دهستان سیاهکلرود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سیاهکلرود
اطلاعات کلی
استان گیلان
شهرستان رودسر
بخش بخش چابکسر


دهستان سیاهکلرود یکی از دهستانهای شهرستان رودسر در استان گیلان است. این دهستان در بخش چابکسر قرار گرفته است.


مرکز دهستان سیاهکلرود در کیلومتر 5 جاده کلاچای به چابکسر می‌باشد. این روستا که از قدیم‌الایام محلی امن برای ساکنین بوده مورد توجه ویژه گردشگران قرار دارد. سیاهکلرود یه لحاظ جغرافیایی در دره‌های نیمه عمیق قرار گرفته که از جنوب به یکی از بلندترین کوه گیلان یعنی کوه سمام مشرف هست و از طرف شمال به دریای خزر منتهی می‌شود. کوههای سر به فلک کشیده پر از مرکبات و چای، دشتهای پر از شالی و قله‌های پر برف سمام، و رودخانه خشکرود رود محلی جذاب برای گردشگران را به وجود آورده است. به همین جهت سالانه گردشگران و کوهنوردان زیادی را به خود جذب می‌کند.


سیاهکلرود یکی از دهستان های بخش چابکسر شهرستان رودسر است سیاهكلرود شامل روشتاهای سیاهكلرود؛خیاط محله؛باجیگوابر؛ سجیدان؛مرسه ؛ شاهمرادمحله ؛ چایخانسر؛ خشكلات و كل محله و خود سیاهكلرود می باشد. در روستای خیاط محله ایستگاهی است مربوط به خودروهای دو دیفرانسیل قدیمی و اكثرا بدون پلاك و با نام جیب KM و جیپ روسی كه از این خودروها علاوه بر انجام كارهای كشاورزی برای مسافرت به روستای زیبای جواهر دشت استفاده می شود. روستایی در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا و با اب وهوای بسیار خنك و بدون رطوبت كه پذیرای جمع كثیری از گردشگران در فصل تابستان است.


برای رسیدن به روستای جواهردشت از میان جنگل های زیبای توسكا – راش و شمشماد و نارون رد خواهید شد. جاده دسترسی به جواهر دشت تا اوایل جنگل آسفالت بوده و در ادامه به جاده ای خاكی تبدیل می شود. كه با توجه به میزان بارش های شدید باران در منطقه جنگلی جاده همواره با مشكل مواجه بوده و از كیفیت مطلوبی برخوردار نیست . اقدام‌های لازم برای بهسازی جاده در حال انجام بوده ولی بسیار كند پیش می رود. با ورود به جواهردشت كه دقیقا در پائین قله سمام قرار دارد دریای خزر در سمت شمال ؛كوه سماموس در قسمت جنوبی و شهرستان رودسر و بخش رحیم اباد در قسمت شمالی و شمال غربی كاملا قابل رویت است. در اطراف هم جنگلهای زیبا مشاهده می شود . با توجه به اقدامات انجام شده در جهت حفاظت از منابع طبیعی و جلوگیری از زمین خواری عده ای از افراد سود جو محدوده روستا مشخص گردیده و از ورود دام به داخل روستا در طول روز جلوگیری به عمل می آید. شغل عمده مردم كشاورزی و دامداری است . پرتقال نارنگی چای برنج كیوی گل گاو زبان (مخصوص جواهردشت) از محصولات این روستا است. روستای قاسم اباد در جوار سیاهكلرود وجود داشته و از روستا های زیبای منطقه به شمار می رود. برای صعود به قله سماموس توصیه می شود با توجه به بكر بودن منطقه جواهر دشت كه در سمت غربی جواهرده رامسر قرار گرفته از این منطقه استفاده گردد. علت معروفیت جواهرده نسبت به جواهردشت بیشتر به خاطر دارا بودن جاده اسفالته بوده و راه ورودی ان از شهر رامسر كه معروفیت بیشتری نسبت به رودسر دارد. البته در این بین بی تفاوتی مسئولین شهرستان و استان نسبت به نقش توریست پذیری این منطقه كاملا مشهود است.


امید انكه مسئولین محترم از این همه موقعیت بكر در جهت توسعه صنعت توریسم استفاده نمایند. مشاهده مه صبحگاهی و شامگاهی و گله های گاو و گوسفند و استفاد از دوغ ماست محلی وشیر در منطقه جواهر دشت خاطرات خوبی را برای شما به یادگار خواهد گذاشت.

ورزش بومی مردم منطقه كشتی گیله مردی است كه پهلوانان قدیمی همچون فغان و ... در این روستا می زیستند. این روستا با توجه به كوچكی دارای تعداد زیادی خان در دوران گذشته بود كه این وضعیت و خانه های قدیمی بعضی از این افراد در منطقه موجود است. این روستا به تمامی امكانات روستایی از قبیل جاده اسفالته اب برق گاز تلفن دبیرستان و بهداری و سالن ورزشی چند منظور دسترسی داشته و فعالیت در ان كاملا جاری است . این روستا تا كلاچای 6 كیلومتر و تا چابكسر 10 كیلومتر فاصله دارد. رشته والیبال نیز از رشته های مورد علاقه جوانان منطقه بوده و زمین والیبال خیاطمحله هر روز پذیرای جمع كثیری از جوانان و به اصطلاح تیغی بازان منطقه است. كه از روستاهای اطراف برای بازی به انجا می ایند كه این روند در گذشته بیشتر نمایان بود.