دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۲°۳۸′۳۲.۴۲″ شمالی ۵۱°۴۷′۴″ شرقی / ۳۲.۶۴۲۳۳۸۹° شمالی ۵۱.۷۸۴۴۴° شرقی / 32.6423389; 51.78444

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان)
Azad University logo.png
دانشگاه آزاد اسلامی
آرمان ایرانی برای جهانی شدن
مشخصات واحد
شهر اصفهان(خوراسگان)
رییس دکتراحمدعلی فروغی[۱]
معاون آموزشی دکتر مهران هودجی
معاون پژوهشی دکتر پیام نجفی
معاون دانشجویی دکتر علیرضا جلالی زند
هیات علمی 303
کارمندان 350
دانشجویان 15000
دانش‌آموختگان بیش از50000[۲]
منطقه 4
وب‌گاه http://www.khuisf.ac.ir

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) که در سمت شرقی و مجاور شهر [اصفهان ] واقع شده است، روز سوم آبان مـاه ۱۳۶۶ به تصویب هیأت امنـای دانشـگاه آزاد اسلامی رسید. این واحد دانشگاهی از دوم بهمن مـاه همان سال با پذیرش ۵۱۰ دانشجو در چهار رشته تحصیلی آغاز به کار کرد[۳] و در حال حاضر با حدود 15000 نفر دانشجو در مقاطع دکتري تخصصي،دکتري حرفه اي، کارشناسي ارشد، کارشناسي و کارداني فعاليت علمي پژوهشي خود را با بيش از 271 نفر عضو هيات علمي تمام وقت و 32 نفر نيمه وقت مجموعاً 303 و 900 نفر عضو حق التدریس در 110 رشته آموزشي ادامه مي دهد و تاکنون بیش از50000 نفر[۴] از این دانشگاه فارغ التحصیل گردیده اند.[۵]

محتویات

دانشکده ها[ویرایش]

دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی[۶][ویرایش]

دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی یکی از قدیمی ترین دانشکده های این دانشگاه می باشد که در سال 1383 تاسیس گردیده است و دارای 4 رشته در مقطع کارشناسی شامل علوم تربیتی- آموزش و پرورش پیش دبستانی، علوم تربیتی- آموزش و پرورش کودکان عقب مانده ذهنی، علوم تربیتی- مدیریت و برنامه ریزی آموزشی، روانشناسی، 14 رشته در مقطع کارشناسی ارشد شامل علوم تربیتی- برنامه ریزی آموزشی، علوم تربیتی- برنامه ریزی درسی، مدیریت آموزشی، فلسفه، تاریخ و فلسفه آموزش و پرورش، روانشناسی عمومی، روانشناسی صنعتی سازمانی، مدیریت دولنی- مالی، مدیریت دولتی- تشکیلات و روشها، مدیریت مالی- مدیریت تحول، مدیریت مالی- مدیریت نیروی انسانی، مدیریت مالی- مدیریت سیستم های اطلاعات مدیریت، مدیریت امورفرهنگی، برنامـه ریزی امور فرهنگی، و 3 رشته دکتری تخصصی تحت عنوان فلسفه تعلیم و تربیت و برنامـه ریزی درسی و مدیریت آموزشی می باشد. این دانشکده دارای آزمایشگاه روانشناسی،مرکز مشاوره دانشجویان و دو مجله علمی به نام های دانش و پژوهش در علوم تربیتی و دانش وپژوهش در روانشناسی می باشد که هر دو مجله به تصویب کمسیون بررسی و تایید نشریات علمی رسیده و امتیاز علمی پژوهشی دریافت نموده است.

دانشکده مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی[۷][ویرایش]

دانشکده مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در سال ۱۳83 تأسیس گردیده و از سال ۱۳۶۶ با دو رشته زراعت واصلاح نباتات و علوم دامی در مقطع کارشناسی شروع به کار کرد. هم اکنون این دانشکده دارای 10 رشته در مقطع کارشناسی شامل زراعت واصلاح نباتات، علوم دامی، خاکشناسی، باغبانی، گیاه‌پزشکی، علوم و صنایع غذایی، فضای سبز، مهندسی آب، محیط زیست، علوم باغبانی- تولیدات گلخانه و 18 رشته در مقطع کارشناسی ارشد شامل خاکشناسی-پیدایش و رده بندی، خاکشناسی- شیمی و حاصلخیزی، علوم باغبانی، علوم باغبانی-بیوتکنولوژی و ژنتیک مولکولی، علوم باغبانی-فیزیولوژی و اصلاح درختان میوه، علوم باغبانی-فیزیولوژی و اصلاح گل و گیاهان زینتی، علوم باغبانی-فیزیولوژی و اصلاح گیاهان دارویی، ادویه ای و عطری، علوم باغبانی-فیزیولوژی و فناوری پس از برداشت محصولات باغی، علوم باغبانی-فیزیولوژی و اصلاح سبزی ها، محیط زیست-آلودگی های محیط زیست، زراعت، اصلاح نباتات، حشره شناسی کشاورزی، علوم دامی، اصلاح نژاد دام، تغذیه دام، فیزیولوژی دام، علوم و صنایع غذایی و 4 رشته در مقطع دکتری تخصصی (Ph.D) شامل خاکشناسی- بیولوژی و بیوتکنولوژی، خاکشناسی- پیداش و رده بندی و ارزیابی خاک، خاکشناسی- شیمی و حاصلخیزی خاک، خاکشناسی- فیزیک و حفاظت خاک است. این دانشکده دارای ۲ مزرعه آموزشی تحقیقاتی است. مزرعه شماره ۱ که به نام خاتون آباد نامیده می‌شود ۳۲ هکتار بوده و در این مزرعه امکانات مختلف دامپروری، مرغداری با ظرفیت سالن ۵۰۰۰ قطعه، زنبورداری، گوسفندداری ۲۰۰ رأسی و گاوداری صنعتی ۵۰ رأسی می‌باشد. همچنین سوله ادوات ماشین‌های کشاورزی که مجهز به ادوات کشاورزی مورد نیاز فعالیت آموزشی و پژوهشی است، در مزرعه موجود است. مزرعه مذکور دارای ۵ باب آزمایشگاه صحرایی بوده، که دانشجویان کارشناسی‌ارشد آماده سازی و کارهای آزمایشگاهی را در آن انجام می‌دهند. ایستگاه هواشناسی مزرعه دانشکده کشاورزی به صورت اتوماتیک اطلاعات روزانه هواشناسی را جمع آوری و ضمن بایگانی اطلاعات، جهت امور تحقیقاتی میانگین ماهیانه آن را در سایت دانشکده درج می‌نماید. مزرعه شماره ۲ که به مزرعه گورت معروف است، ۴ هکتار بوده که در آن ارقام مختلف درختان میوه دانه‌دار و هسته‌دار، کشت گردیده و همچنین پایه‌های گیاهان دارویی نیز از سال ۸۴ کشت شده است. دانشکده دارای مرکز تحقیقات و آموزش گلخانه ای که شامل ۱۳ باب گلخانه کاملاً پیشرفته مجموعاً به مساحت ۱۵۰۰۰ متر مربع است که از بهمن ماه ۱۳۸۵ مورد بهره برداری قرار گرفته است. در ضمن این دانشکده دارای گلخانه‌های شیشه‌ای تحقیقاتی گیاهان زینتی و آپارتمانی و گلخانه پرورش قارچ بوده، که طرح‌های متعددی تاکنون در این فضاها انجام گرفته است. علاوه بر مجموعه مزارع و گلخانه‌ها، آزمایشگاه‌های آموزشی، پژوهشی مجهز به پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها در جهت آموزش و تحقیقات در دانشکده کشاورزی وجود دارد. از سال ۱۳۸۴ دانشکده موفق به اخذ مجوز چاپ مجله علمی پژوهشی، با نام پژوهش در کشاورزی گردید. سیستم دریافت مقاله این مجله از طریق وب سایت این مجله به آدرس www.jras.ir به صورت الکترونیک است.


