جوهر و تیمورلنگ سارنایف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جوهر آنزورویچ سارنایف (۲۲ ژوئیه ۱۹۹۳) و تیمورلنگ آنزورویچ سارنایف (۲۱ اکتبر ۱۹۸۶) متهمان انفجارهای ماراتن بوستون و وقایع پس از آن هستند. انفجارها منجر به کشته شدن ۳ تن و زخمی شدن ۲۶۴ تن دیگر شد.

پس از از انفجار در مسابقه ماراتن بوستون در ۱۵ آوریل، FBI برادران سارنایف را به عنوان مظنونین انفجار اعلام کرد و اقدام به انتشار عکس‌هایی از آن دو کرد. در ۱۸ آوریل در حدود ساعت ۱۰ بعدازظهر مظنونین یکی از ماموران امنیتی مؤسسه فناوری ماساچوست را به قتل رساندند و اتوموبیل اس‌یووی وی را سرقت کردند. تیراندازی در واترتاون در حوالی بوستون منجر به کشته شدن تیمورلنگ و مجروح شدن یکی از ماموران امنیتی شد. جوهر با وجود جراحات فراوان موفق به فرار شد. بیش از هزار نیروی پلیس منطقه‌ای کوچک را برای پیدا کردن این جوان ۱۹ ساله جستجو کردند. سرانجام در ۱۹ آوریل جوهر در قایقی در منطقه‌ای خارج از محدوده‎ی استحفاظی پلیس پیدا شد.

در تاریخ ۲۲ آوریل جوهر سارنایف از طرف دادگاه متهم به استفاده از سلاح کشتارجمعی-که منجر به کشته‌شدن چند نفر گردید- شد.

در بازجویی‎های به عمل آمده از وی، او اعتراف کرد که آنها قصد انجام چند انفجار دیگر در میدان تایمز نیویورک را داشته‌اند؛ وی خود و برادرش را جهادگرانی در راه اسلام نامید که این عملیات را برای دفاع از دین خود انجام داده‌اند. جوهر اعلام کرد او و برادرش با دیدن سخنرانی‌های انور العولقی بسیار افراطی شده و دست به انجام چنین کاری زدند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]