on breaking down mental processes into the most basic components, motivated in part by an analogy to recent advances in chemistry, and its successful investigation of the elements and structure of material.[21] Paul Flechsig and Emil Kraepelin soon created another influential psychology laboratory at Leipzig, this one focused on more on experimental psychiatry.[18]

Psychologists in Germany, Denmark, Austria, England, and the United States soon followed Wundt in setting up laboratories.[22] G. Stanley Hall who studied with Wundt, formed a psychology lab at Johns Hopkins University in Maryland, which became internationally influential. Hall, in turn, trained Yujiro Motora, who brought experimental psychology, emphasizing psychophysics, to the Imperial University of Tokyo.[23] Wundt assistant Hugo Münsterberg taught psychology at Harvard to students such as Narendra Nath Sen Gupta—who, in 1905, founded a psychology department and laboratory at the University of Calcutta.[17] Wundt students Walter Dill Scott, Lightner Witmer, and James McKeen Cattell worked on developing tests for mental ability. Catell, who also studied with eugenicist Francis Galton, went on to found the Psychological Corporation. Wittmer focused on mental testing of children; Scott, on selection of employees.[24]

Another student of Wundt, Edward Titchener, created the psychology program at Cornell University and advanced a doctrine of "structuralist" psychology. Structuralism sought to analyze and classify different aspects of the mind, primarily through the method of introspection.[25] William James, John Dewey and Harvey Carr advanced a more expansive doctrine called functionalism, attuned more to human–environment actions. In 1890 James wrote an influential book, The Principles of Psychology, which expanded on the realm of structuralism, memorably described the human "stream of consciousness", and interested many American students in the emerging discipline.[26][27][25] Dewey integrated psychology with social issues, most notably by promoting the cause progressive education to assimilate immigrants and inculcate moral values in children.[28]

A different strain of experimentalism, with more connection to physiology, emerged in South America, under the leadership of Horacio G. Piñero at the University of Buenos Aires.[29] Russia, too, placed greater emphasis on the biological basis for psychology, beginning with Ivan Sechenov's 1873 essay, "Who Is to Develop Psychology and How?" Sechenov advanced the idea of brain reflexes and aggressively promoted a deterministic (contra free will) viewpoint on human behavior.[30]

Wolfgang Kohler, Max Wertheimer and Kurt Koffka co-founded the school of Gestalt psychology (not to be confused with the Gestalt therapy of Fritz Perls). This approach is based upon the idea that individuals experience things as unified wholes. Rather than breaking down thoughts and behavior into smaller elements, as in structuralism, the Gestaltists maintained that whole of experience is important, and differs from the sum of its parts. Other 19th-century contributors to the field include the German psychologist Hermann Ebbinghaus, a pioneer in the experimental study of memory, who developed quantitative models of learning and forgetting at the University of Berlin,[31] and the Russian-Soviet physiologist Ivan Pavlov, who discovered in dogs a learning process that was later termed "classical conditioning" and applied to human beings.[32]

Disciplinary consolidation

One of the earliest psychology societies was La Société de Psychologie Physiologique in France, which lasted 1885–1893. The first meeting of the International Congress of Psychology took place in Paris, in August 1889, amidst the World's Fair celebrating the centennial of the French Revolution. William James was one of three Americans among the four hundred attendees. The American Psychological Association was founded soon after, in 1892. The International Congress continued to be held, at different locations in Europe, with wider international participation. The Sixth Congress, Geneva 1909, included presentations in Russian, Chinese, and Japanese, as well as Esperanto. After a hiatus for World War I, the Seventh Congress met in Oxford, with substantially greater participation from the war-victorious Anglo-Americans. In 1929, the Congress took place at Yale University in New Haven, Connecticut, attended by hundreds of members of the American Psychological Association[22] Tokyo Imperial University led the way in bringing the new psychology to the East, and from Japan these ideas diffused into China.[23][16]

Early practitioners of experimental psychology distinguished themselves from parapsychology, which in the late nineteenth century enjoyed great popularity (including the interest of scholars such as William James), and indeed constituted the bulk of what people called "psychology". Parapsychology, hypnotism, and psychism were major topics of the early International Congresses. But students of these fields were eventually ostractized, and more or less banished from the Congress in 1900–1905.[22] Parapsychology persisted for a time at Imperial University, with publications such as Clairvoyance and Thoughtography by Tomokichi Fukurai, but here too it was mostly shunned by 1913.[23]

After the Russian Revolution, psychology was heavily promoted by the Bolsheviks as a way to engineer the "New Man" of socialism. Thus, university psychology departments trained large numbers of students, for whom positions were made available at schools, workplaces, cultural institutions, and in the military. An especial focus was pedology, the study of child development, regarding which Lev Vygotsky became a prominent writer. Although pedology fell out of favor in 1936, psychology maintained its privileged position as an instrument of the Soviet state.[30] In Germany after World War I, psychology held institutional power through the military, and subsequently expanded along with the rest of the military under the Third Reich.[18]

In 1920, Édouard Claparède and Pierre Bovet created a new applied psychology organization called the International Congress of Psychotechnics Applied to Vocational Guidance, later called the International Congress of Psychotechnics and then the International Association of Applied Psychology.[22] The world federation of national psychological societies is the International Union of Psychological Science, founded in 1951 under the auspices of UNESCO, the United Nations cultural and scientific authority.[33][22] Psychology departments have since proliferated around the world, based primarily on the Euro-American model.[17][33] Since 1966, the Union has published the International Journal of Psychology.[22] Membership in the American Psychological Association increased from 5,000 in 1945 to 100,000 in the present day.[25]

Behaviorism

Skinner's teaching machine, a mechanical invention to automate the task of programmed instruction

An early researcher into psychological conditioning was Ivan Pavlov, known best for inducing dogs to salivate in the presence of a stimulus previous linked with food. As the star of psychology rose over the Soviet Union, Pavlov became a leading figure and attracted many followers, who applied his theories to humans.[30] In the United States, "connectionism" studies were conducted by Edward Lee Thorndike, who trapped animals in "puzzle boxes" and rewarded them for escaping. Like Pavlov, Thorndike focused narrowly on stimulus-response (S–R) pairings. He believed that the field of human psychology should focus on outward behavior, writing in 1911: "There can be no moral warrant for studying man's nature unless the study will enable us to control his acts."[34] John B. Watson, teaching at Johns Hopkins, led a rising tide of sentiment in the United States against the idea that psychology had to study consciousness itself. From 1910–1913 the American Psychological Association went through a sea change of opinion, away from mentalism and towards "behavioralism", and in 191 Watson coined the term behaviorism for this school of thought.[35] Behaviorism, embraced and extended by Clark L. Hull, Edward C. Tolman, Edwin Guthrie and many others, focused on the way organisms respond to environmental stimuli eliciting pain or pleasure.[25]

Behaviorism became a dominant school of thought in the midcentury United States, with B.F. Skinner its leading intellectual. Skinner's behaviorism shared with its predecessors a philosophical inclination toward positivism, determinism, and the study of observable behavior.[36][37] In lieu of probing an "unconscious mind" that underlies unawareness, behaviorists spoke of the "contingency-shaped behaviors" in which unawareness becomes outwardly manifest.[36] Notable incidents in the history of behaviorism are John B. Watson's Little Albert experiment which applied classical conditioning to the developing human child, and the clarification of the difference between classical conditioning and operant (or instrumental) conditioning, first by Miller and Kanorski and then by Skinner.[38][39] Skinner's version of behaviorism emphasized operant conditioning, through which behaviors are strengthened or weakened by their consequences.

