رشید (شهر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۱°۲۴′ شمالی ۳۰°۲۵′ شرقی / ۳۱.۴۰۰° شمالی ۳۰.۴۱۷° شرقی / 31.400; 30.417 رزتا(به عربی: رشید) شهری است بندری در ساحل مدیترانه ای مصر که در 65 کیلومتری اسکندریه در استان بحیره قرار دارد. این شهر 800 سال پیش از میلاد یافت شده است.

با کاهش قدرت شهر اسکندریه به سال 1517م. زمانی که مصر تحت فرمان عثمانی ها درآمده بود، شهر رشید رونق چشمگیری یافت. در قرن 19م. رشید به یک محل توریستی عالی برای انگلیسی ها تبدیل شد که می توان دلایل آن را کاخ های زیبای عثمانی ، مزارع مرکبات و نظافت شهر نام برد.

شهر رشید در غرب با نام "رزتا" معروف شد. نامی که در لشرگرکشی ناپلئون به مصر فرانسوی ها از آن استفاده می کردند. "رزتا استون"(سنگ رزتا) نیز نام خود را از شهر رزتا که سربازان فرانسوی- در قرن 18م. - آن را در این مکان پیدا کردند ، گرفته است.

سنگ روزتا که ژان فرانسوا شامپولیون، دانشمند فرانسوی، توانست از روی نوشته های آن خط هیروگلیف را کدگشایی کند در این شهر یافت شده است. این سنگ درحال حاضر در موزه بریتانیا در لندن قرار دارد و یکی از گنجینه های این موزه محسوب می شود. موضوع بازگرداندن آن به مصر همواره میان دولت های دو کشور مطرح بوده است.

تاریخچه[ویرایش]

رزتا جانشین مدرن شهر تاریخی "بالبیتین" که با خود رزتا فاصله چندانی ندارد، است. در قرون وسطا نیز به خاطر اهمیت بازگانی آن پیوسته رونق و توسعه یافت. اما با ساخت "کانال محمودیه" و گسترش و توسعه بندرگاه اسکندریه اغلب تجارت ها به این مکان واگذار شد.

جمعیت[ویرایش]

جمعیت رشید از دهه 1980م. روبه رشد یافت:

• 1983: 36711 (تقریبی)

• 1986: 51789

• 1996: 58432

منبع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی، ۲۴ مارس ۲۰۱۲.

ویکی‌پدیای عربی، ۲۱ مارس ۲۰۰۷.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]