رشنو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۴۵°۳۵′۲۴″ شمالی ۲۵°۲۷′۳۵″ شرقی / ۴۵.۵۹۰۰۰° شمالی ۲۵.۴۵۹۷۲° شرقی / 45.59000; 25.45972 شهر رشنو (به رومانیایی: Râşnov) در شهرستان براشوو در کشور رومانی واقع شده‌است. جمعیت این شهر ۱۶٬۲۴۲ نفر[۱] است.

نگارخانه[ویرایش]

واژهٔ رشنو رشنو. [رَ] (اِخ) ۞ نام اوستایی رش یا رشن، فرشتهٔ دادگستری است. رجوع به فرهنگ ایران باستان ذیل ص ۳۰۳ و رش و رشن در همین لغت نامه و ایران در زمان ساسانیان ص ۴۶ و ۴۸ شود.

واژهٔ رشنو به واژة رشنواد هم نزد است.

واژهٔ رشنواد:

- واژهٔ رشنواد نزدیک به این واژه است که در شاهنامه فردوسی اشاره به یکی از فرماندهان ایرانی در سپاه رستم پهلوان ایرانی است.

چنین گفت با خویشتن رشنواد که این بانگ رعد است اگر تندباد

- رشنواد. [رَ ن َ] (اِخ) نام یکی از نوکران همای دختر بهمن بود. (برهان) (از ناظم الاطباء). نام سپهسالار همای چهرآزاد و مادر ۞ بهمن است. (آنندراج)(انجمن آرا). نام یکی از سپهبدان همای بن بهمن است. آورده‌اند که سپاهی از رومیان آمده ولایت همای را تاختند و مرزبان با رومیان جنگ کرده کشته شد، همای رشنوادرا که هم سپبهد و هم سپهبدنژاد بود به جنگ رومیان تعیین نمود، داراب نوکر او شد، چون رشنواد لشکر خود را به نظر همای می‌گذراند همین که نظر همای بر داراب می‌افتد شیر از پستانش می‌جوشد، و تفصیل این اجمال در شاهنامه مرقوم است. (از فرهنگ جهانگیری): یکی مرد بُد نام او رشنواد سپهبد بُد و هم سپهبدنژاد... سپه گردکرد اندر آن رشنواد عَرَضگاه بنهاد و روزی بداد.

فردوسی.

و رجوع به مجمل التواریخ و القصص ص ۹۲ شود.

منابع[ویرایش]

  1. بر پایه سرشماری سال ۲۰۰۲