جعفر حسنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جعفر حسنی
Jafar hasani.jpg
زمینهٔ کاری فیلمنامه‌نویس
زادروز ۱ فروردین ۱۳۴۵
بروجرد
ملیت ایرانی

جعفر حسنی (زاده ۱ فروردین ۱۳۴۵ بروجرد) ، فیلمنامه نویس فیلم تلفن است.

زندگینامه هنری[ویرایش]

با ورود به حوزه هنری و همکاری با واحد تلویزیونی حوزه در سال ۱۳۶۸ فعالیت جدی خود را در این زمینه آغاز کرد . او در همان زمان نمایشنامه‌ای با نام « کابوس » نوشت که توسط اداره تئاتر حوزه چاپ و منتشر شد . این کار در حالی انجام می‌شد که در همان روزهای نخست ورود به حوزه هنری فیلمنامه نیمه بلند « حیله » که در ژانر کودک و نوجوان نوشته بود نیز به تولید رسید . پس از آن با جذب توسط واحد سینمایی همکاری خود را با حوزه ادامه داد .

از بدو تأسیس مدرسه کارگاهی فیلمنامه نویسی و شکل گیری کارگاههای نگارشی آن در این مرکز حضوری فعال داشت که حاصل آن نگارش حدود هفت فیلمنامه و طرح سینمایی برای مدرسه کارگاهی بود . کارهایی نظیر فیلمنامه‌های :« تشخیص هویت » ، « مرد آهنین » ، « تلفن » ، « گناه » و « ملکه برفی ».

فیلمنامه تشخیص هویت در سال هشتاد و یک توسط انتشارات سوره مهر چاپ و منتشر شد . وی همچنین فیلمنامه « یک مرد، یک زن » را برای شرکت فیلمسازی آرمان فیلم و فیلمنامه‌های « برای پدر » ( مشترکاً با فریبرز روشنفکر )، و « رخنه » را برای بنیاد سینمایی فارابی نوشته است .

در زمینه انیمیشن نیز فیلمنامه‌هایی توسط او برای شرکت فرهنگی هنری صبا به نگارش در آمده است . کارهایی نظیر : « سوار بر اسب سپید » ، « همیشه ایستاده »، « مسافر خورشید » ، « نخست وزیر » و فیلمنامه سینمایی انیمیشن « قیام فخ».

در زمینه آثار تلویزیونی او سریال « شمشیرهای پنهان »، و مجموعه « عالم برزخ » که از کارهایی نود دقیقه‌ای تشکیل می‌شد را برای گروه فیلم و سریال شبکه یک و معاونت سیما نوشت و سریالهای « مشاهیر »، و « آرزو » را به ترتیب برای شبکه سحر و گروه فیلم و سریال شبکه دو.

همچنین او داور جشنواره‌هایی همچون جشنواره فیلم و عکس دانشجویان سراسر کشور، و نخستین جشنواره ایران سبز بوده، و از سال ۱۳۷۵ تا کنون به تدریس فیلمنامه نویسی در مدرسه کارگاهی فیلمنامه نویسی مشغول است.

منبع[ویرایش]