خدیجه سلطان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

خدیجه سلطان (۱۴۹۶–۱۵۳۸) دختر سلیم یکم و عایشه حفصه سلطان و خواهر سلیمان قانونی بود. همسر اولش اسکندر پاشا و همسر دومش ابراهیم پاشای پارگایی بود. او که به در خواست خانواده‌اش با اسکندر پاشا ازدواج کرده بود، پس از مدتی با مرگ اسکندر بیوه شد. او سپس در ۱۵۲۴ با وزیر اعظم ابراهیم پاشا ازدواج کرد. . مراسم ازدواج آن‌ها بسیار باشکوه برگزار شد و ۱۵ روز ادامه یافت.

ابراهیم پاشا از سال ۱۵۲۳ (یک سال قبل از ازدواج با خدیجه سلطان) به مدت ۱۳ سال وزیر اعظم سلطان سلیمان بود. اما در سال ۱۵۳۶ توسط سلطان سلیمان و دسیسه‌های خرم سلطان اعدام شد و اموالش توسط دولت مصادره شد. آن‌ها صاحب یک پسر به نام محمدشاه و دو دختر به نام‌های خانم سلطان و فولان سلطان شدند که پس از اعدام ابراهیم پاشا، برای آنکه نسلش ادامه نیابد توسط سلیمان کشته شدند. خدیجه سلطان بعد از به قتل رسیدن ابراهیم پاشا و فرزندانش دیگر ازدواج نکرد.

مرگ[ویرایش]

مورخین دو دیدگاه درباره مرگ خدیجه سلطان دارند. برخی از مورخان می‌گویند خدیجه سلطان قادر به تحمل مرگ ابراهیم پاشا و فرزندانش نبود و ۲ سال پس از آنان در سال ۱۵۳۸ در ۴۲ سالگی درگذشت.

برخی دیگر نیز می‌گویند خدیجه سلطان در سال ۱۵۸۲ درگذشت که احتمال اول بیشتر و معتبرتر است. او در آرامگاه پدرش، مسجد سلطان سلیم به خاک سپرده شد.[۱]

فرهنگ عامه[ویرایش]

در سال ۲۰۱۱ در فیلمی دربارهٔ سلیمان قانونی به نام حریم سلطان نقش خدیجه سلطان را سلما ارگچ بازی کرد.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Hatice Sultan»، ویکی‌پدیای چکی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۵ اکتبر ۲۰۱۲).
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Hatice Sultan (I. Selim'in kızı)»، ویکی‌پدیای ترکی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۵ اکتبر ۲۰۱۲).