دانشگاه مفید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

-مختصات: ۳۴°۳۶′۲۵″ شمالی ۵۰°۵۰′۵۶″ شرقی / ۳۴.۶۰۶۸۶۷° شمالی ۵۰.۸۴۸۹۲۱° شرقی / 34.606867; 50.848921

دانشگاه مفید
تأسیس ۱۳۶۸
نوع غیرانتفاعی
رئیس آیت‌الله عبدالکریم موسوی اردبیلی
هیات امنا عبدالکریم موسوی اردبیلی
اکبر هاشمی رفسنجانی
میر حسین موسوی
سید محمد خاتمی
علی محقق داماد
استاندارقم
معاون آموزشی سعید رهایی
مکان قم
نام مستعار دار العلم مفید
وب‌گاه www.mofidu.ac.ir

دانشگاه مفید دانشگاهی در زمینه علوم انسانی با روش و نگرش جدید حوزوی-دانشگاهی است که در شهر قم قرار دارد و در اوایل بنیانگذاری به دارالعلم مفید مشهور بود. این دانشگاه در سال ۱۳۶۸ خورشیدی (۱۴۰۹ قمری) بنیانگذاری شده و از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش و نیز مصاحبه اختصاصی پذیرش دانشجو دارد. دانشگاه با گرامی‌داشت مقام علمی شیخ مفید نام‌گذاری شده‌است. کلیه مجموعه‌های فرهنگی و آموزشی مفید از جمله دبیرستان مفید و دانشگاه مفید زیر نظر مؤسسه خیریه مکتب امیرالمومنین اداره می‌شوند که بنیانگذار آن آیت‌الله عبدالکریم موسوی اردبیلی است.

از اهداف علمی این دانشگاه (طبق اساسنامه) مطالعه و تحقیق در علوم و معارف اسلامی و بازنگری در علوم انسانی بر اساس مبانی اسلامی و همچنین معرفی و بکارگیری نتایج تحقیقات انجام شده در وجوه گوناگون حیات فرهنگی و اجتماعی ملل اسلامی است.[۱]

گروه‌های آموزشی[ویرایش]

گروه مترجمی زبان انگلیسی[ویرایش]

گروه آموزشی مترجمی زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی روزانه در دو گرایش حضوری و نیمه حضوری (از سال ۱۳۸۷) به آموزش دانشجویان مشغول است. از اعضای هیات علمی این گروه می توان به آقای دکتر محمود سلیمی اشاره کرد.

گروه اقتصاد[ویرایش]

گروه آموزشی اقتصاد در مقطع کارشناسی اقتصاد نظری (از سال ۱۳۶۸ تاکنون)، اقتصاد بازرگانی(از سال ۱۳۸۷) و پول و بانکداری(از سال ۱۳۸۲)، در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم اقتصادی (از سال ۱۳۷۳)و اقتصاد اسلامی (از سال ۱۳۹۰) و بانکداری اسلامی (از سال ۱۳۹۳) دوره دکتری تخصصی (P.H.D) علوم اقتصادی (از سال ۱۳۸۰) به آموزش دانشجویان مشغول است. از جمله اساتید عضو هیات علمی این گروه می توان به ناصر الهی، سیدضیاءالدین کیاالحسینی، مجید رضایی، محمدنقی نظرپور، محمدرضا یوسفی، باقری تودشکی ، سیدمحسن سجادی، سید ضیاءالدین فیروزآبادی، احمد سعیدی و الهام دادار اشاره کرد.

گروه فلسفه[ویرایش]

آموزش کارشناسی فلسفه در سال ۱۳۷۲ خورشیدی در این گروه آموزشی راه اندازی شده است. سپس در سال ۱۳۷۷ کارشناسی ارشد فلسفه و در سال ۱۳۷۸ کارشناسی ارشد فلسفه و کلام اسلامی و فلسفه دین در این گروه آموزشی دایر گردیده است.
دانشجویان در زمینه فلسفه اسلامی و فلسفه غرب آموزش می بینند.
از جمله اساتید عضو هیات علمی این گروه می توان به سید مسعود موسوی کریمی، سید سعید موسوی کریمی، امیر دیوانی، مسعود ادیب، عبدالرحیم سلیمانی، سیدمحمد انتظام و سید ابراهیم موسوی ،‌ محمد صادق کاملان اشاره کرد.

گروه علوم سیاسی[ویرایش]

گروه آموزشی علوم سیاسی از سال ۱۳۷۳ تا کنون دایر است. دوره کارشناسی ارشد علوم سیاسی در دو گرایش علوم سیاسی مسایل ایران(از سال ۱۳۷۸) ، اندیشه‌های سیاسی (فلسفه سیاسی غرب و اسلام)از سال ۱۳۷۸ و مطالعات منطقه ای (گرایش خاورمیانه و شمال آفریقا) از سال (1389) ،‌ روابط بین الملل (از سال ۱۳۹۳)و مقطع دکتری رشته علوم سیاسی - مسائل ایران( از سال ۱۳۹۳) دایر شده است. از جمله اساتید عضو هیات علمی این گروه می توان به سیدصادق حقیقت، سیدعلی میرموسوی،،محمود شفیعی، یوسف خان محمدی، هدایت یوسفی و سیده صدیقه حسینی و نسا زاهدی اشاره کرد.

گروه حقوق[ویرایش]

گروه آموزشی حقوق به عنوان دومین گروه آموزشی در دانشگاه مفید (پس از گروه اقتصاد) در سال ۱۳۷۰ ایجاد شده است. در مقطع کارشناسی رشته حقوق و مقطع کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل و کارشناسی ارشد حقوق خصوصی و کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسی در این گروه آموزشی (به ترتیب از سال ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵)، حقوق بشر (ازسال )، حقوق عمومی (از سال ۱۳۹۳) دایر شده اند. در رشته دکترای تخصصی (P.H.D) حقوق خصوصی نیز از بهمن ۱۳۸۱ و دکتری تخصصی حقوق بین الملل عمومی (از سال ۱۳۹۳) آغاز به پذیرش دانشجو نموده است. اعضای هیات علمی این گروه دکتر ناصر قربان نیا، دکتر سعید رهایی، دکتر محمد حبیبی مجنده، دکتر سیدعبدالمطلب احمدزاده، دکتر نعمت اله الفت، دکتر سیدحسین هاشمی، دکتر مرتضی محمدی، دکتر مصطفی میرمحمدی، دکتر محمد مهدی مقدادی، قدرت اله ابراهیمی و حسین جعفری می باشند.

گروه معارف قرآن[ویرایش]

تاسیس گروه آموزشی معارف قرآن در سال ۱۳۸۳ و در همان سال پذیرش دانشجویان در رشته کارشناسی ارشد معارف قرآن آغاز شده است و در مقطع کارشناسی ارشد رشته فقه و مبانی حقوق (از سال ۱۳۹۳) و مقطع کارشناسی علوم قرآن و حدیث و مقطع دکتری فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشجو می پذیرد. اعضای هیات علمی این گروه آقایان دکتر حامد شیواپور، دکتر ابوالفضل موسویان و آقای حسن موحدی ساوجی می باشند.

بخشهای دیگر[ویرایش]

  • مرکز مطالعات حقوق بشر
  • مرکز مطالعات اقتصادی
  • مرکز مطالعات قرآن
  • سازمان انتشارات دانشگاه مفید
  • دانش پژوهان (نشریه دانشجویی )
  • نامه مفید (مجله)
  • کتابخانه

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. اساسنامه دارالعلم مفید مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]