دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان
Azad University logo.png
دانشگاه آزاد اسلامی
آرمان ایرانی برای جهانی شدن
مشخصات واحد
بنیانگذاری ۱۳۶۶
شهر همدان
رییس دکتر سعید جامه بزرگی
معاون آموزشی دکتر اصغر تیموریان
معاون پژوهشی دکتر علیرضا اسفندیاری مقدم
معاون دانشجویی دکتر علی اکبر حائری
هیات علمی ۲۵۰
کارمندان ۳۰۰
دانشجویان ۱۵۰۰۰
کاردانی دارد
کارشناسی دارد
تحصیلات تکمیلی وجود دارد
کارشناسی ارشد دارد
دکترا در واحد علوم و تحقیقات دایر است
دانش‌آموختگان ۳۰۰۰۰
فضای آموزشی 100 هکتار
نوع واحد بسیار بزرگ نوع الف
وب‌گاه http://www.iauh.ac.ir

دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان پنج سال پس از پیشنهاد هاشمی رفسنجانی ریاست جمهوری اسلامی وقت یعنی ۲۵ مرداد ماه سال ۱۳۶۶ فعالیت خود را با رشته‌های معارف اسلامی، زبان انگلیسی و ریاضیات در مقطع کارشناسی پیوسته و حسابداری، دینی عربی، ادبیات فارسی، آموزش ابتدایی و علوم تجربی در مقطع کاردانی آموزش معلمان و با ۶۴۲ نفر دانشجو و ۶ نفر کارمند و با تلاش‌ها وپیگیری‌های دکتر علی اکبر فامیل روحانی (اولین رییس دانشگاه) آغاز نمود. اکنون این واحد دانشگاهی با توجه به عدم استفاده از هر گونه بودجه دولتی و یا کمکهای مردمی و در بیست و ششمین سال تاسیس، با فضای آموزشی افزون بر ۱۰۰ هکتار این واحد واحد دانشگاهی بیش از ۱۵ هزار نفر دانشجو که در حال تحصیل در حدود ۱۵۰ رشته دانشگاهی، نظیر مهندسی شهرسازی، مهندسی عمران، منابع طبیعی- محیط زیست- پرستاری- زیست شناسی علوم جانوری -زیست شناسی سلولی ملکولی (میکروبیولوژی) علوم سیاسی و جغرافیا-حقوق و... ، ۲۴۷ نفر عضو هیات‌علمی ۳۱۷ نفر کارمند،۱۰۴ رشته و با حدود ۳۶ هزار نفر فارغ‌التحصیل با داشتن چهاردانشکده (علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، هنر ومعماری) و همچنین ۵ مرکز آموزشی تحت پوشش در شهرستانهای استان همدان، خریداری بالغ بر ۵۲ هکتار فضای آموزشی جهت تاسیس واحد علوم تحقیقات (که مجوز آن اخیراً دریافت شده‌است) در ردیف بزرگترین واحدهای دانشگاهی و از لحاظ درجه بندی به عنوان (واحد بسیار بزرگ نوع الف) قرار گرفته‌است.

واحد علوم و تحقیقات همدان در سال ۱۳۸۶ راه اندازی گردیده و دارای رشته‌های مهندسی عمران – خاک و پی، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر – نرم‌افزار، مهندسی مکانیک – طراحی کاربردی، مهندسی معماری، طراحی شهری، جغرافیا – برنامه ریزی توریسم، حسابداری، مدیریت اجرایی، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق خصوصی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، روانشناسی بالینی، روانشناسی عمومی، فیزیک، آموزش زبان انگلیسی، تربیت بدنی و علوم ورزشی، کتابداری (همگی در مقطع کارشناسی ارشد)، ریاضی آنالیز عددی (در مقطع دکتری) می‌باشد.

