رستم‌آباد بزرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

رستم‌آباد بزرگ آخرین روستای شرق استان کرمانشاه از توابع شهرستان کنگاور است که از طرف شرق بافاصله ۵ کیلومتر به روستای پل شکسته و علی آباد شهرستان اسد آباد همدان از سمت غرب با فاصله ۱۰ کیلومتر به شهرستان کنگاور از سمت شمال با فاصله ۴ کیلومتر به روستای گردکانه و از سمت جنوب با فاصله جاده آسفالته کرمانشاه تهران به روستای رحمت آباد شهرستان گنگاور منتهی می‌شود.

محل قبلی روستا با فاصله ۳ کیلومتر در خنوب غربی محل کنونی آن دار ای آثار تاریخی و باستانی می‌باشد که در میراث فرهنگی کشور نیز به ثبت رسیده‌اند. دارای چشمه‌ها درختان کهن سالی است تفرجگاه مناسبی برایدوستداران تشکیل داده است.

دارای زیارتگاهی به نام دوازده امام است که بر فراز کوهی به همین نام قرار دارد. جمعیت آن حدود ۶۰۰نفر می‌باشد دین اکثر مردم روستا یاری (یارسان یا اهل حق) می‌باشد شغل اکثر مردم کشاورزی است .و تعدادی نیز دارای ماشین‌های سنگین حمل ونقل می‌باشند. دارای آب لوله کشی -برق - تلفن - و گاز کشی است مدرسه اتدایی و راهنمایی دخترانه و پسرانه نیز دارد اما برای ادامه تحصیل در مقطع متوسطه به شهرستان کنگاور می‌روند . از توابع شهرستان کنگاور دو رستم آباد وجود دارد رستم آباد بزرگ (رحمت آباد)که شرح آن گذشت و رستم آباد کوچک که در جنوب غربی هرستان کنگاور وجود دارد

منبع[ویرایش]

جغرافیای طبیعی استان کرمانشاه (کتاب درسی سال دوم آموزش متوسطه عمومی)