دوست‌محمد(شهر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دوست‌محمد)
پرش به: ناوبری، جستجو
هیرمند
دوسممد، دوسمدخان
کشور  ایران
استان سیستان و بلوچستان
شهرستان هیرمند
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی دوستمحمدخان سارانی,میانکنگی
سال شهرشدن 1387
مردم
جمعیت ۲۰۴۵۶
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۴۷۰ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۲۷
میانگین بارش سالانه ۷۴
اطلاعات شهری
ره‌آورد کلوچه سیستانی/اچارسیستانی و...
تابلوی خوش‌آمد به شهر
خوش اومدی

دوست‌مُحمد(دوست محمد خان سارانی) مرکز شهرستان هیرمند، استان سیستان و بلوچستان است.

این شهر مرکز بخش دوست محمد است و در۳۰کیلومتری شمال شرقی شهر زابل و چند کیلومتری مرز افغانستان قرار دارد. شهر دوست محمد در دشت واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا تقریباً۴۷۰ متر و آب و هوای آن گرم و خشک است. جمعیت این شهر بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۰۴۵۶ نفر بوده‌است [۱]. این شهر در اوایل سال ۱۳۸۷ از مرکزیت بخش به شهرستان ارتقا یافت و هم اکنون دارای فرمانداری و همه امکانات مشابه سایر شهرستان‌ها می‌باشد. این شهر یکی ازشهرهای مهم سیستان محسوب می‌شود. ازجمله محصولات این شهر وپیرامون ان گندم،جو،محصولات جالیزی،انگور وانار می‌باشد. وصنعت دراین شهر رشد چندانی نداشته وتنها صنایع ماهیگیری از دریاچه هامون در گذشته رواج داشت که هم اکنون در واقع پرآبی هامون رونق می گیرد.

زبان ومذهب[ویرایش]

مردم شهر دوست محمد به زبان فارسی (به گویش سیستانی) و بلوچی صحبت می‌کنند. مذهب مردم شهرستان هیرمند ترکیبی از شیعه و سنی می‌باشد.

تجارت وگردشگری[ویرایش]

شهرستان هیرمند یکی از دروازه های ایران به افغانستان است ومبادلات تجاری از طریق مرز میلک درجنوب هیرمند انجام می‌شود وسالانه تجار ایرانی،افغان و.... واردهیرمند وراهی مقصد ومبدا خود می‌شوند. علاوه بر این وجود دریاچه هامون وجاذبه‌های دیدنی مانند آتشکده کرکویه می تواند موجب رونق گردشگری شهرستان وشهر دوست محمد می‌شوند

منابع[ویرایش]

  • کتاب گیتاشناسی ایران جلد سوم- عباس جعفری – چاپ ۱۳۸۴
  1. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲. 

الگو:سیستان و بلوچستان-خرد