دانشگاه کاتولیک لون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشگاه لوون
KU Leuven / University of Leuven
[[پرونده:KUL.gif|200px|]]
شعار:
Sedes Sapientiae
شعار به فارسی: مسند خرد / تخت فرزانگی
تاسیس: 1425 (قدیمی‌ترین دانشگاه در بلژیک، هلند و لوکزامبورگ)
نوع دانشگاه: مستقل
ایالت: برابانت فلندرز
شهر: لوون
کشور: بلژیک
روزنامه: کمپوس کرانت (به زبان هلندی) ، وُیس (به زبان انگلیسی)
پشتوانه مالی: یک میلیارد یورو
رئیس دانشگاه: 2009-2012 مارک وائر، 2013-2016 ریک تورفس
کارکنان: 10,000+ نفر (با احتساب کارکنان بیمارستان دانشگاه)
دانشجویان: 40,000+ (دانشجویان موسسات وابسته: 30,000+؛ دانشجویان خارجی 6000+ (شامل حدود 250 دانشجوی ایرانی،2012-2013)؛ دانشجویان دکترا: 4500+)
وبگاه: http://www.kuleuven.be/english
وابستگی مذهبی: تا 2012 کاتولیک
رنگ دانشگاه: آبی-سرمه‌ای
ظرفیت کتابخانه: افزون بر 4000,000 جلد

تاریخچه[ویرایش]

دانشگاه کاتولیک لوون (کِی یو. لوون) (به انگلیسی: KU Leuven)، بزرگترین دانشگاه در هلند، بلژیک و لوکزامبورگ (کشورهای «پست») و از جملهٔ قدیمیترین و معتیر ترین دانشگاههای اروپاست که از سال ۱۴۲۵ میلادی در شهر تاریخی لوون در منطقهٔ هلندی زبان بلژیک به نام «فلندرز» واقع شده است. این دانشگاه بدنبال اختلافات تاریخی و ریشه دار میان هلندی و فرانسوی زبانهای بلژیک طی سالهای ۱۹۷۰-۱۹۶۸ به دو دانشگاه مستقل تجزیه شد. در حال حاضر، دانشگاه فرانسوی زبان لوون با نام Université catholique de Louvain (دانشگاه کاتولیک لوون (UCL)) و در شهر «لوون-نو» فعال می‌باشد.

واحدها: انجمن دانشگاه لوون[ویرایش]

بخشی از مجموعهٔ آموزشی دانشگاه لوون در شهر «کُرتریک» در غرب بلژیک واقع است. به علاوه، در پی انعقاد پیمان بولونیا برای همگون سازی نظام آموزشی کشورهای اروپایی، تعدادی از مجتمع‌های آموزشی بلژیک (که با نام University College شناخته می‌شوند) به عضویت «انجمن دانشگاه لوون» درآمده‌اند. دانشگاه لوون خود حدود ۴۰٫۰۰۰ دانشجو دارد و با احتساب تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در «انجمن دانشگاه لوون» این رقم به بیش از ۸۰٫۰۰۰ دانشجو می‌رسد. از این تعداد در سال تحصیلی ۲۰۱۱-۲۰۱۲ حدود ۶۰۰۰ نفر دانشجویان خارجی بوده‌اند.

هویت مذهبی دانشگاه لوون[ویرایش]

طی سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ تلاشهای فراوانی از سوی مجموعهٔ مدیریت دانشگاه برای کاستن از اهمیت وجه مذهبیِ هویت دانشگاه لوون صورت گرفت. حاصل ای اقدامات کاستن عبارت Katholieke به K در نام هلندی و حذف عبارت Catholic از نام انگلیسی دانشگاه است. در بلژیک دانشگاههای «گنت» و «انتورپ» از نظر مذهبی خنثی و دانشگاه «آزاد بروکسل» دانشگاهی «غیر مذهبی» است. اما این تفاوتها بیشتر وجه تاریخی داشته، خود را بیشتر در رسوم و سنتهای هر یک از این دانشگاهها نشان می‌دهد و تاثیری چندانی در پژوهشهای جاری آنها ندارند.

