تکن (بازی آرکید)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تکن)
پرش به: ناوبری، جستجو
برای دیگر کاربردهای تکن به صفحه تکن (ابهام‌زدایی) بروید.
تکن
Tekken
تکن.jpg
توسعه‌دهنده(ها) نامکو
ناشر(ها) نامکو
'سری تکن
سکو(ها) آرکید
پلی‌استیشن
پلی‌استیشن ۲
شبکه پلی‌استیشن
تاریخ(های) انتشار آرکید
۹ دسامبر ۱۹۹۴

پلی‌استیشن
JPN ۳۱ ژوئیه, ۱۹۹۵
NA اکتبر, ۱۹۹۵
EUR نوامبر, ۱۹۹۵
شبکه پلی‌استیشن

سبک(ها) مبارزه‌ای
حالت(ها) تک‌نفره، چندنفره
توزیع سی‌دی

تکن یا تیکن، (به ژاپنی: 鉄拳، به انگلیسی: Tekken)، یک بازی رایانه‌ای در سبک مبارزه‌ای که نام اولین قسمت در سری بازی‌های تکن می‌باشد. این بازی توسط شرکت نامکو ساخته و منتشر شده‌است. تکن برای اولین بار در سال ۱۹۹۴ بر روی آرکید نامکو سیستم ۱۱ و در سال ۱۹۹۵ برای کنسول پلی‌استیشن منتشر شد، و بعدها نسخهٔ پنجم این بازی در پاییز سال ۲۰۰۴ بر روی آرکید و هم اکنون نسخهٔ ششم نیز در پاییز سال ۲۰۰۷ بر روی آرکید منتشر شده‌است.

تکن دارای هفت قسمت دنباله دار می‌باشد: تکن ۲، تکن ۳، تکن تگ تورنومنت، تکن ۴، تکن ۵، یک ارتقای مجدد نسخهٔ پنجم با نام تکن ۵: رستاخیز تاریک، تکن ۶ که قرار بود در سال ۲۰۰۸ بر روی کنسول پلی‌استیشن ۳ عرضه شود که نامکو از این کار صرفه نظر کرد و یک نسخه ارتقاء شده از تکن ۶ با نام تکن ۶: شورش در مسیرخون را در پاییز سال ۲۰۰۹ بر روی پلی‌استیشن ۳ و برای اولین بار برای کنسول ایکس‌باکس ۳۶۰ عرضه کرد و آخرین نسخه از بازی یعنی تکن ۷ که قرار است در تاریخی نامشخص منتشر شود. نسخه کنسولی شماره دوم از سری تگ تورنومنت نیز در سپتامبر ۲۰۱۲ برای کنسول پلی‌استیشن ۳ و ایکس‌باکس ۳۶۰ منتشر شده‌است.

سری تکن همچنین شامل تکن ادونس (نسخهٔ جی‌بی‌ای تکن ۳)، که در سال ۲۰۰۱ برای گیم بوی ادوانس منتشر شده بود. نسخهٔ ارتقا داده شدهٔ تکن ۵ با نام رستاخیز تاریک نیز در ژاپن و آمریکا در تابستان ۲۰۰۶ برای پلی استیشن همراه منتشر شده‌است. تکن رولوشن هم در ژوئن ۲۰۱۱ از طریق شبکه پلی‌استیشن برای دارندگان این کنسول در دسترس است.

روندبازی[ویرایش]

تکن یکی از اولین بازی‌های سه بعدی مبارزه‌ای بود که با بکارگیری سبک و عقاید بازی‌های دیگری همچون ویرچوا فایتر سگا ساخته شد. مانند بازی‌های مبارزه‌ای دیگر، بازیکن یک شخصیت را انتخاب کرده و یک جنگ تن به تن با حریف خود انجام خواهد داد. در حالت استاندارد دو راند برای هر مبارزه وجود دارد. هرچند، بازیکن می‌تواند راندها را از یک تا پنج به دلخواه انتخاب کند و همچنین اختیار محدودیت زمان در هر راند را هم دارد. اگر بازیکن برنده تمام جون خود را تا انتهای مبارزه بدون اینکه وقت تمام شود نگه دارد، صدایی به گوش می‌رسد که می‌گوید: "!Perfect" اگر بازیکن برنده خود نیز نزدیک به شکست خوردن باشد صدایی به گوش می‌رسد که می‌گوید: "!Great". به ندرت در بعضی مواقع امکان دارد هر دو بازیکن همزمان ضربه فنی شوند که صدایی به گوش می‌رسد که می‌گوید: ".Double K.O" اگر زمان مشخص برای هر راند به اتمام برسد، آن بازیکنی که جون بیشتری دارد به عنوان برنده انتخاب می‌شود. بیشتر اوقات وقتی بازیکنی برنده می‌شود صدای به گوش رسیده ".K.O" است.

