دهستان شباب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۳°۴۴′۵۳″ شمالی ۴۶°۳۸′۱۵″ شرقی / ۳۳.۷۴۸۰۶° شمالی ۴۶.۶۳۷۵۰° شرقی / 33.74806; 46.63750

شباب
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان ایلام
شهرستان شیروان و چرداول
بخش بخش شباب
دهستان شباب
نام محلی شواو
نام‌های دیگر شباب
نام‌های قدیمی شواو
سال بنیاد ۱۲۰۰ خورشیدی
مردم
جمعیت ۷۰۰۰ نفر
رشد جمعیت ۴۷٪
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۰۰۰ متر از سطح دریا
آب‌وهوا
بارش سالانه ۵۵۰
روزهای یخبندان سالانه ۵
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن ۴۳۸
جملهٔ خوش‌آمد بر تابلوی ورودی روستا خوش هاتی

شهرک شباب یکی از شهرکهای بخش مرکزی شهرستان چرداول در استان ایلام است. این شهرک در فاصله ۵ کیلومتری مرکز شهرستان چرداول (سرابله) می‌باشد. جمعیت آن بیش از ۷۰۰۰ نفر می‌باشد. مردم شباب از ساکنان قدیمی پشتکوه یعنی ایل ریزوند می باشند در شبابا مردمانی از بعضی ایلات و طوایف مانند ملکشاهی و منصوری و ملخطاوی که اصالتا از ریزوندهای مهران هستند زندگی می کنند. و الان خود را از ایل ریزوند می دانند. به دلیل قرار گرفتن آن در مسیر جاده ایلام- کرمانشاه در حال حاضر میزان مهاجرت به این روستا در حال زیاد شدن است به طوری که قیمت زمین آن با شهر ایلام که مرکز استان است برابری می‌کند. مهمترین شغل مردم این روستا کشاورزی و دامداری می‌باشد. راه ایلام حمیل که از این روستا می‌گذرد باعث شکوفایی و ابادانی این شهرک شده و همچنین تاسیس شهرک صنعتی شباب نیز باعث توسعه این شهرک شده‌است. این شهرک دارای مدرسه‌های ابتدایی راهنمایی و دبیرستان برای دختران و پسران می‌باشدو کتابخانه عمومی با هفت هزار جلد در سال ۱۳۷۵ افتتاح شده و مسجد این شهر در حال نوسازی به صورت بنای بارو و مناره دار می‌باشد. این شهرک از دوره‌های قبل از رضا خان محل انبار مرکزی غله منطقه بوده وبا وجود تنها پاسگاه منطقه در آن زمان تا سال ۵۹ عملاً مرکز شهرستان بود که به دلیل نا معلوم مرکز به روستای سرابله که موقعیت جغرافیای نامناسبی برای شهر وتوسعه داشت منتقل گردید که امروزه باز هم شباب موقعیت خود را بدست آورده وآنقدر زمینه توسعه دارد که کل منطقه ومسئولین آن را اصفهان ایلام می‌نامند وبا اقداماتی که از طرف وزارت کشور ومجلس محترم صورت گرفته است، در آینده ی نزدیک به مرکز بخش چرداول با مرکزیت شهر شباب تبدیل خواهد شد. شباب بسیار زیباست. این شهرک به دروازه ایلام به عتبات عالیات معروف است (سجاد سعیدی).

طبیعت زیبای رشته کوه خرمه از شهرک شباب عبور می‌کند که بزرگترین واحد ناهمواری ایران است. طراوت، شادابی و جذابیت خاصی را به این منطقه از کشور ایران بخشیده‌است، به طوری که سلسله جبال عظیم، دره‌های میانکوهی، تنوع آب و هوا و اعتدال درجه حرارت، رودهای خروشان و پرآب، تنگه‌های زیبا، دامنه‌های پوشیده از مراتع سرسبز و خرم و جنگل‌های متنوع و با طراوت بلوط آن همه دست به دست هم داده اندو محیط زیبا، دلپذیر و دیدنی بخصوص در فصل بهار را می‌آفرینند که طبیعت رنگارنگ آن با تنوع گلهای بهاریش، چشم‌ها را نوازش می‌دهد و نسیم و رایحهٔ روح بخش آن غبار خستگی را از تن‌ها می‌زداید و لطافت وپاکی را بر دلها حاکم می‌کند و آرامشی را که لازمه روح طبیعت گرای هر انسانی است بر او مستولی می‌گرداند.

