تیم ملی فوتبال آلمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آلمان
آرم پیراهن/لوگوی فدراسیون
لقب Die deutsche Elf
فدراسیون فدراسیون فوتبال آلمان
کنفدراسیون یوفا
سرمربی یوآخیم لوو پرچم آلمان
دستیار هانس دیتر فلیک پرچم آلمان
کاپیتان فیلیپ لام
بیشترین بازی ملی لوتار ماتئوس (۱۵۰)
بیشترین گل ملی گرد مولر (۶۸)
کد فیفا GER
رده‌بندی فیفا ۲ (ژوئیه ۲۰۱۲)
برترین رده در فیفا ۱ (ژوئن ۱۹۹۴)
پایین‌ترین رده در فیفا ۲۲ (مارچ ۲۰۰۶)
رده الو ۳
برترین رده الو ۱ (۱۹۹۰−۹۲،

۱۹۹۳−۹۴، ۱۹۹۶−۹۷)

پایین‌ترین رده الو ۲۸ (۱۹۲۳)
Kit left arm DFB 12h.png
Team colours
Kit body DFB 12h.png
Team colours
Kit right arm DFB 12h.png
Team colours
Kit shorts DFB 12h.png
Team colours
Kit socks DFB 12h.png
Team colours
لباس اول
Kit left arm adidaswhite2002.png
Team colours
Kit body DFB 12a.png
Team colours
Kit right arm adidaswhite2002.png
Team colours
Kit shorts adidasonwhite.png
Team colours
Team colours
لباس دوم
نخستین بازی ملی
پرچم سوئیس سوئیس ۵ - ۳ آلمان پرچم آلمان

۵ آوریل ۱۹۰۸

بهترین پیروزی
پرچم آلمان آلمان ۱۶ - ۰ روسیه Flag of Russia.svg

۱ ژوئیه ۱۹۱۲

بدترین شکست
پرچم انگلستان تیم ملی آماتور انگلیس ۹ - ۰ آلمان پرچم آلمان

۱۳ مارچ ۱۹۰۹

جام جهانی
حضور ۱۷ (نخستین ۱۹۳۴)
بهترین نتیجه قهرمان در دوره های ۱۹۵۴،

۱۹۷۴، ۱۹۹۰

نام منطقه‌ای یوفا
حضور ۱۰ (نخستین ۱۹۷۲)
بهترین نتیجه قهرمان در دوره های ۱۹۷۲،

۱۹۸۰، ۱۹۹۶

ترکیب تیم ملی آلمان

تیم ملی فوتبال آلمان (آلمانی: Die deutsche Fußballnationalmannschaft) تیم فوتبالی هست که از سال ۱۹۰۸ در مسابقات بین‌المللی شرکت می کند. این تیم تحت کنترل فدراسیون فوتبال آلمان(Deutscher Fußball-Bund) است که در سال ۱۹۰۰تاسیس شده است. از سال ۱۹۹۰-۱۹۵۰ عملاً تیم ملی المان تیم ملی آلمان غربی نام داشت.به دلیل اشتغال آلمان توسط نیرو های متفقین و جداسازی آلمان به آلمان شرقی و آلمان غربی فیفا هر دوی این کشور ها را به رسمیت شناخت. بعد از اتحاد آلمان در سال ۱۹۹۰ دوباره دو کشور با هم شدند و تیم ملی آلمان فعلی را تشکیل دادند. آلمان یکی از ۳ کشور قدرتمند در رده ملی هست که دارای ۳ قهرمانی در جهان(۱۹۹۰-۱۹۷۴-۱۹۵۴) و ۳ قهرمانی در اروپا(۱۹۹۶-۱۹۸۰-۱۹۷۲). همچنین این تیم ۴بار نایب قهرمان جهان و ۳ نایب قهرمانی در اروپا را داراست و به دفعات متعدد مقام سوم و چهارم را کسب کرده است. تیم ملی آلمان شرقی یک بار در سال ۱۹۷۶ موفق به اخذ مدال طلا در المپیک مونترال شد.آلمان تنها کشوری است که در هر رده مردان و زنان موفق به قهرمانی درجام جهانی فوتبال شده است.مربی کنونی تیم یواخیم لو و دستیارش هانس دیتر فلیک است.مربی دروازه بان تیم ملی آلمانآندریاس کوپکه هست و مدیر ورزش تیم الیور بیرهوف هست.

