حلال (محصولات غذایی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

حلال به غذاهایی گفته می‌شود که در دین اسلام مصرف آنها مجاز است. حلال همچنین عنوان مجموعه‌ای از نام نشان‌های تجاری (برند) است که بر محصولات غذایی درج می‌شود. این نام برگرفته از معنی غذای حلال است که در دین اسلام آمده است و اولین بار محصولات غذایی حلال در کشور مالزی بوجود آمده است. در چند سال اخیر این علامت تجاری غذایی بصورت یک علامت جهانی از طرف کشورهای اسلامی در دنیا معرفی شده‌است به‌طوریکه در کشورهای غیر اسلامی نیز از استقبال خوبی برخوردار شده است.[۱]

به گفته مسئولین کشاورزی ایران گردش مالی تجارت غذای حلال در سال ۲۰۰۶ در جهان اسلام ۱۵۰ میلیارد دلار اعلام شده که سهم ایران با توجه به دارا بودن ۵ تا ۶ درصد جمعیت جهان اسلام، ۳۲۰ میلیون دلار و بسیار ناچیز است.[۲]

یک رستوران سوپ رشته حلال در لانژو

اهداف و دیدگاه‌ها[ویرایش]

در بین کشورهای مسلمان، مالزی در بحث غذای حلال پیشگام است، و ایران نیز در میان ۱۵ کشور اسلامی عضو، از پتانسیل خوبی برای این اقدام برخوردار است. نمایشگاه و همایش‌های بین المللی حلال برای معرفی ظرفیت‌های عظیم تولیدات محصولات حلال و برای آشنایی و تجارت متقابل بنگاه‌های اقتصادی برگزار می‌شود تا همه کشورهای مسلمان از این بستر استفاده نمایند. بازار جهانی چند میلیارد دلاری محصولات حلال، ابزاری برای ایجاد بازار مشترک اسلامی و همبستگی کشورهای اسلامی و اعضای سازمان کنفرانس اسلامی است. نهادهای قانونگذار کشورهای اسلامی برای افزایش رقابت محصولات حلال در بازار جهانی، اقدام به تهیه قرارداد تعرفه ترجیحی برای کالاها و خدمات حلال کرده‌اند و پژوهش و تحقیقات علمی حلال ابزار لازم و اصلی برای گسترش تجارت حلال می‌باشند که از سوی نهادهای سازمان همکاری اسلامی از جمله بانک توسعه اسلامی IDB حمایت‌های مالی و فنی در زمینه تحقیقات حلال قرار می‌گیرند.
تدوین "استاندارد غذای حلال" توسط کارشناسان استاندارد کشورهای اسلامی از اقدامات مهمی است که راه را برای اجرای استاندارد حلال سازمان کنفرانس اسلامی در کلیه کشورهای اسلامی آماده سازد تا صدور گواهی برند حلال در سراسر جهان توسط سازمان‌های مجاز با هماهنگی موسسه استاندارد و اندازه شناسی کشورهای اسلامی (اسمیک) انجام پذیرد و باعث سهولت در امور واردات و صادرات می‌شود. نظارت بر سازمان‌های گواهی حلال در این کشورها، به منظور تشویق و حمایت از پروژه‌های انجام شده از دیگر فعالیت‌هایی این مرکز می‌باشد.
کشورهای اسلامی در نظر دارند تا در زمینه خدمات مالی حلال، به تدوین "استاندارد خدمات مالی حلال" توسط بانک‌های مرکزی و مراکز مالی کشورهای اسلامی عضو سازمان کنفرانس اسلامی بپردازند و شرکت‌ها و بازرگانان کشورهای اسلامی را ترغیب به سرمایه گذاری بیشتر در صنایع حلال در جهان نمایند.
در این زمینه صنایع کوچک بنگاه‌های اقتصادی فعال در صنعت حلال از طریق یک شبکه در کشورهای اسلامی با همکاری موسسات استاندارد کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی و موسسات علمی و تحقیقاتی مرتبط در کشورهای اسلامی به یکدیگر می‌پیوندند.