Noam Chomsky delivered an influential critique of behaviorism on the grounds that it could not adequately explain the complex mental process of language acquisition.[40][41] Martin Seligman and colleagues discovered that the conditioning of dogs led to outcomes ("learned helplessness") that opposed the predictions of behaviorism.[42][43] Skinner's behaviorism did not die, perhaps in part because it generated successful practical applications.[40]

The Association for Behavior Analysis International was founded in 1974 and by 2003 had members from 42 countries. The field has been especially influential in Latin America, where it has a regional organization known as ALAMOC: La Asociación Latinoamericana de Análisis y Modificación del Comportamiento. Behaviorism also gained a strong foothold in Japan, where it gave rise to the Japanese Society of Animal Psychology (1933), the Japanese Association of Special Education (1963), the Japanese Society of Biofeedback Research (1973), the Japanese Association for Behavior Therapy (1976), the Japanese Association for Behavior Analysis (1979), and the Japanese Association for Behavioral Science Research (1994).[44] Today the field of behaviorism is also commonly referred to as behavior modification or behavior analysis.[44]

Psychoanalysis

Beginning in the 1890s, Austrian medical doctors including Josef Breuer (physician), Alfred Adler (physician), Otto Rank (psychoanalyst), and most prominently Sigmund Freud (neurologist), developed an influential school of thought and clinical practice called psychoanalysis. Psychoanalysis comprises a method of investigating the mind and interpreting experience; a systematized set of theories about human behavior; and a form of psychotherapy to treat psychological or emotional distress, especially unconscious conflict.[45] Freud's psychoanalytic theory was largely based on interpretive methods, introspection and clinical observations. It became very well known, largely because it tackled subjects such as sexuality, repression, and the unconscious mind as general aspects of psychological development. These were largely considered taboo subjects at the time, and Freud provided a catalyst for them to be openly discussed in polite society. Clinically, Freud helped to pioneer the method of free association and a therapeutic interest in dream interpretation.[46][47]

Freud had a significant influence on Swiss psychiatrist Carl Jung, whose theories of analytical psychology include such well-known concepts as the collective unconscious. Modification of Jung's theories led to the archetypal and process-oriented schools. Other well-known psychoanalytic scholars of the mid-20th century include Erik Erikson, Melanie Klein, D.W. Winnicott, Karen Horney, Erich Fromm, John Bowlby, and Sigmund Freud's daughter, Anna Freud. Throughout the 20th century, psychoanalysis evolved into diverse schools of thought which could be called Neo-Freudian. Among these schools are ego psychology, object relations, and interpersonal, Lacanian, and relational psychoanalysis.

Psychoanalytic theory and therapy were criticized by psychologists such as Hans Eysenck, and by philosophers including Karl Popper. Popper, a philosopher of science, argued that psychoanalysis had been misrepresented as a scientific discipline,[48] whereas Eysenck said that psychoanalytic tenets had been contradicted by experimental data. By the end of 20th century, psychology departments in American universities had become scientifically oriented, marginalizing Freudian theory and dismissing it as a "desiccated and dead" historical artifact.[49] Meanwhile, however, researchers in the emerging field of neuro-psychoanalysis defended some of Freud's ideas on scientific grounds,[50] while scholars of the humanities maintained that Freud was not a "scientist at all, but ... an interpreter."[49]

Existential-humanistic theories

Psychologist Abraham Maslow in 1943 posited that humans have a hierarchy of needs, and it makes sense to fulfill the basic needs first (food, water etc.) before higher-order needs can be met.[51]

Humanistic psychology was developed in the 1950s in reaction to both behaviorism and psychoanalysis.[52] By using phenomenology, intersubjectivity, and first-person categories, the humanistic approach sought to glimpse the whole person—not just the fragmented parts of the personality or cognitive functioning.[53] Humanism focused on fundamentally and uniquely human issues, such as individual free will, personal growth, self-actualization, self-identity, death, aloneness, freedom, and meaning. The humanistic approach was distinguished by its emphasis on subjective meaning, rejection of determinism, and concern for positive growth rather than pathology.[citation needed] Some founders of the humanistic school of thought were American psychologists Abraham Maslow, who formulated a hierarchy of human needs, and Carl Rogers, who created and developed client-centered therapy. Later, positive psychology opened up humanistic themes to scientific modes of exploration.

In the 1950s and 1960s, largely influenced by the work of German philosopher Martin Heidegger and Danish philosopher Søren Kierkegaard, psychoanalytically trained American psychologist Rollo May pioneered an existential branch of psychology, which included existential psychotherapy, a method of therapy that operates on the belief that inner conflict within a person is due to that individual's confrontation with the givens of existence. Swiss psychoanalyst Ludwig Binswanger and American psychologist George Kelly may also be said to belong to the existential school.[54]

Existential psychologists differed from more "humanistic" psychologists in their relatively neutral view of human nature and their relatively positive assessment of anxiety.[55] Existential psychologists emphasized the humanistic themes of death, free will, and meaning, suggesting that meaning can be shaped by myths, or narrative patterns,[56] and that it can be encouraged by an acceptance of the free will requisite to an authentic, albeit often anxious, regard for death and other future prospects.

Austrian existential psychiatrist and Holocaust survivor Viktor Frankl drew evidence of meaning's therapeutic power from reflections garnered from his own internment,[57] and he created a variation of existential psychotherapy called logotherapy, a type of existentialist analysis that focuses on a will to meaning (in one's life), as opposed to Adler's Nietzschean doctrine of will to power or Freud's will to pleasure.[58]

Cognitive revolution

Starting in the 1950s, the experimental techniques developed by Wundt, James, Ebbinghaus, and others re-emerged as experimental psychology became increasingly cognitivist—concerned with information and its processing—and, eventually, constituted a part of the wider cognitive science.[59] In its early years, this development was seen as a "revolution,"[59] as cognitive science both responded to and reacted against then-popular theories, including psychoanalytic and behaviorist theories.

Noam Chomsky helped to launch a "cognitive revolution" in psychology when he criticized the behaviorists' notions of "stimulus", "response", and "reinforcement". Chomsky argued that such ideas—which Skinner had borrowed from animal experiments in the laboratory—could be applied to complex human behavior, most notably language acquisition, in only a superficial and vague manner. The postulation that humans are born with the instinct or "innate facility" for acquiring language posed a challenge to the position that all behavior, including language, is contingent upon learning and reinforcement.[60] Social learning theorists, such as Albert Bandura, argued that the child's environment could make contributions of its own to the behaviors of an observant subject.[61]

The Müller–Lyer illusion. Psychologists make inferences about mental processes from shared phenomena such as optical illusions.

Meanwhile, technological advances helped to renew interest and belief in the mental states and representations—i.e., cognition—that had fallen out of favor with behaviorists. English neuroscientist Charles Sherrington and Canadian psychologist Donald O. Hebb used experimental methods to link psychological phenomena with the structure and function of the brain. With the rise of computer science and artificial intelligence, analogies were drawn between the processing of information by humans and information processing by machines. Research in cognition had proven practical since World War II, when it aided in the understanding of weapons operation.[62] By the late 20th century cognitivism had become the dominant paradigm of psychology, and cognitive psychology emerged as a popular branch.

