دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد
Azad University logo.png
دانشگاه آزاد اسلامی
آرمان ایرانی برای جهانی شدن
مشخصات واحد
بنیانگذاری ۱۳۶۱
شهر مشهد
رییس دکتر شیخ الاسلام
هیات علمی ۶۰۰
کارمندان ۱۰۰۰
دانشجویان ۲۰۰۰۰
نوع واحد جامع
منطقه ۹
وب‌گاه http://www.mshdiau.ac.ir
سردر دانشگاه
سردر دانشگاه

دانشگاه آزاد اسلامی مشهد از نخستین واحدهای دانشگاهی است که در آذر ماه سال ۱۳۶۱ تاسیس و با ۱۶۷ دانشجو در سه رشته در مهر ماه ۱۳۶۲ حرکت علمی خود را آغاز نمود و از تیرماه ۱۳۷۹ از لحاظ رتبه به دانشگاه جامع ارتقا یافته است و در دومین مجمع عمومی اتحادیه بین‌المللی دانشگاههای جهان اسلام (فروردین ماه ۱۳۸۰ –کوالالامپور) بعنوان عضو آن اتحادیه پذیرفته شده است و در حال حاضر آمار دانشجویان آن ۲۵ هزار و ۳۴۳ نفر و تعداد فارغ التحصیلان ۵۴ هزار و ۵۰ نفر است. .[۱]

دانشکده فنی در سال ۱۳۶۳ با هدف تربیت نیروهای فنی متخصص جهت رفع نیازهای بخشهای صنعتی، آموزشی و طراحی مهندسی استان، کار خود را با تنها یک مقطع تحصیلی در رشته مکانیک آغاز نمود و بتدریج با استقبال متقاضیان تحصیل از جمله در رشته عمران، توسعه یافت و در سال ۱۳۷۰ با اضافه شدن رشته کامپیوتر، بطور رسمی به دانشکده تبدیل گردید.

این واحد دانشگاهی دارای ۱۵۰ رشته شامل ۱۷ رشته کاردانی، ۷۰ رشته کارشناسی، ۵۰ رشته کارشناسی ارشد و ۹ رشته دکتری تخصصی و یک رشته دکترای حرفه‌ای است.

اخیراً دستیاری در رشته پزشکی (داخلی و اطفال) در وزارتخانه بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مورد موافقت اصولی قرار گرفته است که انشاء ا... به زودی آموزش دستیاری در رشته‌های فوق آغاز می‌شود. تعداد اعضاء هیئت علمی ۵۰۲ نفر که ۴۲۴ نفر تمام وقت و ۷۸ نفر نیمه وقت و تعداد ۸۵۰ نفر به صورت حق‌التدریس همکاری دارند.[۱]

کارکنان اداری ۱۱۷۵ نفر هستند که بیش از ۷۰ درصد دارای مدرک لیسانس و بالاتر هستند.

تاکنون مبلغ ۷۰۱٬۳۰۰٬۴۱۴٬۴۵۳ ریال تحت قالب وام کوتاه مدت، بلندمدت و سایر وامهای دانشگاه به دانشجویان پرداخت شده است. تعداد مراکز دانشگاهی که تحت پوشش و زیر نظر این دانشگاه فعالیت می‌کنند ۸ مرکز، سرخس، درگز، بردسکن، نهبندان، فریمان، اسفراین، خواف و جاجرم هستند.

مجتمع آموزشی گلبهار که به عنوان طرح توسعه دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد است، کلیه مقاطع به جز دکتری به آنجا منتقل می‌شود.