دانشکده پرستاری ومامایی[۸][ویرایش]

دانشکده پرستاری ومامایی در سال ۱۳85 تأسیس گردیده و به منظور تربیت قسمتی از کادر بهداشتی درمانی مورد نیاز کشور از سال ۱۳۷۱ در مقطع کارشناسی پرستاری و از سال ۱۳۷۲ در مقطع کاردانی رشته مامایی به پذیرش دانشجو اقدام نمود. دانشکده پرستاری و مامایی در سال ۸۱ از طرف هیئت اعزامی شورای گسترش دانشگاههای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورد ارزیابی مجدد قرار گرفت و صلاحیت آن برای تربیت دانشجو مجدداً به تأیید رسید. این دانشکده در حال حاضر دارای مقطع کارشناسی ارشد پرستاری، مقطع کارشناسی پرستاری و مقطع کارشناسی مامایی است.

 • امکانات و تجهیزات آموزشی دانشکده

فضای آموزشی و اداری :

مساحت ساختمان دانشکده : ۲۶۰۰ متر مربع

تعداد طبقات : ۲ طبقه

تعداد کلاسهای آموزشی : ۹ کلاس

تجهیزات کلاس : وایت برد، کامپیوتر و Data Projector

تعداد آزمایشگاههای علمی : ۶ باب

 • آزمایشگاهها :

آزمایشگاههای دایر : میکروبیولوژی، انگل شناسی، قارچ شناسی، بافت شناسی، فیزیولوژی، پاتولوژی، بیوشیمی، ایمنولوژی، سرولوژی

بخش های تخصصی :

آزمایشگاه مهارتهای پرستاری، آرمایشگاه مهارتهای مامایی، اتاق مولاژ، سمعی و بصری، کتابخانه، سایت اینترنت، سالن کنفرانس

تعداد اعضای هیئت علمی و کادر آموزشی تمام وقت دانشکده :

 • استاد تمام وقت ۱ نفر
 • دانشیار تمام وقت ۲ نفر
 • استادیار تمام وقت ۵ نفر
 • مربی تمام وقت ۱۲ نفر
 • کارشناس بالینی ۶ نفر

دانشکده علوم انسانی[۹][ویرایش]

دانشکده در سال 1387 تأسیس گردیده و دارای 5 رشته کارشناسی ناپیوسته شامل علمی کاربردی حسابداری، علمی کاربردی حسابداری – حسابرسی، علمی کاربردی حسابداری- صنعتی، علمی کاربردی حسابداری- مالیاتی، علمی کاربردی حسابداری- مالی، 5 رشته کارشناسی شامل حقوق، حسابداری، حسابداری- حسابرسی، حسابداری-دولتی، حسابداری-مالیاتی و 4 رشته کارشناسی ارشد شامل علوم اقتصادی، حقوق خصوصی، حقوق جزا و جرم شناسی، الهیات و معارف اسلامی- فقه و مبانی حقوق اسلامی و یک رشته دکتری تخصصی علوم اقتصادی می باشد.

دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی[۱۰][ویرایش]

این دانشکده در سال 1388 تأسیس گردیده و دارای یک رشته کارشناسی ناپیوسته شامل تربیت دبیر تربیت بدنی و علوم ورزشی و دارای 2 رشته کارشناسی شامل تربیت بدنی و علوم ورزشی – فیزیولوژی ورزشی، علوم ورزشی – علوم زیستی ورزش و دارای 10 رشته کارشناسی ارشد شامل آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی- حرکات اصلاحی، تربیت بدنی و علوم ورزشی – حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی، تربیت بدنی و علوم ورزشی – رفتار حرکتی، تربیت بدنی و علوم ورزشی – روانشناسی ورزشی، تربیت بدنی و علوم ورزشی – فیزیولوژی ورزشی، تربیت بدنی و علوم ورزشی – مدیریت ورزشی، رفتار حرکتی- یادگیری و کنترل حرکتی، فیزیولوژی ورزشی- فیزیولوژی ورزشی کاربردی، فیزیولوژی ورزشی- فیزیولوژی فعالیت ورزشی بالینی، مدیریت ورزشی- مدیریت راهبردی در سازمانهای ورزشی می باشد.


دانشکده دندانپزشکی[۱۱][ویرایش]

دانشکده دندانپزشکی در سال ۱۳90 تأسیس گردیده و در طی ۱۰ سال متوالی توانسته است مقام اول امتحانات علوم پایه کشوری را کسب نماید. هم اکنون این دانشکده دارای رشته دندانپزشکی در مقطع دکتری حرفه‌ای و 9 رشته در مقطع دکتری تخصصی (Ph.D) شامل جراحی فک و دهان و صورت، اندودنتیکس، پریودنتیکس، ارتودانتیکس، پاتولوژی فک و دهان، ترمیمی، بیماریهای دهان و تشخیص، رادیولوژی دندان و فک و صورت و کودکان می‌باشد.