Assuming both that the covert mind should be studied, and that the scientific method should be used to study it, cognitive psychologists set such concepts as subliminal processing and implicit memory in place of the psychoanalytic unconscious mind or the behavioristic contingency-shaped behaviors. Elements of behaviorism and cognitive psychology were synthesized to form the basis of cognitive behavioral therapy, a form of psychotherapy modified from techniques developed by American psychologist Albert Ellis and American psychiatrist Aaron T. Beck. Cognitive psychology was subsumed along with other disciplines, such as philosophy of mind, computer science, and neuroscience, under the cover discipline of cognitive science.

Subfields

Psychology encompasses many subfields and includes different approaches to the study of mental processes and behavior:

Biological

MRI depicting the human brain. The arrow indicates the position of the hypothalamus.

Biological psychology or behavioral neuroscience is the study of the biological substrates of behavior and mental processes. There are different specialties within behavioral neuroscience. For example, physiological psychologists use animal models, typically rats, to study the neural, genetic, and cellular mechanisms that underlie specific behaviors such as learning and memory and fear responses.[63] Cognitive neuroscientists investigate the neural correlates of psychological processes in humans using neural imaging tools, and neuropsychologists conduct psychological assessments to determine, for instance, specific aspects and extent of cognitive deficit caused by brain damage or disease.

Clinical

Clinical psychologists work with individuals, children, families, couples, or small groups.

Clinical psychology includes the study and application of psychology for the purpose of understanding, preventing, and relieving psychologically based distress or dysfunction and to promote subjective well-being and personal development. Central to its practice are psychological assessment and psychotherapy, although clinical psychologists may also engage in research, teaching, consultation, forensic testimony, and program development and administration.[64] Some clinical psychologists may focus on the clinical management of patients with brain injury—this area is known as clinical neuropsychology. In many countries, clinical psychology is a regulated mental health profession.

The work performed by clinical psychologists tends to be influenced by various therapeutic approaches, all of which involve a formal relationship between professional and client (usually an individual, couple, family, or small group). The various therapeutic approaches and practices are associated with different theoretical perspectives and employ different procedures intended to form a therapeutic alliance, explore the nature of psychological problems, and encourage new ways of thinking, feeling, or behaving. Four major theoretical perspectives are psychodynamic, cognitive behavioral, existential–humanistic, and systems or family therapy. There has been a growing movement to integrate the various therapeutic approaches, especially with an increased understanding of issues regarding culture, gender, spirituality, and sexual orientation. With the advent of more robust research findings regarding psychotherapy, there is evidence that most of the major therapies are about of equal effectiveness, with the key common element being a strong therapeutic alliance.[65][66] Because of this, more training programs and psychologists are now adopting an eclectic therapeutic orientation.[67][68][69][70][71]

Cognitive

Main article: Cognitive psychology

Green Red Blue
Purple Blue Purple


Blue Purple Red
Green Purple Green


The Stroop effect refers to the fact that naming the color of the first set of words is easier and quicker than the second.

Cognitive psychology studies cognition, the mental processes underlying mental activity. Perception, attention, reasoning, thinking, problem solving, memory, learning, language, and emotion are areas of research. Classical cognitive psychology is associated with a school of thought known as cognitivism, whose adherents argue for an information processing model of mental function, informed by functionalism and experimental psychology.

On a broader level, cognitive science is an interdisciplinary enterprise of cognitive psychologists, cognitive neuroscientists, researchers in artificial intelligence, linguists, human–computer interaction, computational neuroscience, logicians and social scientists. Computational models are sometimes used to simulate phenomena of interest. Computational models provide a tool for studying the functional organization of the mind whereas neuroscience provides measures of brain activity.

Comparative

The common chimpanzee can use tools. This chimpanzee is using a stick in order to get food.

Comparative psychology refers to the scientific study of the behavior and mental processes of non-human animals, especially as these relate to the phylogenetic history, adaptive significance, and development of behavior. Research in this area addresses many issues, uses many methods, and explores the behavior of many species, from insects to primates. It is closely related to other disciplines that study animal behavior such as ethology.[72] Research in comparative psychology sometimes appears to shed light on human behavior, but some attempts to connect the two have been quite controversial, for example the Sociobiology of E. O. Wilson.[73] Animal models are often used to study neural processes related to human behavior, e.g. in cognitive neuroscience.

Developmental

Developmental psychologists would engage a child with a book and then make observations based on how the child interacts with the object.

Mainly focusing on the development of the human mind through the life span, developmental psychology seeks to understand how people come to perceive, understand, and act within the world and how these processes change as they age. This may focus on cognitive, affective, moral, social, or neural development. Researchers who study children use a number of unique research methods to make observations in natural settings or to engage them in experimental tasks. Such tasks often resemble specially designed games and activities that are both enjoyable for the child and scientifically useful, and researchers have even devised clever methods to study the mental processes of infants. In addition to studying children, developmental psychologists also study aging and processes throughout the life span, especially at other times of rapid change (such as adolescence and old age). Developmental psychologists draw on the full range of psychological theories to inform their research.

Educational and school

An example of an item from a cognitive abilities test used in educational psychology.

Educational psychology is the study of how humans learn in educational settings, the effectiveness of educational interventions, the psychology of teaching, and the social psychology of schools as organizations. The work of child psychologists such as Lev Vygotsky, Jean Piaget, Bernard Luskin, and Jerome Bruner has been influential in creating teaching methods and educational practices. Educational psychology is often included in teacher education programs in places such as North America, Australia, and New Zealand.

School psychology combines principles from educational psychology and clinical psychology to understand and treat students with learning disabilities; to foster the intellectual growth of gifted students; to facilitate prosocial behaviors in adolescents; and otherwise to promote safe, supportive, and effective learning environments. School psychologists are trained in educational and behavioral assessment, intervention, prevention, and consultation, and many have extensive training in research.[74]

Evolutionary

Evolutionary psychology examines psychological traits—such as memory, perception, or language—from a modern evolutionary perspective. It seeks to identify which human psychological traits are evolved adaptations, that is, the functional products of natural selection or sexual selection. Evolutionary psychologists suggest that psychological adaptations evolved to solve recurrent problems in human ancestral environments. By focusing on the evolution of psychological traits and their adaptive functions, it offers complementary explanations for the mostly proximate or developmental explanations developed by other areas of psychology (that is, it focuses mostly on ultimate or "why?" questions, rather than proximate or "how?" questions).

Industrial–organizational

Industrial and organizational psychology (I–O) applies psychological concepts and methods to optimize human potential in the workplace. Personnel psychology, a subfield of I–O psychology, applies the methods and principles of psychology in selecting and evaluating workers. I–O psychology's other subfield, organizational psychology, examines the effects of work environments and management styles on worker motivation, job satisfaction, and productivity.[75]

Personality

Personality psychology is concerned with enduring patterns of behavior, thought, and emotion—commonly referred to as personality—in individuals. Theories of personality vary across different psychological schools and orientations. They carry different assumptions about such issues as the role of the unconscious and the importance of childhood experience. According to Freud, personality is based on the dynamic interactions of the id, ego, and super-ego.[76] Trait theorists, in contrast, attempt to analyze personality in terms of a discrete number of key traits by the statistical method of factor analysis. The number of proposed traits has varied widely. An early model, proposed by Hans Eysenck, suggested that there are three traits which comprise human personality: extraversion–introversion, neuroticism, and psychoticism. Raymond Cattell proposed a theory of 16 personality factors. Dimensional models of personality are receiving increasing support, and some version of dimensional assessment will be included in the forthcoming DSM-V.

