جام مبارزان کنفدراسیون فوتبال آسیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جام مُبارزان کُنفدراسیون فوتبال آسیا[۱] (به انگلیسی: AFC Challenge Cup) یک تورنمنت فوتبال میان تیم‌های ملی اعضای ضعیف تر کنفدراسیون فوتبال آسیا است. اولین دوره این مسابقات در سال ۲۰۰۶ در بنگلادش و نپال با شرکت ۱۶ تیم برگزار شد و با قهرمانی تیم ملی تاجیکستان به پایان رسید. دوره بعدی این مسابقات سال ۲۰۰۸ در هند برگزار خواهد شد. قهرمان این مسابقات و فاتح دوره سوم رقابتها که در سال ۲۰۱۰ برگزار می‌شود برای شرکت در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۱ برگزیده خواهند شد. در صورتی‌که یک تیم قهرمان هر دو دوره شود، تیم فینالیست مسابقات سال ۲۰۱۰ برگزیده می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

با آغاز ریاست محمد بن همام قطری بر ای‌اف سی و در چارچوب برنامه‌های او برای نوسازی ساختار فوتبال آسیا قرار بر این شد که مسابقات مقدماتی جام جهانی، مقدماتی جام قهرمانی فوتبال ملت‌های آسیا و مسابقات باشگاهی قاره به شکلی برگزار شود که با کاهش مسابقات بین تیم‌های بسیار قوی و بسیار ضعیف فوتبال قاره، انگیزه هر دو گروه برای شرکت در مسابقات افزایش پیدا کند. در این چارچوب کشورهای عضو ای‌اف‌سی (که هم اکنون با اضافه شدن استرالیا از ژانویه ۲۰۰۶ و عضویت جزایر ماریانا شمالی ۴۶ عضو دارد) با توجه به سطح مهارت و سابقه فوتبالی‌شان به سه درجه پیشرفته، در حال پیشرفت و نوظهور تقسیم شدند. تیم‌های قرار گرفته در گروه کشورهای نوظهور در مسابقات مقدماتی جام ملت‌های آسیا شرکت نمی‌کنند و به جای آن تورنمنت جدیدی با نام جام مبارزان کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان مرحله انتخابی جام ملت‌های آسیا برای آنان طراحی شد.

فقط تیم‌های قرار گرفته در گروه کشورهای نوظهور حق شرکت در این مسابقات را دارند. اما با صلاحدید ای‌اف‌سی ممکن است از کشورهای دیگر نیز برای شرکت در این مسابقات دعوت شود. هند و بنگلادش در مسابقات سال ۲۰۰۶ از گروه در حال پیشرفت در این مسابقات شرکت کردند.[۲]

کشورهای نوظهور[ویرایش]

کنفدراسیون فوتبال آسیا در طرح چشم انداز آسیا (Vision Asia) هفده تیم را در این گروه قرار داده است:

بجز تایوان و پاکستان در بقیه کشورها فوتبال سابقه چندان قابل توجهی ندارد و تیم‌های ملی آنان در سال‌های اخیر تأسیس شده‌اند، اما در بسیاری از این کشورها مانند فلسطین، افغانستان، قرقیزستان و تاجیکستان فوتبال جایگاه یک ورزش ملی را دارد و مسابقات آن با شور و هیجان پیگیری می‌شود

جام مبارزان کنفدراسیون فوتبال آسیا ۲۰۰۶[ویرایش]

نوشتار اصلی: جام مبارزان کنفدراسیون فوتبال آسیا ۲۰۰۶

دوره اول این مسابقات با شرکت ۱۶ تیم در ۴ گروه ۴ تیمی به میزبانی کشور بنگلادش و در سه شهر چیتاگونگ، داکا و برگزار شد. مسابقات دو گروه و مرحله حذفی رقابت‌ها در داکا برگزار شد، میزبان و تیم ملی فلسطین که شانس اول فتح مسابقات به نظر می‌رسید در مرحله یک چهارم نهایی حذف شدند و تاجیکستان در دیدار پایانی با پیروزی ۰-۴ بر سری لانکا قهرمان شد. قرقیزستان و نپال تا مرحله نیمه نهایی صعود کردند.

منابع[ویرایش]

  1. برای نمونهٔ استفادهٔ این عنوان در فارسی نگا.: همشهری و کیهان
  2. AFC Challenge Cup-Competitions Regulations, Eligible Countrie, ۱۶ Article

پیوند به بیرون[ویرایش]