تاریخچه[ویرایش]

دوران ابتدایی[ویرایش]

بین سال ۱۹۰۱-۱۸۹۹ قبل از تشکیل تیم های ملی در رده بین‌المللی تیم ملی آلمان ۵ بازی غیررسمی با انگلیس انجام داد که در همه بازی ها موفق به شکست آلمان ها شدند.۸ سال بعد از تاسیس فدراسیون فوتبال آلمان اولین بازی رسمی خود را آلمان با تیم ملی سوئیس انجام داد که سوئیس با نتیجه ۵ بر ۳ آلمان را مغلوب کنید. به طور تصادفی اولین بازی های تیم ملی آلمان بعد ازجنگ جهانی اول و بعد ازجنگ جهانی دوم و همچنین بعد ازاتحاد آلمان همه مقابل سوئیس انجام شده است.حتی اولین قهرمانی آلمان در جام جهانی نیز در کشورسوئیس بوده است. در سال های اولیه بازیکنان به وسیله DFB(فدراسیون فوتبال آلمان) انتخاب می شدند وقتی که مربی وجود نداشت. اولین مربی تیم ملی آلمان اتو نرتز بود که معلم مدرسه در شهرمانهایم بود و هدایت تیم ملی را از سال های ۱۹۳۶-۱۹۲۶ را بر عهده گرفت. فدراسیون توانایی اعزام تیم ملی به اروگوئه را در سال ۱۹۳۰ برای نخستین دورجام جهانی فوتبال نداشت به دلیل مصادف بودن این زمان با رکود بزرگ اما ۴سال بعد در ایتالیا موفق به کسب مقام سوم شد در نخستین حضور خود در جام جهانی. در سال ۱۹۳۶ که المپیک در شهر برلین برگزار شد اما تیم ملی عملکرد ضعیفی به نمایش گذاشت و سپ هربرگر به عنوان مربی آلمان منسوب شد و در سال ۱۹۳۷ بعد از برد ۸-۰ دانمارک در شهر بیرسلاو(وروتسواف) به نام یازده مردان بیرسلاو معروف شدند. بعد از آنشلوس( الحاق اتریش به آلمان نازی) در سال ۱۹۳۸ به دلیل درخواست سیاستمداران آلمان نازی ۵ یا ۶ بازیکن حرفه ای اتریش به تیم ملی آلمان پیوستند تا در جام جهانی ۱۹۳۸درفرانسه شرکت کنند اما تیم ملی آلمان در همان ابتدای کار از دور رقابت ها کنار رفت و بد ترین نتیجه تاریخ جام جهانی آلمان شد( صرف نظر از سال ۱۹۳۰ و ۱۹۵۰ که آلمان در این جام ها شرکت نکرد). در زمان جنگ جهانی دوم تیم ملی آلمان بیش از ۳۰ بازی ملی انجام داد اما در سال ۱۹۴۲ همه بازیکنان تیم ملی برای انجام وظیفه سربازی فراخوانده شدند.

سه تیم ملی آلمان[ویرایش]

به زمانی گفته می شود که بعد از جنگ جهانی دوم آلمان داری سه تیم بود آلمان غربی،آلمان شرقی و تیم ملی فوتبال زارلند.

