دانیل بارن‌بویم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانیل بارن‌بویم

دانیل بارن‌بویم (به انگلیسی: Daniel Barenboimپیانیست و رهبر ارکستر معروف اسرائیلی، که شهروندی فلسطینی اختیار کرد.

زندگی[ویرایش]

او در ۱۵ نوامبر سال ۱۹۴۲ (میلادی) در بوینس آیرس آرژانتین متولد شد. والدینش از یهودیان روس بودند. بارن‌بویم در ابتدا به عنوان نوازنده چیره دست پیانو به شهرت رسید و هم اکنون نیز در مقام رهبر ارکستر، به همان اندازه محبوبیت جهانی دارد. همکاری او با ارکسترهای عربییهودی و متفکر صاحب نام معاصر فلسطینی-آمریکایی، ادوارد سعید، در محبوبیت او بی تاثیر نبوده‌است.

اسرائیل- فلسطین[ویرایش]

او در ژانویه ۲۰۰۸ شهروندی فلسطینی اختیار کرد.

او پس از اجرای قطعه‌ای از بتهوون در رام‌الله واقع در کرانه باختری، به رویترز گفت: «معتقدم این وضعیت بی‌سابقهٔ من، می‌تواند مدلی برای برقراری صلح باشد... پیشنهاد دریافت گذرنامه فلسطینی، افتخار بزرگی برایم است. من این پیشنهاد را پذیرفتم، چراکه معتقدم سرنوشت و تقدیر ما با یکدیگر پیوند خورده‌است... زندگی فلسطینیان و اسرائیلی‌ها کنار یکدیگر یا سعادت است یا نحس؛ اما من اولی را ترجیح می‌دهم.»

او چهره‌ای جنجالی در اسرائیل محسوب می‌شود که علت اصلی آن مخالفت‌های وی با اشغالگری‌های اسرائیل در مناطق فلسطینی است.

بارن‌بویم همچنین درباره اظهارات اخیر جورج دبلیو بوش، رییس جمهور آمریکا که در سفر به خاورمیانه مدعی شده توافق‌نامه صلح به امضا برسد، هشدار داد و گفت که نباید امیدواری زیادی ایجاد شود. رهبر سابق ارکستر سمفونی شیکاگو همچنین پایان اشغالگری‌های اسرائیل در کرانهٔ باختری را خواست.

پیوند به بیرون[ویرایش]