دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول
Azad University logo.png
دانشگاه آزاد اسلامی
آرمان ایرانی برای جهانی شدن
مشخصات واحد
بنیانگذاری ۱۳۶۶
شهر دزفول
رییس دکتر ناصر سراج خرمی(سرپرست)
معاون آموزشی دکتر مسعود بیتانه
معاون پژوهشی دکتر حسن براتی
معاون دانشجویی دکتر سید علی فاضل زاده
هیات علمی ۸۶۵ نفر
کارمندان ۳۵۰ نفر
دانشجویان 33000 در سال 89
دانش‌آموختگان ۴۵۳۰۰ نفر
فضای آموزشی ۱۵۰ هزار مترمربع
نوع واحد بسیار بزرگ
منطقه ۶
وب‌گاه http://www.iaud.ac.ir
Sakhteman edari dez.jpg

دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است که در سال ۱۳۶۶ در شهر دزفول تأسیس شده‌است. این دانشگاه با 23000 دانشجو بزرگ‌ترین دانشگاه شمال خوزستان است و در سال ۱۳۸۶ توانست به درجه واحد دانشگاهی بسیار بزرگ دست یابد[۱].

واحد دزفول به عنوان یکی از واحدهای برتر و عالی کشور و منطقه شش دانشگاه آزاد با دارا بودن امتیاز ۲۶۴۱ به عنوان قطب فنی مهندسی و نخستین واحد در سطح منطقه و خوزستان در خصوص انجام انتخاب واحد اینترنتی و شبکه جامع کامپیوتر است[۲].

دانشکده‌ها[ویرایش]

فنی و مهندسی[ویرایش]

دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد دزفول به لحاظ تنوع رشته در بین دانشگاه‌های کشور از وضعیت ویژه‌ای برخوردار است[نیازمند منبع].

دانشکده فنی و مهندسی در واحد دزفول هم‌زمان با تأسیس واحد در سال ۱۳۶۶ فعالیت خود را آغاز نموده‌است[نیازمند منبع]. این دانشکده در حال حاضر دارای ۱۲ گروه آموزشی، ۶۰ رشته تحصیلی، ۲۰۰۰۰ فارغ التحصیل، ۱۳۰۰۰ دانشجو، ۵۰۰عضوهیأت علمی تمام وقت و مدعو، ده‌ها مورد تألیف و ترجمه کتاب، صدها مورد مقاله، صدهامورد طرح تحقیقاتی و چندین مورد اختراع است[نیازمند منبع].

کلاس‌های آموزشی این دانشکده در ساختمان‌های آموزشی خواجه نصیر، دکتر حسابی، شیخ مرتضی انصاری در پردیس اصلی و خوارزمی در پردیس آزادگان برگزار می‌شود. این دانشکده دارای دو کتابخانه مجزا و مجتمع کارگاهی وآزمایشگاهی می‌باشد.

گروه‌ها:

معماری[ویرایش]

شاید بتوان معماری را عامل بقای انسان هم به لحاظ فیزیولوژیكی و هم به لحاظ معنوی دانست. حرفه معماری ازمحدود رشته هایی است كه تقریباً با تمام شاخه های زندگی انسان سر و كار دارد و به جرأت می توان گفت كه معماری به عنوان شاخص سنجش پیشرفت بشر در اعصار مختلف است. در راستای اعتلای این هنر و فن دیرینه كشورمان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول از سال 1374 اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع كاردانی ناپیوسته از طریق آزمون سراسری نموده است و هم اكنون با سابقه ای نزدیك به دو دهه از فعالیت گرو معماری، به فعالیت خود با دارا بودن 1200 دانشجو در حال تحصیل به همراهی 16 استاد تمام وقت و 45 استاد مدعو به سوی تأسیس دانشكده هنر و معماری گام بر می دارد

مساحتها و فضاهای تحت پوشش گروه معماری:

- فضاهای آموزشی شامل 18 آتلیه، 10 كلاس جمعاً به مساحت متر مربع. - سایت كامپیوتر به مساحت متر مربع. - كارگاه مصالح و ساخت جهت برگزاری كلاس های ماكت سازی و شناخت مواد. - آرشیو اسناد و پرو‍ژه های برتر دانشجویی به مساحت متر مربع. - سالن سمعی بصری جهت برگزاری دفاعیه دانشجویان و مسابقات اسكیس و نمایش مستندهای معماری. - كارگاه عكاسی شامل اتاق ظهور و چاپ عكس و ....

مدیران اجرایی دانشكده:

دانشكده معماری از مهر 1374 با نام گروه با مدیریت مهندس اخلاصی آغاز به كار نمود و مدیران بعدی به ترتیب در سالهای بعد: 1. دكتر سید كیانوش لاری بقال 2. مندس محمد حسن عصاره 3. مهندس سید ناصر رضوی نیا 4. مهندس محمود دهنوی 5. مهندس محمد حسین محمدی زاده 6. مهندس مریم قدیری

کشاورزی[ویرایش]

دانشکده کشاورزی این واحد در آبان ماه سال ۸۲ به عنوان یک دانشکده مستقل با سه گروه آموزشی و ۵ رشته در ۳ مقطع کارشناسی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد شروع به کار کرد. اما با ید در نظر داشت که سابقه آموزش شاخه کشاورزی در این واحد همپای خود واحد بوده‌است. کلاس‌ها و آزمایشگاه‌های دانشکده در سایت آزادگان دانشگاه واقع شده‌است[نیازمند منبع].

گروه‌ها:

Daneshgah dez.jpg

علوم انسانی[ویرایش]

گروه‌ها:

عکس هوایی

پرستاری و مامایی[ویرایش]

دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول که تنها دانشکده مصوب در سطح منطقه می‌باشد، فعالیت خود را از سال ۱۳۷۱در رشته کارشناسی پرستاری و کاردانی مامایی آغاز نمود[نیازمند منبع].

گروه‌ها:

  • گروه پرستاری
  • گروه مامایی

رئیسان دانشگاه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]

  1. خبرگزاری آنا شماره خبر ۵۴۲۷۸
  2. خبرگزاری آنا خبر شماره ۵۶۸۰۳

پیوند به بیرون[ویرایش]

سال‌های ریاست نام رئیس
از۱۳۶۶ تا ۱۳۸۳ دکتر علیرضا عصاره
از۱۳۸۳ تا ۱۳۸۶ دکتر علیرضا شکوه‌فر
از۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸ غلامحسین محمدی‌زاده
از۱۳۸۸ تا ۱۳۹۱ مهندس قدرت الله متین
از۱۳۹۱ تا ۱۳۹۲ دکتر کریم رضادوست
از۱۳۹۲ تا ... دکتر ناصر سراج خرمی