برنامه های آینده این دانشکده به شرح زیر می باشد:

 • طرح توسعه دانشکده شامل سالن آمفی تئاتر – کلاس های مجهز به سیستم های پیشرفته سمعی بصری – مرکز کامپیوتر
 • تکمیل کادر هیأت علمی در گروه های پروتز، بیماری های دهان، تشخیص و پاتولوژی
 • اقدام به اخذ مجوز جهت تربیت نیروهای متخصص در بعضی گروه های آموزشی

دانشکده علوم پایه[ویرایش]

دانشکده در سال 1391 تأسیس گردیده و دارای 3 رشته کارشناسی شامل زمین شناسی، ریاضی کاربردی، شیمی- محیط زیست، 8 رشته کارشناسی ارشد شامل ریاضی کاربردی، ریاضی کاربردی- آنالیز عددی، ریاضی کاربردی- تحقیق در عملیات، زمین شناسی- پترولوژی، زمین شناسی- چینه شناسی و فسیل شناسی، زمین شناسی- زیست محیطی، زمین شناسی- سنجش از دور زمین شناختی، زمین شناسی- سنگ شناسی رسوبی و رسوب شناسی می باشد.

دانشکده معماری و شهرسازی[۱۲][ویرایش]

دانشکده معماری و شهرسازی از دانشکده های ارزشمند این دانشگاه می باشد و از جمله عوامل شناخته شدن دانشگاه خوراسگان در کشور بوده است. این دانشکده پیشینه ی درخشانی داشته و معماران قابل توجهی را در تاریخ خود به جامعه ارائه کرده که در چند دهه اخیر میتوان به آقای سید رضا احمدی مطلق به عنوان یکی از بهترین مهندسین فارغ التحصیل از این دانشگاه که شهرت دارد نام برد که در زمینه های معماری و مسائل مرتبط با آن در حال فعالیت اند. این دانشکده دارای دو رشته معماری و شهرسازی در مقطع کارشناسی و یک رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد می باشد.

دانشکده زبان های خارجی[۱۳][ویرایش]

با توجه به اهداف فرهنگی انقلاب اسلامی و سیاستهای فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در جهت نیل به خود کفایی در زمینه تربیت افراد متعهد و متخصص و نیاز روز افزون دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور به اعضای هیات علمی، گروههای مترجمی زبان انگلیسی و ادبیات فرانسه در سال ۱۳۶۸ به منظور تربیت نیروی انسانی متخصص نخستین بار در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی و کارشناسی زبان فرانسه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد. سپس با افزایش رشته های دکترای آموزش زبان انگلیسی در سال ۱۳۷۲ و کارشناسی ارشد زبان فرانسه و کارشناسی ارشد مترجمی زبان و ارشد زبان شناسی در سال ۱۳۸۷ تاسسیس گردیدند. شایان ذکر است که ارشد زبان شناسی همگانی در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس میگردد. در حال حاضر ۲ رشته تربیت مترجم زبان انگلیسی و زبان و ادبیات فرانسه در مقطع کارشناسی و 4 رشته آموزش زبان انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، زبانشناسی همگانی، زبان فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد و یک گروه آموزشی در رشته آموزش زبان انگلیسی در مقطع دکتری فعالیت دارند. این رشته ها دارای دانشکده نمی‌باشد و اکثر کلاس های درسی در دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی برگزار می شود.

دانشکده فنی و مهندسی[ویرایش]

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) در خصوص گسترش رشته های فنی مهندسی اقدام به ایجاد 4 رشته در مقطع کارشناسی شامل مهندسی برق- الکترونیک، مهندسی عمران- عمران، الکترونیک، مهندسی عمران- سازه، مهندسی کامپیوتر نرم افزار و یک رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار کامپیوترنموده است.


سایر بخشهای دانشگاه[ویرایش]

دفتر ارتباط با صنعت و جامعه[۱۴][ویرایش]

دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان، فعالیت های خود را در راستای تعامل هر چه بیشتر با صنایع، ارگان ها و سازمانهای فرهنگی، اجتماعی، خدماتی و سایر مراکز دولتی و خصوصی به منظور ورود دانش به صورت کاربردی به بطن جامعه دنبال می کند. اهم فعالیت ها عبارتند از: تعداد 61 طرح تحقیقاتی خاتمه یافته و در حال اجرا جمعاً به مبلغ 908/758/179/13 ریال با سازمان های زیر:(تا شهريور ماه 91) استانداري اصفهان، شهرداري خوراسگان، سازمان بازيافت شهرداري اصفهان، سازمان آب و فاضلاب، برق منطقه اي، بانک مسکن، ميراث فرهنگي و صنايع دستي، نظام مهندسي ساختمان، فرماندهي نيروي انتظامي، ستاد مبارزه با مواد مخدر، آموزش و پرورش، صدا و سيماي مرکز اصفهان، راه آهن جمهوري اسلامي، شرکت گاز اصفهان، چيني زرين، کاشي نايين، شرکت توليد ژلاتين آپادانا، سازمان پزشکي قانوني، فرهنگ و ارشاد اسلامي، بيسکوت فرخنده، نگين عسل، شرکت نيروکلر، شرکت نوبافت، شرکت کنساتره آروم، آرد انوشيروان، فوم اسپادانا، شير اصفهان، نساجي ميهن بافت، شيرگاز ايران، موسسه فرهنگي بقيه الله(عج)، طرح سد نيروگاه کارون 3، اداره کل تربيت بدني استانهاي مختلف، بنياد شهيد، وزارت تعاون، باشگاه سپاهان، کميته فرهنگي شهروندي شهرداري اصفهان، شهرداري تهران، فرمانداري مبارکه و بيش از 40 صنعت مرتبط با موضوع پسماند و آزمايشگاه معتمد انعقاد قرارداد 105 طرح تحقیقاتی در قالب حمایت از پایان نامه بررسي مسائل و مشكلات بخش صنعت و ارائه طرح ها و پروژه هاي كاربردي جهت رفع آن و ارسال گزارش به حوزه ي پژوهشي شناسايي و ارزيابي دقيق واحدها و مراكز صنعتي و تماس مستمر با آنها جهت تخصيص سهميه و امكانات موجود براي اعزام كارآموزان و ارائه گزارش آن به معاونت پژوهشي ؛ دریافت اولویت های پژوهشی سازمانها و شرکتهای صنعتی و غیر صنعتی و ترغیب اساتید محترم در رشته های گوناگون جهت تهیه طرح تحقیقاتی متناسب با این اولویت ها