حوزه‌های محصولات حلال[ویرایش]

بازار جهانی حلال، در غذا متوقف نشده و در سال‌های اخیر به حوزه‌های دیگری نیز افزایش پیدا نموده است. اگرچه فعلا فقط استاندارد غذای حلال توسط ۵۷ کشور اسلامی در قالب سازمان همکاری‌های اسلامی (OIC)در اکتبر ۲۰۱۰ در استانبول ترکیه تدوین و به امضا رسیده اما در نظر دارند تا برای پاسخ به تقاضای بازار جهانی در تحقق استانداردهای جهانی حلال و تجارت محصولات حلال در حوزه‌های ذیل نیز وارد شوند:

غذای حلال در متون دینی مسلمانان[ویرایش]

در متون دینی مسلمان‌ها و کتاب قرآن اشاره‌هایی و آیاتی مرتبط با غذای حلال، وجود دارد و تاکید دارند که غذای حرام در جسم و روح انسان تاثیر سوء دارد. کشورهای مسلمان اعتقاد دارند چنانچه موضوع کد حلال به‌صورت یک استاندارد درآید می‌تواند برای مسلمین کشورهای اسلامی ایجاد یک هویت مستقل کند. بدست آوردن سود مناسب در بعد جهانی و ایجاد همگرایی بین کشورهای مسلمان از اهداف ایجاد نشان حلال برای مواد غذایی است.[۳]

غذاهای حلال و حرام از نگاه مسلمانان[ویرایش]

قرآن کتاب مسلمانان، پیروان خود را توصیه به خوردن چیزهای پاک می‌کند.

شماره سوره شماره آیه موضوع
سوره ۶ آیه ۱۴۵ بگو در آنچه به من وحی شده است بر خورنده‌ای که آن را می‌خورد هیچ حرامی نمی‌یابم مگر آنکه مردار یا خون ریخته یا گوشت‌خوک باشد که اینها همه پلیدند یا [قربانیی که] از روی نافرمانی [به هنگام ذبح] نام غیر خدا بر آن برده شده باشد.
سوره ۱۶ آیه ۱۱۴ پس از آنچه خدا شما را روزی کرده است‌حلال [و] پاکیزه بخورید و نعمت‌خدا را اگر تنها او را می‌پرستید شکر گزارید.
سوره۱۶ آیه۱۱۵ جز این نیست که [خدا] مردار و خون و گوشت‌خوک و آنچه را که نام غیر خدا بر آن برده شده حرام گردانیده است [با این همه] هر کس که [به خوردن آنها] ناگزیر شود و سرکش و زیاده‌خواه نباشد قطعا خدا آمرزنده مهربان است.
سوره ۱۶ آیه ۱۱۶ و برای آنچه زبان شما به دروغ می‌پردازد مگویید این حلال است و آن حرام تا بر خدا دروغ بندید زیرا کسانی که بر خدا دروغ می‌بندند رستگار نمی‌شوند.
سوره۵ آیه ۴ از تو می‌پرسند چه چیزی برای آنان حلال شده است بگو چیزهای پاکیزه برای شما حلال گردیده و [نیز صید] حیوانات شکارگر که شما بعنوان مربیان سگهای شکاری از آنچه خدایتان آموخته به آنها تعلیم داده‌اید [برای شما حلال شده است] پس از آنچه آنها برای شما گرفته و نگاه داشته‌اند بخورید و نام خدا را بر آن ببرید و پروای خدا بدارید که خدا زودشمار است.
سوره۵ آیه ۸۷ ای کسانی که ایمان آورده‌اید چیزهای پاکیزه‌ای را که خدا برای [استفاده] شما حلال کرده حرام مشمارید و از حد مگذرید که خدا از حدگذرندگان را دوست نمی‌دارد
سوره ۵ آیه۹۰ ای کسانی که ایمان آورده‌اید شراب و قمار و بتها و تیرهای قرعه پلیدند [و] از عمل شیطانند پس از آنها دوری گزینید باشد که رستگار شوید

[۴][۵]

