حسین فریدون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
حسین فریدون
دستیار ویژه رئیس جمهور ایران
مشغول به کار
۲۰ مهر ۱۳۹۲ – تاکنون
رئیس‌جمهور حسن روحانی
مشاور رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک
مجمع تشخیص مصلحت نظام
مشغول به کار
۱۳۷۱ – ۱۳۹۲
سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی
فرماندار کرج
فرماندار نیشابور
اطلاعات شخصی
تولد ۱۳۴۲
سرخه، سمنان
ملیت  ایران
حزب سیاسی اعتدال گرا
کابینه دولت یازدهم
دین اسلام شیعه
با حسین روحانی اشتباه گرفته نشود.

حسین فریدون (زاده ۱۳۴۲ در سرخه)، دستیار ویژه رئیس جمهورایران، مشاور وزیر امور خارجه و برادر کوچکتر حسن روحانی هفتمین رئیس جمهور ایران است. او پیش از این فرماندار نیشابور و پس از آن فرماندار کرج در اوایل انقلاب٬ سفیر سابق ایران در مالزی بوده است. [۱] او در اغلب جلسات هیئت دولت شرکت کرده و در اغلب موارد در کنار حسن روحانی است. [۲] فریدون همچنین اخیراً در جلسات نهایی مذاکرات ایران و گروه پنج به علاوه یک حضور می‌یابد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

قبل از انقلاب ۱۳۵۷[ویرایش]

حسین فریدون، قبل از پیروزی انقلاب، در کنار حسن روحانی مشغول مبارزه علیه رژیم پهلوی بوده است. حسن روحانی در بخشی از کتاب خاطراتش در مورد برادرش می‌نویسد:

حسین فریدون پیش از انقلاب در مبارزه علیه رژیم پهلوی همواره پیشگام بوده و جز فعالین این عرصه به شمار می‌رفته است؛ حسین آقا همچنین در زمان بازگشت حضرت امام به کشور در ۱۲ بهمن سال ۱۳۵۷، جزء تیم حفاظتی و امنیتی بوده است و مسئولیت برقراری نظم و مدیریت مراسم انتقال امام از فرودگاه به بهشت زهرا را بر عهده داشته است.

همچنین در بازه یازده روزه پیروزی انقلاب ، به وظایف حفاظتی و امنیتی خود در نگهداری از زندانیان سیاسی و اعضای ارشد ساواک، مشغول بوده است.

پس از انقلاب[ویرایش]

پس از انقلاب، حسین فریدون به عنوان فرماندار نیشابور و پس از آن به عنوان فرماندار کرج منصوب شد و پس از حضور در دوران جنگ ایران و عراق وارد وزارت خارجه شد.

حسین فریدون، پس از آن به مدت ۸ سال به عنوان سفیر ایران در مالزی منصوب شد سپس، به مدت چند سال به عنوان یکی از نمایندگان ایران در سازمان ملل متحد مشغول به فعالیت شد. وی پس از بازگشت به ایران، به عنوان مشاور رئیس مرکز تخقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد و همچنان هم در این مقام حضور دارد.

سمت‌ها[ویرایش]

بر اساس خاطرات حسن روحانی، حسین فریدون در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ در زمان بازگشت سید روح‌الله خمینی به ایران، جزء تیم حفاظتی و امنیتی بوده است و مسئولیت برقراری نظم و مدیریت مراسم انتقال سید روح‌الله خمینی به از فرودگاه مهرآباد به بهشت زهرا را بر عهده داشته است.

در بازه یازده روزه پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به وظایف حفاظتی و امنیتی خود در نگهداری از زندانیان سیاسی و اعضای ارشد ساواک، مشغول بوده است.[۳]

حسین فریدون در اوایل پیروزی انقلاب، فرماندار نیشابور و بعد از مدتی فرماندار کرج سپس سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی و از سفرای ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک و تا قبل از ریاست جمهوری حسن روحانی، به عنوان مشاور وزیر امور خارجه بوده است.[۴]

وی در اولین روزهای بعد از انقلاب فرماندار نیشابور و مدتی فرماندار کرج بود، سپس به مدت ۸ سال به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی فعالیت داشت و چند سال هم از سفرای ایران در سازمان ملل متحد بود و سپس مشاور وزیر امور خارجه گردید. [۵]پس از بازگشت به ایران به عنوان مشاور رئیس مرکز تخقیقات استراتژیک تعیین شده و تا پایان ریاست حسن روحانی در این مرکز در این سمت قرار داشت.[۶]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]