Social

Main article: Social psychology
Social psychology studies the nature and causes of social behavior.

Social psychology is the study of how humans think about each other and how they relate to each other. Social psychologists study such topics as the influence of others on an individual's behavior (e.g. conformity, persuasion), and the formation of beliefs, attitudes, and stereotypes about other people. Social cognition fuses elements of social and cognitive psychology in order to understand how people process, remember, or distort social information. The study of group dynamics reveals information about the nature and potential optimization of leadership, communication, and other phenomena that emerge at least at the microsocial level. In recent years, many social psychologists have become increasingly interested in implicit measures, mediational models, and the interaction of both person and social variables in accounting for behavior. The study of human society is therefore a potentially valuable source of information about the causes of psychiatric disorder. Some sociological concepts applied to psychiatric disorders are the social role, sick role, social class, life event, culture, migration, social, and total institution.[77]

Positive

Main article: Positive psychology

Positive psychology derives from Maslow's humanistic psychology. Positive psychology is a discipline that utilizes evidence-based scientific methods to study factors that contribute to human happiness and strength. Different from clinical psychology, positive psychology is concerned with improving the mental well-being of healthy clients. Positive psychological interventions now have received tentative support for their beneficial effects on clients. In 2010 Clinical Psychological Review published a special issue devoted to positive psychological interventions, such as gratitude journaling and the physical expression of gratitude. There is, however, a need for further research on the effects of interventions. Positive psychological interventions have been limited in scope, but their effects are thought to be superior to that of placebos, especially with regard to helping people with body image problems.

Research methods

Psychology tends to be eclectic, drawing on knowledge from other fields to help explain and understand psychological phenomena. Additionally, psychologists make extensive use of the three modes of inference that were identified by C. S. Peirce: deduction, induction, and abduction (hypothesis generation). While often employing deductive–nomological reasoning, they also rely on inductive reasoning to generate explanations. For example, evolutionary psychologists attempt to explain psychological traits—such as memory, perception, or language—as adaptations, that is, as the functional products of natural selection or sexual selection.

Psychologists may conduct basic research aiming for further understanding in a particular area of interest in psychology, or conduct applied research to solve problems in the clinic, workplace or other areas. Masters level clinical programs aim to train students in both research methods and evidence-based practice. Professional associations have established guidelines for ethics, training, research methodology and professional practice. In addition, depending on the country, state or region, psychological services and the title "psychologist" may be governed by statute and psychologists who offer services to the public are usually required to be licensed.

Qualitative and quantitative research

Research in most areas of psychology is conducted in accord with the standards of the scientific method. Psychological researchers seek the emergence of theoretically interesting categories and hypotheses from data, using qualitative or quantitative methods (or both).

Qualitative psychological research methods include interviews, first-hand observation, and participant observation. Creswell (2003) identifies five main possibilities for qualitative research, including narrative, phenomenology, ethnography, case study, and grounded theory. Qualitative researchers[78] sometimes aim to enrich interpretations or critiques of symbols, subjective experiences, or social structures. Similar hermeneutic and critical aims have also been served by "quantitative methods", as in Erich Fromm's study of Nazi voting[citation needed] or Stanley Milgram's studies of obedience to authority.

Quantitative psychological research lends itself to the statistical testing of hypotheses. Quantitatively oriented research designs include the experiment, quasi-experiment, cross-sectional study, case-control study, and longitudinal study. The measurement and operationalization of important constructs is an essential part of these research designs. Statistical methods include the Pearson product–moment correlation coefficient, the analysis of variance, multiple linear regression, logistic regression, structural equation modeling, and hierarchical linear modeling.

Controlled experiments

Main article: Experiment
Flowchart of four phases (enrollment, intervention allocation, follow-up, and data analysis) of a parallel randomized trial of two groups, modified from the CONSORT 2010 Statement[79]

Experimental psychological research is conducted in a laboratory under controlled conditions. This method of research relies on the application of the scientific method to understand behavior. Experimenters use several types of measurements, including rate of response, reaction time, and various psychometric measurements. Experiments are designed to test specific hypotheses (deductive approach) or evaluate functional relationships (inductive approach). A true experiment with random allocation of subjects to conditions allows researchers to infer causal relationships between different aspects of behavior and the environment. In an experiment, one or more variables of interest are controlled by the experimenter (independent variable) and another variable is measured in response to different conditions (dependent variable). Experiments are one of the primary research methods in many areas of psychology, particularly cognitive/psychonomics, mathematical psychology, psychophysiology and biological psychology/cognitive neuroscience.

Experiments on humans have been put under some controls, namely informed and voluntary consent. After World War II, the Nuremberg Code was established because of Nazi abuses of experimental subjects. Later, most countries (and scientific journals) adopted the Declaration of Helsinki. In the U.S., the National Institutes of Health established the Institutional Review Board in 1966, and in 1974 adopted the National Research Act (HR 7724). All of these measures encouraged researchers to obtain informed consent from human participants in experimental studies. A number of influential studies led to the establishment of this rule; such studies included the MIT and Fernald School radioisotope studies, the Thalidomide tragedy, the Willowbrook hepatitis study, and Stanley Milgram's studies of obedience to authority.

Researchers in psychology may also use a quasi-experimental design because random assignment to rival intervention/treatment conditions is not possible. For example, in research on the best way to affect reading achievement in the first three grades of school, school administrators may not permit educational psychologists to randomly assign children to phonics and whole language classrooms, in which case the psychologists must work with preexisting classroom assignments. Psychologists will compare the achievement of children attending phonics and whole language classes.

Survey questionnaires

Main article: Statistical survey

Statistical surveys are used in psychology for measuring attitudes and traits, monitoring changes in mood, checking the validity of experimental manipulations, and for a wide variety of other psychological topics. Most commonly, psychologists use paper-and-pencil surveys. However, surveys are also conducted over the phone or through e-mail. Increasingly, web-based surveys are being used in research for its convenience and also to get a wide range of participants. Similar methodology is also used in applied setting, such as clinical assessment and personnel assessment.

Longitudinal studies

Longitudinal studies are often used in psychology to study developmental trends across the life span, and in sociology to study life events throughout lifetimes or generations. The reason for this is that unlike cross-sectional studies, longitudinal studies track the same people, and therefore the differences observed in those people are less likely to be the result of cultural differences across generations. Because of this benefit, longitudinal studies make observing changes more accurate and they are applied in various other fields.

Because most longitudinal studies are observational, in the sense that they observe the state of the world without manipulating it, it has been argued that they may have less power to detect causal relationships than do experiments. They also suffer methodological limitations such as from selective attrition because people with similar characteristics may be more likely to drop out of the study making it difficult to analyze.

Some longitudinal studies are experiments, called repeated-measures experiments. Psychologists often use the crossover design to reduce the influence of confounding covariates and to reduce the number of subjects.

Observation in natural settings

Phineas P. Gage survived an accident in which a large iron rod was driven completely through his head, destroying much of his brain's left frontal lobe, and is remembered for that injury's reported effects on his personality and behavior.[80]

Just as Jane Goodall studied chimpanzee social and family life by careful observation of chimpanzee behavior in the field, psychologists conduct observational studies of ongoing human social, professional, and family life. Sometimes the participants are aware they are being observed, and other times the participants do not know they are being observed. Strict ethical guidelines must be followed when covert observation is being carried out.

