دانشگاه مفید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

-مختصات: ۳۴°۳۶′۲۵″ شمالی ۵۰°۵۰′۵۶″ شرقی / ۳۴.۶۰۶۸۶۷° شمالی ۵۰.۸۴۸۹۲۱° شرقی / 34.606867; 50.848921

دانشگاه مفید
تأسیس ۱۳۶۸
نوع غیرانتفاعی
رئیس آیت‌الله عبدالکریم موسوی اردبیلی
هیات امنا عبدالکریم موسوی اردبیلی
اکبر هاشمی رفسنجانی
میر حسین موسوی
سید محمد خاتمی
علی محقق داماد
استاندارقم
معاون آموزشی سعید رهایی
مکان قم
نام مستعار دار العلم مفید
وب‌گاه www.mofidu.ac.ir

دانشگاه مفید دانشگاهی در زمینه علوم انسانی با روش و نگرش جدید حوزوی-دانشگاهی است که در شهر قم در نزدیکی بزرگترین حوزه علوم اسلامی ایران قرار دارد و در اوایل بنیانگذاری به دارالعلم مفید مشهور بود.[۱] دانشگاه مفید در سال ۱۳۶۸ خورشیدی (۱۴۰۹ قمری) بنیانگذاری شده است.این دانشگاه از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش و نیز مصاحبه اختصاصی پذیرش دانشجو دارد.

از اهداف علمی این دانشگاه (طبق اساسنامه) مطالعه و تحقیق در علوم و معارف اسلامی و بازنگری در علوم انسانی بر اساس مبانی اسلامی و همچنین معرفی و بکارگیری نتایج تحقیقات انجام شده در وجوه گوناگون حیات فرهنگی و اجتماعی ملل اسلامی است.[۲]

کلیه مجموعه‌های فرهنگی و آموزشی مفید از جمله دبیرستان مفید و دانشگاه مفید زیر نظر مؤسسه خیریه مکتب امیرالمومنین اداره می‌شوند که بنیانگذار آن آیت‌الله عبدالکریم موسوی اردبیلی می‌باشد.

برای گرامی‌داشت مقام علمی شیخ مفید، دانشگاه مفید به نام وی نامگذاری شده‌است.

گروه‌های آموزشی[ویرایش]

گروه مترجمی زبان انگلیسی[ویرایش]

گروه آموزشی مترجمی زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی روزانه در دو گرایش حضوری و نیمه حضوری (از سال ۱۳۸۷) به آموزش دانشجویان مشغول است.

گروه اقتصاد[ویرایش]

گروه آموزشی اقتصاد در رشته کارشناسی اقتصاد نظری (از سال ۱۳۶۸ تاکنون)، دوره کارشناسی ارشد علوم اقتصادی (از سال ۱۳۷۳)، دوره دکتری تخصصی (P.H.D) علوم اقتصادی (از سال ۱۳۸۰) و در رشته پول و بانکداری(از سال ۱۳۸۲) به آموزش دانشجویان مشغول است.

گروه فلسفه[ویرایش]

آموزش کارشناسی فلسفه در سال ۱۳۷۲ خورشیدی در این گروه آموزشی راه اندازی شده است. سپس در سال ۱۳۷۷ کارشناسی ارشد فلسفه و در سال ۱۳۷۸ کارشناسی ارشد فلسفه و کلام اسلامی در این گروه آموزشی دایر گردیده است.
دانشجویان در زمینه فلسفه اسلامی و فلسفه غرب آموزش می بینند.

گروه علوم سیاسی[ویرایش]

گروه آموزشی علوم سیاسی از سال ۱۳۷۳ تا کنون دایر است. دوره کارشناسی ارشد علوم سیاسی در دو گرایش مسایل ایران و اندیشه‌های سیاسی (فلسفه سیاسی) نیز از سال ۱۳۷۸ و مطالعات خاورمیانه از سال (1389) دایر شده است.

گروه حقوق[ویرایش]

گروه آموزشی حقوق به عنوان دومین گروه آموزشی در دانشگاه مفید (پس از گروه اقتصاد) در سال ۱۳۷۰ ایجاد شده است. رشته‌های کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل و کارشناسی ارشد حقوق خصوصی و کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسی در این گروه آموزشی (به ترتیب از سال ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵) دایر شده اند. در رشته دکترای تخصصی (P.H.D) حقوق خصوصی نیز از بهمن ۱۳۸۱ آغاز به پذیرش دانشجو شده است. همچنین رشته حقوق بشر نیز در این گروه آموزشی دایر است.

گروه معارف قرآن[ویرایش]

تاسیس گروه آموزشی معارف قرآن در سال ۱۳۸۳ و در همان سال پذیرش دانشجویان در رشته کارشناسی ارشد معارف قرآن آغاز شده است.

بخشهای دیگر[ویرایش]

  • مرکز مطالعات حقوق بشر
  • مرکز مطالعات اقتصادی
  • مرکز مطالعات قرآن
  • سازمان انتشارات دانشگاه مفید
  • دانش پژوهان (نشریه دانشجویی )
  • نامه مفید (مجله)
  • کتابخانه

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی
  2. اساسنامه دارالعلم مفید مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]