رابین (شخصیت کمیک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رابین
ناشر دی سی کمیکز
اولین حضور Detective Comics #38
ساخته شده توسط باب کین
بیل فینگر
گونه انسان
جهان زادگاه زمین
هم‌دستان بتمن ، بتگرل
توانایی‌ها هوش بالا، حرکات رزمی، كار با وسایل پیشرفته ،

رابین (به انگلیسی: Robin)یک شخصیت خیالی قهرمان است که در کتب کمیک دی سی کمیکز وجود دارد. در واقع هر وقت کسی دستیار بتمن می‌شود، لباس رابین را برای مدتّی موقتی می‌پوشد و بعد با لباس و اسم جدیدی دوباره خود را به مردم نشان می‌دهد."اين نوشته درباره ى earth one است و ربطى به earth two ندارد"

ریچارد دیک گریسون[ویرایش]

دیک اولین دستیار بتمن در کمیک‌های بتمن است. او در کودکی همراه با پدرش ریچارد و مادرش ماری در سیرک هالی کار می‌کرده است. دیک، والدینش و خانوادهٔ عموی او که به آن‌ها "flying graysons" می‌گفتند، در سیرک هالی اکروبات بازهای معروف بودند. در یکی از اجراها، دیک در هشت سالگی خود شاهد به قتل رسیدن والدینش بود؛ امّا خوش بختانه بروس وین (بتمن) که در بین تماشاچی‌ها بود، سر پرستی دیک را به عهده می‌گیرد. بروس که خود تجربهٔ از دست دادن پدر و مادرش را داشت، دیک را طوری بزرگ کرد که مثل خودش شخصیتی عصبی و تاریک نباشد.

تمرینات دیک از زمانی که بروس راز خود را به او گفت (۸ سالگى) تا سیزده سالگی او بود، از آن پس او در لباس رابین به بتمن کمک می‌کرد. امّا طی اتّفاقاتی، بروس و دیک با هم دعوا می كنند و دیک از بروس جدا می‌شود. با این که هردوی آن‌ها هنوز همدیگر را دوست داشتتند، از آن پس، دیک به سوپرمن (برای مدتّی نچندان زیاد) پیوست؛ او برای مدتّی با لباس رابین به سوپرمن کمک کرد، اما بعد لباس nightwing را طرّاحی کردند. این اسم از روی یک شخص کریپتونی که سرگذشتی مثل دیک داشته و بعد به قهرمان تبدیل شد، الگو برداری شده.

امّا بعد از مدّتی، سوپرمن دیک را ترک می‌کند، با آن که دیک از بهترین دستیارها به حساب می‌آید، سوپرمن ترجیح می‌دهد تنها کار کند. از آن پس، کمیک‌ها، سریال‌ها و کارتون‌های دیک، در لباس نایت وینگ و معمولا به صورت تکنفره بودند. تا وقتی که کمر بتمن توسّط بین می‌شکند. در این مدت بروس فردی به نام «عزرائیل» را جانشین خود قرار می‌دهد امّا متوجه می‌شود که او یک دیوانه است، پس در این مدت دیک را جانشین خود (تا زمانى که خوب شود) قرار می‌دهد.

به دليل اينكه DC comics تصميم مى گيرد نويسنده ى كميک هاى Nightwing new52 را تغيير دهند آقاى Kyle Higgins كه نويسنده سرى كميك هاى قبلى نايتوينگ نيز بود، مجبور مى شوند كه ديک را در كميک nightwing new52 30# به قتل برسانند. مقدمه ى قتل نايتوينگ از چند قسمت قبل از قسمت آخر شروع شد و در قسمت ٣٠ (آخرين قسمت) او توسّط تمام دشمنانش كه متهد شده بودند،در شيكاگو كشته شد. البته بعد از آن،آقاى Tim Seeley شروع به نوشتن كميک هاى جديد ديک كرد.( كميک هاى grayson )


در تمام این مدت دیک با لباس‌های رابین و نایت وینگ، سرپرستی گروه teen titans (در تمام سری‌ها) و همچنین سرپرستی گروه young justice را در نبود آکوالاد بر عهده داشت. دیک قبلا با باربارا گوردن (بتگرل) رابطه داشت، این رابطه تا زمانی بود که بتگرل فلج شد امّا دلیل جداییی آن‌ها، پای باربارا نبود. همسر اصلى دیک starfire است و دختر آن ها مارى گريسون (به انگليسى Mar'I Grayson) با نام شخصيتى نايت استار (به انگليسى nightstar) است.

جیسون تاد[ویرایش]

دومین رابین در سری کمیک‌های بتمن، جیسون تاد است. او در کودکی فقیر بوده است و در یک شب لاستیک‌های ماشین بروس را در می‌آورده است که بروس او را می‌بیند و از رفتن به زندان خلاص می‌کند؛ بتمن جیسون را به فرزندخواندگی قبول می‌کند.