دورنمای تجارت غذای حلال در جهان[ویرایش]

مسلمانان جهان با جمعیت حدود ۲ میلیاردی، نزدیک به یک سوم جمعیت مردم جهان را تشکیل می‌دهند که این جمعیت در سال ۲۰۱۲، به ۳ میلیارد نفر، تخمین زده می‌شود. در حالی که تنها فروش سالیانه خرده فروشان گوشت حلال در انگلستان ۹۰۰ میلیون دلار و ارزش معاملات سالیانه جهانی برای کل تجارت حلال، ۲۱۰۰ میلیارد دلار ارزیابی شده است و این غیر از بازاری است که غیر مسلمانان نیز در آن حضور خواهند داشت. دولت‌های اسلامی و سازمان همکاری اسلامی با توجه به آمار و ارقام این تجارت میلیاردی، پتانسیل بالای تجارت غذا و محصولات حلال را پیش بینی می‌کنند و برای آن برنامه ریزی می‌کنند.[۶]

ورود کشورهای غیر مسلمان به غذای حلال[ویرایش]

برند حلال در سطح جهان در حال توسعه است کشورهای غیرمسلمان نیز علاقه مندی خود در ورود به تجارت در محصولات غذایی حلال را نشان داده‌اند به طوری که در بازارهای اروپا محصولات حلال ۱۵ تا ۳۰ درصد گران تر از سایر محصولات مشابه به فروش می‌رسند. در حال حاضر کشورهایی مانند تایلند، انگلیس و امریکا نیز که دین رسمی آنها اسلام نیست، برای کسب بازار و درآمد به بازار شناسی کشورهای اسلامی و محصولات حلال توجه جدی پیدا کرده‌اند و تایلند یکی از کشورهای پیشرو در تجارت محصولات غذایی حلال است. براساس تحقیقات انجام شده در مناطق مسلمان نشین اروپا بیش از ۶۱ درصد از مدارس از گوشت خوک در هیچ غذایی استفاده نمی‌کنند، همچنین ۱۲ درصد از مدارس صرفاً غذای حلال برای دانش‌آموزان سرو می‌کنند. رشد صنعت غذایی حلال در سراسر جهان حاکی از اقبال غیر مسلمانان به این نوع گوشت که طعم بهتر و گوشت سالم تر نسبت به انواع غیر حلال است، دارد.[۷]

نشان حلال یک نوع نشان کیفیت است، که کشورهای اسلامی سعی دارند نشان حلال را در همه کشورها بر اساس استاندارد جهانی مصوب در اکتبر ۲۰۱۰ در استانبول به یک نشان واحد تبدیل کنند.این برند، آرم واحد حلال در میان کشورها است.

بازار حلال اروپا[ویرایش]

بازار محصولات غذایی حلال در اروپا دارای ارزشی معادل با ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است که این میزان شامل گوشت، غذای تازه و غذای بسته‌بندی شده می‌باشد، که این میزان با حجم بازار جهانی با ارزشی نزدیک به ۶۴۰ میلیارد دلار هنوز فاصله دارد. از همین رو منافع مالی و ارزش رو به رشد صنعت غذایی حلال موجب شده تا بسیاری از تولید کنندگان صنایع غذایی اروپا توجه جدی به آن داشنه باشند و بخشی از محصولات خود را به محصولات غذایی حلال اختصاص دهند که این امر می‌تواند پاسخگوی نیاز مسلمانان در غرب و مسافران مسلمان و حتی جمعیت از غیر مسلمانان علاقه مند به این محصولات باشد.[۸] بدنبال رشد روز افزون تقاضای مسلمین و غیر مسلمین، غذاهای حلال که بر اساس شریعت اسلامی تهیه شده‌اند، به سوی سوپرمارکت‌های اروپایی روانه می‌شوند. آقای ون یک، نایب رئیس اجرایی شرکت نستله، بزرگترین گروه غذایی، به رویتر گفت: ما مشاهده می‌کنیم که این تولیدات تنها مختص فروشگاه‌های خاص نبوده بلکه در فروشگاه‌های مدرن نیز وجود دارند. وی افزود شرکت نستله اخیراً فروش سلسله غذاهای گوشتی و یخ زدهٔ حلال را در فرانسه شروع کرده است. ون یک اشاره کرد که هم اکنون نیز زنجیره‌های معروف نظیر تسکوی بریتانیا و کارفور فرانسه، تعداد وسیعی از تولیدات حلال را برای بازار فروش خود سفارش می‌دهند.