آری؛ شهرک شباب به جهت اینکه در قلب رشته کوه زاگرس و شهرستان شیروان چرداول قرار گرفته، دارای همه زیباییها و دل انگیزیهای این رشته کوه‌است و به همین سبب آن را «عروس زاگرس» می‌شناسند. در این استان، شهرستان بزرگ و کهن شیروان چرداول(شهرک شباب) را باید عروس همه زیباییها و جذابیتهای طبیعت در این استان و در واقع نگین طبیعت آن دانست که دارای ارتفاعات و کوههای عظیم، دره‌ها، دامنه‌ها و دست سرهای بسیار زیبا، سرسبز و خرم و کوههای پوشیده از جنگلهای گونه گون و گسترده بلوط و رودهای خروشان که از دل کوهسارها جاری می‌شوند و جاده‌هایی که از میان دامنه‌های کوهستانی عبور می‌کنند و تنگه‌ها و گذرگاههای میان کوهی که هم در دل خود رودهای خروشان را جاری ساخته‌اند و هم بر قله‌های رفیع خود قلعه‌هایی را به یادگار دارند که از گذشته پر رونق و تاریخ پراقتدار خود خبر می‌دهد و نسیمی که صبحگاهان و شامگاهان از این کوهساران می‌وزد، رایحه و شمیم عطرآگینی است که مشامها را نوازش می‌دهد و اکسیری است که زنگار زندگی ماشینی را از روح خسته آدمی می‌زداید و به انسان نشاط و شادابی وصف ناپذیری می‌بخشد که با ذات طبیعت خواه او عجین و سازگار است.

همه اینها هر کدام زیبایی و طراوت شگفت انگیزی را بخصوص در فصل بهار به طبیعت منطقه می‌بخشد که جذابیت خاصی رابرای مسافران و میهمانان ایجاد می‌کنند که درکمترجای دیگر می‌توان نظیر آن را یافت.

با این وصف، ضمن خوش آمدگویی و گرامی داشتن مقدم میهمانان عزیز و جهانگردان محترم به شهرستان زیبا و دلنواز شیروان چرداول، همچنین شهرک شباب فهرستی کوتاه از مشخصات این مکانهای طبیعی و تاریخی ارائه می‌گردد.

بارندگی

منشأ عمومی بارندگی در این دهستان همانند اکثر نقاط غرب کشور، اکثراً جریانات مرطوبی است که همراه با مراکز کم فشار وابسته به جبهه‌ها در جهت عمومی غربی-شرقی حدود ۷ ماه از اواسط مهرماه تا اواسط اردیبهشت، از کشور عبور می‌کند. بخش مهمی از این جریانات از سمت دریای مدیترانه در امتداد محورهای مختلفی که قابل تقسیم به محور شمالی-جنوبی هستند، وارد سطح کشور می‌شود و بخش دیگری از توده‌های هوایی مرطوب نفوذ یافته به کشور از آبهای آزاد شمالی منشأ می‌گیرد. این توده هوا پس از عبور از قفقاز یا دریای سیاه، از سمت شمال غربی وارد ایران می‌شود. آخرین بخش توده‌های هوایی مرطوب پس از عبور از دریای سرخ(توده کم فشار سودانی) در خلیج فارس از سمت جنوب غربی وارد کشور می‌شود و در مسیر خود مناطق جنوب غربی کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد. خلیج فارس نیز در شرایط خاص سینوپتیکی به عنوان منبع مهمی در تغذیه توده‌های هوایی بارانزا و تغذیه توده‌های هوایی ناپایدار هوا در منطقه محسوب می‌شود.