کیفیت آموزشی و پژوهشی[ویرایش]

دانشگاه لوون مجموعه‌ای پژوهشی است و در بسیاری از رتبه بندیهای بین‌المللی جزو دانشگاههای برتر اروپا و جهان به شمار می‌رود. این دانشگاه عضو چند شبکهٔ مهم دانشگاهی اروپا است، از جمله شبکهٔ لِرو (لیگ دانشگاههای پژوهشی اروپا)، شبکهٔ کویمبرا (شبکهٔ دانشگاههای پژوهشی پیشرو اروپا)، شبکهٔ کلاستر (کنسرسیوم دانشگاههای علم و فناوری برای پژوهش و آموزش)، و شبکه سزار (کنسرسیوم دانشگاههای اروپایی برای آموزش و پژوهش در مهندسی پیشرفته).

در مقایسه با دانشگاه لوون-نو، بودجهٔ تحقیقاتی دانشگاه لوون تقریباً سه برابر و از نظر موفعیت بین‌المللی و وجههٔ علمی به مراتب از وضیعت بهتری برخوردار است. برای مثال: در سال تحصیلی ۲۰۱۳-۲۰۱۲ و بر اساس رتبه بندی بین‌المللی موسسه «تایمز» دانشگاه لوون از نظر کیفیت کلی آموزش و پژوهش، با احتساب رشته‌های انسانی، فنی و مهندسی، پزشکی، پایه و کشاورزی، جایگاه ۵۸-ام را در دنیا و ۱۳-ام را در اروپا کسب کرده است. همچنین این دانشگاه از معدود دانشگاههای غیر انگلیسی زبان دنیاست که در رتبه بندی تفکیکی رشته‌ها جزو ۵۰ دانشگاه برتر دنیاست و بر اساس رتبه بندی موسسه تایمز در سال تحصیلی در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۲، رتیه ۳۷ در علوم انسانی، رتیه ۴۵ در علو پزشکی، رتبهٔ ۴۰ در علوم فنی و مهندسی را داشته است.

رتبه بندی بر اساس ارزیابی موسسهٔ تایمز[ویرایش]

سال در جهان در اروپا در علوم انسانی در علوم پزشکی در مهندسی و فناوری
۲۰۱۰-۲۰۱۱ ۱۱۹ ۳۴ ۳۷ -- --
۲۰۱۱-۲۰۱۲ ۶۷ ۱۷ ۴۲ ۴۰ ۳۸
۲۰۱۲-۲۰۱۳ ۵۸ ۱۳ ۳۷ ۴۵ ۴۰
۲۰۱۳-۲۰۱۴ ۶۱ ۱۳ ۳۶ ۳۸ ۳۸

ویژگیهای دانشگاه[ویرایش]

از ویژگیهای این دانشگاه شهریه‌های تحصیلی بسیار کم علی‌رغم وجود زیرساختهای قوی آموزشی و پژوهشی است. این مسئله از یک سو عدالت آموزشی را برای مردم ساکن «فلاندرز» و بلژیک تضمین و از سوی دیگر آن را به مقصدی جذاب برای دانشجوسان سایر کشورها (بویژه کشورهای انگلیسی زبان که دارای تحصیلات عالی گران هستند) تیدیل می‌کند. زبان تدریس در این دانشگاه در عموم دوره‌های کارشناسی هلندی ولی در رشته‌های فلسفه و الهیات به زبان انگلیسی است. دوره‌های متعدد کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در این دانشگاه رو به رشد است و بر اساس برنامه‌های دراز مدت تا سال ۲۰۱۵ کلیهٔ دوره‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه خواهد شد. تحصیل در مقطع دکترا به زبان انگلیسی در همهٔ رشته‌ها ممکن است.

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی
  • رتبه بندی بین‌المللی موسسه «تایمز»

پیوند به بیرون[ویرایش]