دوست‌محمد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هیرمند
دوسممد، دوسمدخان
کشور Flag of Iran.svg ایران
استان سیستان و بلوچستان
شهرستان هیرمند
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی دوستمحمدخان,میانکنگی
مردم
جمعیت ۲۰۴۵۶
مذهب شیعه و سنی
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۴۷۰ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۲۷
میانگین بارش سالانه ۷۴
اطلاعات شهری
ره‌آورد کلوچه سیستانی/اچارسیستانی و...
تابلوی خوش‌آمد به شهر
خوش اومدی

دوست‌مُحمد(دوست محمد خان) مرکز شهرستان هیرمند، استان سیستان و بلوچستان است.

این شهر مرکز بخش دوست محمد است و در۳۰کیلومتری شمال شرقی شهر زابل و چند کیلومتری مرز افغانستان قرار دارد. شهر دوست محمد در دشت واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا تقریباً۴۷۰ متر و آب و هوای آن گرم و خشک است. جمعیت این شهر بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۰۴۵۶ نفر بوده‌است [۱]. این شهر در اوایل سال ۱۳۸۷ از مرکزیت بخش به شهرستان ارتقا یافت و هم اکنون دارای فرمانداری و همه امکانات مشابه سایر شهرستان‌ها می‌باشد. این شهر یکی ازشهرهای مهم سیستان محسوب می‌شود. ازجمله محصولات این شهر وپیرامون ان گندم،جو،محصولات جالیزی،انگور وانار می‌باشد. وصنعت دراین شهر رشد چندانی نداشته وتنها صنایع ماهیگیری از دریاچه هامون در گذشته رواج داشت که هم اکنون در واقع پرآبی هامون رونق می گیرد.

محله‌ها[ویرایش]

  • محله کندوبالا *محله کندوپایین *محله دوسممد *محله ریگ اباد *محله ترزنگ

محله ناروئی محله ریگی محله حاجی اسماعیل

خیابانها[ویرایش]

  • بولوار امام خمینی *بولوارگلها *بولوارسیدالشهدا *بولوارفاطمیه *خیابان مدرس *بولوارخلیج فارس *بولوارصاحب الزمان
  • خیابان هیرمند

پیشینه[ویرایش]

براساس گفته بزرگان شهر در حدودیک قرن پیش این شهر توسط دوستمحمدخان سارانی پایه گذاری شد و با گردآمدن گروه‌هایی از خاندان‌های میر،سراوانی،سنچولی و... این مکان شکل یک روستا به خود گرفت و با چسبیدن روستاهای اطراف به عنوان مرکز بخش میانکنگی وشهر دوستمحمد شناخته شد ودر سال۱۳۸۷ با سفر اقای رییس جمهور به استان به مرکز شهرستان هیرمند منصوب گردید ودر سال۱۳۹۰ نام شهرستان به هیرمند تغییر کرد.

زبان ومذهب[ویرایش]

مردم شهر دوست محمدخان به زبان فارسی (به گویش سیستانی) و بلوچی صحبت می‌کنند. مذهب مردم شهرستان هیرمند ترکیبی از شیعه و سنی می‌باشد.

تجارت وگردشگری[ویرایش]

شهرستان هیرمند دروازه یکی از دروازه های ایران به افغانستان است ومبادلات تجاری از طریق مرز میلک درجنوب هیرمند انجام می‌شود وسالانه تجار ایرانی،افغانی،عراقی،عرب و.... واردهیرمند وراهی مقصد ومبدا خود می‌شوند. علاوه بر این وجود جنگلها و رودخانه‌ها ودریاچه هامون وجاذبه‌های دیدنی مانند آتشکده کرکویه وبقایای ساسانیان موجب رونق گردشگری شهرستان وشهر دوست محمد خان می‌شوند

منابع[ویرایش]

  • کتاب گیتاشناسی ایران جلد سوم- عباس جعفری – چاپ ۱۳۸۴
  1. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲. 

الگو:سیستان و بلوچستان-خرد