پودر شیر، کمک کننده‌های پخت و پز، ادویه جات و سس در زمرهٔ معروف ترین محصولات حلال هستند که هم اکنون در اروپا یافت می‌شوند. ون یک که در نمایشگاه جهانی تولیدات محصولات حلال در ۱۸ و ۱۷ نوامبر در لاهه شرکت کرده بود، ابراز امیدواری کرد که تجارت غذاهای حلال در اروپا تا ۲۰ الی ۲۵ درصد در دههٔ آینده رشد داشته باشد. در حالی که نرخ بازار جهانی حدود ۶۳۴ میلیارد دلار است، بهای کل بازار غذاهای حلال در اروپا ۶۶ میلیارد دلار تعیین شده است که شامل گوشت، غذاهای تازه و بسته بندی شده می‌باشد. مفهوم حلال - به معنی " مجاز " در لغت عربی - عرفاً برای غذا به کار می‌رود، لذا مسلمین باید تنها از گوشت حیواناتی تغذیه کنند که به طور شرعی با چاقوی تیز سر بریده شده باشند و نام خداوند در هنگام ذبح ذکر گردد. در حال حاضر سایر کالاها و خدمات می‌توانند زیر مفهوم " حلال " قرار گیرند، که شامل البسه، لوازم آرایشی، داروها و خدمات مالی هستند.

افزایش تمایل به استفاده از غذای حلال[ویرایش]

فیلیپین[ویرایش]

در فیلیپین بسیاری از تولیدکنندگان در پی افزایش تقاضای مصرف کنندگان مسلمان و غیرمسلمان فیلیپینی برای استفاده از مواد غذایی حلال، بدنبال تأئیدیه حلال برای محصولات خود هستند. تولید کنندگان فیلیپینی محصولات کنسرو ماهی می‌گویند اغلب مصرف کنندگان فیلیپینی، نسبت به سلامتی خود حساس هستند و به همین علت ترجیح می‌دهند از مواد غذایی و محصولات حلال استفاده کنند. داشتن برچسب حلال، فروش محصولات غذایی را افزایش می‌دهد، خیلی از شرکت‌ها و کارخانههای صنعتی، تأییدیه حلال را از بزرگترین مرکز تأیید حلال بودن محصولات در فیلیپین دریافت کرده‌اند.

ایتالیا[ویرایش]

در رم نخستین فروشگاه بزرگ گوشت حلال برای استفاده مسلمانان گشایش یافته تا بتوانند گوشتی را خریداری کند که براساس اصول اسلام و شرع ذبح شده است. مهاجران مسلمان و تازه مسلمانان شدگان ایتالیایی می‌توانند گوشت حلال را از قصابی‌ها تهیه کنند اما اکنون امکان خرید محصولات گوشتی حلال در فروشگاه‌های بزرگ بوجود آمده است. جمعیت مسلمانان ایتالیا حدود ۲/۱ میلیون نفر تخمین زده شده که براساس آمار غیر رسمی ۲۰ هزار نفر از آنها را تازه مسلمانان ایتالیایی تشکیل داده‌اند.

بریتانیا[ویرایش]

«مهش جایانارایان» رئیس صنایع غذایی حلال در بریتانیا می‌گوید: "اگر به برخی ارقام توجه کنید مشاهده می‌کنید که بخش حلال در بریتانیا بین ۲ تا ۴ میلیارد پوند ارزش دارد، که بیشتر آن وارداتی است." وی معتقد است که مرکز صنایع حلال در ولز جنوبی مستقر خواهد شد و انتخاب محل نیز به علت صنایع گوشتی آن منطقه و قیمت‌های مناسب زمین بوده است.
اجرای نخستین پروژه دراین رابطه می‌تواند به راه اندازی سایر مراکز صنایع غذایی حلال در سراسر اروپا شود که این امر در رابطه با کشورهایی چن آلمان و فرانسه که جمعیت مسلمانان آنها قابل توجه است مورد تأکید قرار می‌گیرد. این مرکز در آینده در نظر دارد یک بورس سهام اسلامی در لندن یا لوکزامبورگ راه اندازی کند تا توسعه تشکیلات اقتصادی اسلامی را ترویح کند.

