رابین (شخصیت کمیک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رابین
ناشر دی سی کمیکز
اولین حضور Detective Comics #38
ساخته شده توسط باب کین
بیل فینگر
گونه انسان
جهان زادگاه زمین
هم‌دستان بتمن ، بتگرل
توانایی‌ها هوش بالا، حرکات رزمی، كار با وسایل پیشرفته ،

رابین (به انگلیسی: Robin)یک شخصیت خیالی قهرمان است که در کتب کمیک دی سی کمیکز وجود دارد. در واقع هر وقت کسی دستیار بتمن می‌شود، لباس رابین را برای مدتّی موقتی می‌پوشد و بعد با لباس و اسم جدیدی دوباره خود را به مردم نشان مى دهد.

ریچارد دیک گریسون[ویرایش]

دیک اولین دستیار بتمن در کمیک‌های بتمن است. او در کودکی همراه با پدرش ریچارد و مادرش ماری در سیرک هالی کار می‌کرده است. دیک، والدینش و خانوادهٔ عموی او که به آن‌ها "flying graysons" می‌گفتند، در سیرک هالی اکروبات بازهای معروف بودند. در یکی از اجراها، دیک در هشت سالگی خود شاهد به قتل رسیدن والدینش بود؛ امّا خوش بختانه بروس وین (بتمن) که در بین تماشاچی‌ها بود، سر پرستی دیک را به عهده می‌گیرد. بروس که خود تجربهٔ از دست دادن پدر و مادرش را داشت، دیک را طوری بزرگ کرد که مثل خودش شخصیتی عصبی و تاریک نباشد.

تمرینات دیک از زمانی که بروس راز خود را به او گفت (۸ سالگی) تا سیزده سالگی او بود، از آن پس او در لباس رابین به بتمن کمک می‌کرد. امّا به دليل رابطه بروس با بتگرل (باربارا گوردون كه در آن سن دوست دختر ديك بود)، بروس و دیک با هم دعوا می کنند و دیک از بروس جدا می‌شود. از آن پس، دیک به سوپرمن (برای مدتّی نچندان زیاد) پیوست؛ او برای مدتّی با لباس رابین به سوپرمن کمک کرد، اما بعد لباس nightwing را طرّاحی کردند. این اسم از روی یک شخص کریپتونی که سرگذشتی مثل دیک داشته و بعد به قهرمان تبدیل شد، الگو برداری شده.

از آن پس(در سن هـژده سالگى)، کمیک‌ها، سریال‌ها و کارتون‌های دیک، در لباس نایت وینگ و معمولاً به صورت تکنفره بودند. تا وقتی که کمر بتمن توسّط بین می‌شکند. در این مدت بروس فردی به نام «عزرائیل» را جانشین خود قرار می‌دهد امّا متوجه می‌شود که او یک دیوانه است، پس در این مدت دیک را جانشین خود (تا زمانی که خوب شود) قرار می‌دهد. او به بتمن بودن تا سال ٢٠١١ (يعنى زمان شروع new 52) ادامه مى دهد. (البته در مدتى هم ديك و بروس هردو بتمن بودند)

به دلیل اینکه DC comics تصمیم می گیرد نویسنده ی کمیک های Nightwing new52 را تغییر دهند آقای Kyle Higgins که نویسنده سری کمیک های قبلی نایتوینگ نیز بود، مجبور می شوند که دیک را در کمیک nightwing new52 30# به قتل برسانند. مقدمه ی قتل نایتوینگ از چند قسمت قبل از قسمت آخر شروع شد و در قسمت ٣٠ (آخرین قسمت) شخصيت واقعى نايت وينگ در تلوزيون معلوم مى شود و بنا بر اين، ديك خود را به مرگ مى زند. البته بعد از آن،آقای Tim Seeley شروع به نوشتن کمیک های جدید دیک کرد.( کمیک های agent of spyral - grayson )

