دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۵°۴۲′۱۳″ شمالی ۵۱°۲۳′۵۱″ شرقی / ۳۵.۷۰۳۶۰۷° شمالی ۵۱.۳۹۷۵۴۳° شرقی / 35.703607; 51.397543 دانشکدهٔ محیط زیست دانشگاه تهران یکی از دانشکده‌های دانشگاه تهران است که در زمینه تربیت نیروس انسانی متخصص و مراتبط با مسائل زیست محیطی فعالیت می کند. هسته اولیه و آغازین این دانشکده در شهریور ۱۳۵۳ خورشیدی و به دنبال نهضت جهانی زیست محیطی که از کنفرانس استکهلم نشآت گرفته بود و با شکل گیری مرکزی به نام مرکز هماهنگی مطالعات محیط زیست در دانشگاه تهران تشکیل شد. دانشکده محیط زیست اولین دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه تهران است که در بهمن ۱۳۷۳ خورشیدی با تغییر نام مؤسسه مطالعات محیط زیست به دانشکده محیط زیست تاسیس شد و رسمیت یافت.

پیشینه[ویرایش]

هسته اولیه این دانشکده در شهریور ۱۳۵۳ خورشیدی و به دنبال نهضت جهانی زیست محیطی که از کنفرانس استکهلم نشآت گرفته بود تشکیل شد. هدف از برپایی چنین مرکزی در نظام آموزش عالی کشور، عدم توجه کافی به مسائل زیست محیطی، بهره وری غیراصولی از منابع توزیع آب آشامیدنی طبیعی، رشد و مهاجرت بدون قاعده و غیر اصولی جمعیت، ورود صنایع مونتاژ بدون آگاهی از چگونگی روند صنعتی شدن کشور و خلاصه تخریب و آلودگی زیست طبیعی و انسانی در تمامی ابعاد آن بوده است.

نشریات[ویرایش]

در دانشکده محیط ریست، مجله محیط شناسی (JES) به صورت فصلنامه چاپ می گردد و مقالات آن كليه زمينه های پژوهشی محيط زيست و به زبان فارسی می باشد. همچنین نشريه بين المللی تحقيقات زيست محيطی (IJER)که از جمله نشريات چند گرايشی است که زمينه های مختلف محيط زيستی را پوشش مي دهد.

گروه‌ها[ویرایش]

اکنون گروه‌های آموزشی مهندسی محیط زیست، برنامه ریزی، مدیریت و آموزش محیط زیست، مهندسی طراحی محیط زیست و نیز مدیریت در سوانح طبیعی در این دانشکده فعالیت دارند. گروه مهندسی محیط زیست از سال ۱۳۷۲ در مقطع کارشناسی ارشد و از سال ۱۳۷۵ شمسی در مقطع دکتری در گرایش های آب و فاضلاب، آلودگی هوا، مواد جامد زاید و منابع آب اقدام به پذیرش دانشجو کرد.[۱]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]