رئیس‌جمهور افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان
Emblem of Afghanistan.svg
نشان رسمی
متصدی فعلی
حامد کرزی

از ۷ دسامبر ۲۰۰۴
لقب جلال‌المتعاب
گمارنده رأی مستقیم مردم
مدت تصدی پنج سال (یکبار تمدید پذیر)
نخستین متصدی محمدداوود خان
بنیادگذاری محمدداوود خان
وبگاه دفتر ریاست جمهوری
جمهوری اسلامی افغانستان
Emblem of Afghanistan.svg

سیاست و حکومت افغانستان


رئیس جمهور افغانستان عالی‌ترین مقام رسمی کشور افغانستان است. او برای مدت ۵ سال با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود و یکبار تمدید پذیر است. افغانستان فقط در بین سالهای ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۲ و از ۲۰۰۱ تاکنون دارای نظام جمهوری بوده است. پیش از ۱۹۷۳ کشور توسط پادشاه اداره میشد. این کشور زیر در بین سالهای ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۱ زیر سلطه رژیم‌های مجاهدین و طالبان بوده است. رئیس جمهور فعلی حامد کرزی میباشد که برای دومین بار در این پست که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۹ افغانستان برگزار شده بود، منصب شد. این انتخابات نزد بسیاری از مردم جعلی و با تقلب فراوان شناخته میشود.

تاریخچه[ویرایش]

اولین رئیس جمهور افغانستان ژنرال محمد داوودخان در سال ۱۹۷۳ بود که قدرت پادشاهی را از پسرکاکایش (پسرعمویش) محمد ظاهر شاه در یک کودتای غیرخشونت‌آمیز گرفته بود. او در سال ۱۹۷۸ توسط اعضای حزب دموکراتیک خلق افغانستان ترور شد و نورمحمد تَرَکی به عنوان رئیس جمهور مقرر گشت. در طول دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی، کشور توسط چندین رئیس جمهور مختلف اداره می‌شد که شامل حفیظ‌الله امین، ببرک کارمل، دکتر محمد نجیب الله و برهان‌الدین ربانی همراه با بسیاری دیگر میشدند. از ۲۲ دسامبر ۲۰۰۱، افغانستان توسط حامد کرزی اداره میشود. وظیفه رییس جمهور در اول خرداد سال پنجم پس از انتخابات پایان می یابد.

قدرت[ویرایش]

قانون اساسی افغانستان به رئیس‌جمهور به عنوان رئیس دولت، قدرت‌های بسیار زیادی در زمینه‌های نظامی و مقننه اعطا کرده است. همین کار موضوع بحث‌های جنجالی از سوی لویه جرگه در دسامبر ۲۰۰۳ بود. اگرچه آنها از سوی دولت موقتی و پشتیبان‌های غربی حامد کرزی به عنوان کسانی که می‌توانند امنیت را تأمین کرده و در ثبات افغانستان نقش داشته باشند دیده شدند.

انتخابات‌های دیگر[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]