جنگ فرانسه و هلند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جنگ هلند)
پرش به: ناوبری، جستجو
جنگ فرانسه و هلند
مکان {{{place}}}

جنگ فرانسه و هلند مجموعه وقایعی است که از ۱۶۷۲ تا ۱۶۷۸ میلادی به طول انجامید و به صلح نیمگ انجامید.

در ماه مه ۱۶۷۲ میلادی لوئی چهاردهم با ۱۲۰ هزار سرباز که تحت فرماندهی تورن و کنده بودند به میدان نبرد قدم نهاد. روز ۱۲ ژوئن معبر رن را در گدار تول هویس گرفت و چنین می پنداشت که دیگر سرزمین هلند زیر فرمان اوست اما با آنکه سه روز در آن کشور حکمروا بود ، تصمیم دلیرانه هلندیها که لوئی چهاردهم نیز آن را تمجید کرده است ، پیشرفت لشکر فرانسه را مانع شد.

مقاومت هلندی ها[ویرایش]

قسمت بزرگ مملکت هلند را که پائین تر از سطح دریاست سدها و بندابها در مقابل طغیان آب حفظ می کند. از روز ۱۵ ژوئن هلندی ها بندابها را گشودند ، سدها را سوراخ کرده و برای نجات سرزمینشان مقاومت کردند. چنانچه ۴ روزه سرزمین هلند را آب فراگرفت و شهرها به جزیره هایی مبدل شد که جز با کشتی نمی‌توانستند نزدیک آنها بروند و روز ۲۰ ژوئن لشکر فرانسه در کنار این اراضی متوقف شد. مدت حملات فرانسویان تنها ۸ روز به طول انجامید. با این وجود ، هلندی ها درخواست صلح کردند ولی لوئی چهاردهم که تحت تاثیر لووا ، وزیر جنگ ، شده بود پیشنهادهای آنان را نپذیرفت. ( ۲۹ ژوئن ) هلندیها در اوایل ماه ژوئیه کار دفاع از کشور را به گیوم اورانژ نهادند.

ورود دیگر کشورها به جنگ[ویرایش]

کم کم کشورهای اروپایی به دشمنی با لویی چهاردهم برخاستند. در ماه ژوئیه امیر براندنبورگ و امپراتور آلمان جانب هلند را گرفتند. اسپانیا هم از ایشان پیروی کرد و در سال ۱۶۷۳ میلادی در شهر لاهه اتحاد بزرگی به وجود آمد.آنگاه لویی چهاردهم متوجه اسپانیا شد و با آن کشور جنگید و در ۱۶۷۴ میلادی دوباره فرانس کونته را گرفت. او سپس عزم نمود که بلژیک و لوکزامبورگ را قلعه به قلعه فتح کند و از ۱۶۷۴ تا ۱۶۷۸ میلادی ، ووبان کار محاصره با موفقیت به پیش برد. در ۱۶۷۴ میلادی ، آلمانی ها ناگهان آلزاس را گرفتند. تورن در جنگی که دو هفته طول کشید ( ژانویه ۱۶۷۵ ) آنان را تا ماوراء رود رَن عقب راند و تابستان سال بعد آنجا عبور کرده و در ساسباش در ۲۷ ژوئیه ۱۶۷۵ در جنگی شبانه با اصابت گلوله کشته شد. با مرگش آلمانی ها دوباره حمله کردند ولی این بار کنده آلزاس را نجات داد.

نبرد در دریا[ویرایش]

در دریا نیز نبرد برقرار بود. دوکُن سه مرتبه هلندی ها را در آبهای سیسیل شکست داد و رئیسشان رویتر نزدیک سیراکوز در ۱۶۷۶ کشته شد.

صلح نیمگ[ویرایش]

در ۱۶۷۸ میلادی صلح نیمگ در شهری به همین نام بسته شد . فرانس کونته و دوازده قلعه ی فلاندر از قبیل والان سی ین و موبوژ و کامبره را به لوئی چهاردهم تسلیم نمود. ووبان این قلعه ها را مستحکم کرد و مانند سپری حافظ و نگهبان شهر پاریس نمود.

منابع[ویرایش]

کتاب تاریخ آلبرماله/نوشته ی آلبرماله/ترجمه ی حسین فرهودی

پیوند به بیرون[ویرایش]