ديك در اين سرى كميك ها مانند شخصيت جيمز باند است و يك كارآگاه محسوب مى شود. (نام رمزى او agent 37 هست) داستان كميك هاى agent of spyral بدين صورت است كه ديك براى مردى كار مى كند كه مى تواند تغيير شكل دهد و اين مرد ديك را نيز تغيير مى دهد تا به يك كارآگاه (البته بدون شخصيت پنهان) تبديل شود. اين راز را تنها بروس وين مى داند و افراد دير او را مرده مى دانند. همكار او نيز در اين سرى كميك ها helena bertinally (دختر گنگسترى كه پدر و مادر ديك را كشتند و مى خواهد از افرادى مثل پدر و مادرش انتقام بگيرد ) هست.

در تمام این مدت دیک با لباس‌های رابین و نایت وینگ، سرپرستی گروه teen titans و outsiders (در تمام سری‌ها) و همچنین سرپرستی گروه young justice را در نبود آکوالاد بر عهده داشت. دیک قبلاً با باربارا گوردن (بتگرل) رابطه داشت، این رابطه تا زمانی بود که بتگرل با بروس وين رابطه برقرار كرد، البته بعد از جدايى آن ها، دوستى صميمى وجود داشت. همسر اصلی دیک starfire است و دختر آن ها ماری گریسون (به انگلیسی Mar'I Grayson) با نام شخصیتی نایت استار (به انگلیسی nightstar) است.

جیسون تاد[ویرایش]

دومین رابین در سری کمیک‌های بتمن، جیسون تاد است. او در کودکی فقیر بوده است و در یک شب لاستیک‌های ماشین بروس را در می‌آورده است که بروس او را می‌بیند و از رفتن به زندان خلاص می‌کند؛ بتمن جیسون را به فرزندخواندگی قبول می‌کند.

در یکی از نبردهای رابین و بتمن با جوکر، جوکر رابین (جیسون) را در یک انبار زندانی می‌کند و پس از شکنجه دادن او،جوکر انبار را منفجر می‌کند و جیسون را می‌کشد. بعد از مدتی شخصیتی جدید به نام رد هود (با لباس قدیمی جوکر) وارد گاتهام می‌شود و به کشتن تبهکاران و فروش مواد مخدر با نوچه‌های نقاب سیاه می‌پردازد. نقاب سرخ (red hood) همان جیسون است که پس از کشته شدن توسّط جوکر، راز الغول یا همان کسی که جوکر را از تیمارستان در اورد(که بیش از شش قرن با حمام گرفتن در چشمهٔ آب جوان کننده، هنوز زنده است) به خاطر عذاب وجدانی که داشت جیسون را در چشمهٔ آب جوان کننده انداخت تا بر اساس افسانه‌ها که می‌گفتند این چشمه قابلیّت زنده کردن مرده‌ها را نیز دارد، او را زنده کند و به رنج بتمن پایان دهد؛ امّا اوضاع آن طور که می‌خواست پیش نرفت و جیسون با عقل و جسمی ناسالم به این دنیا بازگشت. پس از چند درگیری بین نقاب سرخ، نقاب سیاه و بتمن، بروس متوجه می‌شود رد هود همان جیسون است. نقشهٔ جیسون این بود که نقاب سیاه را آن نقدر عصبانی کند که مجبور شود از جوکر کمک بگیرد.

بعد از اینکه بتمن نقاب سیاه و همراهانش را از آتش گرفتن توسّط جوکر نجات می‌دهد، جیسون را پیدا می‌کند که در ساختمانی متروکه در حال شکنجه دادن جوکر است. وقتی بتمن می‌رسد، رد هود به بتمن می‌گوید: ((با اسلحه جوکر را بکش تا من به تو بپیوندم و اگر به من تیر بزنی، من هم جوکر را با گلوله می‌زنم و هردو می‌میریم)) اما بتمن بر خلاف عقیدهٔ رد هود تفنگ را می‌اندازد؛ رد هود به بتمن در حالی که داشت از ساختمان خارج می‌شد، تیری شلیک کرد؛ بتمن جای خالی داد و هنگام شلیک تیر بعدی سر تفنگ رد هود را بست؛جیسون با دست خونی خود، بمب را فعال کرد، ساختمان را منفجر کرد و سپس برای همیشه گاتهام را ترک کرد.