در یکی از نبردهای رابین و بتمن با جوکر، جوکر رابین (جيسون) را در یک انبار زندانی می‌کند و پس از شکنجه دادن او،جوكر انبار را منفجر می‌کند و جيسون را می‌کشد. بعد از مدتی شخصیتی جدید به نام رد هود (با لباس قدیمی جوکر) وارد گاتهام می‌شود و به کشتن تبهکاران و فروش مواد مخدر با نوچه‌های نقاب سیاه می‌پردازد. نقاب سرخ (red hood) همان جیسون است که پس از کشته شدن توسّط جوکر، راز الغول يا همان كسى كه جوكر را از تيمارستان در اورد(که بیش از شش قرن با حمام گرفتن در چشمهٔ آب جوان کننده، هنوز زنده است) به خاطر عذاب وجدانی که داشت جیسون را در چشمهٔ آب جوان کننده انداخت تا بر اساس افسانه‌ها که می‌گفتند این چشمه قابلیّت زنده کردن مرده‌ها را نیز دارد، او را زنده کند و به رنج بتمن پایان دهد؛ امّا اوضاع آن طور که می‌خواست پیش نرفت و جیسون با عقل و جسمی ناسالم به این دنیا بازگشت. پس از چند درگیری بین نقاب سرخ، نقاب سیاه و بتمن، بروس متوجه می‌شود رد هود همان جیسون است. نقشهٔ جیسون این بود که نقاب سیاه را آن نقدر عصبانی کند که مجبور شود از جوکر کمک بگیرد.

بعد از اینکه بتمن نقاب سیاه و همراهانش را از آتش گرفتن توسّط جوکر نجات می‌دهد، جیسون را پیدا می‌کند که در ساختمانی متروکه در حال شکنجه دادن جوکر است. وقتی بتمن می‌رسد، رد هود به بتمن می‌گوید: ((با اسلحه جوکر را بکش تا من به تو بپیوندم و اگر به من تیر بزنی، من هم جوکر را با گلوله می‌زنم و هردو می‌میریم)) اما بتمن بر خلاف عقیدهٔ رد هود تفنگ را می‌اندازد؛ رد هود به بتمن در حالی که داشت از ساختمان خارج می‌شد، تیری شلیک کرد؛ بتمن جای خالی داد و هنگام شلیک تیر بعدی سر تفنگ رد هود را بست؛جيسون با دست خونی خود، بمب را فعال کرد، ساختمان را منفجر کرد و سپس برای همیشه گاتهام را ترک کرد.

جيسون به اندازه دیک مشهور نشد؛ بنابراین شرکت دی سی کمیکز یک نظر سنجی در مورد سرنوشت جیسون تاد گذاشت و بیشتر خوانندگان به مرگ او رأی دادند. البته بعد از آن افراد زیادی که در این نظرسنجی شرکت نکرده بودند به این مرگ اعتراض کردند؛ بعد دی سی کمیکز جیسون تاد را با نقش رد هود مجدداً وارد داستان کرد که بعضی وقت‌ها به بتمن کمک می‌کند و گاهی هم تنها کار می‌کند و تبهکاران را می‌کشد، کاری که هیچ وقت بتمن نمی‌کند.

تیم دریک[ویرایش]

تیموتی دریک اسم کامل سومین دستیار بتمن است. او جانشين دیک گريسون در سيرک هالى بود و در آنجا كار مى كرد، تا زمانى كه ديک، تيم را پيدا مى كند و آن را پيش بروس مى برد. ديک كه به تيم اعتماد كامل داشت، از همان ابتدا راز بروس را به تيم گفت. بروس از اين كه ديک راز بتمن بودن او را به تيم گفت، عصبانى بود امّا پس از كشف استعداد هاى تيم، با ديک موافق بود.

تيم به سرى كارتون هاى young justice (پس از اينكه ديک لباس نايتوينگ را پوشيد) پيوست، البته او با لباس رد رابين ( red robin ) كار خود را شروع كرد و ادامه داد. تيم از اخلاق و رفتار خوبى برخوردار است، امّا با اينكه زمان تعليم او با بروس از بقيه ى رابين ها بيشتر بود، قدرت كمترى، نسبت به رابين هاى ديگر دارد.

استفانى براون[ویرایش]

استفانى چهارمين دستيار بروس بود. بعد از اين كه تيم دست از كار با بروس كشيد، استفانى كه از دوست هاى تيم بود، رابين شد. استفانى اخلاق و رفتارى شبيه به باربارا گوردن (بتگرل) دارد و گاهى هم با لباس بتگرل ضاهر مى شود.اما متاسفانه استفانى در طى يكى از جنگ ها با جوكر، كشته مى شود.

دمیان وین[ویرایش]

دمیان وین پسر بروس وین و تالیا، پنجمين رابین در سری کمیک‌های بتمن می‌شود و هنوز هم در سری کمیک‌های بتمن حضور دارد و به او کمک می‌کند. او در اوایل با خود بروس کار می‌کرد امّا بعد مدتی با دیک که در لباس بتمن بود کار کرد و بعد دوباره پیش بتمن واقعی برگشت. دميان یک پسر فضول و خيلى عصبانى است و بيشتر اهل اين است كه با تبهكاران بى هيچ رحمى بجنگد و آن ها را بكشد. دميان از طرف ليگ assasins و بتمن تعليم ديده است و در كار با شمشير نيز بسيار وارد است.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Robin»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۹ آوریل ۲۰۱۳).