شگفتی در برن[ویرایش]

آلمان غربی به کاپیتانی فریتس والتر در جام جهانی فوتبال ۱۹۵۴ موفق به کسب مقام قهرمانی شد. این قهرمانی در حالی به دست آمده بود که آلمان در دور گروهی مسابقات ۸-۳ مغلوب مجارستان شده بود اما در فینال جام جهانی فوتبال ۱۹۵۴ آلمان ۶ دقیقه به پایان بازی با گل هلموت ران موفق به شکست مجارستان با نتیجه ۳ بر ۲ و بر نظر کارشناسان شگفتی بزرگی در برن اتفاق افتاد.

باخت های به یاد ماندنی: گل ومبلی و بازی قرن[ویرایش]

آلمان در جام جهانی فوتبال ۱۹۵۸ به مقام چهارمی رسید و در جام جهانی فوتبال ۱۹۶۲ تا مرحله یک چهارم نهایی پیش رفت. به دلیل نتایج نه چندان راضی کننده فدراسیون هدایت تیم ملی را بر عهده هلموت شون هدایت تیم را بر عهده گرفت. درجام جهانی فوتبال ۱۹۶۶ آلمان شوروی را با یک گل شکست داد تا بازی فینال را در مقابل تیم میزبان یعنی انگلیس در ورزشگاه ومبلی بازی کند. بازی در وقت های معمول ۲به ۲ پایان رسید اما ضربه بحث بر انگیز جف هرست را که به اعتقاد آلمان از خط نگذشته بود را کمک داور بازی گل اعلام کرد تا بازی ۳-۲ به سود انگلیس باشد. در دقایق پایانی وقت اضافی انگلیس گل دیگری را به ثمر رساند تا بازی را انگلیس ۴-۲ برده و قهرمان شود. در جام جهانی فوتبال ۱۹۷۰ در مکزیک آلمان برای انتقام آمد و آن ها موفق شدند انتقام شکست ۴ سال قبل خود در مقابل انگلیس را گرفتند. سپس در مرحله نیمه نهایی به مصاف ایتالیا رفتند در این بازی خاطره انگیز که بعد ها از آن به عنوان بازی قرن یاد شد آلمان علارغم بازی بسیار نزدیک و مصدومیت فرانتس بکن‌باوئر که شانه‌اش دررفته بود بازی را ۴-۳ واگذار کرد. اما اتفاق خوبی که برای آلمان ها در این جام رخ داد آقای گلی گرد مولر گلزن افسانه ای آلمان با ۱۰ گل زده بود. آلمان در بازی رده-بندی با یک گل اروگوئه را شکست داد و به مقام سومی رسید.

جام جهانی در خاک خودی[ویرایش]

قبل از جام جهانی فوتبال ۱۹۷۴ آلمان موفق به قهرمانی اروپا در سال ۱۹۷۲شد و آلمان در فینال شوروی را با سه گل شکست داد و آماده جام جهانی شد. آلمان در فینال این رقابت ها به مصاف هلند رفت تیمی که با اجرای توتال فوتبال بازی های درخشانی از خود به نمایش گذاشته بود و مدعی اصلی جام بود. در بازی فینال هلند با گل یوهان کرایف یک بر صفر پیش افتاد اما بازی بسته و دقیق آلمان کار را بر هلند سخت کرد و آلمان با گل های پل برایتنر و گرد مولر دومین قهرمانی در جام جهانی را تجربه کرد.

اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰[ویرایش]

