جهت رانندگی در کشورهای مختلف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۱۷°۵۳′۱۵″ شمالی ۱۰۲°۴۲′۴۲″ شرقی / ۱۷.۸۸۷۳۹° شمالی ۱۰۲.۷۱۱۵۸° شرقی / 17.88739; 102.71158

     کشورهایی که از سمت راست رانندگی میکنند     کشورهایی که از سمت چپ رانندگی میکنند
رانندگی چپ-فرمان در استرالیا

در بسیاری کشورها از جمله ایران اتومبیل‌ها همیشه در سمت راست جاده‌های دوطرفه قرار می‌گیرند و فرمان اتومبیل در سمت چپ آن قرار دارد (چپ-فرمان).

در مقابل در برخی کشورها این قضیه کاملاً برعکس است یعنی اتومبیل‌ها راست-فرمان بوده و جهت حرکت خودروها در راه‌های دوطرفه هم برعکس است. از مهمترین این کشورها می‌توان به بریتانیا، استرالیا، ژاپن، نیوزیلند و هندوستان اشاره کرد. ۳۴ درصد از جمعیت جهان در این گروه قرار می‌گیرند.

ریشه تاریخی[ویرایش]

در زمان‌های گذشته افراد معمولاً شمشیر خود را سمت چپ می‌بستند و برای جلوگیری از برخورد با شمشیر کسی که از طرف مقابل می‌آید از سمت جپ پیاده رو حرکت می‌کردند (همان جهت خودروهای انگلیسی). اسب سواران هم هنگام پیاده و سوار شدن در کنار را با استفاده از پای راست در این جهت راحت تر بودند.

کالسکه از همین قانون در سراسر اروپا پیروی می‌کردند. در فرانسه مردم معمولی از کنار خیابان و سمت چپ و کالسکه‌های اشراف از میان خیابان (باند سبقت) گذر می‌کردند. پس از انقلاب کبیر فرانسه نظام طبقاتی شکسته شد و دیگر کالسکه سواری وجود نداشت و مردم عادی هم تمایلی به حفظ جهت سابق در حرکت نداشتند. این نظام ترافیکی را انگلستان و فرانسه بعداً به مستعمرات خود گسترش دادند.


امروزه نیز این دوگانگی ترافیکی وجود دارد. برخی کشورها پیش از این جهت ترافیک خود را تغییر داده‌اند ولی این تغییر عمدتاً در نیمه اول قرن بیستم صورت گرفته‌است و انجام آن در جامعه امروز با توجه به حجم ترافیک غیر ممکن به نظر می‌رسد. این مشکل مانع مسافرت آزادنه جهانگران می‌شود چرا که حتی در صورت تغییر وسیله نقلیه باز هم عادت رانندگی آنان خطر ساز خواهد بود.

* رانندگی سمت راست * رانندگی سمت‌راست (تغییریافته) * رانندگی سمت راست (درگذشته برخی استان‌ها چپ) * رانندگی سمت‌چپ * رانندگی سمت‌چپ (تغییریافته)

پانویس[ویرایش]