دانشگاه ارشاد دماوند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


دانشگاه ارشاد دماوند
[[پرونده:
دانشگاه ارشاد دماوند.gif
|150px|]]
تأسیس مهر ۱۳۷۵
نوع غیردولتی
رئیس دکتر سید کاظم اکرمی
هیئت امنا عبدالواحد موسوی لاری
معاون آموزشی خسرو قنبری تهرانی
شعبه‌ها دماوند و تهران
ارائه دهنده رشته‌های حقوق، مهندسی صنایع، مهندسی فناوری اطلاعات، حسابداری، مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، کسب و کار، زبان
هیئت علمی دکتر مهدی هداوند، پروفسور عالم تبریزی، دکتر روح الله رضایی، دکتر غلامرضا ظریفیان و...
کاردانی دارد
کارشناسی دارد
کارشناسی ارشد دارد
دکترا ندارد
مکان دماوند - تهران
نام مستعار EUD
وابسته به جناح اصلاح طلبان
وب‌گاه http://eud.ir

دانشگاه ارشاد دماوند تحت قانون تاسیس موسسات آموزش عالی و دانشگاه های غیردولتی در سال ۱۳۷۵ تاسیس گردید. پذیرش دانشجو در این دانشگاه مانند سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توسط سازمان سنجش آموزش کشور و از طریق آزمون سراسری صورت می پذیرد. پذیرفته شدگان از مرحله ثبت نام تا مرحله فراغت از تحصیل از کلیه جهات آموزشی، دانشجویی، انضباطی، پرداخت شهریه و ... تابع مقررات مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشند.

در مجموع در طی ۱۰ سال فعالیت آموزشی، تعداد ۲۷۴۶ نفر دانشجوی دختر و پسر در این دانشگاه پذیرفته شده که ۱۱۴۶ نفر آنان تاکنون فارغ التحصیل شده و ۱۶۰۵ نفر در رشته‌های مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، زبان و ادبیات انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، مهندسی صنایع و حسابداری، در مقطع کارشناسی و ۱۶ نفر در رشته مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه محل تحصیل واحد پسران در شهر دماوند و واحد دختران در تهران است.

دانشگاه ارشاد دماوند به عنوان یکی از دانشگاههای غیردولتی دارای مجوز از وزارت علوم تحقیقات و فناوری، با جذب دانشجو از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش آموزش کشور، از مهرماه سال ۱۳۷۵ فعالیت آموزشی و پژوهشی خود را آغاز کرده است و می‌کوشد با فراهم نمودن محیطی علمی برای دانشجویان آنان را برای ورود به بازارکار و حضور موثر و مفید در عرصه اشتغال، آماده ساخته و پاسخگویی به نیازهای آموزشی و پژوهشی روزافزون جامعه را پیگیری کند.

در این راستا تلاش شده است همکاریهای گسترده علمی و آموزشی و تحقیقاتی با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و آموزشی غیر دولتی و غیر انتفاعی دیگر برقرار گردد تا از طریق انتقال متقابل تجربیات، روزآمدی دانشگاه حفظ شده و کارآمدی آن ارتقا یابد.[۱]

هم اکنون این دانشگاه رشته های تحصیلی ذیل را ارائه نموده است:

  • مقطع کارشناسی ارشد(مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی گرایش مالی و حسابداری)
  • مقطع کارشناسی (مهندسی فناوری اطلاعات (IT)، مهندسی صنایع، حسابداری، زبان وادبیات انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، مدیریت کسب وکارهای کوچک و حقوق )
  • مقطع کارشناسی ناپیوسته (مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، حسابداری (فقط پسران))

انجمنها و گروههای موجود در دانشگاه ارشاد دماوند :


مدیران و اساتید[ویرایش]

اکثر مدیران و اساتید موسسه آموزش عالی ارشاد دماوند از اصلاح طلبان و اعضای سابق دولت اصلاحات هستند و گفته می شود که پیشتر نیز عطاءالله مهاجرانی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اصلاحات نیز از اعضای سابق هیئت امنای این دانشگاه بوده است.[۲]

رییس این دانشگاه «دکتر سید کاظم اکرمی» وزیر پیشین آموزش و پرورش و معاون آموزشی آن «خسرو قنبر تهرانی» معاون اطلاعاتی پیشین میرحسین موسوی است. «عبدالواحد موسوی لاری» وزیر کشور دولت اصلاحات نیز از اعضای هیات امنای این دانشگاه است.