Qualitative and descriptive research

Artificial neural network with two layers, an interconnected group of nodes, akin to the vast network of neurons in the human brain.
Main article: Qualitative research

Research designed to answer questions about the current state of affairs such as the thoughts, feelings, and behaviors of individuals is known as descriptive research. Descriptive research can be qualitative or quantitative in orientation. Qualitative research is descriptive research that is focused on observing and describing events as they occur, with the goal of capturing all the richness of everyday behavior and with the hope of discovering and understanding phenomena that might have been missed if only more cursory examinations have been made.

Neuropsychological methods

Main article: Neuropsychology
A rat undergoing a Morris water navigation test used in behavioral neuroscience to study the role of the hippocampus in spatial learning and memory.

Neuropsychological research methods are employed in studies that examine the relation of mental activity and behavior to the structure and function of the brain. These methods include testing (e.g., the various Wechsler scales, Wisconsin Card Sorting Test), functional neuroimaging, and transcranial magnetic stimulation.

Computational modeling

The experimenter (E) orders the teacher (T), the subject of the experiment, to give what the latter believes are painful electric shocks to a learner (L), who is actually an actor and confederate. The subject believes that for each wrong answer, the learner was receiving actual electric shocks, though in reality there were no such punishments. Being separated from the subject, the confederate set up a tape recorder integrated with the electro-shock generator, which played pre-recorded sounds for each shock level etc.[81]

Computational modeling[82] is a tool often used in mathematical psychology and cognitive psychology to simulate a particular behavior using a computer. This method has several advantages. Since modern computers process information extremely quickly, many simulations can be run in a short time, allowing for a great deal of statistical power. Modeling also allows psychologists to visualize hypotheses about the functional organization of mental events that couldn't be directly observed in a human.

Several types of modeling are used to study behavior. Connectionism uses neural networks to simulate the brain. Another method is symbolic modeling, which represents many mental objects using variables and rules. Other types of modeling include dynamic systems and stochastic modeling.

Animal studies

Animal experiments aid in investigating many aspects of human psychology, including perception, emotion, learning, memory, and thought, to name a few. In the 1890s, Russian physiologist Ivan Pavlov famously used dogs to demonstrate classical conditioning. Non-human primates, cats, dogs, pigeons, rats, and other rodents are often used in psychological experiments. Ideally, controlled experiments introduce only one independent variable at a time, in order to ascertain its unique effects upon dependent variables. These conditions are approximated best in laboratory settings. In contrast, human environments and genetic backgrounds vary so widely, and depend upon so many factors, that it is difficult to control important variables for human subjects. Of course, there are pitfalls in generalizing findings from animal studies to humans through animal models.[83]

Criticism

Replication crisis

Psychology has recently found itself at the center of a "replication crisis" due to some research findings proving difficult to replicate. Replication failures are not unique to psychology and are found in all fields of science. However, several factors have combined to put psychology at the center of the current controversy. Much of the focus has been on the area of social psychology, although other areas of psychology such as clinical psychology have also been implicated.

Firstly, questionable researcher practices (QRP) have been identified as common in the field. Such practices, while not intentionally fraudulent, involve converting undesired statistical outcomes into desired outcomes via the manipulation of statistical analyses, sample size or data management, typically to convert non-significant findings into significant ones.[84] Some studies have suggested that at least mild versions of QRP are highly prevalent.[85] False positive conclusions, often resulting from the pressure to publish or the author's own confirmation bias, are an inherent hazard in the field, requiring a certain degree of skepticism on the part of readers.[86]

Secondly, psychology and social psychology in particular, has found itself at the center of several recent scandals involving outright fraudulent research. Most notably the admitted data fabrication by Diederik Stapel[87] as well as allegations against others. However, most scholars acknowledge that fraud is, perhaps, the lesser contribution to replication crises.

Third, several effects in psychological science have been found to be difficult to replicate even before the current replication crisis. For example the scientific journal Judgment and Decision Making has published several studies over the years that fail to provide support for the unconscious thought theory. Replications appear particularly difficult when research trials are pre-registered and conducted by research groups not highly invested in the theory under questioning.

These three elements together have resulted in renewed attention for replication supported by Kahneman. Scrutiny of many effects have shown that several core beliefs are hard to replicate. A recent special edition of the journal Social Psychology focused on replication studies and a number of previously held beliefs were found to be difficult to replicate.[88] A 2012 special edition of the journal Perspectives on Psychological Science also focused on issues ranging from publication bias to null-aversion that contribute to the replication crises in psychology[89]

Scholar James Coyne has recently written that many research trials and meta-analyses are compromised by poor quality and conflicts of interest that involve both authors and professional advocacy organizations, resulting in many false positives regarding the effectiveness of certain types of psychotherapy.[90]

It is important to note that this replication crisis does not mean that psychology is unscientific. Rather, this process is a healthy if sometimes acrimonious part of the scientific process in which old ideas or those that cannot withstand careful scrutiny are pruned.[91] The consequence is that some areas of psychology once considered solid, such as social priming, have come under increased scrutiny due to failed replications.[92]

Theory

Criticisms of psychological research often come from perceptions that it is a "soft" science. Philosopher of science Thomas Kuhn's 1962 critique[93] implied psychology overall was in a pre-paradigm state, lacking the agreement on overarching theory found in mature sciences such as chemistry and physics.

Because some areas of psychology rely on research methods such as surveys and questionnaires, critics have asserted that psychology is not an objective science. Other concepts that psychologists are interested in, such as personality, thinking, and emotion, cannot be directly measured[94] and are often inferred from subjective self-reports, which may be problematic.[95][96]

Some critics view statistical hypothesis testing as misplaced. Research[which?] has documented that many psychologists confuse statistical significance with practical importance. Statistically significant but practically unimportant results are common with large samples.[97] Some psychologists have responded with an increased use of effect size statistics, rather than sole reliance on the Fisherian p < .05 significance criterion (whereby an observed difference is deemed "statistically significant" if an effect of that size or larger would occur with 5% -or less- probability in independent replications, assuming the truth of the null-hypothesis of no difference between the treatments).[citation needed]

Sometimes the debate comes from within psychology, for example between laboratory-oriented researchers and practitioners such as clinicians. In recent years, and particularly in the U.S., there has been increasing debate about the nature of therapeutic effectiveness and about the relevance of empirically examining psychotherapeutic strategies.[98]

Practice

Psychology Wiki snap shot

Some observers perceive a gap between scientific theory and its application—in particular, the application of unsupported or unsound clinical practices.[99] Critics say there has been an increase in the number of mental health training programs that do not instill scientific competence.[100] One skeptic asserts that practices, such as "facilitated communication for infantile autism"; memory-recovery techniques including body work; and other therapies, such as rebirthing and reparenting, may be dubious or even dangerous, despite their popularity.[101] In 1984, Allen Neuringer made a similar point[vague] regarding the experimental analysis of behavior.[102]

Ethical standards

Current ethical standards of psychology would not permit some studies to be conducted today. These human studies would violate the Ethics Code of the American Psychological Association, the Canadian Code of Conduct for Research Involving Humans, and the Belmont Report. Current ethical guidelines state that using non-human animals for scientific purposes is only acceptable when the harm (physical or psychological) done to animals is outweighed by the benefits of the research.[103] Keeping this in mind, psychologists can use certain research techniques on animals that could not be used on humans.

