حسین میر محمد صادقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دکتر میر حسین میر محمد صادقی
ملیت ایرانی
پیشه حقوقدان، نویسنده

میرحسین میر محمد صادقی (زاده: ۱۳۳۵ خورشیدی در تهران) حقوقدان، و نویسنده کتب حقوقی در رشته حقوق کیفری به ویژه حقوق کیفزی اختصاصی و نیز استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی است.

زندگی[ویرایش]

در تاریخ ۱۷/۱۱/۱۳۳۵ در یکی از محله‌های خیابان نظام آباد تهران متولد شد. دوران دبیرستان را در دبیرستان علوی تهران سپری کرد. وی در خردادماه ۱۳۵۴ موفق به اخذ دیپلم ریاضی گشت و پس از شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌ها و قبولی در چند رشته، تحصیل در دانشکدة حقوق دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی فعلی) را انتخاب کرد. در خردادماه ۱۳۵۷ با احراز رتبة اول از دانشکدة حقوق فارغ­التحصیل شد، پس از آن با شرکت در آزمون ورودی دورة کارشناسی ارشد حقوق در دانشگاه‌های تهران و ملی (شهید بهشتی فعلی) و نیز آزمون اعزام دانشجو به خارج در هر سه آزمون پذیرفته شد. او برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد عازم دانشگاه لندن شد. مدارک تحصیلی که پس از قریب ده سال اقامت در انگلستان موفق به اخذ آنها شده به قرار ذیل می‌باشند:

۱_ گواهی نامة عالی در حقوق تطبیقی و اسلامی (دانشگاه لندن)

۲_ کارشناسی ارشد حقوق (دانشگاه لندن)

۳_ معادل دکتری در حقوق جزا (دانشگاه لندن)

۴_ دکتری در حقوق قراردادها (دانشگاه لیورپول)

در دوران اقامت در انگلستان مدتی با بخش حقوق و مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن همکاری داشته و به مدت پنج سال در فاصلة سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۵ به عنوان سرپرست دفتر خدمات حقوقی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در لندن فعالیت می‌کرد. و هم اینک نیز عضو رسمی هیأت علمی آن دانشکده – در گروه جزا و جرم شناسی – در حال حاضر با رتبة استادی می‌باشد. در اسفندماه ۱۳۷۳ از سوی ریاست قوة قضائیه وقت به عنوان رئیس دانشکدة علوم قضایی و خدمات اداری منصوب و مشغول به کار گشت.

در طی دوران تدریس، علاوه بر دانشگاه شهید بهشتی در دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، امام صادق (ع)، شیراز، مفید قم و دانشکدة علوم قضایی تهران به تدریس دروس مختلف حقوق جزا و متون حقوقی در دورة کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری و در مراکزی مانند مرکز آموزش اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به تدریس اصول حقوقی قراردادها برای مدیران دولتی و خصوصی پرداخته، به علاوه در همایش‌ها و سمینارهای مختلف داخلی و بین‌المللی مقالات گوناگونی را ارائه نموده که در مجموعة مقالات آن همایش‌ها به چاپ رسیده‌است.

تالیفات[ویرایش]

۱- حقوق جزای اختصاصی (جرایم علیه اشخاص)

۲-حقوق جزای اختصاصی (جرایم علیه اموال و مالکیت)

۳-حقوق جزای اختصاصی (جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی)

۴-حقوق جزای بین‌الملل

۵-مروری بر حقوق جزای انگلستان

۶-مروری بر حقوق قراردادها در انگلستان

۷-مسایل تحلیلی از حقوق قراردادها در انگلستان

۸-تحلیل مبانی حقوق جزای عمومی

۹-واژه‌نامه حقوق اسلامی

۱۰-واژه‌نامه حقوق جزا

منابع[ویرایش]