حمله هوایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
توکیو بعد از بمباران گسترده دهم مارس ۱۹۴۵
حمله هوایی در جنگ کوسوو
ب-۵۲ اف در حال فروریختن بمب

حمله هوایی[ویرایش]

به حمله نظامی نیروی هوایی به موضع زمینی دشمن گفته می‌شود، که بسته به تاکتیکهای نظامی انتخاب شده ممکن است حمله یگانه‌های توپخانه، تانک | زرهی، یا پیاده نظام را به دنبال داشته باشد. حملات هوایی عموماً به وسیله هواپیماهایی نظیر بمب افکن ها، هواپیماهای حمله زمینی، یا جنگنده‌های ضربتی صورت می گیرد. سلاح هایی که در حمله هوایی به کار برده می سوند می‌تواند از گلوله‌های مسلسل تا موشک و انواع مختلف بمب نظیر بمب‌های هسته‌ای را در بر بگیرد. اینها غالباً در بمباران‌های استراتژیکی به کار گرفته می‌شوند.

جنگ های معاصر[ویرایش]

حملات نیروی هوایی عراق علیه ایران از بارزترین نشانه های معاصر بمباران است . حمله عراق به مناطق مسکونی و غیر نظامی از روز سوم جنگ شروع شد. مردم اهواز در ۲ مهر ۱۳۵۹ شاهد بمباران هوایی خانه‌هایشان بودند. اهالی دزفول نیز که در طول جنگ بارها شاهد بمباران و موشک باران شهرشان بودند، اولین بار در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۵۹ مورد هجوم ۴ فروند میگ عراقی واقع شدند. در این حمله ۷۰ نفر ساکنان شهر کشته و ۳۰۰ نفر زخمی و خسارات فراوانی به تاسیسات شهری وارد شد. با این‌حال نیروهای نظامی ایران تا خرداد ۱۳۶۳ از بمباران مناطق مسکونی عراق خودداری کردند. در زمستان ۱۳۶۵ جنگ شهرها توسط عراق وارد مرحله جدیدی شد. در این دوره که ۲۲ روز به طول انجامید، بیش از ۳۰۰۰ ایرانی غیرنظامی کشته و بیش از ۱۱۰۰۰ نفر مجروح شدند. عراق در طول این مدت اهدافی مانند مدارس و بیمارستان‌ها را هدف موشک‌های خود قرار داده بود. ولی مهمترین دوره جنگ شهرها از دهم اسفند ۱۳۶۶ تا یازدهم اردیبهشت ۱۳۶۷ به طول انجامید و طی آن بیش از ۱۲ هزار غیرنظامی شامل کودکان و سالخوردگان کشته و متجاوز از ۵۳ هزارنفر مجروح شدند.

بمباران استراتژیک[ویرایش]

نوعی راهبرد نظامی است که درجنگهای تمام عیار با هدف شکست دادن کشور دشمن به‌وسیله از بین بردن توانایی اقتصادی و اراده مردم آن برای جنگ اتخاذ می‌شود. در این نوع بمباران با استفاده از بمب افکن‌های استراتژیک، موشک‌های دوربرد یا میان‌برد یا جنگنده بمب افکن‌های مجهز به سلاح اتمی به اهدافی که برای ظرفیت جنگی دشمن حیاتی هستند حمله می‌شود.

ایالات متحده[ویرایش]

کد ایالات متحده برای فرخواندن تمامی هواپیماهای موجود برای یک حمله هوایی "پیکان شکسته" بود، و این علامت در فیلم "ما سرباز بودیم" به کار برده شد. این فیلم جنگ ایادرانگ Landing Zone X-Ray در دره ایادرانگ را که در خلال جنگ ویتنام روی داد به تصویر می‌کشد.

بمباران با اهداف غیر نظامی[ویرایش]

گاهی اوقات در ایام توقف جنگ از بمباران همواپیماها برای شکستن سدهای یخی که در رودخانه‌های بزرگ شکل می‌گیرند، استفاده می‌شود تا از سیل‌های فاجعه آمیز جلوگیری شود.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی

همچنین نگاه کنید به[ویرایش]

جنگ هوایی بمباران