دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


دانشکدهٔ علوم انسانی و اجتماعی
دانشگاه تبریز
University of Tabriz - Faculty of Humanities and Social Sciences.JPG
تأسیس ۱۳۶۷ خورشیدی
نوع سراسری (دولتی)
رئیس رضا سکوتی[۱]
مکان Flag of Iran.svg ایران، تبریز
وب‌گاه دانشکدهٔ علوم انسانی و اجتماعی

دانشکدهٔ علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز یکی از دانشکده‌های زیرمجموعهٔ این دانشگاه است. این دانشکده پیش از تفکیک در سال ۱۳۶۷ خورشیدی، یکی از بخش‌های دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی به‌شمار می‌رفت. پس از تفکیک دانشکده‌های ادبیات و زبان‌های خارجی و علوم انسانی و اجتماعی، این دانشکده از اول اسفند ۱۳۶۷ خورشیدی، به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز نمود. دانشکدهٔ علوم انسانی و اجتماعی دارای دو مؤسسهٔ به‌نام‌های «مؤسسهٔ تاریخ و فرهنگ ایران» و «مؤسسهٔ تحقیقات اجتماعی» و نیز «گروه پژوهشی جغرافیا» می‌باشد.[۲] این دانشکده همچنین دارای آزمایشگاه ژئومورفولوژی، کارگاه کارتوگرافی و مرکز پردازش تصاویر ماهواره‌ای و سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی است.[۳]

موزهٔ تاریخ فرهنگ که مجموعه‌ای کوچک از آثار تاریخی است، در دانشکدهٔ علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز قرار گرفته‌است. این موزه در اوایل تأسیس دانشگاه تبریز ایجاد شده و هم‌اکنون اشیای تاریخی متعددی مربوط به دوران پیش از میلاد را در خود جای داده‌است. جنس اشیای تاریخی موجود در موزهٔ تاریخ فرهنگ از آلیاژ، آهن، برنج، سفال، مس و مفرغ می‌باشد.[۳][۴]

رشته‌های تحصیلی[ویرایش]

دانشکدهٔ علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز از 8 گروه آموزشی تشکیل پیدا کرده‌است.[۵]

منابع[ویرایش]

  1. «ریاست دانشکدهٔ علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز». وب‌گاه دانشکدهٔ علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز. بازبینی‌شده در ۱۶ اوت ۲۰۰۹. 
  2. «تاریخچهٔ دانشکدهٔ علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز». وب‌گاه دانشکدهٔ علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز. بازبینی‌شده در ۱۶ اوت ۲۰۰۹. 
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ «دانشکدهٔ علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز». دانشناهٔ رشد. بازبینی‌شده در ۱۶ اوت ۲۰۰۹. 
  4. «معرفی دانشگاه تبریز، دانشکدهٔ علوم انسانی و اجتماعی». وب‌گاه شبکهٔ رشد. بازبینی‌شده در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۲. 
  5. «گروه‌های آموزشی دانشکدهٔ علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز». وب‌گاه دانشکدهٔ علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز. بازبینی‌شده در ۱۶ اوت ۲۰۰۹.