فرانسه[ویرایش]

«آنتوآن بنول» مدیر سالن «Halal Expo» با بیان این مطلب گفت: بیش از پنج میلیون مسلمان در فرانسه زندگی می‌کنند و بازار محصولات حلال این کشور سرمایه‌ای بالغ بر چهار میلیارد دلار را در اختیار دارد، بنابراین برگزاری نمایشگاه محصولات حلال در این کشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. وی افزود: با توجه به اینکه تولید محصولات حلال روز به روز در حال افزایش است، سالن نمایشگاهی «Halal Expo» بیش از گذشته پذیرای شرکت‌های غیراروپایی تولیدکننده مواد حلال است و فرصت ارائه محصولات را به این شرکت‌ها می‌دهد. بنابر نتایج یک نظرسنجی که اخیراً در فرانسه منتشر شده است، شرکت‌های تولیدکننده محصولات حلال با مشکل دریافت برچسب استاندارد از فرانسه روبرو هستند، البته یکی از دلایل به وجود آمدن این مشکل، پیچیدگی کار شرکت‌های ارائه‌دهنده استاندارد عنوان شده است.

آلاسکا[ویرایش]

نخستین فروشگاه حلال در آلاسکا در شهر آنکوریج که در حدود ۴ هزار مسلمان دارد راه اندازی شده است و محصولات لبنی و گوشتی را که مطابق با شرع اسلام تهیه شده است را در اختیار مسلمانان قرار می‌دهد. مسلمانان این شهر همچنین برای اولین بار محلی را برای برپایی نماز جماعت اجاره کرده‌اند که علاوه بر برپایی نماز جماعت، اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزش احکام و قرآن در آن می‌کنند. قرار است در آینده نزدیک با کمک مردم مسلمان این منطقه مسجدی در این شهر بنا شود. اولین فروشگاه مواد غذایی حلال برای رفع نیازهای مسلمانان آلاسکا افتتاح شد. به گزارش خبرگزاری آسو شیتدپرس، این فروشگاه در شهر آنکوریج که در حدود ۴ هزار مسلمان دارد راه اندازی شده است و محصولات لبنی و گوشتی را که مطابق با شرع اسلام تهیه شده است را در اختیار مسلمانان قرار می‌دهد. مسلمانان این شهر همچنین برای اولین بار محلی را برای برپایی نماز جماعت اجاره کرده‌اند که علاوه بر برپایی نماز جماعت، اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزش احکام و قرآن در آن می‌کنند.[۹]

نستله[ویرایش]