در اروپا آلمان در بازی فینال مغلوب چکسلواکی شد بازی در وقت قانونی ۲-۲ به پایان رسید اما در ضربات پنالتی آلمان ۵ بر ۳ بازی را واگذار کرد. از آن موقع به بعد تیم ملی آلمان هرگز در ضربات پنالتی مغلوب نشده است فقط دو مورد از دست دادن پنالتی دیده می شود که یکی از آن ها در نیمه نهایی جام جهانی فوتبال ۱۹۸۲ اولی اشتلیکه پنالتی خود را از دست داد هر چند که در آخر آلمان بود که فرانسه را شکست داد. مورد دوم از دست دادن پنالتی لوکاس پودولسکی در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ مقابل صربستان. آلمان در جام جهانی فوتبال ۱۹۷۸ واقع در آرژانتین نتوانست از عنوان قهرمانی خود دفاع کند و با باخت ۳ بر ۲ مقابل اتریش از گردونه رقابت کنار رفت و مربی موفق آلمان هلموت شون بازنشسته شد و هدایت تیم ملی آلمان را یوپ دروال بر عهده گرفت. تحت مربیگری یوپ آلمان موفق به فتح جام ملتهای اروپا در سال ۱۹۸۰ شد. در جام جهانی ۱۹۸۲ آلمان ها نمایش خوبی داشتند و به مقام نایب قهرمانی مسابقات رسیدند. آلمان در بازی فینال ۳-۱ از ایتالیا باخت. بازی به یاد ماندنی برای آلمان ها در این جام برد تیم ملی فوتبال فرانسه بود که بازی ۳-۱ باخته را به تساوی ۳-۳ رساندن و در ضربات پنالتی پیروز بازی شدند.

افتخارات بکن باوئر برای تیم ملی آلمان[ویرایش]

فرانتس بکنباوئر

بعد از نتیجه ضعیف در جام ملتهای اروپا در سال ۱۹۸۴ آلمان با قدرت در جام جهانی فوتبال ۱۹۸۶ حاضر اما بار دیگر در بازی فینال بازی را به آرژانتین و دیگو مارادونا باخنتد تا سومین نایب قهرمانی خود را تجربه کرده باشند. در سال ۱۹۸۸آلمان در مرحله نیمه نهایی جام ملتهای اروپا از هلند شکست خوردند. اما در جام جهانی فوتبال ۱۹۹۰ با شکست دادن آرژانتین در فینال انتقام گرفته و لوتار ماتیوس کاپیتان آلمان سومین جام ژرمن ها را بالای سر برد. فرانتس بکن‌باوئر از جمله معدود بازیکنانی به شمار آمد که هم به عنوان مربی و هم به عنوان بازیکن جام جهانی را فتح کرده باشد.

دوران برتی فوگتس(۱۹۹۸-۱۹۹۰)[ویرایش]

بعد از قهرمانی آلمان در جام جهانی دو کشور آلمان غربی و آلمان شرقی به پیوستند و بازیکنان خوبی مانند ماتیاس سامر و اولف کیرستن از در ترکیب تیم ملی آلمان قرار گرفتند. اولین بازی آلمان در عرصه بین‌المللی بعد از اتحاد جام ملت‌های اروپا ۱۹۹۲ می باشد که دانمارک شگفتی ساز مسابقات شد و موفق به پیروزی برابر آلمان در فینال شد. مشکلی که آلمان در این دوران داشت کهولت سن بازیکنانش بود آن ها عملکرد مناسبی درجام جهانی فوتبال ۱۹۹۴ و بلغارستان موفق به شکست آلمان در دور یک چهارم نهایی مسابقات شد. در جام ملت‌های اروپا ۱۹۹۶ آلمان موفق به قهرمانی این جام شد با گل الیور بیرهوف در وقت های اضافی بازی بود و بیرهوف به عنوان اولین بازیکن لقب گرفت که گل طلایی را به ثمر رسانده باشد.این آخرین قهرمانی آلمان در سطح بین‌المللی است.بعد از قهرمانی آلمان در این جام آن ها راهی فرانسه شدند تا درجام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ شرکت کنند باز هم آلمان خوب کار نکرد و در مرحله یک چهارم نهایی با سه گل مغلوب کرواسی شد. بعد از این باخت آلمان مربی تیم برتی فوگتس از سمت خود برکنار شد و به جای او اریش ریبک انتخاب شد.

