دبیرستان علامه حلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دبیرستان علامه حلی
نمایی از سردر دبیرستان علامه حلی
مدیر مهدی رضوی
نوع مدرسه سمپاد
سال‌های تحصیلی ۹ تا ۱۲
سال بنیانگذاری ۱۳۶۴
نشانی تهران- خیابان کارگر جنوبی - خیابان کمالی - خیابان غفاری - دبیرستان علامه حلی
تعداد دانش‌آموزان حدود ۸۵۰ نفر
تعداد کلاس‌ها ۴۰
رشته‌های تحصیلی ریاضی-تجربی-انسانی
وبگاه http://helli.ir

دبیرستان علامه حلی تهران قدیمی‌ترین مرکز آموزشی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان یا به اختصار سمپاد در کشور است. این سازمان همه ساله از طریق آزمونی عمومی اقدام به پذیرش دانش‌آموز از پایه‌های اول راهنمایی و اول دبیرستان می‌نماید[۱]. تعداد مراکز این سازمان در سطح کشور تا کنون افزون بر ۱۷۰ مرکز است[۲].

نام مدرسه[ویرایش]

علامه حلی از دانشمندان و علما شیعهٔ قرن هشتم هجری و متولد حله در عراق است و روایت شده که آنقدر تیزهوش بوده که در نه سالگی به مقام اجتهاد رسید. به دلیل تیزهوش بودن این عالم شیعه، نام وی را بر این مرکز آموزشی گذاشته‌اند. در هنگام نام‌گذاری این دبیرستان به نام او عدهٔ زیادی اعتراض کردند که چرا نام این دبیرستان باید نام یک عراقی باشد در صورتی که ایران عدهٔ زیادی تیزهوش و نابغه دارد اما جواد اژه‌ای ریاست وقت سمپاد گفته بود همان طور که علامه حلی از عراق به ایران مهاجرت کرد و توانست اندیشهٔ خود (شیعه) را در ایران گسترش دهد ما نیز امیدواریم که نخبگان ایران بتوانند اندیشه‌های ما را به جهان صادر کنند و نشان‌واره (لوگو) سمپاد هم بر همین اساس یعنی صدور اندیشه‌های جمهوری اسلامی به دیگر نقاط جهان طراحی شده‌است. این در جواب عده‌ای بود که این نشان‌واره و نامگذاری را به معنی صادر کردن تیزهوشان ایران به دیگر کشورها می‌دانستند یعنی همانطور که علامه حلی برای گسترش تشیع به ایران مهاجرت کرد نخبگان ایران هم باید برای صدور تفکرات جمهوری اسلامی به دیگر کشورها مهاجرت کنند در صورتی که منظور اژه‌ای این نبود.[۳]

دربارهٔ مدرسه[ویرایش]

این مدرسه شامل سه طبقه برای کلاسهای درس و آزمایشگاه‌های گوناگون از جمله ازمایشگاه نورو ساینس است که برای تحقیقات حرفه ای در این زمینه با اختصاص سالیانه چهل ملیون تومان در این بخش استبنا شده و برای پایه‌های متفاوت است. کتابخانهٔ این مدرسه از جمله بزرگ‌ترین کتابخانه‌های مدرسه‌ای کشور است.[۴] این کتابخانه بیش از۲۵۰۰۰ جلد کتاب فارسی و انگلیسی دارد.

تعداد دانش آموزان مدرسه در سال تحصیلی ۹۰-۹۱از ۸۵۰ نفر بیشتر شده‌است.

این دبیرستان در چهارراه لشکر، خیابان غفاری، پشت بیمارستان روزبه قرار دارد و مکان آن سابقاً متعلق به بیمارستان روزبه بوده‌است.

بخش عمده‌ای از معلمان و سایر کادر آموزشی این دبیرستان را فارغ‌التحصیلان آن تشکیل می‌دهند.