اعتراضات دانشجویان[ویرایش]

دانشجویان دانشگاه ارشاد در نیمه دوم دهه هشتاد اعتراضات پراکنده داشته اند؛ اما اوج اعتراضات دانشجویان به سال 91 بر می گردد که در آن سال دانشجویان دانشگاه غیر انتفاعی "ارشاد دماوند" به دلیل برخی مشکلات صنفی این دانشگاه از جمله افزایش شهریه، کیفیت پایین تغذیه و ... صبح 25 آذر 1391 رو به روی ساختمان شماره یک این دانشگاه تجمع کردند که رییس اتحادیه موسسات غیرانتفاعی در پاسخ به این اعتراض دانشجویان گفت: تجربه نشان می‌دهد که اگر مدیری بخواهد موفق باشد نباید اجازه دهد که اعتراضات به نقطه بحران برسد، چرا که ممکن است مشکلات کوچک به تدریج در دل دانشجویان جمع شده باشد و زمانی که به حد انفجار می‌رسد، خشک و تر با هم می‌سوزند.[۳]

پس از گذشت چند روز از زمان اعتراض دانشجویان در روز 25 آذر سال 1391 رییس دانشگاه غیرانتفاعی ارشاد دماوند با ارسال نمابری درباره خبر روز شنبه خبرگزاری ایسنا با عنوان « تحصن صنفی یک دانشگاه غیرانتفاعی وپاسخ مسئولان » توضیحاتی ارایه کرد. توضیحاتی که ادعاهای دانشجویان حاضر در صحنه ی اعتراضات را رد می کرد.

دانشجویان دانشگاه ارشاد دماوند روز 27 آذر یعنی 2 روز پس از اعتراض و تحصن قبلی خود برای دومین مرتبه در طول یک هفته در اعتراض به وضعیت آموزشی، افزایش بی رویه شهریه این دانشگاه و همچنین برخی مشکلات در خدمات رسانی این دانشگاه در مقابل ساختمان شماره یک این دانشگاه تجمع کردند. در این تجمع صنفی دانشجویان بار دیگر از مسئولان این دانشگاه درخواست کردند تا به مسائل و مشکلات آنها رسیدگی و پاسخی مناسب به خواسته های آنان بدهند. این در حالی بود که سید کاظم اکرمی، وزیر پیشین آموزش و پرورش و رئیس فعلی این دانشگاه حاضر به حضور در جمع دانشجویان و ارائه توضیح در خصوص مشکلات موجود نشد.

این تجمع در حالی برگزار شد که «خسرو قنبر تهرانی»، بنیانگذار اطلاعات نخست وزیری و معاون اطلاعاتی میرحسین موسوی که اکنون معاون آموزشی این موسسه آموزش عالی است، هفته پیش از این واقعه به دلیل مشکلات مالی این دانشگاه استعفا کرده بود.

در عین حال اصرار دانشجویان برای پاسخگویی مسئولان این دانشگاه به مشکلاتشان و ادامه این تجمع صنفی باعث شد که «عبدالواحد موسوی لاری»، وزیر کشور دولت اصلاحات و از اعضای هیات امنای این دانشگاه به ساختمان شماره یک این دانشگاه بیاید و به دیدار سید کاظم اکرمی برود، گرچه وی نیز حاضر به پاسخگویی به دانشجویان نشد.

در نهایت در نیمه اول بهمن سال 91 تخلف مسئولان دانشگاه ارشاد توسط مدیرکل دفتر آموزش‌های غیر دولتی وزارت علوم در ارتباط با هزینه ای که تحت عنوان هزینه فرهنگی از دانشجویان گرفته شده بود تایید شد. ایشان با بیان اینکه نام دانشگاه ارشاد دماوند در لیست دانشگاههایی که می‌توانند سرانه فرهنگی دریافت کنند وجود ندارد، گفت: این مبلغ نباید از دانشجویان گرفته می‌شد و به حساب آنان بازگشت داده خواهد شد.

در مرداد ماه سال 1393 مشخص شد که اقای میرزایی حراست دانشگاه دماوند با دسترسی به سرور دانشگاه با دستکاری نمرات دانشجویان و فروش سوالات در شب امتحان برای خود درامدزایی مینموده که بعد از گذشت چندین سال ریاست دانشگاه متوجه این قضیه شده و اقای میرزایی را اخراج نمود. اما با سیاستهای دانشگاه اعترضات دانشجویان رادر سکوت خبری قرارداد.

