دهستان چشمه کبود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
چشمه کبود
اطلاعات کلی
استان کرمانشاه
شهرستان هرسین
بخش بخشدهستان چشمه کبود به مرکزیت روستای چشمه کبود در حد فاصل پل چهر وامامزادگان احمد ومحمود(باولین) واقع شده دارای حدود 1200 خانوار می‌باشد که اکثریت آنها از خاندان "موسوی" که اصالت آنها از سادات باولین واقع در منطقه کاکاوندمی باشد.


این روستا از نظر موقعیت جغرافیایی دارای اهمیت است زیرا راه دسترسی شهرستان هرسین و کرمانشاه به باولین و همچنین در نزدیکی گره بان(مکان مقدس "اهل حق"ها)واقع گشته است. و از شمال به روستای چمن اسماعیل ،ازجنوب به سرخوند و دورآباد ،از غرب به باباعلی و گره بان و ازشرق به قلعه گنجوان و کماسی منتهی میشود.


در کنار این روستا پاسگاه نیرو انتظامی و همچنین حوزه مقاومت بسیج امام حسین(ع)و مرکز خدمات جهاد کشاورزی و دبستان و مدرسه ودبیرستان ودفتر پیشخوان خدمات دولت مرکز آموزش فنی و حرفه ای قرار دارد. همچنین روستای چشمه کبود بتنهایی دارای 1500 نفر جمعیت است که اکثر آنها از سادات موسوی و بابایی میباشند و خودشان را از چند طایفه می دانند بنامهای سیدحسن، بگ حسین، یارکه، مرادعلی، صفرعلی، ولکه و هوز سیدمحمد و...


شغل اکثر این روستا کارگری ورانندگی در شهرهای تهران و کرمانشاه است. از افراد با نفوذ و تحصیلکرده این روستا میتوان به پالیزبان موسوی کارشناس ارشد کاشی بیستون، سید جلیل موسوی مهندس ارشد چینی کرد، علی کرم موسوی مسئول مرکز بهداشت روستا، عوضعلی بابایی کارمند اداره راه و شهرسازی، هیبت علی میری عضو اطلاعات استان، رضاعلی بابایی سهامدار بزرگ بورس، آقانازار موسوی کدخدای روستا، حاج شکرخان طاهری از بزرگان روستا، جعفرعلی موسوی دهیار، پاشا گلی شوراو پیرعلی بابایی شجاعترین و جنگ طلب ترین مرد روستا.هچنین کرم صحرایی با نفوذترین فرد غیر مقیم روستا(ساکن کرمانشاه) در روستای مذکور است.


در طول دوران جنگ ایران و عراق افرادی از این روستا به کمک دیگر رزمندگان اسلام شتافتند که از آن جمله میتوان به آقایان خاصعلی بابایی، رحیم خسروی،علی بابایی، علی آقا خانمرادی و شهید بسیجی (تنها شهید دهستان) قربانعلی بابایی اشاره کرد.


این روستا که در جمله فقیرترین روستاهای کشور میباشد دارای مردمانی بسیار مهمان نواز است که بدلیل خشک شدن قنات و کلیه چشمه ها بخاطر خشکسالی از نظر اب شرب در مضیقت میباشند و همه زمینهای کشاورزی آنها (حدود هزار هکتار) دیم است.