دانشکده دانشکده فنی و مهندسی[ویرایش]

دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد مشهد

دانشکده دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با هدف تأمین نیروی انسانی متخصّص و ماهر با راه‌اندازی گروه‌های ریاضی و آمار در سال ۱۳۶۲ هجری شمسی تأسیس گردید و در سال ۱۳۷۴ به طور رسمی و مستقل به عنوان دانشکده علوم به کار خود ادامه داد. این دانشکده در حال حاضر ۶۱ عضو هیأت علمی تمام وقت، ۲۷ عضو هیأت علمی نیمه وقت، ۲۳ نفر کارشناس آموزشی، ۵۱ عضو کادر اداری و خدماتی و ۸۰ عضو هیأت علمی حق‌التدریس دارد و حدود ۳۵۷۶ دانشجوی پسر و دختر در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در آن به تحصیل اشتغال دارند. گروه زمین‌شناسی دانشکده علوم دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در سال ۱۳۷۴ در دانشکده علوم تأسیس و اقدام به جذب هیأت علمی نمود. این گروه کار خود را در مقطع کارشناسی آغاز کرد و در سال ۱۳۸۱ در مقطع کارشناسی ارشد شاخه چینه و فسیل اقدام به جذب دانشجو نمود.

دانشکده فنی و مهندسی: در مجتمع آموزشی قاسم‌آباد مستقر می‌باشد. در این دانشکده گروه‌های مکانیک، شهرسازی، عمران، مهندسی پزشکی، طراحی صنعتی، متالوژی، فناوری اطلاعات قرار دارند. تعداد دانشجویان دانشکده در ترم جاری ۷۱۲۸ نفر می‌باشد که در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند. در این دانشکده ۲۱ مکان به منظور تشکیل ۵۰ آزمایشگاه و کارگاه برای رشته‌های مختلف تحصیلی اختصاص داده شده است. نمازخانه، کتابخانه اختصاصی، سلف سرویس، نهارخوری، سالن سرپوشیده ورزشی، زمین چمن فوتبال، شعبه بانک ملی و ... از جمله امکانات و تسهیلاتی می‌باشند که جهت استفاده دانشجویان در این دانشکده احداث شده است.

معرفی گروه مهندسی پزشکی

دانشکده علوم انسانی[ویرایش]

دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد مشهد

این مجتمع با بیش از ۱۰هزارمتر مربع زیر بنا در ۴ طبقه احداث گردیده دانشجویان این مجتمع در رشته‌های الهیات و معارف اسلامی – مطالعات خانواده – دینی عربی و مدیریت دولتی – حسابداری – زبان وادبیات فارسی و جغرافیا در مقاطع کاردانی – کارشناسی پیوسته و ناپیوسته – کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی تحصیل می‌نمایند و تاکنون تعداد ۱۳۱۹۱ فارغ‌التحصیل داشته است.

این مجتمع دارای کتابخانه اختصاصی با بیش از ۴۴هزار نسخه کتاب و ۲ سالن مطالعه خواهران و برادران می‌باشد.

دانشکده علوم پایه[ویرایش]

در این دانشکده گروه‌های ریاضی، فیزیک، شیمی، زمین‌شناسی، زیست‌شناسی و آمار و علوم تجربی قرار دارند. تعداد دانشجویان دانشکده در ترم جاری ۳۶۷۶ نفر می‌باشد که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی مشغول به تحصیل هستند. تعداد ۷۸ آزمایشگاه و کارگاه برای رشته‌های مختلف در این دانشکده موجود است. از رشته‌های موجود در این دانشکده عبارتند از: ریاضی، ریاضی محض، ریاضی کاربردی، آمار، زمین‌شناسی، زیست‌شناسی، علوم گیاهی، شیمی تجزیه، شیمی محض، شیمی کاربردی، فیزیک، شیمی، دبیری زیست‌شناسی، بیوشیمی، فیزیک کاربردی و ریاضی دبیری، علوم تجربی.

|تعداد اساتید = ۸۵ نفر |دانشجویان مرد = ۸۷۳ نفر |دانشجویان زن = ۲۸۰۳ نفر |دانشجویان = ۳۰۰۰۰ |تعداد فارغ التحصیلان=۶۷۴۵ نفر[۱]

دانشکده حقوق، علوم سیاسی و زبان‌های خارجی[ویرایش]