 • An experiment by Stanley Milgram raised questions about the ethics of scientific experimentation because of the extreme emotional stress suffered by the participants. It measured the willingness of study participants to obey an authority figure who instructed them to perform acts that conflicted with their personal conscience.[104]
 • Harry Harlow drew condemnation for his "pit of despair" experiments on rhesus macaque monkeys at the University of Wisconsin–Madison in the 1970s.[105] The aim of the research was to produce an animal model of clinical depression. Harlow also devised what he called a "rape rack", to which the female isolates were tied in normal monkey mating posture.[106] In 1974, American literary critic Wayne C. Booth wrote that, "Harry Harlow and his colleagues go on torturing their nonhuman primates decade after decade, invariably proving what we all knew in advance—that social creatures can be destroyed by destroying their social ties." He writes that Harlow made no mention of the criticism of the morality of his work.[107]

University psychology departments have ethics committees dedicated to the rights and well-being of research subjects. Researchers in psychology must gain approval of their research projects before conducting any experiment to protect the interests of human participants and laboratory animals.[108]

Systemic bias

In 1959 statistician Theodore Sterling examined the results of psychological studies and discovered that 97% of them supported their initial hypotheses, implying a possible publication bias.[109][110][111] Similarly, Fanelli (2010)[112] found that 91.5% of psychiatry/psychology studies confirmed the effects they were looking for, and concluded that the odds of this happening (a positive result) was around five times higher than in fields such as space- or geosciences. Fanelli argues that this is because researchers in "softer" sciences have fewer constraints to their conscious and unconscious biases.

In 2010, a group of researchers reported a systemic bias in psychology studies towards WEIRD ("western, educated, industrialized, rich and democratic") subjects.[113] Although only 1/8 people worldwide fall into the WEIRD classification, the researchers claimed that 60–90% of psychology studies are performed on WEIRD subjects. The article gave examples of results that differ significantly between WEIRD subjects and tribal cultures, including the Müller-Lyer illusion.

