در انجام وظایفمان یاریمان کرده‌است

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

در انجام وظایفمان یاریمان کرده‌است (به لاتین: Annuit cœptis) یکی از دو شعاریست که بر پشت نشان بزرگ ایالات متحدهٔ آمریکا نقش بسته‌است. شعار دیگر بر پشت نشان، نظم نوین اعصار و شعار نقش بسته بر روی نشان، واحدی متشکل از تعدد هستند. این عبارت از واژگان لاتین annuo‏[۱]‎ به معنای «تأیید کردن، تصدیق کردن» و coeptum‏[۲]‎ به معنای «تعهد، التزام» تشکیل شده و به صورت تحت‌الفظی «او تعهدات را تأیید می‌کند (کرده‌است)» معنا می‌شود.

در ۱۷۸۲، کنگره، ویلیام بارتون از فیلادلفیا را که یک هنرمند طراح بود مأمور طراحی نشان ملی کرد. بارتون برای پشت نشان هرمی سیزده لایه که در بالای آن چشم نظاره‌گر قرار گرفته بود را پیشنهاد کرد. شعارهایی که بارتون برای پشت نشان در نظر گرفته بود با یاری الهی[۳] و جاودان[۴] بودند. هرم و شعار جاودان از اسکناس ۵۰ دلاری قاره‌ای الهام گرفته شده بود که توسط فرانسیس هاپکینز طراحی شده بود.

طراحی بارتون با شعارهای «با یاری الهی» و «جاودان»

بارتون توضیح می‌داد که شعار به چشم نظاره‌گر اشاره دارد: «مقصود از با یاری الهی که به چشم در نشان اشاره دارد، چشم نظاره‌گر است.» در نظر بارتون، خدا[۵] و چشم نظاره‌گر مفاهیم یکسانی بودند.

به هنگام طراحی نسخهٔ نهایی نشان بزرگ، چارلز تامسون که سابقاً یک آموزگار زبان لاتین بود، هرم و چشم را در پشت نشان نگاه داشت ولی شعارهای «در انجام وظایفمان یاریمان کرده‌است» و «نظم نوین اعصار» را به ترتیب جایگزین «با یاری الهی» و «جاودان» کرد. تامسون علت انتخاب شعارها را چنین می‌دانست:

چشم بر روی آن [هرم] و شعار «در انجام وظایفمان یاریمان کرده‌است» به نشانه‌های فراوانی که حاکی از دخالت مشیت الهی به نفع نهضت آمریکاست اشاره دارند.

جزئیات اسکناس یک دلاری ایالات متحده

ردپای هر دو شعاری که بر پشت نشان بزرگ ایالات متحده نقش بسته‌اند را می‌توان در سروده‌های ویرژیل، شاعر رومی یافت. در انجام وظایفمان یاریمان کرده‌است در انه‌اید، جلد نهم، خط ۶۲۵ دیده می‌شود.

پانویس[ویرایش]

  1. سوم شخص مضارع یا ماضی نقلی آن به صورت annuit است
  2. جمع آن به صورت coepta است
  3. Deo Favente
  4. Perennis
  5. Deus

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Annuit cœptis»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۱).