تعداد اساتید: 52 نفر می‌باشند که از معروف ترین آنها دکتر عباس شیخ الاسلامی (گروه حقوق)، دکتر مدیر شانه چی (گروه علوم سیاسی) و دکتر محمدجواد کمالی (گروه فرانسه) می‌باشند. تعداد دانشجویان: 2621 نفر گروه‌های آموزشی مستقر: حقوق، علوم سیاسی، زبان فرانسه، زبان انگلیسی تعداد آزمایشگاه و کارگاه: 1 مدیر گروه علوم سیاسی: دکتر سعیدی رییس دانشکده: دکتر زاهدیان فارغ التحصیلان 5398 نفر

دانشکده پزشکی[ویرایش]

در این دانشکده رشته‌های پزشکی، پرستاری و مامایی می‌باشد که با نام دانشکده پزشکی دکتر شاهین فر در مرکز شهر مشهد قرار دارد، تعداد دانشجویان این دانشکده ۱۲۹۹ نفر و تعداد فارغ التحصیلان ۷۵۲ نفر است. دانشکده پیرانپزشکی: دانشکده پیرانپزشکی با تعداد ۵۳۷ دانشجو که از این تعداد ۸۰ نفر دانشجوی پسرو ۳۸۳ نفر دانشجوی دختر هستند در رشته‌های تکنسین اتاق عمل، تکنسین بیهوشی و مربی بهداشت مشغول به فعالیت است.

دانشکده هنر و معماری[ویرایش]

این دانشکده در سال تحصیلی جاری دارای ۲۲۲۵ دانشجو در رشته‌های مهندسی معماری، مهندسی شهرسازی، طراحی صنعتی در مقاطع کاردانی تا کارشناسی ارشد است. rerwqtrretrt

گروه علوم تربیتی[ویرایش]

تعداد اساتید: ۱۰ نفر تعداد دانشجویان ۴۰۷ نفر دانشجویان مرد: ۹۰ نفر دانشجویان زن: ۳۱۷ نفر گروه‌های آموزشی مستقر: آموزش ابتدایی تعداد آزمایشگاه‌ها و کارگاه: ۱ تعداد فارغ التحصیلان: ۲۵۱۷ رشته‌های موجود: آموزش ابتدایی

مجتمع آموزشی گلبهار[ویرایش]

مجتمع آموزشی گلبهار دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با هدف تأمین نیروی انسانی متخصّص و ماهر با راه‌اندازی گروه کشاورزی و تربیت بدنی در قالب دوره‌های کاردانی ناپیوسته تکنولوژی تولیدات گیاهی و کارشناسی پیوسته زراعت و اصلاح نباتات و نیز دوره کارشناسی پیوسته علوم ورزشی و تربیت بدنی ویژه دانشجویان پسر در سال ۱۳۷۷ هجری شمسی تأسیس گردید.

در سال بعد رشته‌های صنایع فلزی و تأسیسات در مقطع کاردانی پیوسته ویژه فارغ التحصیلان دوره کار و دانش و یا فنی و حرفه‌ای ایجاد شد. پس از گذشت یکسال دیگر رشته‌ساخت و تولید در مقطع کاردانی پیوسته در این دانشکده آغاز به کار نمود. رشته‌های تکنولوژی تولیدات گیاهی در مقطع کارشناسی ناپیوسته – کارشناسی ارشد ناپیوسته کشاورزی در گزایش‌های زراعت - شناسائی و مبارزه با علفهای هرز – اگرواکولوژی کاردانی پیوسته تربیت بدنی - کارشناسی پیوسته کشاورزی، علوم دامی و اقتصاد کشاورزی - کارشناسی پیوسته مهندسی مکانیک ساخت و تولید - کارشناسی ناپیوسته تأسیسات نیز در سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز نمودند.

هم اکنون این دانشکده تحت نام مجتمع آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در شهرجدید گلبهار با ۶ گروه آموزشی فعالیّت می‌کند. این دانشکده در حال حاضر ۳۲ عضو هیأت علمی، شامل ۱ دانشیار، ۱۸ استادیار، ۱۰ مربی و ۷کارشناس آموزشی و ۳۵کادر اداری و خدماتی دارد و حدود ۱۸۰۰ دانشجوی مرد و زن در دوره‌های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد در آن به تحصیل اشتغال دارند.

