جنتیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جنتيل)
پرش به: ناوبری، جستجو

جنتیل (به لاتین: gentēs) واژه‌ای به معنی غیریهودی در کتاب مقدس است. لغت جنتیل در زبانهای لاتین ترجمه لغت عبری گوی در عهد عتیق و لغت یونانی اتنوس در عهد جدید است. به صورت کلی معنی این لغت غیریهودی است. به صورت کلی استفاده از لغت جنتیل معمولا همراه با نوعی تحقیر نژادی است. از این رو بسیاری یهودیان برای جلوگیری از ایجاد خشم در غیریهودیان در برابر آنان به جای لغت جنتیل از واژه غیریهودی استفاده میکنند. معنی دیگر واژه گوی در تورات غریبه است. به دلیل اینکه قومهای غیر از اسرائیل در زمان تورات همه بت پرست بودند واژه گوی یا جنتیل به صورت معادل با بت پرست نیز به کار میرود. واژه گوی در تورات به معنی "اموت هاعولم" (مردم دنیا) نیز است. به دلیل بت پرستی جنتیلها دید تورات در مورد جنتیل به شدت منفی است. تورات به کرات در مورد خطرات معاشرت با جنتیلهای کنعانی و اخذ سنتهای بت پرستانه آنان هشدار میدهد. تورات دستور خشونت نسبت به هفت ملت جنتیل میدهد و از ازدواج با آنان به شدت جلوگیری میکند. در زمان عزرا و نحمیا و بازسازی معبد دوم اورشلیم تلاش زیادی برای پاکسازی نژاد مقدس ابراهیم صورت گرفت. ولیکن معمولا تصور میشود شرایط خاص آن زمان نیز به قوانین جدی نژادی ایجاد کرد.[۱]

در کتاب مقدس[ویرایش]

در ترجمه های انگلیسی کتاب مقدس معمولاً این لغت به عنوان ترجمه لغت گوی یا گویم به کار میرود. معمولاً چون غیر از یهودیان بقیه اقوام در اطراف آنان بت پرست بودند، نظر عهد عتیق نسبت به جنتیلها بسیار منفی است. مثلاً چون همیشه خطر نابودی از طرف کنعانیهای بت پرست وجود داشت، نباید در مورد آنها هیچ رحمی اعمال میشد و ازدواج با آنها ممنوع بود.

در نوشتارهای حاخامها[ویرایش]

بعضی حاخامها دارای دیدگاه بسیار منفی نسبت به جنتیلها بودند. به طور مثال الیزر هیرکانوس ذکر میکند که ذهن هر جنتیل به صورت طبیعی به بت پرستی تمایل دارد. گوسفندی که از آنان خریداری شود برای قربانی کردن مناسب نیست. او اعتقاد داشته است که جنتیلها تنها به این دلیل صدقه میدهند که برای خود نامی بسازند. او همچنین اعتقاد داشت که جنتیلها در دنیای بعد از این هیچ نقشی ندارند. یهودستیزی و فشاری که توسط رومیها در زمان او اعمال میشد ممکن است در شکلگیری عقاید او نقش داشته بوده باشد. بعضی حاخامهای دیگر نظیر یوشع حنانیه اعتقاد داشتند که در بین جنتیلها نیز افراد صالح یافت میشود که در دنیای بعد از این نقش دارند. او اعتقاد داشته است که در زمان مسیحایی تمامی جنتیلها نیز موحد خواهند شد.

الیزر مودیم اعتقاد داشته است که قوم اسرائیل با اینکه دارای گناهان مشابهی با جنتیلها باشد به جهنم برده نخواهد شد در حالی که جنتیلها به جهنم برده خواهند شد.

الیزر بن ازریا ذکر کرده است که هر نوع قضاوتی که توسط دادگاههای جنتیلها انجام شود در مورد یهودیان فاقد اعتبار است.

