داب‌استپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
داب‌استپ
ریشه‌های سبکی
ریشه‌های فرهنگی
اواخر دههٔ ۱۹۹۰ در لندن، انگلستان
سازهای موسیقی
محبوبیت عمومی Mainly an underground scene, but with an increase in mainstream popularity in the late 2000s-early 2010s. Gaining popularity.
مشتق‌ها پست-داب‌استپ، بروستپ
سبک‌های درهم‌آمیخته
داب‌استایل

داب‌استپ یکی از سبک‌های موسیقی رقص الکترونیک است که شکل‌گیری آن به اواخر دههٔ ۱۹۹۰ در لندن جنوبی واقع در بریتانیا باز می‌گردد. سبک داب‌استپ به طور کلّی چنین توصیف می‌شود: «محصولات شدیداً مارپیچ به همراه خطوط بیس و الگوهای طبل پرانعکاس، نمونه‌های کوتاه، و هر از گاهی صدای خواننده».

تاریخ نخستین آثار منتشرشدهٔ داب‌استپ به سال ۱۹۹۸ باز می‌گردد. آن آثار که به مراتب تاریک‌تر و اکسپریمنتال‌تر از آثار امروزی داب‌استپ بودند؛ در واقع ریمیکس‌های بی‌کلامی در سبک داب از ترانه‌های ۲-استپ گریج بودند که از برخی عناصر آمیخته به فانک سبک بریکبیت، یا عناصر تاریک درام اند بیس در آن‌ها استفاده شده‌بود.

در حال حاضر یکی از محبوبترین دی جی های داب‌استپ Skrillex است.

مشخصه‌ها[ویرایش]

وابل بیس[ویرایش]

یکی از مشخصه‌ها و لایه‌های اصلی سبک داب‌استپ٬ وابل بیس (به انگلیسی: Wubble Bass) است (که از آن با نام مخفف "واب" (مخفف انگلیسی: Wub) نیز یاد می‌شود) و زمانی پدید می‌آید که یک نوت بم کشیده و ممتد از نظر ریتمی دست‌کاری می‌شود. این نوع از بیس به طور معمول با استفاده از یک "نوسان‌ساز بسامد پایین" جهت ویرایش پارامترهای اصلی یک سینث‌سایزر مانند حجم صدا٬ دیستروشن و فیلتر کات‌آف تهیه می‌شود. نتیجهٔ این روند٬ طنینی است که با ناپایداری در حجم صدا٬ فیلتر کات‌آف و یا دیستروشن به صورت مقطعی در محدودهٔ این پارامترها دچار نوسان است. در بعضی از گوناگونی‌های سبک داب‌استپ٬ این نوع از بیس یکی از فاکتورهای مهم و تعیین کننده است٬ به‌ویژه در انواعی از این سبک که بیشتر مورد استفاده در باشگاه‌های رقص هستند.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Dubstep»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۷ مارس ۲۰۱۲).