داستان[ویرایش]

هیهاچی میشیما، مالک قدرتمند و ظالم میشیما زایباتسو، ناقوس مسابقات قهرمانی مشت آهنین را به صدا درآورد، یک مسابقهٔ مبارزه‌ای همراه با جایزهٔ هزارمیلیون دلاری. دراین تورنومنت هشت مبارز با هم به رقابت می‌پردازند و یکی از آنها قهرمان شکست ناپذیر جهان که فقط برای انتقام گرفتن از هیهاچی وارده این مسابقات شده بود و جایزه برای او اهمیتی نداشت. نام این مرد کازویا میشیما، پسر هیهاچی بود. هنگامی که کازویا تنها پنج سال داشت، هیهاچی او را از صخره‌ای به پایین انداخت تا ببیند آیا کازویا واقعاً پسر او هست یا نه(این بستگی به توانایی کازویا داشت که آیا از افتادن جان سالم به در می‌برد و از صخره بالا می‌آمد یا خیر). در حقیقت کازویا جان سالم به در برد، اما یک زخم عمیق بر روی سینهٔ او پدیدار شده بود که به آرامی جان او را می‌گرفت. شیطان جلوی کازویا پدیدارشد، و به او پیشنهاد فرصتی داد تا در ازای گرفتن روح او، قدرت خود را بازپس گرفته و انتقام خود را از هیهاچی بگیرد. کازویا که با خشم و نفرت پرشده بود، این پیشنهاد را قبول کرد.

تورنومنت قهرمانی مشت آهنین بیست و یک سال بعد از این ماجرا آغاز شد، و هم اکنون کازویا یک قهرمان شکست ناپذیر شده بود، (فقط یک چیز رکوردهای او را بد نام کرده بود و آن مساوی کردن با پال فینیکس بود، یک کاراکتر دیگر با آرزوی قهرمانی در این مسابقات و شکست دادن کازویا. کازویا وارده تورنومنت شد، و در آخر خود را به فینال رساند جایی که هیهاچی در انتظار او بود.

کازویا و هیهاچی در بالای همان صخره‌ای که هیهاچی او را به پایین انداخته بود به مبازره پرداختند، یک مبارزهٔ سخت و خونین که یک ساعت به طول انجامید تا اینکه کازویا، که با نیرویی که شیطان به او داده بود، بر هیهاچی غلبه کرد و با ضربه‌ای او را گیج و سردرگم کرد. کازویا بدن شکستهٔ پدرش را بلند و از صخره به پایین پرتاب کرد. از پیروزی خود لبخندی بر لبانش چیره شد، کازویا حالا مالک جدید میشیما زایباتسو بود.

شخصیت‌ها[ویرایش]

نوشتار اصلی: فهرست شخصیت‌های تکن

هشت کاراکتر آغازین تکن

نسخه اولیه تکن بر روی آرکید به طور پیش فرض دارای ۸ شخصیت بود، که هر کدام از این شخصیت‌ها دارای یک جایگزین غول آخر بود که در مبارزه هشتم با او به مقابله می‌پردازد. هیهاچی میشیما به عنوان غول‌آخر و شخصیت منفی اصلی داستان در بازی حضور دارد. شخصیت‌های بازشدنی فقط در نسخه کنسولی تکن قابل انتخاب بودند و در نسخه آرکید تمام شخصیت‌های بازشدنی به همراه هیهاچی میشیما غیر قابل انتخاب بودند. هشت شخصیت آغازین این سری عبارتند از:

شخصیت‌های بازشدنی[ویرایش]

نحوهٔ بازکردن شخصیت‌ها:

لی: تمام کردن موده آرکید به وسیلهٔ مارشال لا

انا: تمام کردن موده آرکید به وسیلهٔ نینا

کوما: تمام کردن موده آرکید به وسیلهٔ پال

کونیمیتسو: تمام کردن موده آرکید به وسیلهٔ یوشیمیتسو

آرمورکینگ: تمام کردن موده آرکید به وسیلهٔ کینگ ۱

ونگ جین ری: تمام کردن موده آرکید به وسیلهٔ کازویا

پروتوتایپ جک: تمام کردن موده آرکید به وسیلهٔ جک

گنریو: تمام کردن موده آرکید به وسیلهٔ میشل چانگ

هیهاچی میشیما: تمام کردن موده آرکید با شخصیت دلخواه بدون استفاده از کلید ادامه یا "Continue".

دویل: تمام کردن هر هشت مرحلهٔ گالاگا. بعد از موفقیت در تمام کردن همهٔ مراحل گالاگا، بر روی کازویا در موده آرکید رفته و او را با زدن استارت انتخاب کنید.

بازتاب‌ها[ویرایش]

در مورد تکن نقدهای مثبت زیادی شد، منتقدان ادعا کردند که این شروع بسیار خوبی برای سری تکن است. موفقیت و پرطرفداربودن این بازی سبب ساخته شدن هفت دنباله دیگر از این مجموعه شد. تکن طرفداران زیادی در بین اجتماع رزمی کاران دارد به خاطر اینکه حرکات کاراکترها شباهت بسیار زیادی به حرکات واقعی رزمی دارند. وب‌گاه آی‌جی‌ان نیز به این بازی نمره ۷٫۵/۱۰ را اختصاص داده‌است.[۱]

تکن اولین بازی پلی‌استیشنی بود که بیش از ۱ میلیون نسخه به فروش رساند.[۲]

منابع[ویرایش]