دانشگاه آزاد اسلامی در استان همدان پس از تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1361، در سراسر استان همدان نیز این دانشگاه رشد مناسبی داشته و در حال حاضر در اکثر شهرهای استان واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی در حال فعالیت می باشند که عبارتند از : واحدهای همدان، ملایر، تویسرکان، اسدآباد، پردیس علوم تحقیقات همدان و همچنین مراکز نهاوند، کبودراهنگ، بهار، رزن، سامن و قروه درجزین. لازم به ذکر است که واحدهای دانشگاهی و مراکز مختلف استان همدان به همراه واحدها و مراکز استانهای مرکزی و لرستان با مرکزیت اراک تا سال 1392 به عنوان منطقه پنج دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت داشته اند که در این سال و در ادامه سیاست های تمرکز زدایی از منطقه 5 منفک و مستقل و اینک همانند واحدهای سراسر کشور به شکل هیات امنای استانی اداره می گردد.

وب سایت این دانشگاه موفق به کسب عنوان و رتبهٔ اول وب سایت‌های دانشگاه‌های آزاد سراسر ایران شده است.[۱]

معماری[ویرایش]

گروه معماری دانشگاه آزاد همدان در سال ۱۳۷۱ تاسیس شد. دارای ۳۲ عضو هیات علمی و بیش از ۷۰ مدرس مدعو می‌باشد. در سه مقطع کاردانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو داردو بزودی مقطع دکتری نیز ایجاد می‌گردد. تعداد دانشجویان حدود ۱۸۰۰ نفر می‌باشد. گروه معماری دانشگاه آزاد همدان یکی از قوی ترین شاخه‌های معماری کشور می‌باشد که بسیاری از افتخارات جامعه معماری ایران را به تنهایی کسب کرده و در رتبه بندی دانشکده‌های معماری ایران رتبه اول را کسب کرده و دانشگاه شهید بهشتی تهران و پردیس هنرهای زیبا تهران به ترتیب در مکانهای دوم و سوم جای گرفتند. این دانشکده بسیاری از بزرگان معماری ایران را به این جامعه تحویل داده و خود را به قطب معماری کشور مبدل کرده. از افتخارات بزرگ دیگر آن است که پروفسور بهرام شیردل پدر فولدینگ جهان و یکی از بزرگان معماری جهان مدیر گروه معماری این دانشکده بوده و موجب پیشرفت چشم گیری در آن شد. این دانشکده افتخار تدریس اساتیدی همچون پروفسوربهرام شیر دل و مرحوم مهندس محمد قهوه‌ای و... را در کارنامه خود دارد و از تحویل مهندسینی همچون دکتر مرتضی صدیق و مهندس مهدی صدیق به خود می‌بالد.

فضای بخش‌های مختلف دانشگاه[ویرایش]

 • آموزشی ۱۵۳۲۹ متر مربع
 • اداری ۹۸۲ متر مربع
 • خوابگاه ۸۷۷۰ متر مربع
 • سالن غذا خوری ۱۳۱۳ متر مربع
 • ورزشی ۳۰۱۴ متر مربع
 • اراضی ۶۸۴۲۹۹ متر مربع
 • مدارس سما ۲۱۱۲ متر مربع
 • دانشکده معماری ۱۵۳۰ متر مربع
 • شرکت تعاونی و نانوایی ۲۷۲ متر مربع
 • انبار ۴۳۲ متر مربع
 • ظرفیت سالن اجتماعات ۳۵۰ نفر


تربیت بدنی[ویرایش]

برای نخستین بار در غرب کشور، ورزش سوارکاری جزو دروس اختیاری رشته تربیت بدنی این دانشگاه شد. تربیت بدنی دانشگاه آزاد همدان دارای رشته‌های ورزشی همچون ورزش‌های زور خانه‌ای و تنیس نیز می‌باشد و دارای امکاناتی نظیر سالن ورزشی ۳۰۰۰ نفری سرپوشیده زمین چمن (فوتبال و دومیدانی) بدنسازی و ... می‌باشد در سال ۱۳۹۱ دانشگاه آزاد همدان قهرمان لیگ برتر اسکیت هاکی کشور شد.

انجمن‌ها[ویرایش]

 • محیط زیست
 • ریاضی
 • عمران
 • برق
 • کامپیوتر (مهندسی نرم‌افزار)
 • مکانیک

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

متن عنوان
مثال
مثال