در سال‌های گذشته تعدادی از دانش‌آموزان این دبیرستان موفقیت‌هایی در مسابقات علمی (مانند المپیادهای علمی کشوری یا جهانی) به‌دست آوردند. این دبیرستان یکی از مراکز نخبه‌پرور دانش آموزی در سطح کشور است. موفقیت‌های علمی و پژوهشی این دبیرستان بسیاری از دانش‌آموزان را مشتاق شرکت در آزمونهای ورودی این دبیرستان کرده‌است.

مدالهای کسب شده در المپیادهای علمی جهانی توسط این دبیرستان از180مدال فراتر رفته‌است.

ساختمان شهید همت[ویرایش]

از سال تحصیلی ۹۱-۹۲، مقرر شد که پایه‌های اول و دوم در ساختمان اصلی مرکز به تحصیل بپردازند و پایه‌های سوم و چهارم در ساختمان دیگری که واقع در خیابان سردار جنگل است مشغول تحصیل شوند. این ساختمان «دبیرستان علامه حلی - واحد شهید همت» نام دارد و توسط مسئولین دبیرستان از آن به عنوان «واحد شهید همت» یاد می‌شود.

گفته می‌شود این تفکیک به این دلیل بوده است که پایهٔ سوم و چهارم از محیط پژوهشی ساختمان اصلی دبیرستان دور باشند و بیشتر درگیر مباحث درسی و کنکور شوند. همچنین احتمال داده می‌شود که افزایش ظرفیت پایه‌ها و لزوم حضور همهٔ افراد یک پایه در یک ساختمان هم دلیلی برای این کار بوده باشد.

افتخارات[ویرایش]

برخی معتقدند دبیرستان علامه حلی تهران معتبرترین دبیرستان قارهٔ آسیا است[۵]. معیار این اعتبار تعداد جوایز و افتخارات معتبر بین‌المللی است. این افتخارات عبارت‌اند از: کسب مدالهای المپیادهای جهانی ریاضی، فیزیک، شیمی، کامپیوتر، زیست‌شناسی و نجوم به اضافهٔ مسابقات جهانی روبوکاپ. دبیرستان علامه حلی تهران اولین دبیرستان شرکت کننده در مسابقات روبوکاپ جهانی بوده که موفق به کسب کاپ (مقام اول تا سوم) شده‌است. (رتبهٔ دوم در این خصوص متعلق به دبیرستان شهید اژه‌ای اصفهان است.) با این توضیح تعداد مدالهای المپیادهای جهانی دبیرستان علامه حلی تهران تا پاییز ۱۳۸۶ شامل ۱۱۸ مدال بوده‌است: ۳۴ طلا، ۵۱ نقره و ۳۳ برنز. تعداد کل مدالهای کسب شده توسط تیمهای المپیاد ایران تا این تاریخ (پاییز ۸۶) جمعاً ۲۸۳ مدال است که ۲۷۳ مدال آن توسط دانش‌آموزان سمپادی کسب شده.[۶]

بر این اساس، حدود ۴۲ درصد کل مدالهای کشور، توسط دبیرستان علامه حلی تهران کسب شده در حالی که هیچ دبیرستانی در قارهٔ آسیا تا کنون موفق به کسب ۱۱۸ مدال المپیاد جهانی نشده‌است.

از سال ۶۴ (سال تاسیس) تا سال ۸۹ بیشترین تعداد پذیرفته‌شدگان در مرحلهٔ مقدماتی و مرحلهٔ دوم دورهٔ باشگاه دانش پژوهان جوان و انتخاب تیم المپیاد هر ۶ المپیاد متعلق به دبیرستان علامه‌حلی تهران است. رتبهٔ بعدی مشترکاً متعلق به فرزانگان تهران و شهید اژه‌ای اصفهان است. (در آمار فوق روبوکاپ و المپیاد ادبی شمارش نشده‌است)[۷]

علاوه بر این دبیرستان علامه حلی با توجه به عناوین داخلی از جمله جشنواره خوارزمی، المپیادهای داخلی و رتبه‌های یک رقمی کنکور پرافتخارترین موسسهٔ آموزشی داخل کشور نیز هست.[۸]

سمینار علوم و فنون[ویرایش]

زنده بودن و پویایی دبیرستان علامه حلی منوط به سمینار علوم و فنون است.

