سبحان مهرداد محمدپور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از خط سبحان)
پرش به: ناوبری، جستجو

سبحان مهرداد محمدپور (متولد: 2مهر ۱۳۶۸ هجری شمسی؛متولد استان آذربایجان شرقی، بزرگ شده در استان آذربایجان شرقی شهر تبریز) طراح گرافیک؛ خوشنویس و پدید آورنده خط سبحان، خطوط سبحان و نقاشی خط هوالجمیل است.وی برای ارتقاء و ترویج خط ابداعی خود از تبریز به تهران مهاجرت می کند و در پژوهشکده های فرهنگ و هنر این هنر را به تکامل می رساند وی شاگردان بزرگی را نیز به جامعه ی هنری معرفی نموده است، محمدپور با تلاش های شبانه روزی و مبتکرانه خود درجهت پیشرفت خوشنویسی اسلامی و قرآنی و مذهبی، اولین گام نخست توسعه ابداعات خوشنویسی را در هنر اسلامی برمی دارد که نتیجه آن بنیانگذاری جشنواره ملی و بین‌المللی ابداعات خوشنویسی به صورت دائمی می باشد که از موارد مهم آن می توان به حمایت از مبدعان خوشنویسی و تفکیک و دسته بندی خطوط خوشنویسی اسلامی و آینده نگری در این رشته اشاره کرد.محمدپور ابداع آگاهانه و هدفمند هنر ، بویژه خوشنویسی را عامل هویت بخشی به فرهنگ و هنر یک کشور می داند. ابداع خط بصورت اصولی از دیدگاه وی عامل پشرفت خوشنویس کشور است، در دایره المعارف بزرگ خوشنویسی اسلامی که نویسنده آن علی اصغر مقتدائی است شرح کامل خطوط سبحان آورده شده است. وی سبک ها و نگرش های نو در سایر رشته های هنرهای اسلامی را ارائه نموده است که می توان به رشته گرافیک، تذهیب اشاره کرد، از حرکت های ماندگار این هنرمند می توان به ایجاد گرایش خوشنویسی به شیوه کاربردی در کتب درسی اشاره نمود که مورد استقبال ناشرین و مولفین آموزش و پرورش کل کشور قرار گرفت. سبحان مهرداد محمدپور رکورد دار رسم الخط اسلامی در جهان بوده و در اولین‌های تبریز در تاریخ ایران و جهان به ثبت رسیده است.

لوح سپاس اولین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی ، فناوری و معرفی نوآوریهای دانشجویان تصویر :از آرشیو خانه کارگر تبریز

مسئولیت‌ها و فعالیت‌ها[ویرایش]

 • سابقه تدریس در دارالقرآن ، آموزش و پرورش ، دانشگاه تبریز ، خانه کارگر ، دانشکده سما، مرکز استعداد های درخشان و معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و ...
 • سرپرست پژوهشکده و بخش اجتماعی و فرهنگی دانشکده سما 1388
 • عضو انجمن هنرهای تجسمی آذربایجان شرقی
 • دبیر دائمی همایش تجسمی-خوشنویسی ملی، ظهور;(یا قائم آل محمد(ص) )
 • سرپرست خوشنویسی سازمان بسیج هنرمندان استان آذربایجان شرقی 1390
 • سرپرست خوشنویسی سازمان بسیج هنرمندان استان تهران، ناحیه ری 1393 تا 1394
 • سرپرست بخش خوشنویسی نوجوان نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم
 • داور جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های هنری تجسمی قرآن کریم
 • سرپرست اولین اتاق فکر تخصصی نقاشی خط و ابداعات خوشنویسی استان آذربایجان شرقی
 • دبیر دائمی سمینار تخصصی نقاشی خط و ابداعات خوشنویسی استان آذربایجان شرقی
 • بنیانگذار جشنواره بین‌المللی ابداعات و نوآوری های خوشنویسی
 • بنیانگذار جشنواره داوری در خوشنویسی
 • نقاش و تصویرگر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری آذربایجان شرقی
 • کارشناس هنری خبرگزاری های هنری
 • کارشناس هنرهای اسلامی ، قرآنی، مذهبی ، انقلابی و دفاع مقدس خبرگزاری های هنری
 • عضو اصلی انجمن علمی و نوآوری‌های هنری دانشگاه خانه کارگر تبریز

نمایشگاه‌ها[ویرایش]

سبحان مهرداد محمدپور تاکنون 70 نمایشگاه انفرادی تا سال 1394 برگزار و آثار بسیاری را رونمایی کرده‌است که از مهمترین آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • نمایشگاه بین الملل قرآن کریم ، تهران ، سرپرستی خوشنویسی بخش کودک و نوجوان 1391 و آموزش و پرورش بخش خوشنویسی 1393
 • نمایشگاه پژوهش‌های نوین خوشنویسی در هفته پژوهش ؛ تهران ؛نمایشگاه بین‌المللی غرفه خانه کارگر ۱۳۹۰ (انفرادی)
 • نمایشگاه رونمایی تازه‌های خوشنویسی ؛ تهران ؛جشنواره ملی حرکت دانشگاه سراسری ۱۳۹۰ (انفرادی)
 • نمایشگاه کتابت قرآن و اسماء الحسنی ؛ تبریز ؛عمارت شهرداری تالار هنرهای معاصر ۱۳۸۹ (انفرادی)
 • نمایشگاه شمیم حیاءو حجاب بهشت بشارت ؛ منطقه صفر مرزی ایران و نخجوان در ارس؛نمایشگاه بین‌المللی۱۳۹۰(انفرادی)
 • نمایشگاه ریحانه حجاب در نماز ؛ تبریز ؛ نمایشگاه بین‌المللی حجاب و عفاف ۱۳۸۹ (انفرادی)
 • نمایشگاه کتابت قرآن و ادعیه‌های قرآنی ؛ تبریز ؛ فرهنگسرای خاقانی ۱۳۸۹(انفرادی)
 • نمایشگاه دائمی ادعیه‌های قرآنی ؛ تبریز ؛ ساختمان مرکزی دانشجویان دانشگاه سراسری ۱۳۸۹(انفرادی)
 • نمایشگاه هنرهای قرآنی؛ تبریز ؛ وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی مجتمع فرهنگی و هنری ۲۹ بهمن گالری استاد مقبلی ۱۳۹۰(انفرادی)

