دوربین پروتکل اینترنت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

دوربین پروتکل اینترنت گونه‌ای از سامانه‌های نظارت تصویری است که بر خلاف سامانه‌های دوربین مدار بسته از منظر توپولوژی سامانه‌ای، مدار باز محسوب شده و از بستر شبکه برای انتقال تصویر بهره‌برداری می‌کند. به شکلی که این دوربین بخشی از شبکهٔ کامپیوتری محیطی مکان مورد نظارت تلقی می‌شود و دارای آدرس شبکه‌ای یا IP (پروتکل اینترنت) منحصر به خود خواهد بود.[۱]

تفاوت دوربین تحت شبکه با دوربین مداربسته[ویرایش]

  1. از منظر توپولژی یا آرایش ساختار مدار مجموعهٔ نظارت تصویری، دوربین‌های مدار بسته در یک بستر بسته شکل می گیرد به این معنی که از هر دوربین به صورت مجزا می‌بایست تا دستگاه ضبط آنالوگ DVR (ضبط ویدئویی دیجیتال) کشیده شود. در حالی که دوربین‌های تحت شبکه به واسطهٔ سویچ‌ها در نهایت یک سیم تا سرور و یا دستگاه ضبط شبکه NVR کشیده می‌شود.
  2. در دوربین‌های تحت شبکه تبدیل فرمت آنالوگ به دیجیتال برای ضبط داخل خود دوربین انجام می‌شود، در صورتی که این اتفاق در دروبین مداربسته آنالوگ در داخل دستگاه DVR انجام می‌پذیرد.
  3. امکانات استفاده از تصاویر ضبط شده به صورت شبکه و قابلیت پردازش ویدئو (VIDEO ANALYTIC)نظیر تشخیص ماسک صورت، تشخیص جسم مفقود شده، تشخیص عبور از محدوده و ... در دوربین‌های مدار بسته میسر نیست.
  4. ارتقاء سامانه‌های تحت شبکه به سادگی میسر خواهد بود و این امر به واسطه امکان استفاده از سرور برای ضبط تصاویر است. به این معنی می‌توان در هر زمان دوربین جدیدی برای سامانه تعریف نمود در صورتی که در مورد دستگاه‌های دی وی آر DVR چنین موضوعیتی مطرح نیست.
  5. وضوح تصویر و رزولوشن دوربین‌های تحت شبکه تا حد قابل ملاحظه‌ای نسبت به دوربین‌های مدار بسته آنالوگ بالاتر محسوب می‌شود. بیشترین رزولوشن برای ضبط کردن تصاویر در دوربین مدار بستهٔ آنالوگ D1 یا ۷۲۰*۴۸۰ پیکسل است حال که عموماً کمترین رزولوشن در دوربین‌های IP یا تحت شبکه ۱۲۸۰*۷۲۰ است.
  6. در تصاویر دوربین مدار بسته گوشه های تصویر وضوح نداشته و این امر به آنالوگ بودن بستر انتقال تصویر باز می‌گردد و به خصوص فریم ریت این دوربین‌ها نسبت به دیجیتال بهتر خواهد بود و لذا به ویژه برای مشاهده زندهٔ تصاویر با پرش کمتری مواجه هستیم.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. دوربین تحت شبکه، دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.
  2. [۱]، مقالات شرکت GMS.