تقسیم بندی اقلیمی دهستان شباب: بر اساس بررسی‌های تلفیقی و شرایط کلی آب و هوایی به نظر می‌رسد که بر اساس روش«آمبرژه» اقلیم دهستان شباب در محدوده نیمه مرطوب معتدل قرار می‌گیرد و بر اساس روش«دومارتن» نیز اقلیم دهستان شباب در محدوده اقلیم مدیترانه‌ای در کوهپایه‌ها و ارتفاعات و در محدوده اقلیم نیمه مرطوب در دشت‌ها قرار می‌گیرد.

پوشش گیاهی[ویرایش]

پوشش گیاهان دهستان شباب به صورت غالب، پوشش گیاهی زاگرس است که شامل پوشش گیاهی نیمه جنگلی و مرتعی می‌شود و در مناطق مشجر دارای عناصر زیر است: بلوط غرب(Quelcas bruntil)، کیکم (Acermanspessul)، بادام‌های خودرو(Amygdalus spp)، گلابی‌های خودرو(Pyru spp)، زالزالک(Crutaejus).

در این دهستان نیز مانند سایر نقاط استان ایلام، جنگل انبوه و فشرده دیده نمی‌شود و درختان آن به طور پراکنده در نواحی مختلف واقع شده‌اند و در نواحی کوهستانی و اراضی که دارای شیب هستند، پارک لندها را به عنوان پوشش گیاهی غالب در این دهستان به وجود آورده‌اند. پوشش گیاهی در نواحی غیرمشجر دهستان، گونزارها را به وجود آورده‌اند که این بخش نیز مانند پارک لندها به عنوان پوشش غالب و حتی تنها پوشش گیاهی این شهرستان محسوب می‌شوند.

علفزارهای کوهسری

در ارتفاعات بالای۱۲۰۰ متری کوه‌های این دهستان علفزارهای کوهسری واقع شده‌است که به علت بارش برف بیشتر در این ارتفاعات، این علفزارها از میزان نزولات بیشتری برخوردار هستند. این علفزارها به علت موقعیت مکانی، اقلیمی و پوشش گیاهی خود به عنوان ییلاق این منطقه محسوب می‌شوند.

پارک لندها و گونزارها: مهمترین پوشش گیاهی دهستان شباب را پارک لندها و گونزارها تشکیل می‌دهد که در تمام نقاط این دهستان واقع شده‌اند. گیاه غالب رویشی در این قسمت‌ها بلوط غرب و بنه نیز دیده می‌شود.

اینک به اقتضای نیاز و برآوردن مقصود به معرفی اجمالی توانهای شهرک شباب بسنده می‌کنیم:

تنگ قیر و مسیر جاده ایلام – حمیل :

این مکان که به برکت احداث جاده ایلام- حمیل به تازگی بر روی مسافران و طالبان زیباییهای طبیعت دهستان شباب گشوده شده‌است، دارای مناظر بسیار جالب، خرم و بکر طبیعی است که زیباییهای کوه و دره و حرکت خروشان رود را بر دامن خود به همراه یکی از قدیمی ترین آثار، قلعه‌ها و حصارهای تاریخی داراست که هم از دیدگاه قدمت تاریخی و هم اینکه بر قله کوه، قلعه‌هایی در صعب العبورترین نقاط آن ساخته شده و نیز زیباییها و مورفولوژی خاص دامنه‌های آن، اگر اغراق نباشد، یکی از جالب توجه ترین مناطق غرب است که متأسفانه تاکنون به علت شرایط سخت توپوگرافی آن ناشناخته مانده‌است که اگر به شکلی علمی و با آوردن امکانات لازم در این محیط مورد توجه قرار گیرد، می‌توان بر روی شرایط مختلف منطقه و استان تأثیرگذار باشد، همچنین وجود چشمه قیر طبیعی و دامنه‌های سرسبز و مراتع مشجر آن، جلوه گاهی خرم را به آن بخشیده‌است.

