دبیرستان فرزانگان تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
مدیر خدیجه رضایی
نوع مدرسه سمپاد
سال‌های تحصیلی ۹ تا ۱۱
سال بنیانگذاری 1354
نشانی تهران- چهاراه طالقانی- میدان فلسطین- خ شهید سرپرست- پلاک 56
تعداد دانش‌آموزان 900
تعداد کلاس‌ها 30
رشته‌های تحصیلی ریاضی فیزیک _ تجربی _ انسانی

دبیرستان فرزانگان تهران یکی از دبیرستان‌های سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) است. این دبیرستان یکی از واحدهای آموزشی دخترانه‌ٔ شناخته‌شده و معتبر ایران است که هر ساله بسیاری از دانش‌آموختگان آن وارد دانشگاه‌های برتر ایران می‌شوند. هم‌چنین همه ساله دانش‌آموزانی از این دبیرستان در مسابقات علمی ملی و جهانی موفقیت‌هایی کسب می‌کنند.

این دبیرستان هم‌جوار مجتمع ورزشی شهید گلاب و اداره آموزش و پرورش منطقه ۶ در خیابان فلسطین شمالی/خیابان ایتالیا/خیابان سرپرست است همچنین در سال 1390 مدسه فرزانگان 6 به ضمیمه این فرزانگان قرار گرفت و درسال 1392 با مدیریت جدیدی از آن جدا گشت.

مراسم و برنامه‌های فوق‌برنامه[ویرایش]

کارگاه علوم[ویرایش]

کارگاه علوم این دبیرستان هر ساله در حوالی بهمن‌ و اسفند ماه برگزار می‌شود. در مدت زمان برگزاری این کارگاه، کلاس‌ها به حالت تعطیل و نیمه‌تعطیل در می‌آید و دانش‌آموزان پژوهش‌هایشان را در زمینه‌های گوناگون از جمله زیست‌شناسی، علم رایانه، فیزیک، ادبیات و علوم انسانی، شیمی، ریاضی، رباتیک،نانو،هوا و فضا،هنرو ستاره‌شناسی وارائه می‌کنند.

بیشتر پژوهش‌ها در طول سال تحصیلی در ضمن کلاس‌های پژوهش عوم پایه و پژوهش علوم انسانی انجام می‌شوند. هر یک از این کلاس‌ها یک زنگ در هفته را به خود اختصاص می‌دهند.

از این برنامه خانواده‌های دانش‌آموزان، مسئولین آموزشی، دانش‌آموزان مدرسه‌های دیگر و بسیاری از افراد علاقه‌مند بازدید می‌کنند.

سرودهای ملی[ویرایش]

همه ساله دانش‌آموزان سال سوم، سرودی تدوین می‌کنند که دانش‌آموزان سال‌های بعد به یادبودشان -در حلقه‌هایی که در حیاط دبیرستان می‌زنند- اجرا می‌کنند. مفاهیم این سرودها اغلب بر پایهٔ آزادی، ایران و آینده و متناسب با دغدغه های خاص هر پایه است.


کارگاه هنری[ویرایش]

دانش آموزان سال سوم هر سال به عنوان آخرین برنامه گروهی دبیرستان برنامه ی «کارگاه هنری» دارند که زمانش معمولاً حوالی بهمن است. قسمت‌های مختلف برنامهٔ تئاتر و موسیقی (ایرانی و کلاسیک) و ... است که بسته به دانش آموزان پایه و ابتکارشان تغییر می‌کند. (برای مثال در سال ۸۶ انیمیشن ساختهٔ دانش آموزان و پانتومیم و حرکات موزون و آواز ایرانی از بخش‌های دیگر برنامه بودند.) مهم ترین قسمت برنامه هنری خواندن سرود ملی جدید است که تا قبل از برنامهٔ هنری دانش آموزان پایه‌های دیگر از محتوای شعر و آهنگ آن خبر ندارند.

چکاد قلم[ویرایش]

هر سال یک یا چند نشست ادبی به نام چکاد قلم برگزار می‌شود که شرکت کنندگان آن، دانش آموزان،دبیران و فارغ التحصیلان این مدرسه هستند.در این نشست آثار ادبی نوشته شده توسط دانش آموزان خوانده و نقد می شود.در کنار بخش ادبی چکاد برنامه های جانبی نیز مانند موسیقی وجود دارد.در برخی از این نشست ها از میهمان هایی دعوت می شود که آثار ادبی آنها برگزیده بوده و بیشتر جمع با آنها آشنا اند.رسم چنین است که مجری،برنامه را با شعر بخوان به نام گل سرخ آغاز کند.

دانش‌آموختگان[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]