رصدخانه لاسیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۲۹°۱۵.۶۷′ جنوبی ۷۰°۴۳.۸۸′ غربی / ۲۹.۲۶۱۱۷° جنوبی ۷۰.۷۳۱۳۳° غربی / -29.26117; -70.73133

تلسکوپ های رصدخانه لاسیا

رصدخانه لاسیا (به اسپانیایی: Observatorio de La Silla) یک مرکز نجوم در کشور شیلی در آمریکای جنوبی است.

از آنجایی که پارانال مرکز فرماندهی سازمان رصدخانه جنوبی اروپا(ESO) است، تلسکوپ‌های بسیار بزرگ (VLT)، ایستگاه اصلی دیدبانی ESO بر روی کوهستان لاسیلا در جنوب بخشی از صحرای آتاکاما، 600 کیلومتری شمال سندیگو شیلی و 2400 متر از سطح دریا می باشد. اینجا، ESO چندین تلسکوپ اپتیکی با آینه هایی به ضخامت 3.6 متر به کار گرفته است.

تکنولوژی جدید تلسکوپ 3.5 متری(NTT) اولین در جهان بود که آینه به وسیله یک کامپیوتر کنترل می شد (اپتیک فعال)، یک تکنولوژی توسعه داده شده از سوی ESO و در VLT و بیشتر تلسکوپ‌های بزرگ موجود در جهان بکار برده می شود.

در جای دیگری از لاسیلا، ESO تلسکوپ 3.6 متری را بعد از سال 1977 به کار گرفته است. دنباله ای از بهبود امکانات، بقایای آن در خط جلو میان تلسکوپ‌های 4 متری نیمکره جنوبی.

این خانه ای نزد HARPS است . HARPS اختصار (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) یعنی جستجو گر دقت بالای سرعت شعاعی سیار، یک طیف نگار با دقتی بی نظیر که به جستجوی سیارات فوق منظومه ای اختصاص داده شده است.

تلسکوپ 2.2 متری MPG/ESO که در سال 1984 افتتاح شد، مساعدت بی حدی از سوی شرکت مکس پلنک به ESO است. دوربین تصویر گر میدان عریض (WFI) که میدانی با منظر بزرگ تر از یک ماه کامل دارد، قادر است تصاویر مستقیم و طیفی از ناحیه‌های بزرگی از آسمان بگیرد. لاسیلا اگرچه میزبان تلسکوپ‌های ملی، همچنین تلسکوپ 1.2 متری سوئیس و تلسکوپ 1.5 متری دانمارکی نیز هست. در خیلی از رهیافت‌های علمی، از قبیل کشف فراسیارات کوچک تر، فقط 5 بار سنگینتر از زمین بکار گرفته شده است.

۱۸ تلسکوپ در این مرکز قرار دارند که همگی متعلق به سازمان رصدخانه جنوبی اروپا هستند.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]