راکی (فیلم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

راکی (به انگلیسی: Rocky) فیلمی در گونه داستانی ورزشی است. این فیلم در سال ۱۹۷۶ توسط جان جی. آویلدسن کارگردانی شد. راکی، اولین فیلم از مجموعه فیلم های راکی است که در طول سی سال، پنج فیلم دیگر نیز با محوریت این شخصیت توسط سیلوستر استالونه ساخته شد که قسمت پنجم را نیز آویلدسن ساخت. این فیلم باعث شهرت سیلوستر استالونه شد که پیش از این در نقش های بی ارزشی ظاهر می شد. فیلمنامه این فیلم را خود او در سه روز با کمک همسر سابقش یعنی ساشا چاک نگاشت.

فیلم راکی برای نمایش محله های فقیرنشین و همچنین رابطه احساسی یک بوکسور لات با معشوقه اش، مورد توجه قرارگرفت. این فیلم صحنه های مبارزه چندانی نداشت ولی یک فیلم ورزشی بسیار سطح بالا شناخته می شود.

خلاصه داستان[ویرایش]

راکی بالبوآ (سیلوستر استالونه) مشت زنی گمنام است که به آدریان (تالیا شایر)، خواهر دوستش پولی (برت یانگ) علاقه دارد. او گاهی اوقات برای فردی نزول خوار کار می کند ( به سراغ بدهکارانش می رود و آن ها را تهدید می کند) ولی توسط استادش میکی (بورگس مردیت) تحقیر می شود و این کار را کنار می گذارد. تا این که مشت زنی مشهور به نام آپولو کرید (کارل ودرز)، که رقیب حرفه ای پیدا نکرده است، تصمیم می گیرد از یک بوکسور گمنام برای مبارزه استفاده کند. او بین افراد بسیاری که توسط مدیر تبلیغاتش معرفی می شود، به طور انتخابی راکی را انتخاب می کند. راکی به طور جدی تمرین می کند و درهمان حال، با آدریان رابطه عمیقی پیدا می کند ...

بازیگران[ویرایش]

سازندگان[ویرایش]

گونه[ویرایش]

داستانی درام ورزشی

جوایز[ویرایش]

اسکار[ویرایش]

منابع[ویرایش]