اشماعیل بن الیشا ذکر کرده است که برای محافظت از یهودیان او از قوانین جنتیل و یا یهودی برای سود رساندن به فرد یهودی تبعیت خواهد کرد.[۲] معروفترین حاخام جنتیل ستیز شمعون بار یوحای است. معمولا نوشتار او در مورد اینکه "بهترین جنتیلها باید کشته شوند" توسط یهودستیزان مورد استفاده قرار میگیرد. ولیکن این صحبت با توجه به زندگی او در آن زمان باید مورد توجه قرار گیرد. از این رو بعضی یهودیان در نسخ بعدی نوشتار او جمله وی را "با بهترین مصریان باید کشته شود" جایگزین کردند. شمعون بار یوحای برای تایید سخن خود دلیل اینکه "بهترین مارها باید از بین بروند" را میاورد. شمعون بار یوحای معتقد است که در بین ملتهای دنیا تنها اسرائیل لیاقت دریافت کردن قانون الهی (تورات) را داشته است.

یهودا بن ایلای سفارش میکند که دعای "تو را ستایش میکنم ... تویی که من را جنتیل نیافریدی" هر روز خوانده شود. بر اساس نظر وی جنتیلها نسخ تورات را دریافت کردند ولی حاضر به پیروی از آن نشدند.

شمعون بن گمالیل اعتقاد دارد که در مجازات جنتیلها توسط قانون باید بسیار سختگیری اعمال شود.

یوسیا ذکر کرده است که هر جنتیل بت پرست دشمن اسرائیل است.

یوناتان ذکر میکند که خورشید و ماه گرفتگی نشانه بدی برای جنتیلها هستند.

حنانیا آکابیا ذکر میکند که ریختن خون جنتیل در دادگاه انسانی مورد قضاوت قرار نمیگیرد ولیکن در دادگاه الهی مورد قضاوت قرار خواهد گرفت.

شمعون بن الیزر ذکر میکند که یهودیان و جنتیلها نباید با یکدیگر معاشرت کنند.

تلمود ذکر میکند که جنتیلها قابل اعتماد نبوده و نباید به عنوان شاهد مورد استفاده قرار گیرند.[۳] تلمود ذکر میکند که قوانین تورات نباید به جنتیلها یاد داده شوند زیرا ممکن است آنها از این قوانین در دادگاه بر علیه یهودیان استفاده کنند.

در زمان فعلی[ویرایش]

با گرویدن جنتیلها به مسیحیت و اسلام بسیاری قوانین ضد جنتیلی که مربوط به بت پرستی جنتیلها بوده است امروزه دارای اهمیت کمتری است. همچنین بسیاری نوشتارهای جنتیل ستیزانه مربوط به درگیریهای شدید بین یهودیان و جنتیلها در قرون وسطی بوده است و با کاهش درگیریها بین یهودیان و جنتیلها بسیاری نوشتارها دارای اهمیت کمتری است.

در مسیحیت[ویرایش]

در اوائل مسیحیت این بحث بین مسیحیان اولیه وجود داشت که آیا آنها باید تعلیمات عیسی مسیح را بین خود نگه دارند و یا آنرا در بین جنتیلها نیز گسترش دهند. نظر حواریون از جمله پطرس این بود که مسیحیت باید به طور کامل در چهارچوب قوانین یهودی باقی بماند و ختنه شدن مسیحیان لازم است. ولیکن شائول طرسوسی عقیده داشت که ختنه شدن برای رستگاری لازم نیست. از این رو معمولاً از پولس به عنوان پیغامبر جنتیلها یاد میشود. [۴] در عهد جدید لغت جنتیل مورد استفاده قرار گرفته است. در بعضی استفاده ها مانند عهد قدیم جنتیل به معنی غیریهودی به کار رفته است:

عیسی آن دوازده نفر را فرستاد، و به آنها دستور داد، و گفت، به نزد جنتیلها نروید، و به شهرهای سامریان وارد نشوید، بلکه به سمت گوسفند گمشده بیت اسرائیل بروید. - عهد جدید، انجیل متی ۱۰:۵-۶

در اسلام[ویرایش]

محمد مارمادوک پیکتال در ترجمه معروف قرآن خود به زبان انگلیسی لغت "امی" در آیه ۷۵ سوره آل عمران را به لغت انگلیسی جنتیل ترجمه کرده است.[۵] ولیکن این معنی معمولا در بین روحانیون مسلمان رایج نیست.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]