جبهه پولیساریو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جبهة البولیساریو
پولیساریو
Frente Polisario
Flag of the Sahrawi Arab Democratic Republic.svg
رهبر محمد عبدالعزیز
تاسیس ۱۹۷۳
مقر اردوگاه‌های آوارگان صحرایی، الجزایر
ایدئولوژی سیاسی ملی‌گرایی صحرایی (جدایی‌طلبی)
ملیت صحراوی
وب‌گاه

جبهه پولیساریو سازمانی سیاسی نظامی در صحرای غربی است. این گروه در سال ۱۹۷۳ به عنوان یک گروه مقاومت علیه تسلط استعماری اسپانیا بر صحرای غربی و استقلال این منطقه ایجاد شد و پس از خروج اسپانیا در سال ۱۹۷۶ از این منطقه و تقسیم آن بین مراکش و موریتانی به مخالفت با این دو کشور پرداخت. موریتانی و پولیساریو در سال ۱۹۷۹ با یکدیگر صلح کردند اما مراکش تمام منطقه صحرای غربی را ضمیمه خاک خود کرد. از آن پس جبهه پولیساریو به مقاومت علیه مراکش که بیشتر از طریق پایگاه های خود در الجزایر هدایت می شود، ادامه داده است.[۱]

پولیساریو سرواژه Frente Popular de Liberación de Saguía el Hamra y Río de Oro نام اسپانیایی سازمان به معنی «جبهه خلق برای آزادی ساقیة الحمراء و وادی الذهب» است. این سازمان با تشکیل جمهوری دمکراتیک عربی صحرا مدعی حکومت بر صحرای غربی است هرچند کنترل واقعی بیشتر بخش‌های صحرای غربی در اختیار دولت مراکش است. این جمهوری به عضویت اتحادیه آفریقا هم درآمده و حکومت مشروع صحرای غربی از سوی این سازمان شناخته می شود.

اعضای پولیساریو عمدتاً از بومیان کوچ‌نشین ساکن صحرای غربی معروف به صحراوی‌ها هستند. چریک‌های پولیساریو در دهه ۱۹۸۰ پانزده هزار نیروی موتوریزه و به خوبی مسلح‌شده در اختیار داشتند و حملاتی را علیه پاسگاه‌ها و استحکامات دفاعی مراکش در صحرای غربی ترتیب می دادند. مراکش در پاسخ یک خاکریز دفاعی به طول حدود دو هزار کیلومتر را بنا کرد که احداث آن در سال ۱۹۸۷ به پایان رسید.

منابع[ویرایش]

  1. Encyclopædia Britannica Online, s. v. "Polisario Front", accessed March 05, 2013, http://www.britannica.com/EBchecked/topic/467416/Polisario-Front.
جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ جبهه پولیساریو موجود است.