اعضای هیأت علمی این دانشکده با نهادها و سازمانهای اجرایی متعددی همکاری دارند و در این دانشکده طرحهای مشترک آموزشی، تحقیقاتی و مشاوره‌ای در زمینه‌های مختلف به اجرا درآمده است. همچنین در برگزاری سمینارها و کنگره‌های علمی این دانشکده بسیار فعّال بوده است و تاکنون تعداد قابل توجهی گردهمایی، هم‌اندیشی و سخنرانی علمی برگزار کرده است.

فضای آموزشی و اداری مجتمع از آغاز تاکنون در محل ساختمان فعلی مجتمع بوده و در سال ۱۳۸۵ ساختمان آموزشی جدیدی بمنظور استفاده دوره‌های کاردانی پیوسته صنایع فلزی و ساخت وتولید و تأسیسات در محل مجتمع خوابگاه و در سال ۱۳۸۶ با حضور ریاست دانشگاه (دکتر جاسبی)، ریاست واحد مشهد (دکتر حلمی) و همچنین ریاست دانشکده مهندسی مشهد (دکتر هروی)، دو باب سوله کارگاه‌های آموزشی گروه صنایع فلزی و ساخت وتولید و تأسیسات در پردیس دویست هکتاری توسط معاونت فقید عمرانی (مهندس طاهری) افتتاح گردید. شنیده‌ها حاکی از قصد دانشگاه آزاد برای انتقال کلیه دانشکده‌های مهندسی، انسانی و هنر به دانشکده گلبهار و تبدیل دانشکده مهندسی به دانشکده تحصیلات تکمیلی مهندسی است.

تعداد اساتید ۱۵ عدد تعداد دانشجویان ۱۸۸۹ گروه‌های آموزشی مستقر: کشاورزی، تربیت بدنی، ساخت و تولید، صنایع فلزی، علوم دامی، اقتصاد تعداد آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها: ۴۲ تعداد فارغ التحصیلان ۳۴۴۵ است

آمار فضاهای آموزشی، کمک آموزشی[ویرایش]

زیربنای کل ساختمانها۲۲۲۷۵۴ فضاهای آموزشی۷۷۵۶۷ فضای خدماتی رفاهی و اداری۳۹۳۰۸ فضای فرهنگی- هنری ۵۸۹۴ فضای ورزشی۳۴۷۷۱ فضای بهداشتی درمانی۶۰۶۸۷ زمین کشاورزی (هکتار) ۷/۲۹

آیین نامه آموزشی[ویرایش]

طبق ماده ۱۹ دانشگاه ازاد اسلامی تعداد واحدهای انتخابی دانشجوی تمام وقت در یک نیمسال تحصیلی نمی‌تواند از ۱۲ واحد کمتر و از ۲۰ واحد بیشتر باشد.[۲]

تبصره ۴: دانشجویی که میانگین نمرات نیمسال قبل او ۱۷ یا بیشتر باشد، می‌تواند با تصویب گروه آموزشی مربوط تا ۲۴ واحد درسی را انتخاب کند و حداکثر واحدهای انتخابی مجاز برای دوره تابستانی ۶ واحد است که البته برای دانشجویان ترم آخر تا ۷ واحد قابل افزایش است. همچنین درصورتی که دانشجویی دارای ۶ واحد در ترم آخر خود باشد می‌تواند با استفاده از قانون معرفی به استاد این ۶واحد را به صورت غیر حضوری بگذراند.

مجموعه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد[ویرایش]

