دیس‌لیپیدمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دیس‌لیپیدمی
آی‌سی‌دی-۱۰ E78
آی‌سی‌دی-۹ 272
سمپ D050171

دیس‌لیپیدمی (به انگلیسی: Dyslipidemia ) انواع مختلفی از اختلال در سوخت‌وساز چربی‌ها هستند که موجب بالا رفتن میزان سرمی یک یا تعدادی از آن‌ها (مانند کلسترول، تری‌گلیسرید به صورت VLDLو LDL)در خون می‌شوند.

دیس‌لیپیدمی یکی از عوامل اصلی خطر برای بروز بیماری سرخرگ‌های کرونری (CAD)، سکته مغزی و بیماری عروق محیطی (PVD)، ذکر گردیده که می‌توان با تغییر شیوه زندگی، رژیم غذایی و داروها بر آن تاثیر گذاشت و آن را تغییر داد. بالا رفتن میزان سرمی چربی‌ها می‌تواند منجر به تشکیل پلاک‌های آترواسکلروز در سرخرگ‌های کرنری بشود که در حضور سایر عوامل خطر، تشکیل آن تسریع می‌شود.

گروه‌بندی[ویرایش]

دو نوع عمده دیس‌لیپیدمی شامل:

  • فنوتیپال: شامل هیپرکلسترولمی (نوع هتروزیگوت فامیلی یا غیر فامیلی)، دیس‌لیپیدمی مخلوط و هیپرکلسترولمی اندوژن .
  • ثانویه: با علت توارث ژنی و یا دلایل دیگر همچون داروها و سیگار.

گروه بندی فردریکسون

فنوتیپ نوع۱ نوع۲ نوع۳ نوع۴ نوع۵
لیپوپروتئین افزایش‌یافته کیلومیکرون افزایش LDL و VLDL IDL تری‌گلیسیرید VLDL و کیلومیکرون

تشخیص[ویرایش]

جهت غرباﻟﮕﺮی از نظر دیس‌ﻟﻴﭙﻴﺪمی اندازه ﮔﻴﺮی سطح ﻟﻴﭙﻴﺪ در وضعیت ناشتا در همه بیماران اندیکاسیون دارد. شیوع دیس‌لیپیدمی در ایران بالاست.

فارماکوسینتیک[ویرایش]

داروهای استاتینی مانند لوواستاتین و آتورواستاتین که داروی باز دارنده رقابتی آنزیم HMG – COA رودکتاز هستند می‌توانند با جلوگیری از تبدیل ملکول، ۳- هیدروکسی ۳ - متیل گلوتاریل کوآنزیم A به موالونات که یکی از ملکول‌های بینابینی در سنتز کلسترول است. جلو ساخت کلسترول در داخل سلول‌های بدن (به طور عمده کبد) را بگیرند و از این طریق مانع افزایش سطح کلسترول خون شوند.

منابع[ویرایش]

  • هاریسون، اصول طب داخلی
  • Fredrickson DS, Lees RS. A system for phenotyping hyperlipoproteinemia