دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۴°۳۴′۲۹″ شمالی ۵۰°۴۸′۲۶″ شرقی / ۳۴.۵۷۴۶۰۵° شمالی ۵۰.۸۰۷۳۰۷° شرقی / 34.574605; 50.807307

دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم
Azad University logo.png
دانشگاه آزاد اسلامی
آرمان ایرانی برای جهانی شدن
مشخصات واحد
بنیانگذاری ۱۳۶۵
شهر قم
رییس دکتر قاسمی
دانشجویان بیش از ۱۰۰۰۰ نفر
دانش‌آموختگان حدود ۲۳۰۰۰ نفر
منطقه ۱۲
وب‌گاه www.qom-iau.ac.ir
دانشگاه آزاد اسلامی قم
دانشگاه آزاد اسلامی قم

دانشگاه آزاد قم دانشگاهی است شامل چندین دانشکده که در شهرستان قم و در استان قم واقع است. این دانشگاه در سال ۱۳۶۵ و به همت دکتر فتح اله فلاحیان تاسیس گردید. دانشکده علوم پایه و پزشکی آن در بلوار ۱۵ خرداد و دانشکده‌های فنی مهندسی و علوم انسانی در مجتمع پردیسان قرار دارد. اکنون دکتر غلامعلی قاسمی،هیات علمی دانشگاه در رشته حقوق،ریاست این دانشگاه را بر عهده دارد.

دانشکده تربیت معلم[ویرایش]

این دانشکده با ۲ رشته کاردانی علوم تجربی و کاردانی ادبیات فارسی از سال ۱۳۶۵ با حدود ۳۰۰ دانشجو و بدون اساتید هیئت علمی شروع به کار نموده است که غالباً از مدارس استیجاری برای کلاسهای این آموزش استفاده می‌شد و به جهت رعایت شغلی معلمان کلاسها در روزهای جمعه و شنبه دایر می‌باشد . غالب دانشجویان این دانشکده معلم هستند با توجه به اینکه بسیاری از مفاد آیین‌نامه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی شامل رشته‌های طرح آموزشی معلمان می‌شود . تعدادی از مقررات و مواد آیین‌نامه آموزشی در خصوص آموزش معلمان با دانشجویان عادی تفاوت دارد . برای مثال : دانشجوی در هر ترم تحصیلی نمی‌تواند بیش از ۱۷ واحد درسی انتخاب نماید مگر در ترم پایانی، مگر اینکه معدلش بالای ۱۷ باشد ترم تابستانی از ۱۹ شهر گرمسیر کشور از جمله استان قم حذف گردید . اگر دانشجو مشروط شود حداکثر ۱۰ واحد درسی را می‌تواند انتخاب نماید و حداقل واحدهای درسی نباید از ۸ واحد کمتر باشد . ضمناً برخی از مقررات آموزشی به پیوست می‌باشد . مجموع دانشجویان این دانشکده حدود ۲۰۰۰ نفر می‌باشند و تعداد فارغ التحصیلان تاکنون ۵۰۰۰ نفر بوده است .

رشته‌های تحصیلی دانشکده تربیت معلم[ویرایش]

این دانشکده دارای ۸ رشته در مقطع کارشناسی و کاردانی است که فلسفه وجودی این رشته‌ها و تعداد واحدهای درسی به پیوست می‌باشد . رشته‌ها عبارتند از :

کاردانی[ویرایش]

کارشناسی[ویرایش]

دانشکده علوم انسانی[ویرایش]

دانشکده علوم انسانی دانشگاه در سال ۱۳۷۶ بر اساس تصمیمات مسئولین در دوره ریاست آقای دکتر باهر ریاست دانشگاه تاسیس گردید .و هم اکنون این دانشگاه به ریاست دکتر غلامعلی قاسمی اداره می‌شود ابتدا این دانشکده فعالیت آموزشی خود را با ۷ رشته در مقطع تحصیلی کارشناسی و یک رشته کارشناسی ارشد آغاز نمود امروزه در این دانشکده ۱۴ رشته آموزشی در مقاطع گوناگون مشغول به فعالیت می‌باشند.

رشته‌های تحصیلی دانشکده علوم انسانی[ویرایش]

کاردانی[ویرایش]

  • علوم کتابداری و اطلاع رسانی

کارشناسی[ویرایش]

کارشناسی ارشد[ویرایش]

دکتری[ویرایش]

این دانشکده یکی از بزرگترین دانشکده‌های دانشگاه می‌باشد که می‌توان گفت بخش اعظم دانشگاه را این دانشکده به خود اختصاص می‌دهد. و هم اکنون بیش از ۴۴۱۷ نفر دانشجو در این دانشکده مشغول به تحصیل می‌باشند که برای آموزش آنها ۷۳ نفر عضو هیأت علمی به خدمت گرفته شده است.

دانشکده علوم پایه[ویرایش]

دانشکده علوم پایه در بلوار ۱۵ خرداد قم قرار دارد. ریاست آن بر عهدهٔ دکتر کامبیز روشنایی می‌باشد.

رشته‌های تحصیلی دانشکده علوم پایه[ویرایش]

کارشناسی[ویرایش]

کارشناسی ارشد[ویرایش]

تکوین گیاهی

فعال ترین قسمت این دانشگاه بخش آزمایشگاهها بوده که محققان سبب آن را مدیریت آقای دکتر ابوالفضل قنبری ورزنه میدانند.

دانشکده فنی و مهندسی[ویرایش]

رشته‌های تحصیلی دانشکده فنی و مهندسی[ویرایش]

کاردانی[ویرایش]

کارشناسی ناپیوسته[ویرایش]

کارشناسی[ویرایش]

دانشکده علوم پزشکی[ویرایش]

این دانشکده در سال ۱۳۶۵ و به همت دکتر غلامرضا باهر تاسیس گردید. دانشکده شامل رشته‌های پزشکی، مامایی، پرستاری، علوم آزمایشگاهی می‌باشد.

اهداف[ویرایش]

هدف از تشکیل این دوره تربیت طبیب عمومی است که دارای خصوصیات : ۱) در جهت آشنایی بیشتر با مکتب و تزکیه تعالی روح کوشا باشد و کمک به تامین بهداشت و درمان مردم را وسیله‌ای برای رضای خدا و قرب به او بداند . ۲) از شناخت کافی در مورد مسایل عمده بهداشتی و درمانی و نظام ارایه خدمات بهداشتی و درمانی کشور برخوردار و مسئولیت‌ها و وظایف خود در این نظام آگاه باشد . ۳) از قابلیت علمی و عملی کافی در تشخیص بیماری‌ها و عند اللزوم ارجاع بیماران به سطوح بالاتر بهداشتی درمانی کشور و شرکت در برنامه‌های پیشگیری و بهداشت عمومی برخوردار باشد. ۴) قادر به استفاده از آخرین منابع علمی و بهره‌گیری از اطلاعات جدید در کار خود باشد.

ضرورت و اهمیت[ویرایش]

ضرورت تشکیل دوره‌های علوم پزشکی ناشی از نیازهایی که یک انسان جهت سالم زیستن دارد که پرستاری و علوم آزمایشگاهی و مامایی می‌توانند در کنار هم و به صورت زنجیره‌وار به هدف اصلی و عالی که همان انسان سالم می‌باشد برسند.

رشته‌های تحصیلی دانشکده علوم پزشکی[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

سایت رسمی دانشگاه آزاد قم

منابع و مراجع[ویرایش]

وب‌گاه رسمی دانشگاه آزاد اسلامی - واحد قم