دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۴°۰۵′ شمالی ۴۹°۴۲′ شرقی / ۳۴.۰۸° شمالی ۴۹.۷° شرقی / 34.08; 49.7

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک
دانشکدهٔ فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم پزشکی، علوم انسانی، مدیریت، هنر، کشاورزی
Azad University logo.png
دانشگاه آزاد اسلامی
آرمان ایرانی برای جهانی شدن
مشخصات واحد
دانشگاه دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک
بنیانگذاری ۱۳۶۴
شهر اراک
رییس دکتر نظام آبادی
معاون آموزشی دکتر سرور یعقوبی
معاون پژوهشی دکتر علی نیازی
معاون دانشجویی عبدالله رحیمی
دانشجویان ۱۷۶۰۰
کاردانی دارد
کارشناسی دارد
تحصیلات تکمیلی دکتری تخصصی (۲۰کدرشته) و کارشناسی ارشد (بیش از ۵۰ کد رشته)
کارشناسی ارشد دارد
دکترا دارد
فضای آموزشی بیش از ۳ پردیس آموزشی و اداری در سطح شهر اراک
نوع واحد جامع
منطقه ۵
وب‌گاه http://www.iau-arak.ac.ir
پردیس فنی و مهندسی قائم‌مقام فراهانی (قنات)
پردیس فنی و مهندسی قائم‌مقام فراهانی (قنات)

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است که در شهر اراک و در استان مرکزی واقع شده است.

این دانشگاه مهر ماه سال ۱۳۶۴ با پذیرش ۶۰۰ دانشجو در ۱۰ رشته تحصیلی مهندسی عمران، مهندسی برق، مهندسی نساجی، مهندسی مکانیک، مهندسی کشاورزی، کارشناسی زبان و ادبیات فارسی، معارف اسلامی، مدیریت صنعتی، حسابداری و زبان و ادبیات انگلیسی فعالیت خود را در مجتمع آموزشی امام حسین واقع در کوی شهرصنعتی اراک آغاز کرد.

دانشگاه آزاد اسلامی اراک به سرعت روند توسعه را در برنامه خود قرار داد و از فروردین ماه سال ۱۳۶۵ احداث ساختمان مرکزی دانشگاه را در شمال شرقی شهر اراک در زمینی به مساحت ۳۴ هزار و ۳۵۰ متر مربع آغاز کرد که در حال حاضر از آن به مجتمع آموزشی فنی و علوم پایه نام برده می‌شود.

هم اکنون که ۲۵ سال از تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی اراک می‌گذرد این دانشگاه بخش گسترده‌ای از برنامه توسعه‌ای خود را پیش برده است و در ۷ سایت آموزشی – تحقیقاتی فعالیت می‌کند.

شهرک دانشگاهی – تحقیقاتی امیرکبیر، مجتمع آموزشی قائم مقام (فنی و علوم پایه)، مجتمع آموزشی امام حسین، مجتمع آموزشی امیرالمؤمنین (آموزشکده عالی سما)، مجتمع آموزشی کارگاه‌ها و آزمایشگاههای رشته‌های کاردانی، مزرعه تحقیقاتی راهزان و مرکز تابعه کمیجان، مراکزی هستند که فعالیتهای علمی، آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی اراک در آنها انجام می‌شود.

دانشگاه آزاد اسلامی اراک به عنوان دانشگاه جامع دارای ۱۴۸ رشته تحصیلی و ۲۲ هزار دانشجو در ۶ دانشکده شامل دانشکده‌های فنی و مهندسی، علوم پایه، کشاورزی، پزشکی، مدیریت و علوم انسانی می‌باشد.

شهرک دانشگاهی تحقیق امیرکبیر[ویرایش]

ایجاد سایت شهرک دانشگاهی –تحقیقاتی از برنامه‌های کلان دانشگاه آزاد اسلامی اراک در راستای توسعه خود بود. سال ۱۳۷۹ که این واحد دانشگاهی شانزدهمین سال تاسیس خود ار پشت سر نهاده بود و تجربه‌های بسیار ارزشمندی را در کارنامه کاری خود داشت ورود به هفدهین سال حیات خود را با احداث فاز اول شهرک دانشگاهی – تحقیقاتی آغاز کرد.

