رابین (شخصیت کمیک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رابین
ناشر دی سی کمیکز
اولین حضور Detective Comics #38
ساخته شده توسط باب کین
بیل فینگر
گونه انسان
جهان زادگاه زمین
هم‌دستان بتمن
توانایی‌ها هوش، حرکات رزمی، وسایل پیشرفته

رابین (به انگلیسی: Robin)یک شخصیت خیالی قهرمان است که در کتب کامیک دی سی کمیکز وجود دارد. ((در واقع هر وقت کسی دستیار بتمن می‌شود، لباس رابین را برای مدتّی موقتی می‌پوشد و بعد با لباس و اسم جدیدی دوباره خود را به مردم نشان می‌دهد.))

ریچارد دیک گریسون[ویرایش]

دیک اولین دستیار بتمن در کمیک‌های بتمن است. او در کودکی همراه با پدر و مادرش به عنوان آکروبات کار داخل سیرک کار می‌کرده است امّا در طی یک اتفاق پدر و مادرش می‌میرند. بعد از آن بروس وین یا بتمن سرپرستی او را به عهده می‌گرد. بعد از مدتی دیک گریسون به راز بروس وین پی می‌برد و با لباس رابین به بتمن کمک می‌کند. کمی بعد از این که دیک لباس نایتوینگ را می‌پوشد، از بتمن جدا می‌شود و به سوپرمن می‌پیوندد. شایعه‌ای دربارهٔ دیک در گوگل به وجود آمده که می‌گوید او مرده امّا او در حال حاضر زنده است و سر پرستی گروه تایتان‌ها را بر عهده دارد.

بعد از به وجود آمدن شخصیت باربارا گوردون (بت گرل)، نایت وینگ و بت گرل عاشق هم شدند ولی در حال حاضر دیک او را ترک کرده و در گروه تایتان‌های جوان عاشق زاتانا شد.

جیسون تاد[ویرایش]

دومین رابین در سری کمیک‌های بتمن، جیسون تاد است. او در کودکی فقیر بوده است و در یک شب لاستیک‌های ماشین بتمن را در می‌آورده است که بتمن او را می‌بیند و از رفتن به زندان خلاص می‌کند؛ بتمن جیسون را به فرزندخواندگی قبول می‌کند.

در یکی از نبردهای رابین و بتمن با جوکر، جوکر رابین را در یک انبار زندانی می‌کند و پس از شکنجه دادن رابین، او انبار را منفجر می‌کند و رابین را می‌کشد. بعد از مدتی شخصیتی جدید به نام رد هود (با لباس قدیمی جوکر) وارد گاتهام می‌شود و به کشتن تبهکاران و فروش مواد مخدر با نوچه‌های نقاب سیاه می‌پردازد. نقاب سرخ (red hood) همان جیسون است که پس از کشته شدن توسّط جوکر، آزادکنندهٔ جوکر از تیمارستان (که بیش از شش قرن با حمام گرفتن در چشمهٔ آب جوان کننده، هنوز زنده است) به خاطر عذاب وجدانی که داشت جیسون را در چشمهٔ آب جوان کننده انداخت تا بر اساس افسانه‌ها که می‌گفتند این چشمه قابلیّت زنده کردن مرده‌ها را نیز دارد، او را زنده کند و به رنج بتمن پایان دهد؛ امّا اوضاع آن طور که می‌خواست پیش نرفت و جیسون با عقل و جسمی ناسالم به این دنیا بازگشت. پس از چند درگیری بین نقاب سرخ، نقاب سیاه و بتمن، بتمن متوجه می‌شود رد هود همان جیسون است. نقشهٔ جیسون این بود که نقاب سیاه را آن نقدر عصبانی کند که مجبور شود از جوکر کمک بگیرد.

بعد از اینکه بتمن نقاب سیاه و همراهانش را از آتش گرفتن توسّط جوکر نجات می‌دهد، جیسون را پیدا می‌کند که در ساختمانی متروکه در حال شکنجه دادن جوکر است. وقتی بتمن می‌رسد، رد هود به بتمن می‌گوید:((با اسلحه جوکر را بکش تا من به تو بپیوندم و اگر به من تیر بزنی، من هم جوکر را با گلوله می‌زنم و هردو می‌میریم.)) اما بتمن بر خلاف عقیدهٔ رد هود تفنگ را می‌اندازد؛ رد هود به بتمن در حالی که داشت از ساختمان خارج می‌شد، تیری شلیک کرد؛ بتمن جای خالی داد و هنگام شلیک تیر بعدی سر تفنگ رد هود را بست؛ رد هود با دست خونی خود، بمب را فعال کرد، ساختمان را منفجر کرد و سپس برای همیشه گاتهام را ترک کرد؛

رابین به اندازه دیک گریسون (نایت وینگ) مشهور نشد. بنابراین شرکت دی سی کمیکز یک نظر سنجی در مورد سرنوشت جیسون تاد گذاشت و بیشتر خوانندگان به مرگ او رأی دادند. البته بعد از آن افراد زیادی که در این نظرسنجی شرکت نکرده بودند به این مرگ اعتراض کردند؛ بعد دی سی کمیک جیسن تاد را با نقش رد هود مجدداً وارد داستان کرد که بعضی وقت‌ها به بتمن کمک می‌کند و گاهی هم تنها کار می‌کند.

تیم دریک[ویرایش]

تیموتی دریک اسم کامل سومین دستیار بتمن است و تنها به خاطر این خلق شد که بعد از رفتن دستیار دوّم بتمن از کمیک‌های بتمن و کارتون‌های او تنها نباشد. تیم مانند دستیارهای دیگر بتمن اوّل با لباس رابین شروع نکرد امّا او به دلیل این که با نام red robin یا همان رابین قرمز به بتمن پیوست رابین محسوب می‌شود.

استفانی براون[ویرایش]

چهارمین رابین در کمیک‌های بتمن است. او بر خلاف دیگر رابین‌ها دختر است. زیرا تمام شخصیت‌های بت‌من تاکنون مرد بوده‌اند و این فکر در بین خوانندگان به وجود آمد که بروس وین همجنس گراست. بنابراین چهارمین رابین دختر شد. استفانی براون دوست تیم است و به این که او رابین است پی می‌برد.

وقتی که تیم از رابین بودن کناره می‌گیرد، استفانی قبول می‌کند نقش رابین را ایفا کند و البتّه او گاهی هم با لباس بتگرل کمک می‌کرد. بعد از مدتی او در یکی از جنگ‌ها زخمی می‌شود و پس از مدتی می‌میرد. شخصیت استفانی براون بسیار شبیه به بت‌گرل است.

دامیان وین[ویرایش]

دامیان وین پسر بروس وین و مادرش مارتا است و وقتی بزرگ می‌شود و می‌فهمد پدرش همان بتمن است تبدیل به پنجمین رابین در سری کمیک‌های بتمن می‌شود و هنوز هم در سری کمیک‌های بتمن حضور دارد و به او کمک می‌کند. او در اوایل با خود بروس کار می‌کرد امّا بعد مدتی با دیک که در لباس بتمن بود کار کرد و بعد دوباره پیش بتمن واقعی برگشت. او یک پسر وضول است و از حقوق گربه‌ها بیش تر از حقوق خودش دفاع می‌کند¡!

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Robin»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۹ آوریل ۲۰۱۳).