نایب رئیس اجرایی شرکت نستله رشد روز افزون برای تقاضای غذاهای حلال را نه تنها از سوی مسلمین، بلکه از جانب غیر مسلمین نیز یادآور شد. وی می‌گوید: بیش از ۲۰ درصد جمعیت جهان را مسلمانان تشکیل می‌دهند و این جمعیت انتظارات و احتیاجاتی نیز دارند. اگر آنها مطمئن باشند که غذاها و نوشیدنیهایی که استفاده می‌کنند مطابق با باورهایشان است، شرکتی مثل ما تلاش بیشتری خواهد کرد که این نیاز را برآورده سازد. شرکت نستله از نظر تهیهٔ غذاهای حلال در رأس قرار دارد که حدود ۵/۲۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۸ (۵ درصد درآمد سالانهٔ شرکت) فروش داشته است. این بازارها و غذاهای حلال بیشتر در کشورهای مالزی، اندونزی، ترکیه و کشورهای خاورمیانه قرار دارند.
فرانسه، بریتانیا و آلمان از بازارهای کلیدی غذاهای حلال در اروپا به شمار می‌آیند. گروه ما برنامه‌ای را طرح کرده تا به بازارهای سوئیس پیشنهاد کند در رابطه با انتخاب تولیدات غذاهای حلال تا سال ۲۰۱۰ اقدام کند. الکساندر کلین، مدیر شرکت نستله معتقد است: ما تقاضای وسیعی از فروشندگان برای محصولات حلال دریافت کرده‌ایم به همین دلیل است که می‌خواهیم روی آن تمرکز کنیم. حدود ۸۵ کارخانه از ۴۵۶ کارخانهٔ جهانی نستله هم اکنون دارای شناسنامهٔ غذاهای حلال هستند. سازمان کنفرانس اسلامی در حال کار کردن روی یک استاندارد واحد است که در ۵۷ کشور عضو خود، کاربرد داشته باشد. این حرکتی است که سرعت تولیدات را افزایش خواهد داد.

نمایشگاه‌ها و همایش‌های حلال در ایران[ویرایش]

نمایشگاههای و همایشهای داخلی و بین المللی حلال به منظور بررسی چالشها و فرصتهای مرتبط با موضوعات حلال و تامین تسهیلات تجارت حلال در کشور ایران نمایشگاه‌ها و همایش‌های حلال با همکاری سازمان توسعه تجارت، اتاق بازرگانی، سازمان حلال جهانی، موسسات بخش خصوصی برگزار می‌شود که این فعالیت‌ها با توجه به استانداردهای حلال سازمان همکاری اسلامی به منظور ایجاد بستر برای توسعه تولید و تجارت بنگاه‌های فعال اقتصادی ایران انجام می‌پذیرد.

آخرین آمار دریافت کنندگان گواهی حلال[ویرایش]

در طول سالهای ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ حدود هفتصد و پنجاه شرکت داخلی و خارجی موفق به دریافت گواهی حلال شده و با این گواهی توانسته‌اند کالاهای خود را به نشان حلال مجهز نموده و به کشورهای دیگر صادر نمایند. این تعداد در حال افزایش بوده و هر هفته شرکت‌های جدیدی متقاضی دریافت گواهی حلال از موسسه حلال جهانی می‌شوند که پس از ارزیابی و انطباق با استاندارد، در صورت واجدیت شرایط، گواهی حلال به آنها اعطا می‌گردد.

فرایند دریافت نشان حلال[ویرایش]

فرایند دریافت نشان حلال از موسسه حلال جهانی به شرح زیر می‌باشد.

الف: ارتباط موسسه جهانی حلال از طریق ارسال نامه تقاضای رسمی با سربرگ شرکت ب: ارسال مدارک شامل موارد زیر:

 1. نام دقیق شرکت یا کارخانه
 2. آدرس دقیق کارخانه و دفتر مرکزی
 3. نام دقیق ریز محصولات یا خدمات تولیدی که باید نشان حلال برای آنها صادر شود با ذکر شماره پروانه ساخت هر کدام از محصولات
 4. نام مدیر عامل، تلفن مستقیم دفتر، تلفن همراه و فکس
 5. معرفی شخص هماهنگ کننده جهت انجام امور و تلفن تماس مستقیم وی و همچنین شماره فکس
 6. تلفن و فکس دفترمرکزی و کارخانه
 7. تعیین اندازه شرکت برحسب تعداد پرسنل: کوچک(۴۹-۰)/متوسط (۲۴۹-۵۰)/ بزرگ (بیش از ۲۵۰)
 8. کپی پروانه بهره‌برداری
 9. کپی پروانه ساخت محصولات
 10. کپی برگه استاندارد، پروانه بهداشت- ISO – HACCp-
 11. ارسال ترکیبات اصلی محصولات و منابع تهیه هر یک از آنها، عنوان افزودنی‌ها، فرایند تولید هربخش، منابع آب مورد استفاده و مدارک مربوطه، نام هر یک از محصولات و تناژ تولید