درباره ی انجمن ها[ویرایش]

انجمن علمی حقوق[ویرایش]

انجمن علمی حقوق دانشگاه ارشاد دماوند از دی ماه سال 1391 به شکل غیر رسمی تأسیس و اهداف علمی را مدنظر قرار داده و با جدیت آن ها را دنبال کرده است. انجمن مذکور از فروردین ماه سال 1392 به شکل رسمی تحت پوشش دانشگاه ارشاد دماوند در تعامل با سایر دانشگاه ها و انجمن های علمی-دانشجویی فعالیت می کند. لازم به ذکر است انجمن علمی حقوق دانشگاه ارشاد دماوند تنها انجمن حقوقی رسمی دانشگاه ارشاد دماوند می باشد و سایر گروه ها با نام های مشابه رسمیت ندارند. تمام مطالب منتشر شده در نشریه رهرُوان عدالت و وبگاه انجمن کاملاً مطابق با موازین شرعی، قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و آیین نامه ی وزارت علوم می باشند و پایگاه مجازی انجمن در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است. لازم به ذکر است مطالب مندرج در نشریه رهرُوان عدالت قبل از انتشار به تأیید معاونت فرهنگی دانشگاه رسیده است. [۴]

انجمن علمی حسابداری[ویرایش]

در سال 1387 با همکاری دانشگاه و معاون مدیریت گروه حسابداری دانشگاه ، سرکار خانم شاهوردی و به همت تعدادی از دانشجویان رشته حسابداری واحد دماوند ، انجمن علمی حسابداری واحد دماوند کار خود را آغاز نمود.

البته در حدود یک سال پیش از آن یعنی در سال 86 ، انجمن حسابداری دانشجویان واحد تهران فعالیت خود را آغاز کرده بود. به هر جهت هیچ یک از این دو انجمن نتوانستند به موفقیتهای قابل قبولی دست یابند تا اینکه به همت دانشجویان این دو انجمن و مساعدتهای سرکار خانم شاهوردی ، تصمیم بر آن شد تا یک انجمن علمی واحد و مشترک با حضور دانشجویان واحد تهران و واحد دماوند تشکیل گردد که این مهم در تاریخ 7/10/87 با تشکیل اولین جلسه مشترک و رسمی انجمن در واحد تهران ، به نتیجه رسید ، که به لطف خداوند متعال با قدرت و موفقیت تا کنون به کار خود ادامه داده است و از نمونه های این موفقیتها میتوان به انتشار نشریه اسکناس ، برگزاری همایشهای علمی متعدد در سطح دانشگاه ارشاد ، شرکت اعضا در همایشهای بین المللی و کشوری و ارایه مقاله ، برگزاری کارگاهها و دوره های مختلف آموزشی در زمینه های حسابداری ، نرم افزارهای حسابداری ، سرمایه گذاری و ... اشاره نمود.

دبیران کل انجمن علمی حسابداری دانشگاه ارشاد طی سال های گذشته به این ترتیب بوده اند: محمد جواد مصلح، مجتبی درودیان، محمد حسین نوروزی، مصطفی باقری [۵]

طرح جامع موسسه آموزش عالی ارشاد دماوند[ویرایش]

دانشگاه ارشاد دماوند در حال حاضر پروژه ی جدید ساختمان دانشگاه را در دست بررسی و اجراء دارد که بسیار مجلل تر و بزرگ تر از ساختمان فعلی است؛ می توانید عکس هایی از این پروژه را در اینجا مشاهده نمایید.

منابع[ویرایش]

  1. ‏ «درباره دانشگاه». سایت رسمی دانشگاه ارشاد دماوند. 
  2. ‏ «اعتراض دانشجویان در دانشگاه اصلاح طلبان». تابناک به گزارش پارسینه. 
  3. ‏ «تحصن صنفی یک دانشگاه غیرانتفاعی و پاسخ مسئولان». خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا). 
  4. ‏ «درباره انجمن علمی حقوق». وبگاه رسمی انجمن علمی حقوق دانشگاه ارشاد دماوند. 
  5. ‏ «درباره انجمن علمی حسابداری». وبگاه رسمی انجمن علمی حسابداری دانشگاه ارشاد دماوند.