آغاز این سمینارها باز می‌گردد به سال ۱۳۶۲ که اولین دوره بعد از انقلاب دانش آموزان سمپاد مشغول به تحصیل بودند. این سمینار با نام سمینار ریاضی و فیزیک آغاز شد و پس از چند سال با نام سمینار علوم و فنون ادامه یافت. از آغاز تا دورة ۱۸ام سمینار در قالب ارائه کنفرانس‌های آموزشی که توسط اساتید مختلف از دانشگاه‌ها و مراکز سمپاد و فارغ‌التحصیلان ارائه می‌شد، برگزار می‌گردید.

از سمینار ۱۸ام تا کنون در کنار سمینار، علاوه بر کلاس‌های آموزشی نمایشگاهی از دستاورهای دانش‌آموزان به صورت پوستر یا ارائه پروژه عملی برگزار می‌گردد.

در هر سمینار نزدیک به ۲۸۰ تا ۳۰۰ طرح و پروژه مختلف از دانش‌آموزان به نمایش گذاشته می‌شود و بازدیدکنندگان از مدارس مختلف سطح شهر، اولیاء دانش‌آموزان، سازمان‌ها و نهادهای مختلف آموزشی و پژوهشی و... از این سمینار دیدن می‌کنند.

از مهمترین ویژگی‌های سمینار این است که تماماً دانش‌آموزی بوده و همه کارهای آن اعم از هماهنگی، برنامه‌ریزی، تزئینات، برنامه مراسم و... توسط خود دانش‌آموزان انجام می‌شود. در این سمینارها گروه‌های دانش آموزی مختلفی در رشته‌های زیست، ریاضی، فیزیک، شیمی، رایانه، مکانیک و... به ارائهٔ گزارش پژوهش‌های خود می‌پردازند.

رسم بر این است که هر ساله دانش‌آموزان پایـه دوم دبیـرستــان مسؤول برگزاری این سمینار می‌شوند و توانایی‌های خود را به نمایش می‌گذارند و بقیه دانش‌آموزان مدرسه پروژه‌ها و طرح‌های خود را ارائه می‌دهند. در خلال برپایی سمینار، تمامی پروژه‌ها توسط داوران به طور نامحسوس محک زده می‌شوند و از بازدیدکنندگان نیز نظرخواهی می‌گردد و طرح‌هایی به عنوان پروژه برتر برگزیده می‌شوند و به طراحان آن جوائزی تعلق گرفته و این طرح‌ها برای ارسال به جشنواره جوان خوارزمی آماده می‌شوند.

امسال سی و یکمین سمینار علوم و فنون دبیرستان علامه حلی تهران در اسفند ماه توسط بیست و هشتمین دوره از دانش آموزان این مرکز برگزار میگردد.

برخی از فارغ التحصیلان[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. دربارهٔ سمپاد
  2. تاریخچهٔ سمپاد
  3. فصلنامه استعدادهای درخشان، سال سیزدهم، شماره ۱، ص ۱۲۳
  4. فصلنامه استعدادهای درخشان، پانزدهم، شماره ۲، ص ۱۴۰
  5. فصلنامه استعدادهای درخشان، سال پانزدهم، شماره ۳، ص ۲۷۹
  6. فصلنامه استعدادهای درخشان، سال پانزدهم، شماره ۴ ص ۳۸۴، جدول ۴
  7. همان منبع ص ۲۸۸
  8. همان منبع

پیوند به بیرون[ویرایش]

* [http://helli.ir وب‌گاه رسمی دبیرستان علامه حلی 1 تهران (دوره دوم)] * [http://helli1.ir وب‌گاه رسمی دبیرستان علامه حلی 1 تهران (دوره اول)]