درباره یهودیان و دروغ‌های آنان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

درباره یهودیان و دروغ‌های آنان (به آلمانی: Von den Jüden und jren Lügen) یک مقاله ۶۵۰۰۰ کلمه‌ای است که مارتین لوتر در سال ۱۵۴۳ میلادی نوشته است.

در این مقاله لوتر یهودیان را "مردمی خودفروش، و نه مردمی خدایی، که درباره نژاد خود فخر می‌فروشند و ختنه می‌کنند" خوانده است. او همچنین نوشته‌است "آنها سرشار از مدفوع شیطان هستند... که در آن مانند خوک تکان می‌خورند" و کنیسه آنان یک "زن بدکاره و شیطانی" است. در ده بخش اول مقاله لوتر به مقایسه یهودیت و یهودیان با مسیحیت و مسیحیان می‌پردازد. بعد از این مقایسه او راهکارهای زیر را برای مسیحیان پیشنهاد می‌کند:

۱- کنیسه‌ها و مدارس یهودی باید نابود شوند و خرابه‌های آنها از چشم دور شوند.

۲- خانه‌های یهودیان نابود شود و ساکنان آنها مجبور به زندگی در مزرعه شوند.

۳- نوشته‌های مذهبی آنها نابود شود.

۴- خاخامها ممنوع‌التدریس شوند و اگر رعایت نکردند اعدام شوند.

۵- مسافرت امن در راهها برای یهودیان ممنوع شود.

۶- ربا ممنوع شود و تمامی طلا و نقره از دسترس خارج شده و در محلی جدا نگهداری شود.

۷- یهودیان به عنوان برده به کار کشاورزی مجبور شوند.

معمولاً نظر اکثر محققان این است که دیدگاههای مارتین لوتر تاثیر زیادی بر آلمان نازی داشته‌است. در زمان تشکیل قوانین نورنبرگ کتاب لوتر بسیار در معرض نمایش قرار می‌گرفت. ولیکن بعضی دیگر از محققان اعتقاد دارند که تاثیر این مقاله بر مردم آلمان بسیار کمتر از آنچه قبلاً فرض می‌شد بوده‌است و این مقاله در قرن‌های ۱۸ و ۱۹ فراموش شده بود.

از سال ۱۹۸۰ کلیساهای لوتران خود را از نوشته‌های لوتر در مورد یهودیان جدا کردند. در نوامبر ۱۹۹۸ در ۶۰ سال کریستالناخت کلیسای لوتران باواریا اعلامیه‌ای در تبرا از دیدگاه‌های مارتین لوتر در مورد یهودیان صادر کرد.

دیدگاه‌های لوتر در مورد یهودیان دچار تغییر زیادی در طول زندگی وی شد. وی ابتدا نظر بدی نسیت به آنها نداشت و اعتقاد داشت دلیل مقاومت یهودیان در برابر مسیحی شدن تعلیمهای نادرست کلیسای کاتولیک است و اگر مسیحیت واقعی به آنها عرضه شود یهودیان آن را قبول خواهند کرد.

در سال ۱۵۱۹ مارتین لوتر در نوشته‌ای به طرفداری از یهودیان پرداخت و برخورد مسیحیان با آنها را نادرست دانست. او همچنین در سال ۱۵۲۳ در مقاله‌ای دیگر در مورد اینکه عیسی یهودی زاده بود مطالبی نوشت.

ولیکن در سالهای ۱۵۳۰ لوتر دیدگاه خود را نسبت به یهودیان تغییر داد. در سال ۱۵۳۶ یکی از شاهزادگانی که با لوتر روابط خوبی داشت یهودیان را از قلمرو خود اخراج کرد. به طور کامل مشخص نیست که چه چیزی باعث شد مارتین لوتر دچار تغییر در رویه خود نسبت به یهودیان شود ولیکن ممکن است عدم موفقیت او در مسیحی کردن آنان نقش زیادی در این مساله داشته باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مرداد ۱۳۹۱.

  • Luther, Martin. On the Jews and Their Lies, Trans. Martin H. Bertram, in Luther's Works. (Philadelphia: Fortress Press, 1971).