جیسون به اندازه دیک مشهور نشد؛ بنابراین شرکت دی سی کمیکز یک نظر سنجی در مورد سرنوشت جیسون تاد گذاشت و بیشتر خوانندگان به مرگ او رأی دادند. البته بعد از آن افراد زیادی که در این نظرسنجی شرکت نکرده بودند به این مرگ اعتراض کردند؛ بعد دی سی کمیکز جیسون تاد را با نقش رد هود مجدداً وارد داستان کرد که بعضی وقت‌ها به بتمن کمک می‌کند و گاهی هم تنها کار می‌کند و تبهکاران را می‌کشد، کاری که هیچ وقت بتمن نمی‌کند.

تیم دریک[ویرایش]

تیموتی دریک اسم کامل سومین دستیار بتمن است. او جانشین دیک گریسون در سیرک هالی بود و در آنجا کار می کرد، تا زمانی که تيم پى مى برد بتمن حالا دستيار، با لباس رابين ندارد. بنابراين تيم كه كار آگاه بسيار خوبى بود، پى مى برد ديك گريسون كه رابين بوده و الآن نايت وينگ است ، بتمن را با لباس رابين ترك كرده و فقط گاهى اوقات با لباس نايت وينگ به او كمك مى كند. پس تيم از ديك خواهش مى كند كه دوباره از لباس رابين استفاده و كند و وقتى ديك اصرار تيم را مى بيند، او را به بتمن معرفى مى كند تا رابين جديد شود.

بروس در ابتدا با اين تصميم كاملاً ناموافق بود؛ زيرا نمى خواست كه ديگر يك دستيار جوان داشته باشد كه شايد در يك جنگ او را در حال مرگ ببيند، امّا با اصرار ديك و تيم و ديدن استعداد هاى تيم، بروس متقاعد مى شود كه تيم به عنوان دستيار جديد بتمن تعليم ببيند.

تیم به سری کارتون های young justice (پس از اینکه دیک لباس نایتوینگ را پوشید) پیوست، البته او با لباس رد رابین ( red robin ) کار خود را شروع کرد و ادامه داد. تیم از اخلاق و رفتار خوبی برخوردار است، امّا با اینکه زمان تعلیم او با بروس از بقیه ی رابین ها بیشتر بود، قدرت کمتری، نسبت به رابین های دیگر دارد.

استفانی براون[ویرایش]

استفانی چهارمین دستیار بروس بود. بعد از این که تیم دست از کار با بروس کشید، استفانی که از دوست های تیم بود، رابین شد. استفانی اخلاق و رفتاری شبیه به باربارا گوردن (بتگرل) دارد و گاهی هم با لباس بتگرل ظاهر می شود.اما متأسفانه استفانی در طی یکی از جنگ ها با جوکر، کشته می شود.

دمیان وین[ویرایش]

دمیان وین پسر بروس وین و تالیا، پنجمین رابین در سری کمیک‌های بتمن می‌شود و هنوز هم در سری کمیک‌های بتمن حضور دارد و به او کمک می‌کند. او در اوایل با خود بروس کار می‌کرد امّا بعد مدتی با دیک که در لباس بتمن بود کار کرد و بعد دوباره پیش بتمن واقعی برگشت. دمیان یک پسر فضول و خیلی عصبانی است و بیشتر اهل این است که با تبهکاران بی هیچ رحمی بجنگد و آن ها را بکشد. دمیان از طرف لیگ assasins و بتمن تعلیم دیده است و در کار با شمشیر نیز بسیار وارد است.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Robin»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۹ آوریل ۲۰۱۳).