جنگ هلند و پرتغال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جنگ هلند و پرتغال
مکان {{{place}}}

جنگ هلند و پرتغال نبردی بود که بین نیروهای نظامی هلند تحت لوای کمپانی هند شرقی هلند و کمپانی هند غربی هلند با امپراتوری پرتغال بین سال‌های ۱۶۰۲ تا ۱۶۶۳ روی داد. درگیری با حمله کمپانی‌های هلندی به مستعمرات پرتقال آغاز شد.
نتیجه جنگ این بود که پرتغال در جنوب امریکا (برزیل هلندی) و آفریقا با تسخیر مجدد آنگولا پیروز شد، و هلند در شرق دور و جنوب آسیا پیروز شد. انگلیسی‌ها نیز برای جاه طلبی هایشان در شرق دور تا حد زیادی از جنگ طولانی مدت بین دو رقیب اصلی آن منطقه بهره‌مند شدند.

معرفی[ویرایش]

این جنگ در بین سال‌های ۱۶۰۲ تا ۱۶۶۳ رخ داد. رقابت اصلی بین سیاست پرتغال و هلند بود.
پس از اتحادیه ایبری در سال ۱۵۸۰، پرتغال در بیشتر این دوره تحت حکومت هابسبورگ بود، و هاسبورگ اسپانیا، فیلیپ دوم، با شورش هلند مبارزه کرد. فیلیپ دوم در جهت تلاش برای به زانو در آوردن استان شورشی، دست هلندی‌ها را از بازار ادویه در لیسبون کوتاه کرد.این کار سبب شد که هلندها برای گرفتن منابع این محصولات و بدست گرفتن بازار ادویه هند به آن مناطق بروند.
هلند مانند فرانسه و انگلیس، برای ایجاد یک شبکه تجارت جهانی که به ضرر پادشاهی ایبری بود کار می‌کرد. هلند بسیاری از مناطق آسیا که تحت حکومت پرتغالی‌ها و اسپانیایی‌ها بودند از جمله فورموسا، سیلان، فیلیپین، و تجارت با ژاپن، آفریقا (منا)، و جنوب امریکا حمله کرد. اگرچه پرتغالی‌ها قادر نبوند که تمام جزیره سیلان را بگیرند، با این حال آنها قادر بودند که مناطق تحت ساحلی سیلان را برای مدت قابل توجهی تحت کنترل خود در آورند.

آسیا[ویرایش]

جنگ بین متصرفات فیلیپس و دیگر کشورها منجر به زوال امپراتوری پرتغال شد، به عنوان مثال پرتغال هرمز را از دست داد و به دست انگلیس افتاد، اما امپراتوری هلندی ذی‌نفع اصلی در این ماجرا بود.

منابع[ویرایش]