جوزف مولر-بروکمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جوزف مولر-بروکمان
زادروز ۹ مه ۱۹۱۴
راپرزویل سوئیس
درگذشت ۳۰ اوت ۱۹۹۶ (سن:۸۲ سال)
زوریخ سوئیس
ملیت سوئیس سوئیسی
نقش‌های برجسته عضو اتحادیه بین‌المللی طراحان گرافیک
استاد آموزشگاه هنری زوریخ


جوزف مولر بروکمان (به آلمانی: Josef Müller-Brockmann) طراح گرافیک سوئیسی بود.

جوزف مولر بروکمان در سال ۱۹۱۴ در راپرزویل سوئیس زاده شد . از سال ۱۹۳۰ به عنوان طراح گرافیک (ارتباط تصویری) در زوریخ آغاز به کار کرد . وی در پی یک بیان گرافیکی مطلق و جهان‌شمول بود که از طریق ارائه‌ای عینی و غیر شخصی بدون واسطه احساسات شخصی طراح با مخاطب ارتباط برقرار کند.

برای داشتن معیاری از درجه موفقیت او می‌توانیم به قدرت و تأثیر تصویری کارهای او مراجعه کنیم. طراحی‌های مولر-بروکمان در دهه پنجاه میلادی امروز هم همان اندازه به روز و زنده هستند که نیم قرن پیش از این بوده‌اند و پیام خود را با همان شدت و وضوح بیان می‌کنند.

پوسترهای مبتنی بر عکاسی او با تصاویر همچون نمادهای عینی رفتار می‌کند چنانکه تصاویر خنثی از طریق مقیاس و زاویه دوربین تأثیرگذار می‌شوند. در پوسترهای کنسرت مشهورش زبان ساخته‌باور[۱] او یک همتای تصویری برای موسیقی موضوع پوستر خلق می‌کند. از برجسته‌ترین تالیفات او کتابی به نام "سامانه‌های توری در طرح‌های نگارین" (سیستم‌های گرید در گرافیک)[۲] در سال ۱۹۸۱ است.

وی عضو اتحادیه بین‌المللی طراحان گرافیک و استاد آموزشگاه هنری زوریخ بود و گاهنامه هنر گرافیک نو را در ۱۹۵۸ با همکاری چند طراح دیگر راه اندازی کرد.

مولر-بروکمان در ۱۹۹۶ درگذشت.

پانویس[ویرایش]

  1. constructivism
  2. Grid Systems in Graphic Design

منابع و پیوند به بیرون[ویرایش]