خط سبحان[ویرایش]

خط سبحان توسط سبحان مهرداد محمدپور ایجاد وبنیان گذاری گردید.این خط از زیبایی خاصی در کتابت برخور دار است.این خط با توجه به نوآوری های خود جلوه ی جدیدی از هنر خوشنویسی اسلامی را به نمایش گذاشته است ، خط سبحان ریشه ای کوفی و اقلام سته را دارا می باشد و در خوانایی و ساده نویسی تقریباً مشابه با خط نسخ است.این خط در چند شیوه ارائه شده که هر یک از این شیوه ها کاربردی خاصی را دارا می باشد به طور مثال شیوه شکسته ، شیوه کتابت ، شیوه کتیبه نویسی.از خط سبحان به دلیل ظرفيت های مناسب برای کتابت قرآن ؛کتيبه نويسی و توليد آثار هنری نقاشی خط و طراحی گرافيکی استفاده می کنند. اين خط قابليت نوشتن فارسی و عربی را دارد. اين خط باتوجه به تنوع حروف به چند شيوه ی مختلف تقسيم شده است، نوع کاربردی خط سبحان در قامت خطی خود کوتاه تر از نوع کتیبه نویسی می باشد همین ویژگی نیز در خط ثلث و خط نسخ قابل مشاهده است.

کاربردها و ظرفيت های خطوط سبحان[ویرایش]

از خط سبحان به دليل ظرفيت های مناسب برای کتابت قرآن ؛کتيبه نويسی و توليد آثار هنری نقاشی خط و طراحی گرافيکی استفاده می کنند. اين خط قابليت نوشتن فارسی و عربی را دارد. خط سبحان باتوجه به تنوع حروف به چند شيوه ی مختلف تقسيم شده است، نوع کاربردی خط سبحان در قامت خطی خود کوتاه تر از نوع کتیبه نویسی می باشد همین ویژگی نیز در خط ثلث و خط نسخ قابل مشاهده است. یکی از شیوه های خط سبحان ، خط جمکران نام دارد که هر ساله طی مراسمی هنری در مسجد مقدس جمکران در نیمه شعبان کتابت می شود این شیوه از خط با توجه به ساده بودن قواعد اولیه براحتی قابل یادگیری می باشد چنانکه در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم مصلی تهران طی 15 روز 1600 نفر قادر به یادگیری این خط بوده اند. شیوه ی جدید خط سبحان عبارتند از خط محمد ص و هادی ع نام دارد. طی هتاکی های صورت گرفته به محمد و هادی به منظور اعتراض در پی این موضوع و به مناسبت دهه ولايت دو شيوه ابداعی از خطوط چهارده گانه پديد آمده توسط سبحان مهرداد محمدپور به نام های خط محمد و خط هادی نامگذاری شد.

نقاشی‌خط هوالجمیل[ویرایش]

نقاشی خط هوالجمیل اثر سبحان مهرداد محمدپور، در دسته بندی نقاشی خط‌های مصور و تفننی قرار دارد و نوع جدیدی از نقاشی خط مصور را در برمی گیرد، پیچیدگی و رمزگونگی قالب حروف در این نقاشی خط آن را از سایر نقاشی خط‌های مصور اسلامی مجزا ساخته در توضیحات بیشتر در مورد نقاشی خط هوالجمیل می توان به تغییر قالب حروف و کلمات در بافت‌های متنوع و طولانی اشاره کرد ، این نوع از نقاشی خط با کلمات طولانی و کلمات بسیار ریز همراه با شکل های هندسی و خطی پدید می آید، محمدپور نقاشی خط هوالجمیل را به 5 شیوه مستقل ارائه داده است که می توان به نقاشی خط هوالجمیل یا همان نوع ساده این نقاشی خط ، نقاشی خط هوالجمیل نوین و نقاشی خط هوالجمیل بنایی اشاره کرد .[نیازمند منبع]

کاربردها و ظرفيت های نقاشی خط هوالجمیل[ویرایش]

نقاشی خط هوالجمیل برای زیبا سازی محیطی استفاده می شود چنانکه بسیاری از آثار هنری تولید شده از این هنرجدید ،مذهبی و قرآنی بوده و در اماکن مذهبی کاربرد داشته است، تولید آثار هنری نقاشی خط هوالجمیل با حوصله و ظرافت خواصی انجام می گیرد ،نمونه های موجود از نقاشی خط هوالجمیل در دانشگاه تبریز را می توان از نمونه های ساده و اولیه این هنر در ابعاد کوچک نام برد.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

منابع اخبار برگزاری نمایشگاه‌ها و ورک‌شاپ‌ها

پیوند به بیرون[ویرایش]