See also

References

 1. ^ "How does the APA define "psychology"?". Retrieved 15 November 2011. 
 2. ^ "Definition of "Psychology (APA's Index Page)"". Retrieved 20 December 2011. 
 3. ^ Fernald LD (2008). Psychology: Six perspectives (pp. 12–15). Thousand Oaks, CA: Sage Publications.
 4. ^ Hockenbury & Hockenbury. Psychology. Worth Publishers, 2010.
 5. ^ Although psychoanalysis and other forms of depth psychology are most typically associated with the unconscious mind, behaviorists consider such phenomena as classical conditioning and operant conditioning, while cognitivists explore implicit memory, automaticity, and subliminal messages, all of which are understood either to bypass or to occur outside of conscious effort or attention. Indeed, cognitive-behavioral therapists counsel their clients to become aware of maladaptive thought patterns, the nature of which the clients previously had not been conscious.
 6. ^ "Psychology is a Hub Science".  Association for Psychological Science Observer (September 2007)
 7. ^ O'Neil, H.F.; cited in Coon, D.; Mitterer, J.O. (2008). Introduction to psychology: Gateways to mind and behavior (12th ed., pp. 15–16). Stamford, CT: Cengage Learning.
 8. ^ "The mission of the APA [American Psychological Association] is to advance the creation, communication and application of psychological knowledge to benefit society and improve people's lives"; APA (2010). About APA. Retrieved 20 October 2010.
 9. ^ Bureau of Labor Statistics, U.S. Department of Labor, Occupational Outlook Handbook, 2010–11 Edition, Psychologists, on the Internet at bls.gov (visited 8 July 2010).
 10. ^ Online Etymology Dictionary. (2001). "Psychology".
 11. ^ "Classics in the History of Psychology – Marko Marulic – The Author of the Term "Psychology"". Psychclassics.yorku.ca. Retrieved 10 December 2011. 
 12. ^ (Steven Blankaart, p. 13) as quoted in "psychology n." A Dictionary of Psychology. Edited by Andrew M. Colman. Oxford University Press 2009. Oxford Reference Online. Oxford University Press. oxfordreference.com
 13. ^ "Aristotle's Psychology". Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 14. ^ Green, C.D. & Groff, P.R. (2003). Early psychological thought: Ancient accounts of mind and soul. Westport, Connecticut: Praeger.
 15. ^ T.L. Brink. (2008) Psychology: A Student Friendly Approach. "Unit One: The Definition and History of Psychology." pp 9 [1].
 16. ^ a b Yeh Hsueh and Benyu Guo, "China", in Baker (ed.), Oxford Handbook of the History of Psychology (2012).
 17. ^ a b c Anand C. Paranjpe, "From Tradition through Colonialism to Globalization: Reflections on the History of Psychology in India", in Brock (ed.), Internationalizing the History of Psychology (2006).
 18. ^ a b c d Horst U.K. Gundlach, "Germany", in Baker (ed.), Oxford Handbook of the History of Psychology (2012).
 19. ^ Alan Collins, "England", in Baker (ed.), Oxford Handbook of the History of Psychology (2012).
 20. ^ Leahey, History of Modern Psychology (2001), p. 61.
 21. ^ Stanford Encyclopedia of Philosophy. (2006). "Wilhelm Maximilian Wundt".
 22. ^ a b c d e f Ludy T. Benjamin, Jr., and David B. Baker, "The Internationalization of Psychology: A History", in Baker (ed.), Oxford Handbook of the History of Psychology (2012).
 23. ^ a b c Miki Takasuna, "Japan", in Baker (ed.), Oxford Handbook of the History of Psychology (2012).
 24. ^ Leahey, History of Modern Psychology (2001), p. 60.
 25. ^ a b c d C. James Goodwin, "United States", in Baker (ed.), Oxford Handbook of the History of Psychology (2012).
 26. ^ The Principles of Psychology (1890), with introduction by George A. Miller, Harvard University Press, 1983 paperback, ISBN 0-674-70625-0 (combined edition, 1328 pages)
 27. ^ Leahey, History of Modern Psychology (2001), pp. 178–182.
 28. ^ Leahey, History of Modern Psychology (2001), pp. 196–200.
 29. ^ Cecilia Taiana, "Transatlantic Migration of the Disciplines of Mind: Examination of the Reception of Wundt's and Freud's Theories in Argentina", in Brock (ed.), Internationalizing the History of Psychology (2006).
 30. ^ a b c Irina Sirotkina and Roger Smith, "Russian Federation", in Baker (ed.), Oxford Handbook of the History of Psychology (2012).
 31. ^ Wozniak, R.H. (1999). Introduction to memory: Hermann Ebbinghaus (1885/1913). Classics in the history of psychology
 32. ^ Windholz, G. (1997). "Ivan P. Pavlov: An overview of his life and psychological work". American Psychologist 52 (9): 941–946. doi:10.1037/0003-066X.52.9.941. 
 33. ^ a b Irmingard Staeuble, "Psychology in the Eurocentric Order of the Social Sciences: Colonial Constitution, Cultural Imperialist Expansion, Postcolonial Critique" in Brock (ed.), Internationalizing the History of Psychology (2006).
 34. ^ Leahey, History of Modern Psychology (2001), pp. 212–215.
 35. ^ Leahey, History of Modern Psychology (2001), pp. 218–227.
 36. ^ a b Overskeid, G. (2007). "Looking for Skinner and finding Freud". American Psychologist 62(6), 590–595.
 37. ^ Skinner, B.F. (1974). About Behaviorism. New York: Random House
 38. ^ Miller, S. & Konorski, J. (1928) Sur une forme particulière des reflexes conditionels. Comptes Rendus des Seances de la Societe de Biologie et de ses Filiales, 99, 1155–1157
 39. ^ Skinner, B. F. (1932) The Behavior of Organisms
 40. ^ a b Schlinger, H.D. (2008). The long good-bye: why B.F. Skinner's Verbal Behavior is alive and well on the 50th anniversary of its publication. The Psychological Record. 
 41. ^ Leahey, History of Modern Psychology (2001), pp. 282–285.
 42. ^ Seligman M.E.P.; Maier S.F. (1967). "Failure to escape traumatic shock". Journal of Experimental Psychology 74 (1): 1–9. doi:10.1037/h0024514. PMID 6032570. 
 43. ^ Overmier J.B.; Seligman M.E.P. (1967). "Effects of inescapable shock upon subsequent escape and avoidance responding". Journal of Comparative and Physiological Psychology 63 (1): 28–33. doi:10.1037/h0024166. PMID 6029715. 
 44. ^ a b Ruben Ardila, "Behavior Analysis in an International Context", in Brock (ed.), Internationalizing the History of Psychology (2006).
 45. ^ Moore, B.E.; Fine, B.D. (1968), A Glossary of Psychoanalytic Terms and Concepts, Amer Psychoanalytic Assn, p. 78, ISBN 978-0-318-13125-2
 46. ^ Freud, S (1900). "The Interpretation of Dreams". IV and V (2nd ed.). Hogarth Press, 1955. 
 47. ^ Freud, S (1915). "The Unconscious" XIV (2nd ed.). Hogarth Press, 1955. 
 48. ^ Karl Popper, Conjectures and Refutations, London: Routledge and Keagan Paul, 1963, pp. 33–39; from Theodore Schick, ed., Readings in the Philosophy of Science, Mountain View, CA: Mayfield Publishing Company, 2000, pp. 9–13. Faculty.washington.edu
 49. ^ a b June 2008 study by the American Psychoanalytic Association, as reported in the New York Times, "Freud Is Widely Taught at Universities, Except in the Psychology Department" by Patricia Cohen, 25 November 2007.
 50. ^ For example, scientists have related brain structures to Freudian concepts such as libido, drives, the unconscious, and repression. The contributors to neuro-psychoanalysis include António Damásio (Damásio, A. (1994). Descartes' error: Emotion, reason, and the human brain; Damásio, A. (1996). The somatic marker hypothesis and the possible functions of the prefrontal cortex; Damásio, A. (1999). The feeling of what happens: Body and emotion in the making of consciousness; Damásio, A. (2003). Looking for Spinoza: Joy, sorrow, and the feeling brain); Eric Kandel; Joseph E. LeDoux (LeDoux, J.E. (1998). The emotional brain: The mysterious underpinnings of emotional life (Touchstone ed.). Simon & Schuster. Original work published 1996. ISBN 0-684-83659-9); Jaak Panksepp (Panksepp, J. (1998). Affective neuroscience: The foundations of human and animal emotions. New York and Oxford: Oxford University Press); Oliver Sacks (Sacks, O. (1984). A leg to stand on. New York: Summit Books/Simon and Schuster); Mark Solms (Kaplan-Solms, K., & Solms, M. (2000). Clinical studies in neuro-psychoanalysis: Introduction to a depth neuropsychology. London: Karnac Books; Solms, M., & Turnbull, O. (2002). The brain and the inner world: An introduction to the neuroscience of subjective experience. New York: Other Press); and Douglas Watt.
 51. ^ "Maslow's Hierarchy of Needs". Honolulu.hawaii.edu. Retrieved 10 December 2011. 
 52. ^ Gazzaniga, Michael (2010). Psychological Science. New York: W.W. Norton & Company. p. 23. ISBN 978-0-393-93421-2. 
 53. ^ Rowan, John. (2001). Ordinary Ecstasy: The Dialectics of Humanistic Psychology. London, UK: Brunner-Routledge. ISBN 0-415-23633-9
 54. ^ Hergenhahn, B.R. (2005). An introduction to the history of psychology. Belmont, CA, USA: Thomson Wadsworth. pp. 528–36. 
 55. ^ Hergenhahn, B.R. (2005). An introduction to the history of psychology. Belmont, CA, USA: Thomson Wadsworth. pp. 546–47. 
 56. ^ Hergenhahn, B.R. (2005). An introduction to the history of psychology. Belmont, CA, USA: Thomson Wadsworth. pp. 523–32. 