این مجموعه شامل ۴ بلوک مسجد، سالن اجتماعات، اتاقهای اداری، پذیرایی و نمایشگاه به مساحت کل ۵۸۹۴ مترمربع و به متراژ ۳۰۰۰ مترمربع محوطه سازی اجرا گردیده که مسجد به صورت تک مناره و در دو طبقه به مساحت ۱۲۰۰ مترمربع و ظرفیت ۱۶۰۰ نفر در دو طبقه است. آمفی تئاتر این مجموعه یکی از بزرگترین و مجهزترین سالن آمفی تئاتر استان می‌باشد و با ظرفیت ۷۰۰ نفر به مساحت ۲۵۱۲ مترمربع است. این مجموعه در زمان ریاست دکتر حلمی توسط معاونت عمرانی وقت (مهندس طاهری) و با حضور ایت الله معصومی و سایر مقامات استانی افتتاح شد. بلوک فرهنگی شامل نمایشگاه در دو طبقه به صورت نمایشگاه سرپوشیده و در طبقه همکف دارای ۶ اتاق اداری است. پذیرایی و نمایشگاه روباز که قسمت پذیرایی با ظرفیت ۵۰۰ نفر و بام سالن پذیرایی به صورت نمایشگاه روباز که به مساحت ۸۷۵ مترمربع است. برگزاری ۷ جشن بزرگ ازدواج دانشجویی با حضور ۲۴۷۷ زوج (در ۳ سال اخیر در جوار بارگاه رضوی)، ۹۲ جلسه شورای فرهنگی دانشگاه و کمیته فرهنگی دانشکده‌ها. برگزاری مراسم اعتکاف دانشجویی با حضور ۵۲۰۰ دانشجو مسابقات قرآن و عترت که تاکنون ۲۴ هزار نفر دانشجو در آن شرکت نموده‌اند. تشکیل مجمع قاریان و حافظان و برگزاری نمایشگاه بزرگ قرآنی در هر سال. برگزاری همایشهای علمی فرهنگی نظیر دانشگاه و دفاع مقدس، تمدن ایرانی و ظرفیت‌های وحدت ساز، نهج البلاغه و ... .

اقدامات و فعالیت‌های پژوهشی[ویرایش]

این دانشگاه در راستای تکریم ارباب رجوع و خدمات ویژه به دانشجویان، طرح جامع مکانیزاسیون دانشگاه را در قالب ۱۹ سیستم جامع، عملیاتی کرده است و همه امور دانشجویان از جمله کلیه عملیات انتخاب واحد و حذف و اضافه و حتی پرداخت الکترونیکی وجوه شهریه از طریق اینترنت و بدون مراجعه دانشجو به دانشگاه (که لازم به توضیح است که این سیستم برای اولین بار در ایران پیاده شده است) انجام می‌گیرد. از دیگر فعالیت‌های انجام شده می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: ایجاد شبکه گسترده کامپیوتری میان دانشکده‌ها و ساختمان‌های اداری در سطح شهر مشهد استفاده نامحدود از بانک اطلاعاتی هسته و core دنیا، حاوی نزدیک به ۴۰ میلیون خلاصه مقاله و ۹۰۰ بانک اطلاعاتی تخصصی دیگر در کتابخانه‌های دانشگاه. خلاصه و اطلاعات حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار پایان‌نامه دانشگاه‌های امریکا و اروپا. دسترسی به حدود ۱۰۰۰ کتاب مرجع و hand book الکترونیکی، دسترسی به ۱۰۰۰۰ ژورنال الکترونیکی شامل ۱۰ میلیون مقاله، تهیه اصل مقالات با استفاده از سرویس هوشمند تهیه مدارک علمی smartdoc، استفاده از خدمات کتابخانه‌ای (SDILINK- ALERT) تعداد کل کتب و مجلات موجود در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد ۲۰۸ هزار و ۵۵۴ جلدَست که ۴۲۸۷۷ جلد آن لاتین و ۱۶۵۶۷۷ جلد آن فارسی می‌باشد. یعنی تقریباً برای هر دانشجو ۸ کتاب. از طرح‌های پژوهشی ارائه شده تاکنون ۱۶۲ طرح به تصویب رسیده، ۷۴ طرح پژوهشی خاتمه یافته و ۸۸ طرح در حال اجراست. کتب چاپ شده واحد تاکنون ۴۷ عنوان. تعداد کتب در دست چاپ ۹ عنوان. کتب در دست داوری ۶ عنوان. تعداد مقالات چاپ شده اعضاء هیأت علمی در مجلات علمی مجله ISI ۵۴علمی پژوهشی ۲۶علمی ترویجی۲۴ علمی عمومی ۶۰

بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه[ویرایش]

- بیمارستان آریا بیمارستان آریا دارای ۱۲۰ تخت فعال و ۹ بخش درمانی شامل واحدهای پاراکلینیکی از قبیل آزمایشگاه کلینیکال، پاتولوژی، رادیولوژی، اکوکاردیو گرافی و تست ورزش است. تعداد کارکنان ۲۰۲ نفر و در خیابان پاسداران، گلستان غربی واقع است. ۲- بیمارستان ۲۲ بهمن بیمارستان ۲۲ بهمن توسط خیریه بهمن به دانشگاه واگذار شده که دارای ۱۸۵ تخت است و ۲۰۸ فرصت شغلی ایجاد نموده است. تاکنون ۲۰ میلیارد ریال صرف خرید تجهیزات برای آن شده از جمله خرید یک دستگاه سی تی اسکن به ارزش ۶۰۰ میلیون تومان که دستگاه خریداری شده آخرین ورژن فیلیپس است و تنها ۳ نمونه آن در ایران موجود است. ۳- بیمارستان ۱۷ شهریور ۴- بیمارستان فارابی بیمارستانهای مزبور مربوط به سازمان تامین اجتماعی می‌باشد که به صورت قراردادی و از ابتدای تاسیس رشته‌های پزشکی، پرستاری و مامایی با دانشگاه همکاری خوب و موثری دارند.

آموزشکده فنی سما[ویرایش]

در حوزه معاونت مدارس غیر انتفاعی سما ۱۶ مدرسه با ۲۳۵۲ دانش آموز و همچنین ۴ آموزشگاه زبان‌های خارجه فعال هستند که دانش آموزان این مدارس در مقاطع پیش دبستانی، دبستان، راهنمایی، دبیرستان و پیش دانشگاهی مشغول به تحصیل به شرح جدول ذیل هستند:

مدرسه / تعداد دبستان راهنمایی دبیرستان پیش دانشگاهی دخترانه ۱ ۱ ۲ ۳ ۲ پسرانه ۱ ۱ ۲ ۲ ۲ مجموع دانش آموزان ۳۳ ۶۲۹ ۹۱۹ ۷۷۱

آموزشکده فنی سما نیز که زیرمجموعه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد است بیش از ۳۳۰۰ دانشجو در مقطع کاردانی پیوسته و در ۱۰ رشته مختلف (در ۲ آموزشکده برادران و خواهران) مشغول به تحصیل دارد. یکی از انتقادهای جدی به سما این است که تعدادی از دانشجویان رشته عمران یک سال تحصیلی است که در دبستان سما تحصیل می‌کنند به گونه‌ای که شیفت صبح دبستان و شیفت عصر دانشگاه می‌باشد وحتی دانشجویان در میزها که مختص کودکان می‌باشد جا نمی‌شوند.

پایگاه علمی دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد[ویرایش]

پایگاه علمی دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد

پایگاه علمی دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد (IAUMg)، وابسته به انجمن علمی کاوا® (کاوا سنتر)، با همکاری چند تن از دانشجویان این دانشگاه و سایر دانشگاه‌ها، در تابستان ۱۳۸۸ تاسیس شد، تا با اطلاع رسانی دقیق اخبار دانشگاه به دانشجویان و ایجاد مرکزی علمی برای پرسش و پاسخ و ... گامی موثر در مسیر خدمت رسانی به دانشجویان برداشته باشد. همچنین این پایگاه، تاکنون اقدام به جمع‌آوری طیف گسترده‌ای از نرم‌افزارهای کاربردی، پروژه‌ها و مقالات علمی نموده است.

پس از گذشت یک سال از راه‌اندازی وبسایت IAUMg.com به عنوان نخستین پایگاه جامع دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، با تلاش و پیگیری مستمر مدیران، و با عنایت و همکاری معاونت فرهنگی و اداره روابط عمومی دانشگاه (iaumnews.ir)،"کاوا® - پایگاه علمی دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد" موفق به کسب مجوز رسمی فعالیت به شماره ۳۱۳۹۵/د شده است.[۱]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]