دوران کان و بالاک[ویرایش]

آلمان دچار افت شدیدی از لحاظ بازیکن شد اما در میان این مشکلات دو بازیکن شاخص آلمان الیور کان و میشائیل بالاک امید بخش بودند. ابتدا در جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۰ آلمان با عملکردی ضعیف از دور رقابت ها حذف شد و اریش ریبک از سمت خود استعفا داد و به جای او رودی فولر مربی تیم ملی آلمان شد. تیم رودی فولر در جام جهانی فوتبال ۲۰۰۲ به خوبی کار کرد و با درخشش الیور کان ، میشائیل بالاک و میروسلاو کلوزه تا مرحله فینال رفتند و این بار در فینال مغلوب برزیل شدند. بعد از این آلمان نتوانست موفقیت خود در جام جهانی در جام جهانی ۲۰۰۲ تکرار کند و در جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۴ در دور گروهی حذف شدند و رودی فولر از سمت خود کنار رفت و یورگن کلینزمان به عنوان جانشین او انتخاب شد. آلمان ها امید زیادی داشتن که درجام جهانی فوتبال ۲۰۰۶ که در کشور خودشان برگزار می شد قهرمان شوند اما آلمان در این بازی ها نتایج خوبی داشت و با شکست دادن تیم ملی فوتبال آرژانتین که یکی از تیم های آماده این جام پا در مرحله نیمه نهایی گذاشت اما باز هم مغلوب تیم ملی فوتبال ایتالیا شد. در مرحله رده بندی این مسابقات آلمان پرتغال را شکست داد و به مقام سوم دست یافت.

دوران یواخیم لو تا الان[ویرایش]

بعد از جام جهانی یواخیم لو دستیار کلینزمان سرمربی شد. در این زمان سیاست فدراسیون فوتبال آلمان به پرورش بازیکنان جوان تغییر کرد و با مربیگری یواخیم لو در جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۸ عملکرد خوبی داشت و فقط در مرحله فینال مغلوب تیم ملی فوتبال اسپانیا شد. آلمان پا بازیکنانی کاملاً جوان مانند مسعود اوزیل ، توماس مولر و مانوئل نویر بازی های درخشانی را انجام دادند و با برد های خیره کنند مقابل تیم های انگلیس و آرژانتین در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ کارشناسان را متحیر کرد. اما باز هم در مرحله نیم نهایی مغلوب اسپانیا شد. در مرحله رده بندی اروگوئه را شکست داد و به مقام سوم رسید. در جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲ آلمان یکی از قدرتمندترین تیم ها بود که با بردن تمام بازی های خود در مرحله مقدماتی به این تورنمنت صعود کرده بود. همچنین با توجه به قرار گرفتن آن ها در گروه مرگ مسابقات به خوبی عملکردند. اما در نیمه نهایی ۲۰۱۲ با یک بازی عجیب در مقابل ایتالیا که اصلاً نشان از آلمان آماده قبل از نیمه نهایی بود بازی را ۲ بر ۱ واگذار کرد.

استادیوم[ویرایش]

Olympic Stadium (Berlin)

آلمان ورزشگاه ملی خاصی ندارد و بازی های ملی خود را در ورزشگاه های مختلف انجام می دهد اما بیشتر بازی های ملی را در ورزشگاه المپیک برلین انجام داده است.

افتخارات[ویرایش]

تیم بزرگسالان[ویرایش]

ترکیب فعلی[ویرایش]