فراهم نمودن زمینه لازم برای انعقاد قرارداد با صنایع و سازمانهای مختلف واجرای طرح های پژوهشی توسط اعضاء محترم هیات علمی در این مراکز

باشگاه پژوهشگران جوان[ویرایش]

از آنجا كه دانشگاه آزاد اسلامي بخش مهمي از رسالت آموزش و پرورش فرزندان ایران اسلامي را عهده دار مي باشد و نظر به اهميت رشد و شكوفايي استعدادهاي جوان كشور؛ شناسايي، حمايت، تقويت و هدايت جوانان مستعد به منظور ارتقاء سطح دانش و بروز خلاقيت ها و نوآوري هاي ایشان تأثير بسزايي در نيل به اهداف اين دانشگاه خواهد داشت. لذا دانشگاه آزاد اسلامي از پاييز سال 1378 با تأسيس باشگاه پژوهشگران جوان تلاش کرده تا به رغم تنگناهاي مختلف تسهيلات و امكانات ويژه اي را از اين طريق در اختيار جوانان پژوهشگر، خلاق، كارآفرين و مؤلف فراهم سازد. دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان (اصفهان) نیز به عنوان یکی از واحد های پیشرو در فعالیت های پژوهشی با استقبال از تاسیس و راه اندازی باشگاه پژوهشگران جوان در دانشگاه آزاد اسلامی، بستر مناسبی را برای خدمت رسانی به جوانان برومند ایران اسلامی فراهم کرده و طی 13 سال تلاش مجدانه در جهت اهداف عالیه این باشگاه همواره به عنوان پرچمدار خدمت رسانی به نسل جوان و فرهیخته کشور در بین واحدهای دانشگاهی مورد تشویق و تقدیر مسوولین مختلف دانشگاه آزاد اسلامی و باشگاه پژوهشگران جوان قرار گرفته است. برگزاری دو هم اندیشی سراسری اعضای باشگاه پژوهشگران جوان، برگزاری دو همایش ملی، برگزاری ده ها کارگاه آموزشی منطقه ای و داخلی، برپایی چندین نمایشگاه از دستاوردهای اعضای باشگاه پژوهشگران جوان، برگزاری چندین جلسه سخنرانی علمی، حمایت از اجرای چندین طرح پژوهشی در باشگاه پژوهشگران جوان، اعزام چند ده نفر از اعضای باشگاه پژوهشگران جوان به همایش های بین المللی خارجی و اعزام صدها نفر از اعضای این باشگاه به همایش های ملی و منطقه ای و سرانجام اعزام تنی چند از اعضای این باشگاه به مسابقات علمی، رباتیک و جشنواره های ملی و بین المللی تنها بخشی از عملکرد این باشگاه طی سال های فعالیت خود می باشد. از سوی دیگر کسب مدال های رنگین جشنواره های جوان خوارزمی، جشنواره حضرت علی اکبر(ع)، مسابقات رباتیک ملی، جهانی و بین المللی، جشنواره های دانشگاه آزاد اسلامی، المپیادهای اختراع و نوآوری داخلی و خارجی، ارائه ده ها مقاله برتر در محافل علمی، انتشار ده ها عنوان مقاله در مجلات علمی پژوهشی و ISI، انتخاب مقاله عضو این باشگاه به عنوان Hot paper ، راهیابی به مقاطع تحصیلی بالاتر در دانشگاه های آزاد اسلامی، دولتی و حتی خارجی، و سرانجام عضویت در هیات علمی دانشگاه های مختلف دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی بخشی از دستاوردهای ارزشمند اعضای باشگاه پژوهشگران جوان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان می باشد.

مرکز رشد واحدهای فناوری[۱۵][ویرایش]

مرکز رشد واحد های فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان از سال 1384 به عنوان اولین مرکز رشد دانشگاه های آزاد اسلامی کشور، فعالیت خود را آغاز نمود. این مرکز در طی سال های متوالی با در اختیار قرار دادن امکانات متعدد از جمله امکان استفاده از کتابخانه مرکزي و کتابخانه دیجیتال، رایزنی با شرکت ها و سازمان ها، اختصاص فضای اداری، پژوهشي، آموزشي امکان استفاده از تجربیات مشاوران تخصصی، برگزاری دوره ها و کارگاه های متنوع و همچنین تخصیص اعتبارات ویژه توانست تعداد زیادی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه را در غالب واحد های فناوری و شرکت های فناوری پذیرش نماید. مرکز رشد واحد های فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان بر اساس دیدگاه دستیابی به آرمان هاي سند چشم انداز سال 1404، تمام فعالیت های خود را بر روی ارتقاء سطح دانش و تجاري سازي ايده هاي پژوهشي متمرکز نموده است و تاکنون نیز از این رهگذر توانسته است سهم مهمی از تولید دانش و فناوری را کسب نماید. این مرکز با بهره گیری از هم افزای دانش و پژوهش اعضاي هیئت علمی و مشاوران همواره چراغ راه دانش پژوهان و فناوران بوده و به جز کمک های مادی، همواره در افزایش سطح کمک های معنوی پیشتاز بوده است. برخی از افتخارات مرکز رشد واحد های فناوری: 1. اخذ مجوز راه اندازی مرکز رشد تخصصی گیاهان دارویی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي کشور در سال 1388 به عنوان اولین مرکز رشد تخصصی گیاهان دارویی در بین دانشگاه های آزاد اسلامی کشور. 2. انتخاب مرکز رشد واحد های فناوری در سال 1388و1390توسط سازمان مرکز ی دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان برترین مرکز رشد واحد های فناوری در بین دانشگاه های آزاد اسلامی کشور. 3. کسب مقام های برتر در جشنواره طرح کسب و کار دانشجویان دانشگاه های استان اصفهان توسط واحد های فناوری و مخترعین تحت حمایت مرکز رشد واحد های فناوری در طی سال های 87، 88، 89، 90. 4. کسب شش مدال نقره در جشنواره اختراعات کشورهای آلمان، سوئیس و مالزي توسط مخترعین تحت حمایت مرکز رشد واحد های فناوری در طی سال های 1388 و 1389. 5. کسب عناوین برتر جشنواره پژوهش و فناوری استان توسط واحد های فناوری و مخترعین تحت حمایت مرکز رشد واحد های فناوری در طی سال های 1387 و 1388. 6. ثبت 70 اختراع توسط نوآوران عضو مرکز رشد مستقر در اداره ثبت اختراعات. اين مرکز آمادگي پذيرش واحدهاي R&D صنايع و دستگاه هاي اجرايي را در جهت تقويت ارتباط دانشگاه با صنعت را دارد.