پایکوهها و دامنه‌های کوه(خورمه) در محل روستای باغله(پاقلعه)-شباب:

این منطقه در دامنه کوه خورمه بخصوص در محل روستای پاقلعه(باغله) نزدیکی شباب قرار گرفته و در حال حاضر بزرگ ترین پارک شهرستان در آن در حال اجراست که به علت مسطح بودن دامنه و پای کوه آن و سرسبزی و خرمیش یکی از بهترین مکانهای تفریگاهی در فصل بهار در سطح شهرستان شیروان چرداول می‌باشد که در صورت تقویت برنامه‌های پارک آن و احداث امکانات لازم تفریحی-ورزشی در آتی می‌تواند نقش آفرین باشد. این روستا با داشتن مغازه‌های قصابی و مرغ فروشی قطب قصابی و گوشت این استان را تشکیل داده‌است.

این روستا دارای مدرسه‌های ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان برای دختران و پسران می‌باشد و کتابخانهٔ عمومی با ۷۰۰۰ جلد کتاب در سال ۱۳۷۴ افتتاح شده که در حال حاضر بیش از ۹۳۰۰ جلد کتاب دارد.

مسجد صاحب الزمان (ع) این روستا در حال نوسازی به صورت بنای بارو مناره دار می‌باشد.

باشگاه داخل سالن این روستا در حال تکمیل شدن است.

این روستا دارای شهرک صنعتی است که پیش بینی کارخانه‌های آن در فاز اول مشتمل بر ۴۸ کارخانه‌است که در حال حاضر کارخانه‌های نوشابه، کنسرو سازی، بیسکویت، شیر، آبمیوه، بسته بندی، نایلون سازی، و کنسانتره دام و طیور فعالیت دارند.

از مشکلات اصلی این دشهرک می‌توان به:

۱-عدم ساماندهی داشتن بلوارهای عریض

۲-نبود فضای سبز برای جوانان و تفرجگاه خانوادگی

۳-نداشتن بنای مناره دار برای امام جعفر صادق(ع)

۴-از بین رفتن و فرسوده شدن میدان بنیاد مسکن در مرکز این شهرک ۵-نداشتن بخشداری

از جاهای دیدنی این شهرک می‌توان به بهاران تخت قیصر و شالیان، تنگ قیر، پارک ملی ۶۰هکتاری پاغلعه(نزدیک حوزه استحفازیه شباب)، دیدنی‌های کوه خرمه(که در معنای لغوی به معنی خوره مه) از جمله ورگوچانه، وارانه ره، لویت قلا، چلسیون، روسی کوشیاگ، پنجه و... می‌توان اشاره کرد.

از جاهای زیارتی این روستا می‌توان به امام زاده جعفر صادق(ع)و امام زاده باقر (ع) اشاره کرد.

این دهستان در فاصله تقریبی ۴۷ کیلومتری با مرکز استان ایلام - ۷ کیلومتری با ایستگاه سینوپتیک هواشناسی شهر سرابله و اقع در روبه روی تالار آلامتو - ۸ کیلومتری با بیمارستان شهر سرابله - ۵ کیلومتری با امام زاده قاسم(ع) شهر سرابله _ ۵ کیلومتری با مرکز شهر سرابله – و تقریباً فاصله‌های ۳ الی۴ کیلومتری با روستاهای پاقلعه، دراشکفت(پایرون)، لتاب، دارتوت، سنگ سفید، جوب سرخ، جوب شیرعلی و روستای موشکان را داراست. در 1392 شباب به بخش وشهر تبدل شد ونام شهرستان هم رسماً، چرداول شد

مردم روستای شباب مردمانی با فرهنگ خاص خود، مهمان نواز و از لحاظ درجه باسوادی جزء بهترین هستند.

زبان این مردم:زبان اکثریت مردم کردی می‌باشد