جبهه ملی (فرانسه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نماد جبهه ملی فرانسه

جبهه ملی یک حزب سیاسی ملی‌گرای راست‌گرای فرانسوی است که در سال ۱۹۷۲ توسط ژان ماری لوپن تأسیس شد. هم اکنون دختر وی، مرین لوپن رهبری جبهه ملی را بر عهده دارد، وی نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ بود. جبهه ملی ۷۵۰۰۰ عضو دارد.. در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال ۲۰۰۲، لوپن به دور دوم رفت و از ژاک شیراک شکست خورد. از ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶، جبهه ملی به عنوان سومین حزب بزرگ سیاسی فرانسه پس از UMP و حزب سوسیالیست مطرح شد، از دید بین‌المللی جبهه ملی عضو انجمن احزاب سیاسی ناسیونالیست اروپا (یورو نات) است.

گرچه این حزب خود را به عنوان یک سازمان ملی‌گرای راست و پوپولیست توصیف می‌کند، ناظران در رسانه‌ها حزب را "راست افراطی" یا راست تند توصیف می‌کنند. هم لوپن و هم برونو گولنیش نماینده عمومی حزب، برای انکار هولوکاست یا تخفیف دادن آن محکوم شده‌اند.

خط مشی[ویرایش]

یک پوستر سیاسی جبهه ملی فرانسه. متن می‌گوید، "مهاجران دارند رای می‌دهند، و شما (از رای دادن) اجتناب می‌کنید؟!!"

جبهه ملی خط مشی خود را به طور مشروح در سایت اش منتشر کرده‌است. در بین مباحث دیگر آن این مسائل وجود دارند:

  • بازگشت به ارزش‌های سنتی: تا دسترسی به سقط جنین سخت‌تر یا غیر قانونی شود؛ دادن درآمد به مادرانی که سر کار نمی‌روند؛ ترویج فرهنگ سنتی بومی.
  • استقلال بیشتر از اتحادیه اروپا و دیگر سازمان‌های بین‌المللی.
  • برقراری تعرفه‌های گمرکی یا سایر اقدامات حمایتی در برابر واردات اجناس ارزان.
  • برقراری مجدد مجازات اعدام.
  • پایان مهاجرتهای غیر اروپایی و استقرار نظام تعیین تابعیت فرزند از والدین.
  • حزب مخالف مهاجرت است، مخصوصا مهاجرت مسلمانان را از شمال آفریقا، غرب آفریقا و خاور میانه. در دفترچه عمومی تحویل داده به تمام رای دهندگان فرانسوی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۹۵، ژان ماری لوپن پیشنهاد برگرداندن سه میلیون مسلمان را به روشهای تکریم آمیز و مهربانانه اعلام کرد.[۱]

در سال ۲۰۰۲ به مبارزات انتخاباتی برای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، تاکید بیشتر در مورد مسائل مربوط به قانون و نظم بود. سرفصلهای تکرار شده جبه ملی عبارت بودند از اجرای قانون، احکام سنگین برای تمام جنایات و استقرار مجازات اعدام.

جبهه ملی مرتباً در برابر "سازمان"، که شامل دیگر احزاب سیاسی و بسیاری از روزنامه نگاران است مبارزه می‌کند. لو پن تمام احزاب اصلی (حزب کمونیست فرانسه (PCF)، حزب سوسیالیست فرانسه، اتحاد برای دموکراسی فرانسه (UDF) ائتلاف برای جمهوری (RPR)) را به باند "چهار" تشبیه کرد، که کنایه‌ای به انقلاب فرهنگی چین بود. FN اغلب خود را بصورت قربانی و یا "غیر خودی" معرفی می‌کند. [۱۱] از نظر جبهه ملی، احزاب جناح راست فرانسوی احزاب جناح راست واقعی نیستند، و تقریباً از چپ سوسیال کمونیست غیر قابل تفکیک اند.

موضوعات اروپایی[ویرایش]

جبهه ملی یک از احزابی بود که از عدم تصویب قانون اساسی اروپا توسط فرانسه در سال ۲۰۰۵ پشتیبانی می‌کرد. از نظر لوپن فرانسه نباید به هیچ سازمانی بپیوندد که بر تصمیمات ملی اش مسلط شود.[۲]

انتخابات[ویرایش]

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲[ویرایش]

آن چه در این رای‌گیری بیش از همه شگفتی آفرید، حدود نوزده درصد آرایی بود که به سود خانم مارین لوپن، رهبر حزب «جبهه ملی»، به صندوق‌ها ریخته شد و او را، از لحاظ درصد آرا، در ردیف سوم قرار داد.

انتخابات شهرداری‌ها ۲۰۱۴[ویرایش]

جبهه ملی در انتخابات شهرداری‌ها در دور نخست توانست ۷ درصد آرا را از آن خود کند.[۳]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]