واحد توسعه کارآفرینی و تعاون دانشگاهی [۱۶][ویرایش]

واحد توسعه کارآفرینی و تعاون دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان به عنوان اولین واحد بین دانشگاه‌های آزاد اسلامی و دومین واحد دانشگاه‌های سراسر کشور فعالیت خود را با شعار دانشگاه کارآفرين از مردادماه 1387 آغاز نمود.

از فعالیت‌های واحد توسعه کارآفرینی و تعاون دانشگاهی می توان به موارد ذیل اشاره نمود : 1. مشاوره و راهنمایی در راستای ایجاد ایده‌های نوآور و کارآفرین. 2. معرفی و برقراری ارتباط بین افراد کارآفرین و نخبه با مرکز رشد واحدهای فناوری و راهنمایی جهت به ثبت رساندن ایده‌ها و اختراعات دانشجویان. 3. برگزاری دوره‌های متعدد در حوزه کارآفريني. 4. برگزاری اولین سمینار تخصصی آشنایی با واحدهای فناوری و تعاونی‌های دانش‌بنیان در راستای تجاری‌سازی ایده‌های دانشجویان با مشارکت شهرک علمی تحقیقاتی و اداره کل تعاون استان اصفهان. برگزاری دوره کارآفرینی درICT ویژه متقاضیان استفاده از یارانه‌های دولتی با مشارکت شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، همچنین برگزاری سمینار آموزشی ایده های کارآفرینی و فرصت های کسب و کار در حوزه IT 5. ایجاد زمینه جهت اجرایی نمودن ایده‌های کارآفرین. 6. برگزاری جلسات با سازمان‌ها و ارگان‌ها جهت جذب تسهیلات مادی و معنوی، برای فراهم نمودن زمینه‌های اشتغال فارغ‌التحصیلان. 7. پیگیری جهت تشکیل چندین تعاونی دانش‌بنیان. 8. شرکت در نمایشگاه‌های مختلف استانی. 9. راه اندازی اولين تعاوني اعتبار سروش مهر كاركنان دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان به عنوان اولین تعاونی اعتبار کارکنان دانشگاه های کشور با مجوز از بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران . 10. ثبت چندين شرکت تعاونی دانش بنیان که از ديگر فعاليت هاي اين واحد به شمار مي رود.

آزمایشگاه ها و کارگاه ها[ویرایش]

دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان ( اصفهان) در حال حاضر با حدود هشتاد فضای آزمایشگاهی، کارگاهی و روباز فضای بسیار مناسبی را برای فعالیت های پژوهشی و آموزشی برای اساتید، دانشجویان و سایر محققان فراهم نموده است. بخشی از این فضاها صرفاً به فعالیت پژوهشی اختصاص داده شده است که با توجه به تجهیزات خریداری شده آماده سرویس دهی به پژوهشگران دانشگاه و سایر مؤسسات پژوهشی است. آزمایشگاه های پژوهشی دانشکده کشاورزی مجهز به BODمتر و CODمتر، یول متر، اسپکتروفتومتر تک شعاعی، اسپکتروفتومتر دو شعاعی، اسپکتروفتومتر جذب اتمی، کروماتوگرافی گازی( CC)، کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا(GC.MS) و سایر تجهیزات آنالیز آب، خاک و گیاه می باشد. آزمایشگاه های پژوهشی بیوتکنولوژی با تجهیزات کامل از جمله PCR ،Real Time PCR، ست الکتروفورز، نانو اسپکتروفتومتر و دیگر تجهیزات تحقیقاتی مرتبط با تستهای ژنتیکی در زمینه های انسانی، جانوری و گیاهی است. علاوه بر این بررسی تنوع ژنتیکی گونه های زیستی و نیز توانایی کاربردی کردن علم ژنتیک در زمینه های انتقال ژن و ایجاد گیاهان و حیوانات تراریخته می باشد. آزمایشگاه پژوهشی زمین شناسی با تجهیزات پیشرفته از جمله تهیه مقطع و میکروسکوپ های پلاریزان و دستگاه XRF می باشد. مجموعه آزمایشگاه های گروه مهندسی عمران دانشگاه شامل آزمایشگاه های بتون ، مصالح ساختمانی ، مکانیک خاک، مقاومت مصالح، مکانیک سیالات و هیدرولیک می باشد. این مجموعه امکانات آزمایشگاهی بسیار مناسب سخت افزاری و نرم افزاری پیشرفته جهت امور آموزشی و تحقیقاتی مورد استفاده دانشجویان و اساتید را دارد. آزمایشگاه گروه برق شامل آزمایشگاه های الکترونیک، مدار اندازه گیری، ماشین کنترل، ریزپردازنده می باشد. همچنین این دانشگاه مجهز به برق صنعتی است آزمایشگاه الکترونیک و مدار دارای مدرن ترین تجهیزات اندازه گیری الکترونیکی نظیر اسیلوسکوپ های دیجیتال، فانکشن ژنراتورهای دیجیتال و دستگاه های اندازه گیریLRC متر دیجیتال می باشد.همچنین آزمایشگاه کنترل مجهز به ماژول های کنترلی، کنترل دما، کنترل سطح مایعات، کنترل فشار و کنترل دور موتور می باشد. ضمناً مرکز آزمایشگاه های مرکزی پژوهشی به وسعت حدود 2000 متر مربع و با حداقل 26 فضای پژوهشی مستقل به انضمام کلیه امکانات اداری از جمله سایت کامپیوتر کتابخانه تخصصی و سایر فضاهای مورد نیاز اردیبهشت سال 91 راه اندازی گرديد. اين آزمايشگاه در حال حاضر معتمد محيط زيست است. آزمایشگاه های پژوهشی دارای آمادگی جهت عقد قرارداد با صنایع و سازمان ها بوده و با توجه به ساختار طراحی شده آماده سرویس دهی به کلیه پژوهشگران است.