این شهرک دانشگاهی با هدف گسترش زمینه‌های انجام فعالیتهای تحقیقاتی در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار و در پنج فاز طراحی شد.

اکنون در بیست و یکمین سال تاسیس واحد دانشگاهی اراک، این دانشگاه به عنوان دانشگاه جامع با اجرای دو فاز از شهرک دانشگاهی - تحقیقاتی بزرگترین شهرک دانشگاهی را در مرکز کشور در اختیار دارد. فاز اول این مجموعهٔ بزرگ شامل ساختمان دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی، مجتمع ورزشی پوریای ولی، محوطه سازی، اجرای بلوار و جاده سازی، دیوار کشی و ایجاد تقاطع هم سطح با مساحتی بالغ بر ۸ هزار متر مربع زیر بنا، یک هکتار فضای سبز و ۱۲ هزار متر مربع محوطه سازی و آسفالت در سال ۱۳۷۹ به بهره برداری رسید. پس از آن فاز دوم شهرک دانشگاهی شامل ساختمان مسجد، دانشکده علوم قرآنی، دانشکده علوم انسانی، ساختمان اداری مالی، ساختمان سلف سرویس با شش سالن مجزا جهت استادان، کارمندان و دانشجویان، مجتمع تحقیقات علوم دام و موتور خانه با مساحتی بالغ بر ۲۰ هزار متر مربع زیر بنای آموزشی – اداری و ۳ هکتار فضای سبز مورد بهره برداری قرار گرفت. اکنون نیز فاز سوم این مجموعه شامل یک ساختمان آموزشی، مجموعه استخر ورزشی، خوابگاه ورزشی، سالن آمفی تئاتر، محوطه سازی و فضای سبز و... در حال اجرا است و پیش بینی می‌شود پروژه‌های آن تا پایان سال ۸۴ ۱۳به بهره برداری برسند. مجتمع آموزشی قائم مقام ساختمانی که پیش از احداث شهرک دانشگاهی – تحقیقاتی به عنوان ساختمان مرکزی دانشگاه از آن استفاده می‌شد با افزایش رشته‌های فنی و مهندسی و علوم پایه به این رشته‌ها اختصاص یافت و مجتمع آموزشی فنی و علوم پایه نام نهاده شد. این مجتمع در زمینی به مساحت ۳۴ هزار و ۳۵۰ متر مربع و زیر بنایی بالغ بر ۲۵ هزار و ۲۵۴ متر مربع دانشکده‌های فنی و مهندسی، علوم علوم پزشکی را در برگرفته است.

پنج ساختمان امام خمینی ، آیت الله اراکی، آیت الله محمّد مفتح، دکتر شریف و ساختمان فنّی و مهندسی با کاربرد آموزشی، ساختمان بهشتی (آزمایشگاه‌ها و کارگاهها)، ساختمان علم الهدی (اداری)، مجموعه فرهنگی و تفریحی پردیس دانشجو، سالنهای سلف سرویس و ساختمان استاد سرا، تالارهای ولایت، میر جعفری و شریف و زمین فوتبال از جمله ساختمانها و فضاهای مجتمع آموزشی فنی و علوم پایه است.

دانشکده مدیریت[ویرایش]

این دانشکده دارای ۱۳ رشته در مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و کارشناسی ارشد بشرح زیر می‌باشد:

کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد، دکتری حسابداری، امور بانکی اقتصاد بازرگانی، اقتصاد نظری، مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، حسابداری، حسابداری علوم اقتصادی، مدیریت صنعتی، مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، حسابداری

همچنین پس از تلاش‌های مداوم چندماهه، سرانجام در روز پانزدهم دیماه سال ۱۳۸۹ مجوز رسمی فعالیت انجمن مدیریت بازرگانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک صادر گردید.

نگارخانه[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک موجود است.