 57. ^ Frankl, V.E. (1984). Man's search for meaning (rev. ed.). New York, NY, USA: Washington Square Press. p. 86. 
 58. ^ Seidner, Stanley S. (10 June 2009) "A Trojan Horse: Logotherapeutic Transcendence and its Secular Implications for Theology". Mater Dei Institute. p 2.
 59. ^ a b Mandler, G. (2007). A history of modern experimental psychology: From James and Wundt to cognitive science. Cambridge, MA: MIT Press.
 60. ^ Chomsky, N.A. (1959) A Review of Skinner's Verbal Behavior
 61. ^ Bandura, A. (1973). Aggression: A social learning analysis. Englewood Cliffs, NJ: Prentice-Hall.
 62. ^ Aidman, Eugene; Galanis, George; Manton, Jeremy; Vozzo, Armando; Bonner, Michael (2002). "'Evaluating human systems in military training'". Australian Journal of Psychology 54 (3): 168–173. doi:10.1080/00049530412331312754. 
 63. ^ Pinel, John (2010). Biopsychology. New York: Prentice Hall. ISBN 0-205-83256-3. 
 64. ^ Brain, Christine. (2002). Advanced psychology: applications, issues and perspectives. Cheltenham: Nelson Thornes. ISBN 0-17-490058-9
 65. ^ Leichsenring, Falk; Leibing, Eric (2003). "The effectiveness of psychodynamic therapy and cognitive behavior therapy in the treatment of personality disorders: A meta-analysis". The American Journal of Psychiatry 160 (7): 1223–33. doi:10.1176/appi.ajp.160.7.1223. PMID 12832233. 
 66. ^ Reisner, Andrew (2005). "The common factors, empirically validated treatments, and recovery models of therapeutic change". The Psychological Record 55 (3): 377–400. 
 67. ^ Jensen, J.P.; Bergin, A.E.; Greaves, D.W. (1990). "The meaning of eclecticism: New survey and analysis of components". Professional Psychology: Research and Practice 21 (2): 124–30. doi:10.1037/0735-7028.21.2.124. 
 68. ^ Palmer, S.; Woolfe, R. (eds.) (1999). Integrative and eclectic counselling and psychotherapy. London: Sage.
 69. ^ Clarkson, P. (1996). The eclectic and integrative paradigm: Between the Scylla of confluence and the Charybdis of confusion. In Handbook of Counselling Psychology (R. Woolfe & W.L. Dryden, eds.). London: Sage, pp. 258–83. ISBN 0-8039-8991-1
 70. ^ Goldfried, M.R.; Wolfe, B.E. (1998). "Toward a more clinically valid approach to therapy research". Journal of Consulting and Clinical Psychology 66 (1): 143–50. doi:10.1037/0022-006X.66.1.143. PMID 9489268. 
 71. ^ Seligman, M.E.P. (1995). "The effectiveness of psychotherapy: The Consumer Reports study". American Psychologist 50 (12): 965–74. doi:10.1037/0003-066X.50.12.965. PMID 8561380. 
 72. ^ Shettleworth, S. J. (2010) Cognition, Evolution and Behavior (2nd Ed), New York: Oxford.
 73. ^ Wilson, E.O. (1978) On Human Nature Page x, Cambridge, Ma: Harvard
 74. ^ National Association of School Psychologists. "Who are school psychologists?". Retrieved 1 June 2008. 
 75. ^ Myers (2004). Motivation and work. Psychology. New York, NY: Worth Publishers
 76. ^ Carver, C., & Scheier, M. (2004). Perspectives on Personality (5th ed.). Boston: Pearson.
 77. ^ Gelder, Mayou & Geddes (2005). Psychiatry. New York, NY: Oxford University Press Inc.
 78. ^ Glaser, B. & Strauss, A. (1967). The discovery of grounded theory: Strategies for qualitative research. Chicago: Aldine.
 79. ^ Schulz, K.F.; Altman, D.G.; Moher, D.; for the CONSORT Group (2010). "CONSORT 2010 Statement: updated guidelines for reporting parallel group randomised trials". BMJ 340: c332. doi:10.1136/bmj.c332. PMC 2844940. PMID 20332509. 
 80. ^ Harlow (1868), Fig. 2, p. 347 Harlow, John Martyn (1868). "Recovery from the Passage of an Iron Bar through the Head." Publications of the Massachusetts Medical Society 2:327–347 (Republished in Macmillan 2000).
 81. ^ Milgram, Stanley (1963). "Behavioral Study of Obedience". Journal of Abnormal and Social Psychology 67 (4): 371–78. doi:10.1037/h0040525. PMID 14049516.  Full-text PDF.
 82. ^ Ron Sun, (2008). The Cambridge Handbook of Computational Psychology. Cambridge University Press, New York. 2008.
 83. ^ "Ncabr.Org: About Biomedical Research: Faq". Retrieved 1 July 2008. 
 84. ^ Simmons, Joseph; Nelson, Leif; Simonsohn, Uri (November 2011). "False-Positive Psychology: Undisclosed Flexibility in Data Collection and Analysis Allows Presenting Anything as Significant". Psychological Science (Washington DC: Association for Psychological Science) 22 (11): 1359–1366. doi:10.1177/0956797611417632. ISSN 0956-7976. PMID 22006061. Retrieved 29 January 2012. 
 85. ^ "Questionable Research Practices Surprisingly Common"
 86. ^ Simmons, Joseph; Leif Nelson; Uri Simonsohn (November 2011). "False-Positive Psychology: Undisclosed Flexibility in Data Collection and Analysis Allows Presenting Anything as Significant". Psychological Science (Washington DC: Association for Psychological Science) 22 (11): 1359–1366. doi:10.1177/0956797611417632. ISSN 0956-7976. PMID 22006061. Retrieved 29 January 2012. 
 87. ^ "Fraud Scandal Fuels Debate Over Practices of Social Psychology: Even legitimate researchers cut corners, some admit"
 88. ^ [2]
 89. ^ [3]
 90. ^ [4]
 91. ^ "Psychology's replication drive: it's not about you"
 92. ^ "Power of Suggestion"
 93. ^ T.S. Kuhn, The Structure of Scientific Revolutions, 1st. ed., Chicago: Univ. of Chicago Pr., 1962.
 94. ^ Panksepp, J. (1998). Affective neuroscience: The foundations of human and animal emotions. New York: Oxford University Press, p. 9.
 95. ^ Beveridge, A. (2002). "Time to abandon the subjective—objective divide?". The Psychiatrist 26: 101–103. doi:10.1192/pb.26.3.101. 
 96. ^ Peterson, C. (2009, 23 May). "Subjective and objective research in positive psychology: A biological characteristic is linked to well-being". Psychology Today. Retrieved 20 April 2010.
 97. ^ Cohen, J. (1994). The Earth is round, p < .05, American Psychologist, 49, 997–1003.
 98. ^ Elliot Robert (1998). "Editor's Introduction: A Guide to the Empirically Supported Treatments Controversy". Psychotherapy Research 8 (2): 115. doi:10.1080/10503309812331332257. 
 99. ^ Dawes, Robyn (1994). House of Cards – Psychology and Psychotherapy Built on Myth. Free Press. ISBN 978-0-02-907205-9. 
 100. ^ Beyerstein, B.L. (2001). Fringe psychotherapies: The public at risk. The Scientific Re-view of Alternative Medicine, 5, 70–79
 101. ^ "SRMHP: Our Raison d'Être". Retrieved 1 July 2008. 
 102. ^ Neuringer, A.: "Melioration and Self-Experimentation" Journal of the Experimental Analysis of Board in 1966, and in 1974 ad
 103. ^ Sherwin, C.M.; Christionsen, S.B.; Duncan, I.J.; Erhard, H.W.; Lay Jr., D.C.; Mench, J.A.; O'Connor, C.E.; & Petherick, J.C. (2003). Guidelines for the Ethical use of animals in the applied ethology studies. Applied Animal Behaviour Science, 81, 291–305.
 104. ^ Milgram, Stanley. (1974), Obedience to Authority; An Experimental View. Harpercollins (ISBN 0-06-131983-X).
 105. ^ Blum 1994, p. 95, Blum 2002, pp. 218–19. Blum 1994, p. 95: "... the most controversial experiment to come out of the Wisconsin laboratory, a device that Harlow insisted on calling the 'pit of despair.'"
 106. ^ Blum, Deborah. Love at Goon Park: Harry Harlow and the Science of Affection. Perseus Publishing, 2002. ISBN 0-7382-0278-9
 107. ^ Booth, Wayne C. Modern Dogma and the Rhetoric of Assent, Volume 5, of University of Notre Dame, Ward-Phillips lectures in English language and literature, University of Chicago Press, 1974, p. 114. Booth is explicitly discussing this experiment. His next sentence is, "His most recent outrage consists of placing monkeys in 'solitary' for twenty days—what he calls a 'vertical chamber apparatus .... designed on an intuitive basis' to produce 'a state of helplessness and hopelessness, sunken in a well of despair.'"
 108. ^ The American Psychological Society: Responsible Conduct of Research
 109. ^ Arjo Klamer, Robert M. Solow, Donald N. McCloskey (1989). The Consequences of economic rhetoric. Cambridge University Press. pp. 173–74. ISBN 978-0-521-34286-5. 
 110. ^ Lehrer, Jonah (13 December 2010). "The Truth Wears Off". The New Yorker. Retrieved 10 April 2011. 
 111. ^ Sterling, Theodore D. (March 1959). "Publication decisions and their possible effects on inferences drawn from tests of significance—or vice versa". Journal of the American Statistical Association 54 (285): 30–34. doi:10.2307/2282137. Retrieved 10 April 2011. 
 112. ^ Fanelli, Daniele (2010). Enrico Scalas, ed. "'Positive' Results Increase Down the Hierarchy of the Sciences". PLoS ONE 5 (4): e10068. doi:10.1371/journal.pone.0010068. PMC 2850928. PMID 20383332. Retrieved 10 April 2011. 
 113. ^ The WEIRDest people in the world? Henrich, J., Heine, S., & Norenzayan, A. (2011). Behavioral and Brain Sciences, 33, 61–135.

Sources

 • Baker, David B. (ed.). The Oxford Handbook of the History of Psychology. Oxford University Press (Oxford Library of Psychology), 2012. ISBN 9780195366556
 • Brock, Adrian C. (ed.). Internationalizing the History of Psychology. New York University Press, 2006. ISBN 9780814799444
 • Leahey, A History of Modern Psychology. Third Edition. Upper Saddle River, NJ: Prentice Hall (Pearson), 2001.

External links