ش. پست بازیکن ت‌ت (سن) بازی گل باشگاه
1 دروازه‌بان مانوئل نویر ۲۷ مارس ۱۹۸۶(1986-03-27) ‏(۲۸ سال) 45 ۰ پرچم آلمان باشگاه فوتبال بایرن مونیخ
12 دروازه‌بان رومان وایدنفلر ۶ اوت ۱۹۸۰(1980-08-06) ‏(۳۳ سال) 1 ۰ پرچم آلمان باشگاه فوتبال بروسیا دورتموند
16 مدافع فیلیپ لام ۱۱ نوامبر ۱۹۸۳(1983-11-11) ‏(۳۰ سال) 105 ۵ پرچم آلمان باشگاه فوتبال بایرن مونیخ (کاپیتان)
17 مدافع پر مرته‌ساکر ۲۹ سپتامبر ۱۹۸۴(1984-09-29) ‏(۲۹ سال) 96 ۴ پرچم انگلستان باشگاه فوتبال آرسنال
6 مدافع مارسل یانزن ۴ نوامبر ۱۹۸۵(1985-11-04) ‏(۲۸ سال) 45 ۳ پرچم آلمان باشگاه فوتبال هامبورگ
20 مدافع ژرومه بواتنگ ۳ سپتامبر ۱۹۸۸(1988-09-03) ‏(۲۵ سال) 37 ۰ پرچم آلمان باشگاه فوتبال بایرن مونیخ
3 مدافع مارسل اشملتسر ۲۲ ژانویهٔ ۱۹۸۸(1988-01-22) ‏(۲۶ سال) 16 ۰ پرچم آلمان باشگاه فوتبال بروسیا دورتموند
2 مدافع کوین گروسکرویتس ۱۹ ژوئیهٔ ۱۹۸۸(1988-07-19) ‏(۲۵ سال) 4 ۰ پرچم آلمان باشگاه فوتبال بروسیا دورتموند
4 مدافع ماتیاس گینتر ۱۹ ژانویهٔ ۱۹۹۴(1994-01-19) ‏(۲۰ سال) 1 ۰ پرچم آلمان باشگاه فوتبال فرایبورگ
5 مدافع شکودران مصطفی ۱۷ آوریل ۱۹۹۲(1992-04-17) ‏(۲۲ سال) 0 ۰ پرچم ایتالیا باشگاه فوتبال سمپدوریا
10 هافبک لوکاس پودولسکی ۴ ژوئن ۱۹۸۵(1985-06-04) ‏(۲۸ سال) 112 ۴۶ پرچم انگلستان باشگاه فوتبال آرسنال
7 هافبک باستیان شواینشتایگر ۱ اوت ۱۹۸۴(1984-08-01) ‏(۲۹ سال) 101 ۲۳ پرچم آلمان باشگاه فوتبال بایرن مونیخ
8 هافبک مسعود اوزیل ۱۵ اکتبر ۱۹۸۸(1988-10-15) ‏(۲۵ سال) 53 ۱۷ پرچم انگلستان باشگاه فوتبال آرسنال
18 هافبک تونی کروس ۴ ژانویهٔ ۱۹۹۰(1990-01-04) ‏(۲۴ سال) 42 ۵ پرچم آلمان باشگاه فوتبال بایرن مونیخ
9 هافبک آندره شورله ۶ نوامبر ۱۹۹۰(1990-11-06) ‏(۲۳ سال) 31 ۱۱ پرچم انگلستان باشگاه فوتبال چلسی
19 هافبک ماریو گوتسه ۳ ژوئن ۱۹۹۲(1992-06-03) ‏(۲۱ سال) 27 ۷ پرچم آلمان باشگاه فوتبال بایرن مونیخ
21 هافبک سیدنی سام ۳۱ ژانویهٔ ۱۹۸۸(1988-01-31) ‏(۲۶ سال) 5 ۰ پرچم آلمان باشگاه فوتبال بایر ۰۴ لورکوزن
13 هافبک آندره هان ۱۳ اوت ۱۹۹۰(1990-08-13) ‏(۲۳ سال) 0 ۰ پرچم آلمان باشگاه فوتبال آگزبورگ
11 مهاجم میروسلاو کلوزه ۹ ژوئن ۱۹۷۸(1978-06-09) ‏(۳۵ سال) 131 ۶۸ پرچم ایتالیا باشگاه فوتبال لاتزیو
فیلیپ لام کاپیتان تیم ملی آلمان
لوتار ماتیوس بیشترین بازی ملی را انجام داده است.
جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ تیم ملی فوتبال آلمان موجود است.