آزمایشگاه رباتیک پیشرفته و سیستمهای هوشمند[ویرایش]

مرکز رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان در سال 83 به طور رسمی شروع به فعالیت در زمینه ساخت رباتهای فوتبالیست نمود. پس از 4 سال فعالیت مستمر در زمینه رباتهای فوتبالیست سایز متوسط و ساخت 6 ربات از این نوع و کسب چندین مقام داخلی و جهانی، حیطه فعالیتهای خود را در زمینه رباتهای انسان نما گسترش داد. اولین ربات انسان نما پس از انجام مراحل پژوهشی و تحقیقاتی در سال 87 ساخته شد و در ادامه سه ربات اندازه کوچک با ویژگیهای کنترل داینامیک در این مرکز طراحی و ساخته شد. رباتهای امدادگر، مسیریاب، شبیه ساز دو بعدی و سه بعدی، سامانه هوشمند شناساگر محیط وشناور پرنده از دیگر دستاوردهای علمی این مرکز می‌باشد. این مرکز با قهرمانی در مسابقات ملی رباتیک خوارزمی سال 87، نائب قهرمان مسابقات ملی رباتیک خوارزمی سال 88 و کسب مقام اول، دوم و سوم مسابقات بین المللی ایران و تنها نماینده ایران در لیگ رباتهای انسان نما در مسابقات جهانی اتریش 2009 و سنگاپور2010 می‌باشد. از دیگر فعالیتهای این مرکز می‌توان به طراحی و اجرای چندین پروژه صنعتی و نیمه صنعتی، ثبت چندین اختراع و همچنین مستند سازی دستاوردهای حاصل از فعالیتهای پژوهشی ، شرکت در بیش از 30 کنفرانس ملی و بین المللی و چاپ مقالات در مجلات معتبر علمی اشاره نمود. این مرکز هم اکنون تمرکز خود را بر روی صنعتی سازی رباتهای ساخته شده قرار داده است. برخی از عناوین و افتخارات مرکز رباتیک عبارتند از: 1. کسب مقام اول و دوم جشنواره جوان خوارزمی در سال87،88 و 89 برای طرح ربات انسان نما 2. کسب جایزه بهترین ابتکار سال 2009 انگلستان به خاطر ساخت و طراحی سیستم هدایت خودکار رباتهای صنعتی 3. کسب عنوان مقاله برتر در کنفرانس بین المللی CLAWAR2009 از کشور ترکیه 4. کسب عنوان نایب قهرمانی مسابقات بین المللی ربوکاپ چین در سال 2007 5. کسب عنوان قهرمانی در سومین، پنجمين و هفتمين دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ ایران در سالهاي 87، 88 و90 (iranopen). 6.کسب مقام های برتر هفتمین و هشتمین دوره جشنواره دانشجویان مبتکر و نوآور بسیجی کشور 7.کسب مجوز حضور در مسابقات جهانی ربوکاپ در کشورهای آلمان 2006، آمریکا 2007، چین 2008، اتریش 2009 و سنگاپور 2010. 8.کسب مقام اول اولین جشنواره نوآوری و شکوفایی کشور سال 88 9.کسب مقام اول جشنواره کسب و کار دانشجویی استان اصفهان سال87

مرکز تحقیقات و آموزش تولیدات گلخانه ای[ویرایش]

مرکز تحقيقات و آموزش توليدات گلخانه اي در سال 1383 به همت مسئولين دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان راه اندازی شده. این مرکز با دارا بودن امکانات ذیل می تواند در اجرای طرح های پژوهشی و دوره های آموزشی در زمینه ی تولیدات گلخانه ای به عنوان یک مرکز پویا و فعال ایفای نقش نماید: • وجود 13500 متر گلخانه، مناسب با شرایط محیطی کشور که شامل 7 گلخانه تولیدی آموزشی و 2 گلخانه پژوهشی می باشد. • تحقیق، آموزش، پژوهش و تولید محصولات گلخانه ای با استفاده از راهنمایی اساتید مجرب دانشگاه های استان • استفاده از امکانات گسترده آزمایشگاهی، پژوهشی و آموزشی • تولید گلهایی نظیر ارکیده، رز، ژربرا و گیاهان گوشتخوار و تکثیر و پرورش آنها با سبک های مختلف • تولید توت فرنگی و تولید صیفی جات نظیر خیار، گوجه، فلفل و بادمجان بدون دخالت سموم دفع آفات • آموزش روش های تولید محصولات فوق به دانشجویان، کارآموزان و کارشناسان کشاورزي به صورت دوره های آموزشی کوتاه مدت • انجام پایان نامه های کارشناسی ارشد در زمینه های مختلف و ارتباط مستقیم این طرحها با واحدهای صنعتی زیر نظر اساتید مجرب استان • تکثیر پایه های مالینگ ( میوه پذیرفته شده در مرکز رشد واحدهای فناوری) عاری از ویروس به صورت کشت بافت

اهداف آینده • تجهیز گلخانه ها به صورت کاملاً مدرن بدون کمترین دخالت نیروی انسانی و کاملاٌ به صورت مکانیزه و کامپیوتری • تولید انواع گلها از طریق کشت بافت • احداث آزمایشگاه های بیوتکنولوژی و کشت بافت

• اين مرکز جهت آموزش و تحقيقات در زمينه توليدات گلخانه اي به عنوان بزرگترين مرکز تحقيقات گلخانه اي کشور آماده عقد قرارداد با دستگاه هاي اجرايي و پژوهشي کشور و استان مي باشد.