ج:هماهنگی برای بازدید کارشناسان حلال د: دریافت نشان و گواهی حلال پس از طی تشریفات قانونی وب سایت: www.halalworld.in ایمیل: info@halalworld.in

برخی سوالات متداول[ویرایش]

 1. نشان فراگیر حلال هرگز به معنای نقض نشان‌های حلال ملی و منطقه‌ای نیست، بلکه به معنای فراگیری آن نشان برای همه کشورها و منطقه هاست. سازمان همکاری اسلامی ضمن تائید نشان‌های محلی و ملی آمادگی دارد که از طریق اسمیک این مراکز را ارزیابی و تایید نماید.
 2. بعضی افزودنیهای غیرپاک که به مقدار بسیار ناچیز در مخازن بزرگ محصولات لبنی و آب میوه و امثال آن اضافه می‌شود، مشمول استحاله نمی‌شود و آن محموله را ناپاک می‌کند هر چند آن افزودنی‌ها بسیار کم باشد و اگر نجس باشد، آن محموله‌های بزرگ را نجس می گرداند.
 3. موضوع سوق مسلمین یا "ید مسلمین" به این مفهوم است که در بازارهای کشور اسلامی، که کالا توسط مسلمین تولید می‌شود و شما کالا را از مسلمان خرید می‌کنید بنابر حلیت است و حکم حلال بر آن کالا مترتب می‌باشد.
 4. با وجود اختلافات فقهی در میان مذاهب اسلامی در بحث غذا، چون در بحث‌های مربوط به غذا و دارو، اختلافات فقهی میان مذاهب اسلامی، بسیار اندک است؛ با این وجود در گام اول، در آئین نامه صدور گواهی حلال بر اساس استاندارد مصوب سازمان همکاری اسلامی ارزیابی انجام می‌گیرد ونشان حلال بر این اساس از سوی سازمان حلال جهانی اعطاء می‌گردد. در گام بعدی در موارد غیرمشترک، نشان‌های مربوط به هر منطقه و حوزه فقهی، با رنگ دیگری برای آن مصرف کنندگان، متمایز خواهد شد و از این رو می‌توان نشان واحد را مطرح نمود.
 5. کشورهای اسلامی، باتوجه به اینکه مسلمانان تولیدکننده محصولات غذائی هستند، اصل بر حلال بودن آن محصولات می‌باشد؛ بنابراین اعطای "نشان حلال" برای درج در محصولات صادراتی است که در بازارهای مقصد، به علت وجود تنوع محصولات حلال و غیرحلال، لزوم جداسازی آن محصولات احساس می‌شود و مصرف کننده مسلمان با دیدن " نشان حلال" کالای دلخواه خود را خریداری نموده و با امنیت خاطر، مصرف می‌کند.
 6. خدمات دیگری که توسط موسسه حلال جهانی ارائه می‌شود چیست؟ این خدمات شامل عضویت در کنسرسیوم‌های صادراتی حلال، اشتراک در خبرنامه تحقیقات حلال، حضور در نمایشگاهها و همایش‌های حلال، واگوی حلال و... می‌باشد

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. وضعیت غذای حلال، بازدید در 10 آذر 1389.
 2. همایش غذای حلال
 3. [http://www.loghme.com/817-Magazine.html غذای حلال از دیدگاه متون اسلامی]، بازدید در 15 دی1389.
 4. [http://www.parsquran.com/subject/halal.htm غذاهای حلال]، بازدید در 14 دی 1389.
 5. [۱]، بازدید در 14 دی 1389.
 6. [ http://halal.blogfa.com دورنمای تجارت محصولات حلال در جهان]، بازدید در 13 دی 1389.
 7. غذای حلال در اروپا، بازدید در ۱۶ دی ۱۳۸۹
 8. [http://www.halalworld.org/html/index.php نشان حلال یک برند جهانی]، بازدید در ۱۳ دی ۱۳۸۹.
 9. افزایش تمایل به استفاده از محصولات حلال، بازدید در ۱۴ دی ۱۳۸۹.

منابع[ویرایش]