مرکز تحقیقات پسماند و پساب[ویرایش]

مرکز تحقیقات پسماند و پساب دانشكده كشاورزي دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان از اردیبهشت‌ماه 1387 کار خود را با هدف اصلی برنامه‌ريزي، ساماندهي، بررسي‌هاي علمي، تربيت نيروهاي متخصص و انجام پروژه‌هاي مطالعاتي ‌و ‌اجرائي در زمينه پسماندها و پساب‌ها اعم از عادي‌،‌ صنعتي‌،‌ كشاورزي و ... آغاز نمود که در اين راستا پروژه‌ها و اهداف مقطعی زیر قابل حصول خواهد بود: 1. ايجاد بانک اطلاعاتي در زمينه‌ي فعاليت‌هاي انجام شده در داخل و خارج کشور. 2. ايجاد و بومي‌سازي فناوري نوين در بخش‌هاي سخت افزاري و نرم افزاري فرآوري پسماند و پساب 3. ارائه‌ي پژوهش‌هاي نوين به منظور رفع مشکلات زيست محيطي موجود در کشور. 4. انسجام بخشي به تحقيقات متفرقه و پراكنده در نقاط مختلف کشور. 5. برگزاري کنگره‌ها، کارگاه‌هاي آموزشي و غيره در جهت آشنايي با آخرين دستاوردهاي علمي و اجرائي و ارتقاء فرهنگ عمومي. 6. به کارگيري افراد متخصص و با تجربه و توجه به مسأله‌ي «دانايي محوري». 7. جلوگيري از خروج بي مورد منابع ارزي کشور. 8. ايجاد اشتغال در زمينه‌هاي مذکور. 9. تعميم نتايج به دست آمده در اين پژوهشکده به کل کشور. همچنین زمینه‌های اولیه فعالیت در موارد ذیل نیز وجود دارد: 1. شناسايي و بررسي جامع منابع توليد زباله‌ي خشک و برآورد ميزان آن. 2. بررسي و ارائه‌ي راهکارهاي مناسب جهت مديريت شيرابه‌ي توليدي کارخانه‌ي کمپوست واستفاده‌ي بهينه از آن در جهت بهينه سازي توليد کمپوست و رشد گياهان. 3. تحقيق و بررسي جامع در زمينه‌ي توليد کود و استاندارد سازي آن وتأثير عواملي از قبيل پساب، شيرابه، لجن، فاضلاب و مواد تجديد‌شونده در بهبود کيفيت و اثربخشي آن . 4. همکاري‌هاي مطالعاتي واجرايي با سازمان‌هاي ذيربط در زمينه‌ي بهبود وضعيت زيست‌محيطي، كاهش بار آلودگي آلاينده‌ها و ... 5. ارائه‌ي راهكارهايي در زمينه‌ي كاهش مشكلات زيست محيطي در ارتباط با سوزاندن ضايعات کشاورزي. 6. استفاده از پساب وپسماند کارخانجات مواد غذايي در امر غني‌سازي ضايعات بي مصرف و يا آلاينده‌هاي محيط‌زيست. 7. کاهش آلودگي‌هاي زيست‌محيطي پساب صنعتي صنايع بزرگ از طريق راهکرد‌هاي مؤثري چون اثر مصرف لجن بر غلظت فلزات سنگين در گياهان. 8. بررسي اثر آلاينده‌هاي فلزي بر منابع آب، خاک و محصولات کشاورزي. 9. بررسي تأثير پساب خروجي کارخانجات بر روي بهبود ويا عدم بهبود خصوصيات فيزيکي وشيميايي خاک. در راستای اهداف ذکر شده دانشكده كشاورزي دانشگاه آزاد اسلامي خوراسگان با توجه به داشتن 60 نفر عضو هيات علمي و تعداد قابل توجه دانشجو در مقاطع مختلف از جمله تحصيلات تكميلي داراي پتانسيل مناسبي در جهت پشتيباني از اين مرکز تحقیقات می باشد. و از جمله فعاليت هاي اين مرکز مي توان به موارد ذيل اشاره نمود: 1. موفق به کسب رتبه دوم طرح‌های سازمانی در اولین جشنواره نوآوری و شکوفایی استانداری اصفهان در پائیز 1387 گردید. 2. برگزاری سومین کنگره ملی بازیافت و استفاده از منابع آلی تجدید شونده در کشاورزی در اردیبهشت ماه 1387. 3. برگزاری اولین کنگره بین‌المللی و چهارمین کنگره ملی بازیافت و استفاده از منابع آلی تجدید شونده در کشاورزی در اردیبهشت ماه 1391 .با حضور مقامات عالي رتبه کشوري 4. راه اندازي مجله بين المللي بازيافت براي اولين بار از ابتداي سال 1390. اين مرکز در زمينه تحقيقات پسماند و پساب آمادگي عقد قرارداد با دستگاه هاي اجرايي و صنايع را دارد.

مرکزتحقيقات اعتياد پژوهشي[ویرایش]

دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان مبادرت به تاسیس پژوهشکده اعتیاد نموده است و در این راستا با هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر با تصویب خط مشی ها برای دانشجویان، در زمینه پژوهشی، آموزشی و یشگیری از اعتیاد و تبلیغات علیه مواد مخدر اقدام می نماید. طرحهای تحقیقاتی و پایان نامه ها با حمایت مالی دولت و برخی NGO ها در این مرکز تحقیقاتی انجام می شود. در حال حاضر این مرکز چندین کنفرانس برگزار نموده و سه جلد کتاب در زمینه اعتیاد به چاپ رسانده است.

دبیرخانه دائمی جشنواره ها و نمایشگاهها[ویرایش]

حوزه معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان در برگزاری جشنواره ها و سمینارها بسیار فعال است، بطوریکه تنها در سال 1390، 35 همایش در سطوح مختلف ملی، منطقه ای و داخلی و چندین جشنواره و نمایشگاه برگزار کرده است. این واحد دانشگاهی در حال حاضر با داشتن سالن بزرگ فردوسی با کاربری اجتماعات و نمایشگاه با وسعت 2450 مترمربع، سالن مطهری با ظرفیت 300 نفر، سالن پژوهشی با ظرفیت 110 نفر و چندین اتاق جلسات و کارگاه آموزشی، آماده ارائه خدمات به همایش ها و جشنواره ها می باشد.

مرکز بین المللی همایش های امیرکبیر[ویرایش]

اين مرکز از آذرماه 1389 رسما فعاليت خود را آغاز نمود و در حال حاضر به همايش هاي مختلف در سطح بين المللي و ملي خدمات ارائه مي دهد. اين مرکز داراي يک سالن 800 نفري با کليه امکانات صوتي و تصويري پيشرفته، امکان ترجمه همزمان به دو زبان مختلف ، 4 سالن جنبي به ظرفيت 100 نفر و يک سالن ويژه نمايشگاه مي باشد.

عملکرد و افتخارات واحد خوراسگان[ویرایش]

 • انتخاب ریاست این واحد دانشگاهی، آقای دکتر احمدعلی فروغی ابری به عنوان چهره ی ماندگار پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و تقدیر ریاست محترم جمهوری از ایشان.[۱۷]
 • دريافت نشان اولين دانشگاه خلاق کشور و تقدير از رئيس واحد خوراسگان، دکتر احمد علي فروغي ابري به عنوان مدير خلاق در اولين جشنواره هاي سازمان هاي خلاق در سال 91.
 • چاپ بیش از 250 عنوان کتاب توسط انتشارات دانشگاه و کسب حداقل 7 عنوان برتری در جشنواره های کتاب.
 • انتخاب انتشارات برتر دانشگاهی استان اصفهان توسط ارشاد اسلامی در سال 91.
 • انتخاب مرکز رشد به عنوان مرکز رشد برتر کشور در سال 91.
 • چاپ بيش از 2500 مقاله ISC , SCOPUS , ISI و علمی پژوهشی در سال های اخیر و رشد حدود 200 درصدی در آن.
 • ارائه بيش از 3000 مقاله در کنفرانس های معتبر بین المللی و ملی در طی سال های اخیر.
 • حضور فعال و مؤثر تیم های دانشجویی در مسابقات مختلف و کسب رتبه از جمله مسابقات ربوکاپ در سطح ملی و بین المللی ، مسابقات بتن و سازه های ماکارونی .
 • کسب عنوان برترین واحد جامع در حوزه ی پژوهش و فنآوری در جشنواره ی فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی در سال 90.
 • کسب عنوان مدیر پژوهشی نمونه کشور در دوازدهمین جشنواره تقدیر از پژوهشگران و مدیران پژوهشی برتر کشور وزارت علوم توسط معاون پژوهشی واحد.
 • کسب عنوان غرفه برتر دوازدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری وزارت علوم در سال 90
 • کسب 100 عنوان مقام برتری تنها از آذر 89 تا آذر 90 در جشنواره ها و مسابقات و المپیاد های معتبر ملی و منطقه ای.
 • کسب بالاترین تعداد پژوهشگر برتر در استان اصفهان در بین دانشگاه های دولتی و آزاد اسلامی استان اصفهان در سال های 89 و90 در جشنواره پژوهشی استان اصفهان
 • کسب بالاترین تعداد طرح برگزیده در جشنواره علم تا عمل ریاست جمهوری سال 90و 91 و 92 در بین دانشگاه های دولتی و آزاد استان اصفهان
 • حضور مؤثر و فعال در نمایشگاه های تخصصی و پژوهشی و کسب عنوان واحد دانشگاهی برتر در نمایشگاه پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در سال 90.
 • انتخاب مرکز رشد دانشگاه به عنوان مرکز رشد برتر دانشگاه آزاد اسلامی در طی سال های 89 و 90.
 • کسب موفقیت های متوالی در جشنواره های کسب و کار دانشگاه های استان.
 • دارای بیشترین برگزیدگان جشنواره نخبگان بسیجی استان در سال های 89 و 90 در بین دانشگاه های استان.
 • کسب عناوین در جشنواره های مطهری، ابوریحان، دانشجویان نمونه، هدایت، خوارزمی، شیخ بهایی و حضرت علی اکبر (ع) در طی سال های متمادی توسط دانشجویان و اساتید این دانشگاه.
 • افتخار آفرینی مستمر باشگاه پژوهشگران جوان، رئیس و اعضای آن در انتخاب برترین های باشگاه در طی سال های متمادی.
 • میزبانی ده ها سمینار، همایش، کنفرانس بین المللی و ملی به صورت متناوب که از آن جمله می توان به برگزاری معتبرترین المپیاد ملی مخترعان، مبتکران و نوآوران اشاره نمود.
 • انتخاب دانشگاه به عنوان دانشگاه نمونه از سوی خانه صنعت و معدن جوان استان و همچنین کسب عنوان قهرمان سال توسط ریاست این واحد دانشگاهی در جشنواره خانه صنعت و معدن جوان استان اصفهان در سال 1389.
 • انتخاب دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان(اصفهان) به عنوان رتبه دوم در بین دانشگاه های آزاد اسلامی بر اساس ارزیابی موسسه Webometrics و Google scholar در سال 2012.
 • انتخاب دانشگاه به عنوان یکی از 3000 دانشگاه برتر جهان به لحاظ مقالات در Google scholar در سال 2011.
 • دریافت اولین گواهینامه مدیریت کیفیت ISO9001-2008 به شماره 10111001003 در بین موسسات آموزش عالی کشور.
 • دریافت مجوز استاندارد از سازمان محیط زیست کشور به شماره 0166-9005-14 جهت راه اندازی آزمایشگاه معتمد محیط زیست
 • دریافت مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با پيگيري مرکز رشد دانشگاه به شماره 84111 جهت ایجاد اولین تعاونی اعتبار کارکنان دانشگاه در سطح کل دانشگاههای کشور جهت پرداخت تسهیلات به کارکنان، دانشجویان و کارآفرینان و فناوران دانشگاهی
 • دریافت مجوز فعالیت مرکز رشد تخصصی گیاهان دارویی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.
 • راه اندازی بیش از 60 واحد فناوری و شرکت دانش بنیان در مراکز رشد فناوری این واحد دانشگاهی
 • ثبت بیش از 100 اختراع توسط اساتید و دانشجویان این دانشگاه و همچنین کسب رتبه های برتر در مسابقات و اختراعات بین المللی و ملی از جمله مسابقات اختراعات نورنبرگ آلمان، کرواسی، مالزی، سوئیس، کوهرنگ (بنیاد نخبگان) و المپیاد اختراعات دانشگاه آزاد اسلامی.
 • کسب عنوان برتر کشوری در رتبه بندیOIC در بین 400 دانشگاه آزاد اسلامی کشور از طریق دفتر پژوهشهای آموزش عالی کشور در سال 1386
 • کسب عنوان دوم رتبه بندی وبومتریک جهانی 2011 در بین دانشگاههای آزاد اسلامی کشور
 • انتخاب برترین مرکز رشد واحدهای فناوری در بین دانشگاه های آزاد کشور در دو سال پیاپی
 • کسب عنوان بهترین طرح تجاری براي طرح « تولید بذر خیار درختی پارتونکارپ » در دومین جشنواره ملی علم تا عمل سال1390 ریاست جمهوری
 • کسب عنوان خادمترین دانشگاه در عرصه خدمت رسانی به فرزندان شاهد و ایثارگر در سال 1390 در بین بیش از 1200 دانشگاه کشور (اهدايي به دکتر احمد علي فروغي ابري)جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]